לדלג לתוכן

אנג (דמות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנג
Aang
הוצאה לאור ניקלודיאון
שם ספר ההבטחההחיפושהשברעשן וצלצפון ודרוםחוסר איזוןאווטאר: כשף האוויר האחרון – הרפתקאות הצוותאווטאר: כשף האוויר האחרון - ההרפתקאות האבודות
שם סרט איירבנדר
תוכנית טלוויזיה אווטאר: כשף האוויר האחרון
הופעה ראשונה "הילד בקרחון" (2005)
יוצרים מייקל דנטה דימרטינו ובריאן קונייצקו
גילום הדמות נואה רינגר, גורדון קורמייה עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב זאק טיילר אייזן ("אווטאר")
די.בי סוויני ("האגדה של קורה")
דיבוב בשפה העברית תובל שפיר ("אווטאר")
לירון ברנס ("האגדה של קורה")
מידע
כינויים "אווטאר אנג", "בלרינה" (על ידי טוף בייפונג), "אנגי" (על ידי נערות האי קיושי)
גיל 112 (גיל ביולוגי - 12)
מין זכר
מקצוע נזיר, מורה, מדריך, לוחם
תואר אווטאר
כוחות כשפות אוויר, כשפות מים, כשפות אדמה, כשפות אש, כשפות אנרגיה, כשפות ברק, מצב אווטאר
כלי נשק מוט אוויר
דמויות קשורות
משפחה

קטרה (בת זוג)
בומי, קאיה וטנזן (ילדים)

ג'ינורה, איקי מילו ורוהאן (נכדים)
חברים אפה, המלך בומי, סוקה, מומו, טוף, צוקו (החל מהעונה השלישית), קוזון, אירו, סוקי.
אויבים אוזאי, צאו, יקון, סוזין, צוקו (עונות 1 - 2), הדאי לי, ג'ו די, לונג פנג,המפציצולוג, אזולה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אווטאר אנגאנגלית: Aang; בסינית: 安昂) הוא הפרוטגוניסט בסדרת הטלוויזיה המונפשת "אווטאר: כשף האוויר האחרון". הדמות, פרי יצירתם של מייקל דנטה דימרטינו ובריאן קונייצקו, דובבה במקור על ידי זאק טיילר אייזן, ובעברית על ידי תובל שפיר.

אנג הוא כשף אוויר אשר היה קפוא בקרחון. לאחר מאה שנים, התגלה על ידי האחים סוקה וקטרה משבט המים הדרומי, אשר חילצו אותו. בהמשך אנג מגלה כי הוא הגלגול הנוכחי של ה"אווטאר" שנועד להביס את אומת האש ולהחזיר את האיזון לעולם. בתור האווטאר, אנג לומד לשלוט בכל ארבעת היסודות: מים, אדמה, אש ואוויר. על האווטר מוטל להביא לאיזון ולשמור על שלום ארבע האומות.

דמותו של אנג הופיעה גם במדיות אחרות, כגון קלפים[1][2], משחקי וידאו[3][4], חולצות טריקו[5], וסדרת קומיקס אינטרנטית[6].

גילום ודיבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוגרפיה דמיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אווטאר (סדרת טלוויזיה)#עלילה

ספר ראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג נולד במקדש האוויר הדרומי, שם גדל יחד עם שאר ילדי הנוודים. הנזירים הודיעו לו על זהותו כאווטאר בגיל 12, מוקדם בהרבה מהגיל הסטנדרטי של 16, זאת מתוך חשש מהמלחמה העומדת לפרוץ. אחרי שנודע לו שעומדים לשלוח אותו למקדש האוויר המזרחי לצורכי אימונים, אנג ברח מביתו על גבי הביזון המעופף שלו, אַפָּה. בעת סופה קשה, השניים התרסקו אל תוך האוקיינוס ואנג נכנס למצב האווטאר ונותר קפוא בלב הים.

