אמת או חובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
"אמת זו חובה", פרפראזה על המשחק "אמת או חובה", פסל של דן חמיצר בעין הוד

אמת או חובה הוא משחק חברה האופייני לילדים ולמתבגרים, אף כי משחקים בו גם מבוגרים לעתים. המשחק מתאים במיוחד לקבוצות מעורבות מינית, שבהן המשתתפים מכירים אלו את אלו.

המשתתפים יושבים במעגל. במהלך המשחק מסובבים בקבוק, המשמש לקביעת המשתתפים בסיבוב הבא. המשתתף שאליו מצביעה פיית הבקבוק נשאל את השאלה: "אמת או חובה?". אם בחר "אמת", ישאל אותו האדם שעליו מצביעה תחתיתו של הבקבוק שאלה, שעליה הוא חייב לענות בכנות בפני כל הנוכחים. השאלה היא שאלת כן/לא, הפותחת במילים: "האם אמת ש...". אם בחר "חובה", יטיל עליו האדם שעליו מצביעה תחתיתו של הבקבוק מטלה, הפותחת במילים "חובה עליך...".

המשחק מוגדר מוצלח ככל שהמטלות והשאלות בעלות אופי מביך, מיני או מקורי.

במשחק זה יש סיכוי גבוה יותר להשתתף בסיבובים רבים יותר למשתתף שהגזרה הזוויתית שהוא תופס במעגל גדולה יותר. לכן במקרים רבים נערים בעלי מעמד חברתי גבוה יותר יתפסו מקום רב יותר בעת ישיבתם מאשר נערים בעלי מעמד חברתי נמוך, עד כדי כך שהמעגל עשוי אף להיות "מקופל" באזורים שבהם יושבים נערים בעלי מעמד חברתי נמוך[דרוש מקור].

בגרסה אחרת של המשחק, הגרסה השנייה, מטיל המטלה הוא זה שנאלץ למלא אחר המטלה (או לענות על שאלה) בסיבוב הקודם. כאשר משחקים את המשחק במשך זמן רב ביחס למספר המשתתפים, מורגש ההבדל בין הגרסאות: בגרסה הראשונה, הזוגות של השואל והנשאל קבועים. בגרסה השנייה, העניין רב יותר.

בבחירה "חובה" יש חוק התיישנות שפג רק אחרי שנה בלבד[דרושה הבהרה].

עוד גרסה של המשחק נקראת "חובה חובתיים". בגרסה זו האפשרות לבחור "אמת" נעלמה, ובמקומה, הוצבה האפשרות "חובתיים". אפשרות זו קובעת שהאדם הנשאל חייב לבצע שתי מטלות. גרסה זו פותחה בגלל חוסר עניין באופציה "אמת" (בדרך כלל מכיוון שלא היו למשתתפים דברים מעניינים לשאול).

ישנה גרסה נוספת של המשחק שהיא בעצם שילוב של הגרסה הראשונה והשנייה, "אמת, חובה או חובתיים".

גרסה נוספת של "אמת או חובה" נקראת "אמת, חובה, חובתיים או סולם אהבה". משחק זה הוא שילוב של הגרסה המקורית, הגרסה השנייה ותוספת חדשה שנקראת "סולם אהבה". אופציה זו היא שילוב של אמת ואהבה. כשהאדם שעליו מצביעה הצד התחתון של הבקבוק בוחר באופציה "סולם אהבה" הוא צריך לענות בכנות על שאלה בסגנון של "האם ישנו אדם שאתה מחבב? מי הוא?", או שאלה אחרת שקשורה לאהבה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]