אנדרטייל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרטייל
UNDERTALE
לוגו המשחק
לוגו המשחק
תאריך הוצאה 15 בספטמבר 2015 (Microsoft Windows ו-macOS)
17 ביולי 2016 (לינוקס)
15 באוגוסט 2017
(פלייסטיישן 4 ו-PlayStation Vita)
18 בספטמבר 2018 (נינטנדו סוויץ')
סוגה משחק תפקידים ממוחשב
פיתוח טובי פוקס
הוצאה לאור טובי פוקס
הפצה טובי פוקס
עיצוב טובי פוקס,תמי צאנג
מנוע משחק GameMaker Studio
מצבי משחק שחקן יחיד
פלטפורמות Microsoft Windows
macOS
לינוקס
פלייסטיישן 4
נינטנדו סוויץ'
PlayStation Vita
המשחק הבא Deltarune

אנדרטיילאנגלית: Undertale; בתרגום חופשי: "סיפור מתחת לאדמה") הוא משחק תפקידים ממוחשב מסוג אינדי שנוצר על ידי טובי פוקס. במשחק, השחקן הוא ילד/ה אנושי/ת שנפל/ה לתוך האנדר-גראונד (The Underground- מתחת לאדמה), מקום גדול ומבודד שנמצא מתחת לפני השטח של כדור הארץ ומופרד מפני כדור הארץ בעזרת קסם מיוחד במינו, המחסום (The Barrier), ובו מתגוררות המפלצות.

השחקן פוגש מפלצות שונות במהלך המסע לחזרה אל פני השטח והשחקן יכול לבחור האם לחוס על חייהן או להילחם נגדן. בחירות אלו משפיעות על התקדמות העלילה במשחק, הדיאלוגים, יחס הדמויות כלפיו והסוף עצמו של המשחק משתנה בהתבסס על בחירות השחקן.

המשחק החל כפרויקט Kickstarter ב-2013, ומאוחר יותר הוצג לציבור. טובי פוקס הציב לפרויקט סכום מטרה של 5,000 דולר והצליח לגייס בסופו של דבר 50,000 דולר. המשחק יצא רשמית ב-15 בספטמבר 2015.

פוקס פיתח את כל המשחק באופן עצמאי, החל מהמוזיקה ועד לעלילה. הדברים היחידים שנוצרו על ידי מתנדבים ולא על ידי טובי פוקס הם הדמויות, הרקעים והגרפיקה. המשחק נוצר בהשראת משחקי 8-ביט שונים כגון סופר מריו, פיינל פנטזי ובעיקר הסדרה ארת'באונד (אנ'), אשר מקבלת אזכורים מיוחדים במהלך המשחק. המשחק עשיר בהומור סלפסטיק ובמשחקי מילים.

המשחק יצא בגרסאות עבור Microsoft Windows ו-MacOS ב-15 בספטמבר 2015, ולאחר מכן גם עבור לינוקס ב-17 ביולי 2016. ב-15 באוגוסט 2017 יצאה גרסת המשחק לפלייסטיישן 4 ולפלייסטיישן ויטה, ובנוסף לתרגום ליפנית, גם ל-Nintendo Switch ב-18 בספטמבר 2018.

מערכת הקרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך הקרב אשר מופיע לשחקן בעת קרב

במשחק, השחקן יכול לבחור בין 4 כפתורים שמביעים את היחס וההתנהגות שלו כלפי המפלצות. בקרב עצמו, השחקן מופיע כלב אדום וקטן המייצג את הנשמה שלו. הלב משנה את צבעו לפי התקפת המפלצות, כשלכל צבע משמעות למשל, הנשמה הירוקה מסמלת אדיבות (KINDNESS), הנשמה הצהובה מסמלת צדק (JUSTICE), הכחולה מסמלת יושר (INTEGRITY) ועוד. כדי לא להיהרג ולהיפסל, השחקן צריך להתחמק ממתקפות היריב, וניתנת לו אפשרות בחירה בין להרוג את המפלצת, לחוס עליה, להגיד לה משהו או לנצל משהו ברשותו שיעזור לו להביסה.

