אנדרטייל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אנדרטיילאנגלית: Undertale; בתרגום חופשי: סיפור מתחת לאדמה) הוא משחק תפקידים ממוחשב מסוג "אינדי RPG" שנוצר על ידי טובי פוקס. במשחק, השחקן הוא ילד/ה אנושי/ת (לעיניו של השחקן בלבד) שנפל לתוך אנדר-גראונד (מתחת לאדמה), מקום גדול, מבודד, שנמצא מתחת לפני השטח של כדור הארץ, שמופרד מפני כדור הארץ בעזרת קסם ובו מתגוררות המפלצות. השחקן פוגש מפלצות שונות במהלך המסע כדי לחזור לפני השטח, והשחקן יכול לבחור האם לחוס על חייהן, או להילחם נגדן. בחירות אלו משפיעות על התקדמות העלילה במשחק, הדיאלוגים, היחס של הדמויות כלפיך, והסוף עצמו של המשחק משתנה בהתבסס על בחירות השחקן.

המשחק התחיל כפרויקט Kickstarter ב-2013 ואז הוא התנסה לציבור. טובי פוקס הציב לפרויקט סכום מטרה של 5000 דולר, והצליח לגייס 50000$. המשחק יצא ב-2015.

פוקס פיתח את כל המשחק באופן עצמאי, החל מהמוזיקה וכלה בעלילה. הדבר היחיד שנוצר על ידי מתנדבים ולא על ידי טובי פוקס אלו הדמויות, הרקעים, והגרפיקה. המשחק היה בהשראת משחקי 8-ביט שונים כגון סופר מריו, פיינל פנטזי ובעיקר הסדרה ארת'באונד(אנ') אשר מקבלת אזכורים מיוחדים במהלך המשחק. המשחק עשיר בהומור סלפסטיק ובמשחקי מילים.

המשחק שוחרר עבור Microsoft Windows ו - OS X בחודש ספטמבר 2015, ולאחר מכן גם עבור לינוקס ביולי 2016. בקיץ 15 באוגוסט 2017 המשחק שוחרר לפלייסטיישן 4 ולפלייסטיישן ויטה, בנוסף לתרגום ליפנית, המשחק יצא גם ל-Nintendo Switch ב-2018

מערכת הקרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך הקרב אשר מופיע לשחקן בעת קרב

במשחק, אנו יכולים לבחור בין 4 כפתורים שמביעים את היחס וההתנהגות שלנו כלפי המפלצות. בקרב עצמו, השחקן מיוצג כלב אדום וקטן המייצג את הנשמה שלו. הלב משנה את צבעו לפי התקפת המפלצות, כשלכל צבע משמעות למשל, הנשמה הירוקה מסמלת אדיבות (KINDNESS), הנשמה הצהובה מסמלת צדק (JUSTICE), הכחולה מסמלת יושרה (INTEGRITY) ועוד. כדי לא להיפסל, השחקן צריך להתחמק ממתקפות היריב, ואפשר לבחור אם נהרוג את המפלצת, נחוס עליה, נגיד לה משהו או ננצל משהו ברשותנו שיעזור לנו להביסה.

העלילה בסיפור נקבעת על פי הבחירה בין ארבעת כפתורים אלו.

FIGHT[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב זה, אנחנו בוחרים להילחם במפלצת ולבסוף להרגה, אלא אם כן נתחרט על כך. ניצחון על המפלצת מעניק לנו EXP ובכך גם מעלה אותנו ב "LOVE". המשמעות של "LOVE" ב-UNDERTALE זה "LEVEL OF VIOLENCE", כלומר, רמת האלימות. ככל שיש לך יותר "LOVE" זה אומר שפגעת ביותר מפלצות

ACT[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולה זו מאפשרת לנו לעשות פעולה מסוימת: לדבר, להחמיא, להעליב וכו'. האפשרויות תלויות רק במי שאנחנו נלחמים נגדו, ואנחנו לא שולטים בתוכן התשובה.

ITEM[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפתור זה מאפשר לנו להשתמש בחפצים שאספנו במהלך המשחק. אלו יכולים להיות מזון, תרופות וחפצים אחרים למיניהם.

MERCY[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלחיצה על כפתור זה אנו נתקלים בשני כפתורים. הכפתור הראשון הוא Flee שמשמעותו היא לברוח מהקרב עם המפלצת. בכפתור Spare בעצם חסים על חיי המפלצת, ומחליטים לא להילחם נגדה. המפלצות גם הן יכולות לחוס עלינו, אבל אם ברצונן לפגוע בנו, נצטרך ללחוץ על כפתור ה-ACT ולעשות פעולה מסוימת עד שהיריב ירצה לחוס עלינו.