100 שנים אחר כך, קטרה וסוקה, אחים משבט המים הדרומי, הוציאו אותו ואת אפה מהקרחון, ואנג לומד על המלחמה שפרצה בעולם בזמן שהיה קפוא, השלושה מחליטים שעליהם להגיע לקוטב הצפוני על מנת שאנג ילמד שם כשפות מים. בעקבות פיצוץ שאנג יוצר מבין צוּקוֹ, בנו המגורש של שליט האש, שהאווטאר חזר ופותח במסע ציד במטרה להחזיר את כבודו ולשוב הביתה. בנוסף אליו גם המפקד צָ'אוּ, אדמירל מוערך באומת האש, גם הוא מנסה לצוד את האווטאר במטרה לשאת חן בעיני שליט האש.

במהלך המסע, אנג לומד על רצח העם של נוודי האוויר ועל כך שהוא חייב ללמוד את כל היסודות עד סוף הקיץ, אחרת שליט האש אוזאי ישתמש בכוחו של כוכב השביט שיגיע כדי לזרוע הרס וחורבן.

מפני שאנג שהה בשבט המים הצפוני הצי של צ'או מטיל מצור על השבט, צ'או הורג את רוח הלבנה ובכך מעלים ומנטרל את יכולת כשפות המים, אבל אנג מאחד כוחות עם רוח הים, ובהיותו במצב אווטאר משמיד את הצי של אומת האש. באותו הזמן, יואה מקריבה את חייה בשביל להחיות את רוח הלבנה. כשאוזאי שומע על ההתנגדות של אחיו אירו לפעולותיו של צ'או, הוא שולח את בתו אזוּלה במטרה לכלוא את צוקו ואירו ולרצוח את אנג.

ספר שני[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ששהה בקוטב הצפוני ולמד את כשפות המים, אנג וחבריו ממשיכים לממלכת האדמה בחיפוש אחר מורה לכשפות אדמה. בסופו של דבר הם מוצאים את טוף, שהתאימה להנחיותיו של המלך בומי, כשף האדמה וחברו של אנג, ובנוסף רצתה להצטרף אליהם.

לאחר שלמד תקופה כשפות אדמה, אנג וחבריו מגיעים לספריה שבמדבר, שם הם מוצאים מידע על ליקוי החמה, שאמור להשאיר את כשפי האש חסרי אונים. עם המידע הזה, הם רצו להגיע לבה סינג סה להעביר אותו למלך האדמה, בתקווה ליצור פעולה שתסיים את המלחמה. אך בזמן שהיו בתוך הספרייה, הביזון המעופף של אנג, אפה, שגם היה כלי התחבורה המשמעותי של הצוות, נחטף על ידי כשפי חול. בסופו של דבר הם מצליחים למצוא את כשפי החול שעזרו להם לצאת מהמדבר, והחבורה מגיעה לבסוף לבה סינג סה. אבל בזמן הזה, אנג עבר תקופה קשה של כאב וגעגוע עמוקים, וניסה להדחיק את רגשותיו.

בבה סינג סה, הצוות נתקל בקשיים הן בלחפש את אפה והן בלהיפגש עם מלך האדמה. כל פעם שהם מנסים לברר, הם נתקלים בדאי-לי, משטרת סוכנים כשפי אדמה הפועלת בעיר ונשלטת על ידי מנהיג בשם לונג פנג, שהמדיניות שלהם היא לא להזכיר או להתייחס לקיומה של המלחמה עם אומת האש, בתוך בה סינג סה. אחרי שהם כמעט מוטעים לצאת מבה סינג סה ולנדוד חצי עולם דרומה כדי למצוא את אפה, צוות אווטאר מגלים את אגם לאוגיי - מפקדה סודית של הדאי-לי, בה מתרחשות שטיפות מוח ועוד. אחרי קרב שם, הם יוצאים ומוצאים את אפה, ששוחרר על ידי הנסיך צוקו בלי ידיעתם. עם הביזון איתם והתקווה בליבם יוצאים הצוות לפרוץ באלימות לתוך ארמונו של מלך האדמה, לגלות לו על שחיחותם של הדאי-לי, ועל המלחמה. מסתבר שהמלך לא יודע דבר על המלחמה ולמעשה הוא שליט בובה שנשלט על ידי לונג פנג בעצמו. אבל הוא משתכנע לבסוף, לוקח פיקוד על הממלכה, משליך את לונג פנג לכלא ומורה לתכנן את הפלישה לאומת האש ביום ליקוי החמה.