העלילה בסיפור נקבעת על פי הבחירה בין ארבעת כפתורים אלו:

FIGHT[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב זה, השחקן בוחר להילחם במפלצת ולבסוף להרגה אלא אם כן יתחרט על כך. ניצחון על המפלצת מעניק לו EXP, כשהשחקן משיג מספיק EXP ה"LOVE" שלו עולה. המשמעות של "LOVE" היא "Levels Of ViolenceE", כלומר רמת האלימות. המשמעות של EXP היא EXecution Points- נקודות הוצאה להורג. ככל שיש לשחקן יותר "LOVE" זה אומר שפגע ביותר מפלצות.

ACT[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולה זו מאפשרת לשחקן לעשות פעולה מסוימת: לדבר, להחמיא, להעליב וכו'. האפשרויות תלויות רק במי שהשחקן נלחם נגדו והוא לא שולט בתוכן התשובה.

ITEM[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפתור זה מאפשר לשחקן להשתמש בחפצים שאסף במהלך המשחק. אלו יכולים להיות מזון, תרופות, כלי נשק וכדומה.

MERCY[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלחיצה על כפתור זה מופיעים שני כפתורים. הכפתור הראשון הוא Flee שמשמעותו היא לברוח מהקרב עם המפלצת. בכפתור Spare בעצם חסים על חיי המפלצת ומחליטים לא להילחם נגדה. המפלצות גם הן יכולות לחוס על השחקן אבל אם ברצונן לפגוע בו ייאלץ השחקן ללחוץ על כפתור ה-ACT ולעשות פעולה מסוימת עד שהיריב ירצה לחוס עליו. אם השם של המפלצת צהוב זה אומר שאפשר לחוס עליה (ישנו איסטר אג המאפשר לשנות לצבע ורוד או ללא צבע בכלל).

בסיום הקרב השחקן מקבל כסף שבעזרתו הוא יכול לקנות חפצים שונים מציוד לקרבות הבאים ועד אמצעי מפתח בעלילה.

SAVE[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שאמור להיות לפי הסוף הטוב (true ending) בקרב נגד עזריאל דרימור (Asriel Dreemurr) במקום ACT מופיע הכפתור SAVE המשמש להצלת חבריו של השחקן ולבסוף את עזריאל עצמו.

ERASE[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברצח העם אחרי שאתה הורג את כולם מופיעה קארה ונותנת לך אפשרות למחוק את העולם או לא. לא משנה איזה בחירה תעשה ימחק העולם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שנים רבות, שני מינים שלטו בכדור הארץ: בני האדם ומפלצות. יום אחד, בין בני האדם והמפלצות פרצה מלחמה וכשהמפלצות הפסידו בה הם נזרקו אל האנדרגראונד (Underground), מקום שמתפרש מתחת לשטח הפנים של כדור הארץ ומופרד מכדור הארץ בעזרת קסם כך ששום מפלצת לא תוכל לעבור לצד השני.

המשחק מתחיל כשהשחקן, ילד אנושי ששמו פריסק (Frisk) נופל לאנדרגראונד דרך הר אבוט (Ebott), הפרצה היחידה שבין העולם למפלצות. הוא נוחת ופוגש את פלאווי (Flowey), פרח מאונש שמלמד את השחקן את המכניקה של המשחק ומעודד אותו להעלות את רמת ה "LV" שהיא כביכול ראשי תיבות שהן מייצגות ביחד את המילה LOVE (אהבה) בעזרת "EXP", הניתנות להשגה כשהורגים מפלצות. בשלב מסוים פלאווי מנסה להרוג את השחקן כדי לקחת את נשמת השחקן ולעזרתו מגיעה טוריאל (Toriel), מפלצת דמוית עז אימהית במיוחד שמצילה את השחקן. טוריאל מתגלה כלבבית ביותר ומלמדת את השחקן לפתור חידות. בנוסף היא מלמדת את השחקן כיצד אפשר לשרוד מבלי להרוג או להיהרג. בנוסף, טוריאל מנסה למנוע מהשחקן לעזוב כיוון שהיא רוצה לאמץ אותו ולהגן עליו מפני המלך אסגור, שרוצה לקחת מספיק נשמות בני אדם כדי לפרוץ את המחסום.

