אמריקה הסגולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2008 על פי מדינה, מחולקות לרפובליקנים (אדום) ודמוקרטים (כחול). שימו לב לגוונים שנוצרו במפה.

הביטוי אמריקה הסגולה הוא מונח מתחום הבחירות בארצות הברית. מתייחס להנחה כי ניתוח מפורט יותר של תוצאות ההצבעה של הבחירות האחרונות בארצות הברית יראה שציבור הבוחרים האמריקאי אינו מחולק לאמריקה "אדומה" (הרפובליקנים) ואמריקה "כחולה" (הדמוקרטים) כפי שמתואר לעיתים קרובות בניתוח החדשות.

רקע - הבחירות בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שיטת הבחירות בארצות הברית

בארצות הברית, הנשיא וסגן הנשיא אינם נבחרים ישירות על ידי ציבור הבוחרים, אלא על ידי חבר האלקטורים.

אזרחי כל מדינה אינם מצביעים בבחירות ישירות למועמדים לנשיאות, אלא לאלקטורים (נציגים) מטעמם, שהם הבוחרים את הנשיא. למרות שברוב המדינות מופיע רק שם המועמדים לנשיאות, הנבחרים למעשה הם האלקטורים התומכים באותו נשיא, והם אלה המקיימים הצבעה ובוחרים בו. המועמד שזוכה ברוב קולות מדינה מסוימת מקבל את כל קולות האלקטורים התומכים בו, ממדינה זו. בשיטה זו נוצר לעיתים מעין פרדוקס בו למועמד שקיבל מעט פחות ממחצית הקולות במדינה, אין כל ביטוי בבחירת האלקטורים, ועמדת המיעוט הגדול עשויה שלא להישמע כלל.

אמריקה הסגולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מדינות אדומות וכחולות (ארצות הברית)

מושג זה משקף את העובדה שארגוני החדשות בדרך כלל משתמשים בצבע אדום וכחול על מפת ארצות הברית כדי לציין מתי כבר ניצח מועמד רפובליקני או דמוקרטי, בהתאמה, במדינה או במחוז בקונגרס. מכיוון שבמערכת הפוליטית האמריקאית מנצח רק מועמד אחד ("המנצח לוקח הכל") ללא קשר ליחס בין הרוב למיעוט, התוצאה היא שהמפה אינה משקפת את החלוקה האמיתית של קולות "אדומים" ו"כחולים" ברחבי המדינה. העיוותים הכלולים במפות אלה תורמים, לפי אמונה זו, לתפיסה מוטעית שציבור הבוחרים מקוטב מאוד על ידי הגאוגרפיה, למרות שבפועל הדבר אינו כך.

המתמטיקאי רוברט ואנדרבי מאוניברסיטת פרינסטון יצר את מפת "אמריקה הסגולה" הראשונה בבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2000. כדי לשקף את היחס האמיתי בין הרוב למיעוט הוא צבע כל אחת ממדינות ארצות הברית בגוונים שבין כחול לאדום המשקפים את תוצאת הבחירות במדינה. לאור היעדר כללי של ניצחונות מכריעים, טכניקה זו גורמת לכך שרוב המדינות צבועות בערבוב של כחול ואדום שיוצרים גוונים של סגול. מפה זו נדפסה ב-U.S. News & World Report מספר חודשים לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2004. לאחר הבחירות ב-2004, ואנדרבי ואנשים נוספים עשו מפות דומות המסכמות את התוצאות. זמן קצר לאחר מכן התפשט המונח "אמריקה הסגולה" בבלוגוספירה הפוליטית ונכנסה ללקסיקון הציבורי כדרך שבה נאמר שארצות הברית לא מחולקת כפי שמומחים פוליטיים אומרים.

Cartograms שפותחו על ידי גאסטנר, שליזי וניומן[1] מאוניברסיטת מישיגן סיפקו דרך אחרת לתאר את תוצאות הבחירות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]