בזמן הזה, אנג נוסע למקדש האוויר המזרחי לפגוש את גורו פאטיק. גורו פאטיק מלמד את אנג לפתוח את שבע הצ'אקרות שלו, וכך לאפשר לו להיכנס מרצונו ולשלוט במצב אווטאר. אך בעת פתיחת הצ'אקרה השביעית, אנג מקבל חיזיון ובו רואה את קטרה בסכנה, הוא מחליט להפסיק את התהליך וחוזר לבה סינג סה. שם הוא מגלה שקטרה אכן נכלאה במערת הבדולח מתחת לארמון מלך האדמה. אנג פורץ להציל אותה, אך לשם מגיעה גם אזולה, שאליה מצטרפים צוקו וסוכני הדאי-לי על מנת לגבור על אנג ולכבוש את בה סינג סה. אחרי קרב ארוך, אנג בלית ברירה מנסה להיכנס למצב האווטאר כפי שגורו פאטיק לימד אותו, אך בזמן שהוא עושה את זה, אזולה יורה בו ברק בגבו. אנג נופל מת לזרועותיה של קטרה שממהרת לתפוס אותו, ובחסות אירו היא ממלטת אותו משם.

בה סינג סה נפלה בידי אומת האש בניצוחה של הנסיכה אזולה. כשהצוות אוספים את מלך האדמה ונמלטים משם על אפה, קטרה משתמשת במי הרוחות שקיבלה אחרי שהיו בשבט המים הצפוני ומצליחה להחיות את אנג.

ספר שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות כישלון הפלישה לאומת האש בזמן ליקוי החמה, אנג, בתור פציפיסט, מתמודד עם האפשרות שיצטרך להרוג את שליט האש בשביל לסיים את המלחמה. אנג מבודד את עצמו ומבקש מגלגולי האווטאר הקודמים שייעצו לו מה לעשות ודווקא הנזירה הפציפיסטית יאנגצ'ן מעודדת את אנג לבצע את מה שהעולם צריך שיבצע על חשבון האמונות הרוחניות האישיות האגואיסטיות שלו. לבסוף הוא פוגש צב אריה שמעניק לו יכולת כשפות אנרגיה - שבאמצעותה יוכל אנג ליטול מאוזאי את יכולת הכשות ובכך לסיים את המלחמה. בפעם הראשונה בסדרה אנג מתייצב בפני אוזאי. לאחר קרב עיקש אנג כמעט ומפסיד, אבל הוא מצליח להיכנס למצב האווטאר; והוא משתמש בכוחות שקיבל על מנתליטול מאוזאי את יכולת הכשפות, וכולא אותו.

לאחר סיום מלחמת מאה השנים, אנג וקטרה מתוודים על אהבתם ונהפכים לזוג.

קומיקסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגדה של קורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – האגדה של קורה

לאחר שיקון גילה את היכולת לבצע כשפות דם בכוח המחשבה וללא תלות בירח המלא, אנג לוקח ממנו את יכולת הכשפות וכולא אותו.

כשאווטאר קורה צריכה להתמודד מול אמון, בנו של יקון, סיפורו של אנג מתגלה אליה בחלומות. ולאחר שאמון נטל ממנה את יכולת הכשפות (מלבד כשפות אוויר), רוחו של אנג מחזירה לה את יכולות הכשפות.

אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנג הוא נער רגיש, אופטימי, בעל תושייה, רודף שלום וצדק ונעזר באלימות אך ורק כהגנה עצמית (כחלק מפילוסופיית נוודי האוויר שאיתם גדל). אנג מאוהב בקטרה ומנסה לכבוש את לבה בדרכים שונות ואינו מהסס לקבל השראה מאחרים. הוא לא רצה להיות האווטאר ולכן יש לו רגשות אשם מהעבר על כך שנטש את חבריו והעולם בכלל, כשהיו זקוקים לו ביותר, ונתן למלחמת מאה השנים להתממש. אך בהמשך, אנג לומד ומתבגר, ומאמץ את האחריות הרבה שמוטלת עליו.