במצב כלשהו, השחקן עוזב את דירתה של טוריאל והולך לחפש את ארמונו של אסגור שבתוכו המחסום המוביל לפני השטח. לאורך הדרך האדם פוגש מפלצות חזקות יותר וחזקות פחות וביניהם האחים השלדים פאפירוס (Papyrus) וסאנס (Sans), ראשת המשמר המלכותי אנדיין (Undyne), המדענית המלכותית אלפיס (Alphys), מאפט נסיכת העכבישים (muffet) ומטאטון (Mettaton), רובוט שאלפיס בנתה במקור כדי להגן על הארמון בפני פולשים, אך בסופו של דבר הפך לכוכב בתוכנית טלוויזיה משלו.

במהלך המסע, השחקן מבין את הפשר למלחמה בין בני האדם והמפלצות. עזריאל, הבן של אסגור וטוריאל התיידד עם הילדה הראשונה שנפלה מכדור הארץ לאנדרגראונד ששמה קארה (CHARA) ואומצה על ידי טוריאל ואסגור. קארה הייתה ילדה ששנאה את האנושות וגם בכללי לא סבלה אף אחד ולא הייתה ממש שמחה בכללי. יום אחד, הילדה מתה (לא יודעים ממה בדיוק, אבל יש תאוריות שמבוססות על ראיות במשחק שכנראה היא עצמה גרמה לכך) . כאשר עזריאל הביא את קארה חזרה, בני האדם ביקשו מעזריאל להחזיר אותה לחיים בעזרת הכוח שלו, עזריאל סירב ובני האדם תקפו אותו והרגו אותו. אף על פי שעזריאל היה יכול לתקוף אותם ולהרוג אותם אך משום מה לא עשה זאת וכתוצאה מכך אסגור הכריז מלחמה בין שני המינים. כעת, אסגור מבקש לשבור את המחסום ולהתנקם על אובדן בנו, וכדי לעשות זאת הוא זקוק לשבע נשמות אדם, ומתוכן יש לו שש. אחרי הבסת מטאטון אי-אקס (Mettaton Ex) אלפיס אומרת לשחקן שהיא שיקרה לו ולמעשה הוא צריך נשמת מפלצת שהיא חלשה יותר מזו של בני אדם ומחוץ לגוף שלה אינה יכולה להתקיים חוץ ממקרים ספורים אחדים. מהקטע הזה יכולים להתקיים כמה סופים, תלוי אם השחקן הרג או לא הרג מפלצות.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פריסק (Frisk) - הגיבור שעליו שולט השחקן, לא ידוע עם זה בן או בת, אך חלק מכובד מן העובדות והסממנים מראים שזה בן. הילד השביעי שנופל לאנדרגראונד (Underground) והנשמה האחרונה שהמפלצות צריכות כדי לפרוץ את המחסום. לפריסק יש יכולת נדירה ומיוחדת לשמור את המשחק בנקודות מסוימות. את פעולה זו מבצע פריסק בעזרת הרגש נחישות (determination) את פעולת שמירת המשחק יכולים לבצע רק פריסק ופלאווי (flowey) (פלאווי אומר במהלך המשחק שהוא היה יכול לשמור את המשחק עד שפריסק נפל/ה למערה).