בסיום הקרב השחקן מקבל כסף שבעזרתו הוא יכול לקנות חפצים שונים מציוד לקרבות הבאים ועד אמצעי מפתח בעלילה.

SAVE[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף הטוב בקרב נגד אסריאל דרימאר במקום ACT מופיע הכפתור SAVE כדי להציל את חבריו של השחקן ולבסוף את אסריאל.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שנים רבות, שני מינים שלטו בכדור הארץ: בני האדם ומפלצות. יום אחד, בין בני האדם והמפלצות פרצה מלחמה, וכשהמפלצות הפסידו בה, הם נזרקו אל האנדרגראונד (Underground), מקום שמתפרש מתחת לשטח הפנים של כדור הארץ, ומופרד מכדור הארץ בעזרת קסם, כך ששום מפלצת לא תוכל לעבור לצד השני.

המשחק מתחיל כשהשחקן, ילד אנושי נופל לאנדרגראונד דרך הר אבוט (Ebott), הפרצה היחידה שבין העולם למפלצות. הוא נוחת ופוגש את פלאווי (Flowey), פרח מאונש שמלמד את השחקן את המכניקה של המשחק, ומעודד אותו להעלות את רמת ה "LV", שהיא כביכול ראשי תיבות שהן מייצגות ביחד את המילה LOVE - אהבה, בעזרת "EXP", הניתנות להשגה כשהורגים מפלצות. בשלב מסוים, פלאווי מנסה להרוג את השחקן כדי לקחת את נשמת השחקן, ולעזרתו מגיעה טוריאל (Toriel), מפלצת דמוית עז אימהית במיוחד, שמצילה את השחקן. טוריאל מתגלה כלבבית ביותר, ומלמדת את השחקן לפתור חידות. בנוסף היא מלמדת את השחקן כיצד אפשר לשרוד מבלי להרוג או להיהרג. בנוסף, טוריאל מנסה למנוע מהשחקן לעזוב, כיוון שהיא רוצה לאמץ אותו ולהגן עליו מפני המלך אסגור, שרוצה לקחת מספיק נשמות בני אדם כדי לפרוץ את המחסום.

במצב כלשהו, השחקן עוזב את דירתה של טוריאל והולך לחפש את ארמונו של אסגור שבתוכה המחסום המוביל לפני השטח. לאורך הדרך, האדם פוגש מפלצות חזקות יותר וחזקות פחות, וביניהם האחים השלדים פאפיירוס (Papyrus) וסאנס (Sans), ראש המשמר המלכותי אנדיין (Undyne), המדענית המלכותית אלפיס (Alphys), מאפט נסיכת העכבישים (muffet), ומטאטון (Mettaton), רובוט שאלפיס בנתה במקור כדי להגן על הארמון בפני פולשים, אך בסופו של דבר הפך לכוכב בתוכנית טלוויזיה משלו.