לאורך כל הסדרה אנג מצוי בקונפליקט בין חובתו להכניע את שליט האש בכוח, לבין שאיפתו לאי־אלימות. ככל שמועד העימות מתקרב, מתעצם בקרבו הקונפליקט. מחד עליו להרוג את שליט האש על מנת להביא לשלום, מאידך אנג שולל כל הרג, ולו של בעל חיים. אנג מתייעץ עם האווטארים הקודמים על הצב אריה, והם מאוחדים בדיעה שעליו לעשות מעשה ולהרוג את שליט האש. בקרב הסופי, לאחר תהפוכות רבות ובקושי רב, אנג מכניע את שליט האש מבלי להורגו ולוקח ממנו את יכולת הכשפות לתמיד.

לאחר סוף המלחמה, אנג וקטרה מתוודים על אהבתם ונהפכים לזוג. בנם הצעיר טנזן מופיע כדמות משנה מרכזית בסדרת ההמשך "האגדה של קורה".

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פאקו
 
קאנה
 
לא ידוע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קאיה
 
האקודה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנג
 
קטרה
 
סוקה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פמה
 
טנזן
 
קאיה
 
בומי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רוהאן
 
מילו
 
איקי
 
ג'ינורה
 
 
 
   – כשפי אוויר
  – כשפי מים

צאצאיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בּומִי - בנם הבכור של אנג וקטרה ואחיהם הגדול של טנזן וקאיה, לא-כשף, היה מפקד בצבא. בעונה השלישית הוא מקבל כשפות אוויר ומצטרף לאומת האוויר בעקבות המיזוג ההרמוני. כנראה הוא נקרא על שם חבר הילדות של אנג, המלך בומי.
 • קאיה - בתם השנייה של אנג וקטרה, כשפית מים. כאשר אנג מת, חזרה קאיה לגור ביחד עם אמה - קטרה, בשבט המים הדרומי. מאוחר יותר עוברת לגור במקדש האוויר. באחד הקומיקסים אושר כי קאיה נמשכת לנשים. נקראת על שם סבתה קאיה (אמם של קטרה וסוקה).
 • טֶנְזֶן - בנם השלישי של אנג וקטרה, כשף האוויר היחיד מבין אחיו (עד שבומי מקבל בעונה 3 כשפות אוויר). הוא מאסטר והמורה של קורה בכשפות אוויר. לו ולאשתו פמה ארבעה ילדים: ג'ינורה, איקי, מילו ורוהאן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנג בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Avatar Trading Card Game". Nickelodeon. אורכב מ-המקור ב-2008-03-02. נבדק ב-2008-03-24.
 2. ^ "Avatar: The Last Airbender Trading Card Game". BoardGameGeek. ארכיון מ-2010-02-21. נבדק ב-2008-03-24.
 3. ^ "Avatar: The Last Airbender — The Burning Earth" (Flash). Nickelodeon. ארכיון מ-14 במרץ 2008. נבדק ב-2008-03-13. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ Nickelodeon. "Avatar Escape From The Spirit World" (Adobe Flash File). Viacom Corporation. ארכיון מ-2011-11-19. נבדק ב-2008-02-19.
 5. ^ "The Nickelodeon Shop — Avatar". Nickelodeon. ארכיון מ-2011-07-14. נבדק ב-2008-02-11.
 6. ^ Michael Dante DiMartino & Bryan Konietzko (2006). Avatar: The Last Airbender Cine-Manga. Avatar: The Last Airbender Cine-Manga. Vol. 1. Tokyopop. ISBN 1-59532-891-2. אורכב מ-המקור ב-16 באפריל 2008. נבדק ב-2008-03-14. {{cite book}}: (עזרה)
 7. ^ Marnell, Blair (19 באפריל 2010). "'Last Airbender' Star Noah Ringer Joins 'Cowboys And Aliens' Cast". MTV News. אורכב מ-המקור ב-2012-09-29. נבדק ב-10 בפברואר 2022. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "Avatar: The Last Airbender: Netflix Live-Action Series Reveals Cast and Creative Team", IGN, ארכיון מ-2021-08-12, נבדק ב-2021-08-12