 • פלאווי (Flowey) - כאשר פריסק נופל לאנדרגראונד (Underground) הוא פוגש פרח מדבר המכריז ששמו "פלאווי הפרח" (Flowey the flower). פלאווי מסביר על כללי המלחמה במשחק. הוא משקר שצריך לאסוף את הכדורים (זרעים לבנים) שהוא זורק על השחקן ולאחר מכן מתגלה כרוצח שפועל רק לפי הכלל "זה להרוג או להיהרג". לאחר מכן פלאווי מתקיף את השחקן בהתקפה שאי אפשר להתחמק ממנה. למזלו הרב של פריסק טוריאל (Toriel), מפלצת דמוית אשת עז, מצילה אותו. את פלאווי אפשר לפגוש בשלושה מצבים: פלאווי רגיל (פרח), "אומגה פלאוי" (Omega Flowey - מפלצת נוראית עם גרפיקה ריאליסטית), שנוצרת כאשר פלאווי מקבל שש נשמות אדם. אל ההיפר-מוות (God of Hyperdeath) שמוכר יותר בשם עזריאל דרימר (ASRIEL DREEMUR) שנוצר כאשר פלאווי מקבל כוח נשמות המקביל לשבע נשמות אדם.
 • טוריאל דרימור (Toriel dreemurr) - מפלצת דמוית עז. כאשר פלאוי מתגלה כרוצח ותוקף את פריסק, טוריאל מצילה אותו ומלמדת אותו כיצד לא להרוג מפלצות שתוקפות את השחקן. כעבור זמן לא רב טוריאל נותנת לפריסק טלפון סלולרי. היא ה"שומרת" של החורבות. גרושתו של אסגור (Asgore) ואמו של עזריאל (Asriel).
 • נפסטאבלוק (Napstablook) - רוח רפאים דיג'י. לנפסטאבלוק יש דימוי עצמי נמוך מאוד והוא ככל הנראה סובל מדיכאון או חרדה, הוא בוכה בקלות וממהר להתנצל ולהחמיר עם עצמו, גם כשאין לו צורך. לא ניתן להריגה. מופיע בעיקר בשני מקומות: באמצע החורבות (הוא חוסם את הדרך כאשר הוא עושה את עצמו ישן) ובביתו שנמצא באזור המפלים (כאן את נאפסטאבלוק אפשר לפגוש רק אם השחקן לא עשה רצח עם). נפסטאבלוק מגדל חוות חלזונות לא רגילה. כל המשפחה שלו הפכה לרובוטים או לבובות.
 • סאנס השלד ( Sans the Skeleton) - שלד שאוהב מאוד בדיחות ונמנומים. נראה בהתחלה כיצור מתבדח חלש אבל בסוף המשחק מתברר שהוא יכול לשפוט את הנתונים של השחקן ובסוף הרע מתגלה סאנס כאחד מהיצורים החזקים והזריזים באנדרגראונד. הרבה מהשחקנים מגדירים את הקרב שלו כקרב הקשה ביותר בכל המשחק כולו (סביר להניח שזה מכיוון שסאנס יכול לחמוק מההתקפות שלך ושבנוסף התקפותיו עובדות כמו רעל (הן מורידות לך נקודת חיים אחת לפריים.) סאנס הוא בנו של גאסטר ואחיו הגדול של פאפירוס (Papyrus), השלד רודף-בני אדם, אף על פי שהוא קטן יותר פיזית. לסאנס פחות או יותר לא אכפת מזה שהשחקן הוא בן אדם. סאנס עצלן מאוד ונוטה לספר בדיחות קרש. אוהב לבלות בגרילבי'ס. אוהב לשתות קטשופ.. סאנס הוא הדמות האהובה והפופולרית ביותר במשחק, ולכן הוא נחשב ל"אייקון" של המשחק במקומות בהם הוא מאוזכר.