במהלך המסע, השחקן מבין את הפשר למלחמה בין בני האדם והמפלצות. עזריאל[1], הבן של אסגור וטוריאל, התיידד עם הילד/ה הראשונ/ה שנפל/ה מכדור הארץ לאנדרגראונד ששמה/ו קארה (CHARA), ואומצ/ה על ידי טוריאל ואסגור. יום אחד, הילדה הורעל/ה למוות על ידי כמה פרחים צהובים. כאשר עזריאל רצה להחזיר את הגופה לבני האדם, הם תקפו אותו והרגו אותו, וכתוצאה מכך הוכרזה מלחמה בין שני המינים. כעת, אסגור מבקש לשבור את המחסום ולהתנקם על אובדן בנו, וכדי לעשות זאת, הוא זקוק לשבע נשמות אדם, ומתוכן יש לו שש. אחרי הבסת מטאטון-אקס (Mettaton Ex) אלפיס אומרת לשחקן שהיא שיקרה לו, ולמעשה הוא צריך נשמת מפלצת שהיא חלשה יותר מזו של בני אדם ומחוץ לגוף שלה אינה יכולה להתקיים חוץ ממקרים ספורים אחדים. מהקטע הזה יכולים להתקיים כמה סופים, תלוי אם השחקן הרג או לא הרג מפלצות.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פריסק (frisk) - הגיבור שעליו שולט השחקן. הילד השמיני שנופל לאנדרגראונד (Underground), והנשמה האחרונה שהמפלצות צריכות כדי לפרוץ את המחסום. לפריסק יש יכולת נדירה ומיוחדת לשמור את המשחק בנקודות מסוימות. את פעולה זו מבצע/ת פריסק בעזרת הרגש נחישות. את פעולת שמירת המשחק יכולים לבצע רק פריסק ופלאווי (flowey) (פלאווי אומר במהלך המשחק שהוא יכל לשמור את המשחק עד שפריסק נפל/ה למערה). ישנם אומרים שקארה (Chara) נמצאת בתוך פריסק.
 • פלאוי (flowey) - כאשר פריסק נופלת לאנדרגראונד (Underground), היא פוגשת פרח מדבר מכריז על בשם "פלאווי הפרח" (Flowey the flower). פלאוי מסביר על כללי המלחמה במשחק. הוא משקר שצריך לאסוף את העלים שהוא זורק על השחקן ולאחר מכן מתגלה כרוצח שפועל רק לפי הכלל "זה להרוג או להיהרג". לאחר מכן פלאווי מתקיף את השחקן בהתקפה שאי אפשר להתחמק ממנה. למזלו הרב של השחקן את השחקן מצילה טוריאל (toriel),מפלצת דמוית אשת כבש. את פלואי אפשר לפגוש בשלושה מצבים: פלאווי רגיל (פרח), "אומגה פלאוי" (מפלצת נוראית עם גרפיקה ריאליסטית),שנוצרת כאשר פלאווי מקבל שש נשמות אדם. פלאווי גאד (flowey god) שמוכר יותר בשם אזריאל דרימר (ASRIEL DREEMUR) שנוצר כאשר פלאווי מקבל שבע נשמות אדם.
 • טוריאל (Toriel) - מפלצת דמוית עז. כאשר פלאוי מתגלה כרוצח ותוקף את פריסק, טוריאל מצילה את השחקן ומלמדת אותו כיצד לא להרוג מפלצות שתוקפות את השחקן. כעבור זמן לא רב טוריאל נותנת לפריסק טלפון סלולרי. היא הבוס של החורבות. גרושתו של אסגור (asgore). מפלצת מסוג דרימור.
 • נפסטאבלוק (Napstablook) - רוח רפאים בלתי ניתנת להריגה. מופיעה בעיקר בשני מקומות: באמצע החורבות (הוא חוסם את הדרך כאשר הוא עושה את עצמו ישן) ובביתו שנמצא באזור המפלים (כאן את נאפסטאבלוק אפשר לפגוש רק בסוף הטוב). נפסטאבלוק מגדל חוות חלזונות לא רגילה. כל המשפחה שלו הפכה לרובוטים או לבובות.
 • סאנס (Sans) - שלד. נראה בהתחלה כיצור מתבדח חלש, אבל בסוף הרע מתגלה כאחד מהיצורים החזקים באנדרגראונד. אחיו של פפיירוס (Papyrus), השלד רודף-בני אדם. לסאנס פחות או יותר לא אכפת מזה שהשחקן הוא בן אדם. סאנס עצלן מאוד ונוטה לספר בדיחות קרש. יש אומרים שסאנס הוא בעצם נס (Ness) מהמשחק "Earthbound" ושהוא יכול לנסוע בזמן.
 • פפיירוס (Papyrus) - שלד. אחיו של סאנס. חלומו של פפיירוס הוא להצטרף למשמר המלכותי, ולכן הוא מנסה להרוג את השחקן בהתחלה, אך לבסוף הוא והשחקן נהיים חברים ופפיירוס נותן לשחקן את מספר הטלפון שלו. פפיירוס מפזר פאזלים בדרך לסנואודין, כדי להכשיל את השחקן.
 • אנדיין (Undyne) - דג. חלק מהמשמר מלכותית, חלומה של אנדיין הוא לתפוס את בן האנוש, (השחקן). בדרך ה-pasifist היא מנסה לתפוס את השחקן, אבל אחרי שהשחקן בורח ממנה כמה פעמים, היא מתעלפת באזור הלבה לנד, והשחקן יכול להביא לה כוס מים מה שיעיר אותה לחיים, לאחר מכן, היא תסתכל אל השחקן, ותלך.
 • אסגור המלך של האנדרגראונד, מדי פעם, המפלצות מספרות לך על דמות חזקה מאוד שהיא גם מלכת האנדרגרונד, והיא נקראת אסגור דרימר
 • אלפיס (Alphys) המדענית המלכותית, שסיפרה לאסגור על שבעת הנשמות שצריך לאסוף. אנדיין מזכירה אותה כמה פעמים סוף הטוב מגלים שהיא מחביאה מעבדה סודית "המעבדה האמיתית" "the true lab" של המדען המלכותי שהיה, לפניה למדען קראו - אלפיס עוזרת לך ופותרת בשבילך פאזלים לפעמים, שולחת לך הודעות ומתקשרת.
 • מטאטון (Mettaton) מטאטון לפני מה שידוע לנו, הוא בן דוד של נפסטאבלוק, שאלפיס יצרה לו גוף. מטאטון הוא סוג של רובוט טלוויזיה שנועד לעשות תוכניות, ולהגן על הממלכה. ובעקבות תיכנות שגוי מטאטון מנסה להרוג אתך, עם התוכניות טלוויזיה שלו. בסוף הרע מטאטון משנה צורה לרובוט בשם מטאטון NEO, שהורגים במכה. בסוף הנייטרלי והטוב הוא משנה צורה לצורה האמיתית שלו, מטאטון EX ושם הוא תוקף אותך עם רייטינג, חידונים וריקודים. כשאתה מנצח אותו בסוף הטוב והנייטרלי שומעים שיחה קצרה מנפסטאבלוק. מטאטון מתוכנת מחדש

סופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סוף נייטרלי - אם השחקן הורג רק חלק מן המפלצות. כשהשחקן מגיע לטירה הוא פוגש את סאנס, ששופט את מעשיו של הילד על פי ההחלטות שנעשו במשחק. שם הוא מספר לו ש-EXP מייצג למעשה Execution Points (נקודות ביצוע) וLV מייצג את ראשי תיבות של Level of Violence (רמת האלימות), שעולים ככל שהשחקן פוגע והורג מפלצות. לאחר השיפוט מגיע הילד לקרב מול אסגור (שבמהלכו לא ניתן לרחם על אסגור שהורס את כפתור הרחמים). לאחר הקרב מול אסגור בין אם השחקן מרחם (לאחר שהכפתור תוקן) על חייו או הורג אותו אסגור נהרג על ידי פלאווי שגונב את הנשמות הכלואות והופך למפלצת חזקה במיוחד עם גרפיקה שלא נראתה במשחק בשם אומגה פלאווי (מכונה גם פוטושופ פלאווי). לאחר הקרב מול פלאווי הנשמות מצליחות להשתחרר ועוזרות לשחקן לנצח את פלאווי. לאחר הקרב השחקן פוגש את פלאווי עצמו, עליו אפשר לרחם או להרוג אותו. לאחר שהבחירה נעשית השחקן יוצא מהשער שמוביל מהאנדרגראונד אל העולם העליון והמשחק מסתיים. לאחר סיום המשחק יש שיחה עם סאנס שמספר מה קרה למקום אחרי שהילד עזב (גם שיחה זו מושפעת מפעילותיו של השחקן). לאחר סוף זה ניתן לפתוח את הסוף הטוב.
 • סוף טוב (true pacifist) -המשך לסוף הנייטרלי, שיכול לקרות אם השחקן לא הורג אף מפלצת. בסוף זה, הקרב מול אסגור מבוטל לאחר שטוריאל מגיעה ועוצרת את אסגור מלהלחם. למקום מגיעים גם אנדיין, אלפיס, סאנס ופאפיירוס אבל פלאווי מגיע למקום גם כן וגונב את נשמות האדם ובהמשך גם את נשמות המפלצות. פלאווי מתגלה כעזריאל שמולו נערך הקרב האחרון. את עזריאל לא ניתן להרוג, אך לשחקן בהמשך נפתחת היכולת להציל את חבריו. לאחר שהציל את חבריו, השחקן יכול להציל את עזריאל. עזריאל חוזר לצורתו המקורית ומביע חרטה על מעשיו. הוא גם מספר שהסיבה לקרב הייתה שחשב שהשחקן הוא חברתו, קארה, והשחקן מגלה לעזריא ששמו האמיתי הוא פריסק. לשחקן קיימת האפשרות לסלוח לו או לא, ולאחר מכן עזריאל משתמש בנשמות כדי לשבור את המחסום ומשחרר את הנשמות. כעת עזריאל לא יכול להמשיך לחיות בעולם מאחר שאין לו נשמה, ואומר לפריסק שכדאי שישכח ממנו. לשחקן יש אפשרות לנחם אותו בחיבוק. עזריאל עוזב ומבקש מפריסק שישמור על ההורים שלו. לאחר המפגש פריסק מתעורר כשחבריו סביבו מספרים שהמחסום נשבר ושכעת גם בני האדם וגם המפלצות יכולים להשתחרר ואומרים לו שהוא יכול להיפרד משאר המפלצות אם הוא רוצה. לאחר בחירתו של השחקן, פריסק והמפלצות יוצאים מהאנדרגראונד אל העולם העליון ולפריסק ניתנת האפשרות להפוך לשגריר המפלצות אצל בני האדם ובהמשך גם לבחור אם לקבל את טוריאל כאם מאמצת. המשחק מסתיים כשמראה את המפלצות בעולם בני האדם ועם מיני משחק בו השחקן צריך להתחמק מהשמות של תומכי הקיקסטארטר. אם השחקן בחר להישאר עם טוריאל, תופיע סצנה של טוריאל נכנסת לחדרו של פריסק ונותנת לו פאי בזמן שהוא ישן. אם השחקן החליט לא להישאר עם טוריאל, מופיעה תמונה של פריסק עם חבריו והמילים "the end" וכך נגמר המשחק.
