אן פאוסטו סטרלינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אן פאוסטו סטרלינג

אן פאוסטו סטרלינגאנגלית: Anne Fausto-Sterling; ‏ נולדה ב-30 ביולי 1944) היא פרופסור לביולוגיה ולימודי נשים באוניברסיטת בראון.[1] רבים ממחקריה עוסקים בסקסולוגיה, והיא כתבה רבות על ביולוגיה של מגדר, זהות מינית, זהות מגדרית ותפקידי מגדר.

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאוסטו סטרלינג קיבלה תואר ראשון בזואולוגיה מאוניברסיטת ויסקונסין בשנת 1965, ותואר דוקטור בגנטיקה התפתחותית מאוניברסיטת בראון בשנת 1970. מאותה שנה היא מלמדת באוניברסיטת בראון כפרופסור במחלקה לביוכימיה וביולוגיה של התא.

היא פרסמה זוג ספרים המיועדים לקהל הרחב: "מיתוסים מגדריים", שראה אור בשנת 1985 ו"הזיהוי המיני של הגוף: פוליטיקה מגדרית והבניית המיניות" שראה אור בשנת 2000. לגבי האחרון אמרה פאוסטו סטרלינג שהיא ניסתה "לשכנע את הקוראים והקוראות כי יש צורך בתאוריות המאפשרות מגוון אנושי רחב ושמשלבות את הכוח הניתוחי של המדעים ביולוגיים והחברתיים לתוך ניתוח מערכתי של ההתפתחות האנושית".

במאמרה "חמשת המינים" מציעה אן ניסוי מחשבתי בטענה שהמערכת של שני המינים הנפוצה בחברה שלנו איננה מספיקה כדי לתאר את כל הקשת המגוונת של המיניות האנושית. במסגרת הניסוי אן יוצרת מערכת מגדר אלטרנטיבית המקטלגת אנשים לחמישה מינים: זכרים, נקבות, הרמים (herms, מהמלה הרמאפרודיט), מרמים (merms) ופרמים (ferms). רבים פירשו את הניסוי המחשבתי כהצעה רצינית, או אף כתאוריה, למרות שאן הסבירה שהמאמר כוון להיות פרובוקטיבי ולא נכתב ברצינות מלאה. מספר פעילים לזכויות אינטרסקס ביקרו את המאמר וטענו כי הוא מטעה, מבלבל ולא מועיל לאינטרסים של אנשים אינטרסקס, ובמאמר מאוחר יותר בשם "דיון מחדש בחמשת המינים" התייחסה אן לביקורות אלה.[2][3]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אן נשואה לפאולה ווגל, פרופסור באוניברסיטת ייל ומחזאית זוכת פרס פוליצר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אן פאוסטו סטרלינג בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דונלד מקניל, גנטיקה או תרבות, באתר הארץ, 27 בספטמבר 2004
  2. ^ איזה מין גוף? קווי התפר בחייהם של אינטרסקסואלים: המאבק בין הגוף הסובייקטיבי לגוף הביו־חברתי, לימור מעודד דנון, המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
  3. ^ דיון מחדש בחמשת המינים, אן פאוסטו סטרלינג.