 • פאפירוס השלד ( Papyrus the skeleton) - שלד. פאפירוס הוא בנו של גאסטר ואחיו הקטן של סאנס, אף על פי שהוא גדול יותר פיזית. חברה הטוב ביותר של אנדיין, ולומד ממנה לבשל. חלומו של פאפירוס הוא להצטרף למשמר המלכותי ולכן הוא מנסה להרוג את השחקן בהתחלה אך לבסוף הוא והשחקן נהיים חברים ופאפירוס נותן לשחקן את מספר הטלפון שלו. פאפירוס מפזר פאזלים בדרך לסנואודין, כדי להכשיל את השחקן. פאפירוס לא ממש אוהב את בדיחותיו של סאנס ונוטה לכעוס עליו לרוב מכיוון שהוא עצלן, אך עם זאת, פאפירוס הוא מעט רגיש וילדותי יותר ממנו, כך למשל, שפריסק מתעורר מהעילפון, סאנס מספר שפאפירוס לא הפסיק לבכות, פאפירוס מתנגד ואומר שהיה לו משהו בעינים, אך מודה שאלו היו דמעות בכי. פאפירוס הוא ממוקד מטרה ולכן הוא לא מוותר גם כשהשחקן מצליח לפתור את הפאזלים והמלכודות שלו. אוהב ספגטי.
 • אלפיס (Alphys) - מפלצת דמויות דינוזאורית והמדענית המלכותית שסיפרה לאסגור על שבעת הנשמות שצריך לאסוף. אנדיין מזכירה אותה כמה פעמים (בסוף הטוב מתגלה שהן במערכת יחסים). בסוף הטוב מגלים שהיא מחביאה מעבדה סודית בשם "המעבדה האמיתית" (the true lab) של המדען המלכותי שהיה לפניה, ששמו היה ו.ד. גאסטר. במהלך הוטלנד אלפיס עוזרת לך ופותרת בשבילך פאזלים ולפעמים, שולחת לך הודעות ומתקשרת. אוהבת אנימה.
 • אנדיין (Undyne) - אשת דג. בת הזוג של אלפיס וחברתו הטובה ביותר של פאפירוס, והיא גם לימדה אותו לבשל. המפקדת הראשית של המשמר המלכותי, חלומה של אנדיין הוא לתפוס את פריסק על מנת להגן על המפלצות ולהביא תקווה לשחרורן מהאנדרגראונד (Underground). בדרך הפציפיסטית היא מנסה לתפוס את פריסק, אבל אחרי שפריסק בורח ממנה כמה פעמים, היא מתעלפת באזור הארצות החמות (Hotlands) מרוב החום, והשחקן יכול להביא לה כוס מים מה שיעיר אותה, לאחר מכן, היא תסתכל אל פריסק, ותלך. אם פריסק כבר התחבר עם פאפירוס הוא יכול לבקר איתו בביתה של אנדיין. פאפירוס ישאיר את אנדיין ופריסק לבד וגם הם נהיים חברים. בסוף הרע, אנדיין מקבלת מכה חזקה מפריסק והיא בדרך למות. אך מכיוון שאנדיין כל כך נחושה היא הופכת לאנדיין הבלתי ניתנת להריגה (Undyne the Undying) ומנסה להרוג את פריסק עם כל מה שיש לה.
 • אסגור דרימור (Asgore dreemurr) - מפלץ דמוי תיש, המלך של האנדרגראונד (Underground), גרושה של טוריאל ואביו של עזריאל. הכריז מלחמה על בני האדם לאחר שהרגו את עזריאל. המפלצות מדי פעם יתארו אותו בתור דמות חזקה והמלך של אנדרגאונד. טוב לב ואוהב תה.