 • סוף רע (genocide) - השחקן הורג את כל המפלצות שיש בכל חדר. הקרב האחרון הוא הקרב נגד סאנס שמתגלה כיריב חזק במיוחד שאף מסוגל להתחמק מהתקפות. בסופו של דבר השחקן מצליח להתיש את סאנס ולהרוג אותו. לאחר קרב זה השחקן מגיע אל אסגור והורג אותו בלי קרב או בחירה. גם פלאווי מופיע כשהוא עצמו מדמה פנים לפניו של אזריאל ומבקש רחמים מקארה, אבל השחקן הורג גם את פלאווי גם כן ללא בחירה. לאחר מכן מופיע\ה הילד\ה הראשונ\ה שנפל\ה לאנדרגאונד, והוא\היא בעצם האדם שלו\ה נתנו את השם בהתחלה. הוא\היא מציע\ה להרוס את העולם ולעבור אל העולם הבא. לשחקן יש אפשרות להסכים ולהרוס את העולם או לא להסכים: אם הוא מסכים, אז קארה אומר\ת שהוא\היא והשחקן יהיו שותפים תמיד, ואם לא, הוא\היא אומר\ת שהשחקן איבד את השליטה ממזמן. כך או כך, קארה משמיד/ה את העולם, והמשחק נסגר. אם השחקן מריץ את המשחק מחדש, המסך כולו שחור. אחרי עשר דקות, קארה מדבר\ת אל השחקן, ונותנת לו אפשרות להחזיר את המשחק, בתמורה לנשמה שלו. אם השחקן לא מסכים המשחק לא ישוחזר אך אם יסכים המשחק יוחזר. אחרי הפעולה הזאת, נכנסים אל מסך ההתחלה. אם עושים את הסוף הטוב אחר כך, רואים שקארה השתלט\ה על השחקן.
 • האקר מלוכלך (DIRTY CHEATER) - זה סוף סודי שמקבלים אם הורגים את סאנס, ועושים אתחל 2 פעמים. שבו סאנס לא אומר בסוף הנייטרלי את מה שהוא אומר, הוא אומר לך שאתה פסיכופת והאקר מלוכלך ומנתק. הוא אומר את זה ורק את זה לא משנה מה עשיתם במשחק אם הרגתם אותו או אותה זה לא משנה הוא אומר רק את זה

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם השחרור, המשחק זכה לשבחים על עלילתו, הנושא, סגנון מערכות הלחימה, מוזיקת הרקע, ובמיוחד מקוריות הסיפור שלו, הדיאלוג, והדמויות. המשחק מכר מעל מיליון עותקים, והיה מועמד מספר השבחים והפרסים, כולל משחק של השנה.

המשחק העלה בשחקניו את הרצון לשאול מדוע בעצם צריך להילחם בכולם במשחקי RPG. האנשים אשר שיחקו במשחק התקשו להרוג את הדמויות מכיוון שבמהלך המשחק התחברו אל אופיים ודמותם.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ASgor+tuRIEL
כתוב שסאנס הוא הדמות החלשה ביותר במשחק. אמירה זו נכונה חלקית: ההתקפות של סאנס מאוד חזקות, אך ברגע שהשחקן מצליח לפגוע בו פעם אחת, סאנס מת.
רואים שיש רק 3 סופים וסוף סודי זה לא בהכרח נכון יש יותר סופים

בנוסף למשחק יש שלל איסטר אגס (סודות וטריקים) שאפשר למצוא ביוטיוב