 • עזריאל דרימור (Asriel dreemurr)-מפלץ דמוי גדי, בנם של טוריאל ואסגור ו"הנסיך" של האנדרגראונד. קארה הייתה אחותו המאומצת, ולאחר שהיא מתה הוא החזיר אותה לבני האדם אך סירב להחיות אותה, אז הם הרגו אותו, בעקבות זאת אביו הכריז מלחמה על מנת לנקום את מותו, במשחק נשמתו נמצאת בתוך פרח בשם פלאווי. כשפוגש את פריסק הוא מתבלבל וחושב שהוא בעצם קארה, אך פריסק נלחם בו ומספר לו שהוא טועה. בסוף הטוב נאלץ להישאר באנדרגראונד כיוון שאין לו נשמה כי פלאווי לקח אותה.
 • גרילבי (Grillby) מפלץ דמוי להבה וחבר של סאנס. מנהל בסנואודין מסעדת בר בשם גרילבי'ס.
 • מאפט (Muffet) מלכת העכבישים. פוגשת את פריסק במכירת המאפים שלה ונלחמת בו.
 • קארה (Chara) חברתו הטובה של עזריאל דרמור ואחותו המאומצת. ילדה ממורמרת שלא אוהבת שום דבר. התאבדה ולאחר שבני האדם גילו זאת הם הרגו את עזריאל, והיא הגורם ללכידת המפלצות. ישנן תאוריות שאומרות שהנשמה של קארה (Chara) נמצאת בתוך פריסק. שמה של קארה מגיע מלשון המילה האנגלית CHARACTER, כלומר דמות.
 • מטאטון (Mettaton) - מטאטון לפני מה שידוע לנו הוא בן דוד של נפסטאבלוק שאלפיס יצרה לו גוף. מטאטון הואיא סוג של רובוט טלוויזיה שנועד/ת לעשות תוכניות, ולהגן על הממלכה. בעקבות תכנות שגוי כביכול מטאטון מנסה להרוג את פריסק עם תוכניות הטלוויזיה שלו. בסוף הרע מטאטון משנה צורה לרובוט בשם מטאטון ניאו (Mettaton NEO) שהורגים במכה. בסוף הנייטרלי והטוב הוא משנה צורה לצורה האמיתית שלו/שלה, מטאטון אי-אקס (Mettaton EX) ושם הוא תוקף אותך עם רייטינג, חידונים וריקודים. אם פריסק ירחם על מטאטון הוא יישמע שיחה קצרה מנפסטאבלוק.
 • ו.ד. גאסטר (W.D. Gaster) - המדען המלכותי לפני אלפיס ואביהם של סאנס ופאפירוס. אנחנו לא רואים אותו במשחק אבל מהדיאלוג שאנחנו מקבלים מהעוקבים שלו, גאסטר היה זה שיצר את הליבה (The Core) ושהוא נפל לתוך המכונה והתפזר ברחבי הזמן והחלל. משערים שהוא לפי הקבצים של המשחק נמצא כmystery man (האיש המסתורי). לפי תאוריות גאסטר יצר את סאנס במטרה להגן על האנדרגראונד אבל סאנס לא היה הטיפוס המתאים למשימה אז גאסטר יצר את פאפיירוס שהיה חלש אבל עם הרבה רצון להרוג בניי אדם. גאסטר החליט להרוג את סאנס אבל כנראה הוא נכשל. יש 3 דמויות שמובילות לגאסטר ואתה יכול לפגוש אותו בחדר אחד בסוף המשחק אבל אתה לא יכול לדבר איתו.

דרכי סיום המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סוף נייטרלי -מופיע אם פריסק הורג רק חלק מן המפלצות. כשפריסק מגיע לטירה הוא פוגש את סאנס ששופט את מעשיו של הילד על פי ההחלטות שנעשו במשחק. שם הוא מספר לו ש-EXP מייצג למעשה Execution Points (נקודות הוצאה להורג) ו-LV מייצג את ראשי תיבות של Level of Violence (רמת האלימות) שעולה ככל שפריסק הורג מפלצות. לאחר השיפוט מגיע פריסק לקרב מול אסגור (שבמהלכו לא ניתן לרחם על אסגור שהורס את כפתור הרחמים). לאחר הקרב מול אסגור בין אם פריסק מרחם (לאחר שהכפתור תוקן) על חייו או הורג אותו. בכל מקרה אסגור נהרג על ידי פלאווי שגונב את הנשמות הכלואות וסוגר את המשחק. לאחר שהשחקן פותח אותו שוב הסיפור ההתחלתי משתנה והוא משוחח עם פלאווי שלאחר זמן קצר הופך למפלצת חזקה במיוחד עם גרפיקה שלא נראתה במשחק בשם אומגה פלאווי (מכונה גם פוטושופ פלאווי). לאחר הקרב מול פלאווי הנשמות מצליחות להשתחרר ועוזרות לפריסק לנצח את פלאווי. לאחר הקרב השחקן פוגש את פלאווי עצמו, עליו אפשר לרחם או להרוג אותו. לאחר שהבחירה נעשית השחקן יוצא מהשער שמוביל מהאנדרגראונד אל העולם העליון והמשחק מסתיים. לאחר סיום המשחק תהיה שיחה עם סאנס שמספר מה קרה למקום אחרי שפריסק עזב (גם שיחה זו מושפעת מפעילותיו של השחקן). במידה והשחקן לא הרג מפלצות לאחר סוף זה יהיה ניתן לפתוח את הסוף הטוב.
 • סוף טוב / סוף פציפיסטי (True pacifist) -המשך לסוף הנייטרלי שיכול לקרות אם פריסק לא הורג אף מפלצת. בסוף זה, הקרב מול אסגור מבוטל לאחר שטוריאל מגיעה ועוצרת את אסגור מלהלחם. למקום מגיעים גם אנדיין, אלפיס, סאנס ופאפירוס אבל פלאווי מגיע למקום גם כן וגונב את נשמות האדם ובהמשך גם את נשמות המפלצות. פלאווי מתגלה כעזריאל שמולו נערך הקרב האחרון. את עזריאל לא ניתן להרוג אך לפריסק בהמשך נפתחת היכולת להציל את חבריו. לאחר שהציל את חבריו פריסק יכול להציל את עזריאל. עזריאל חוזר לצורתו המקורית ומביע חרטה על מעשיו. הוא גם מספר שהסיבה לקרב הייתה שחשב שפריסק הוא חברתו, קארה ופריסק מגלה לעזריאל שהוא לא קארה אלא פריסק. לשחקן קיימת האפשרות לסלוח לו או לא. לאחר מכן עזריאל משתמש בנשמות כדי לשבור את המחסום ומשחרר את הנשמות. כעת עזריאל לא יכול להמשיך לחיות בעולם מאחר שאין לו נשמה ואומר לפריסק שכדאי שישכח ממנו. לפריסק יש אפשרות לנחם אותו בחיבוק. עזריאל עוזב ומבקש מפריסק שישמור על ההורים שלו. לאחר המפגש פריסק מתעורר כשחבריו סביבה מספרים שהמחסום נשבר ושכעת גם בני האדם וגם המפלצות יכולים להשתחרר ואומרים לו שהוא יכול להיפרד משאר המפלצות אם הוא רוצה. לאחר בחירתו של השחקן פריסק והמפלצות יוצאים מהאנדרגראונד אל העולם העליון. המשחק מסתיים כשמראה את המפלצות בעולם בני האדם ועם מיני משחק בו השחקן צריך להתחמק מהשמות של תומכי הקיקסטארטר. אם השחקן בחר להישאר עם טוריאל, תופיע סצנה של טוריאל נכנסת לחדרו של פריסק ונותנת לו פאי בזמן שהיא ישנה. אם השחקן החליט לא להישאר עם טוריאל, מופיעה תמונה של פריסק עם חבריו והמילים "The End" וכך נגמר המשחק.
 • סוף רע / רצח עם (Genocide) - פריסק הורג את כל המפלצות שיש בכל חדר. הקרב האחרון הוא הקרב נגד סאנס שמתגלה כיריב חזק במיוחד שאף מסוגל להתחמק מהתקפות. בסופו של דבר פריסק מצליח להתיש את סאנס ולהרוג אותו. לאחר קרב זה פריסק מגיע אל אסגור והורג אותו בלי קרב או בחירה. גם פלאווי מופיע כשהוא עצמו מדמה פנים לפניו של עזריאל ומבקש רחמים מקארה (כמו שהיה כתוב באחד הסופים, הוא חשב שפריסק זאת קארה), אבל פריסקן הורג גם את פלאווי גם כן ללא בחירה. לאחר מכן מופיעה קארה, הילדה הראשונה שנפלה לאנדרגאונד, והיא מציעה להרוס את העולם ולעבור אל העולם הבא. לפריסק יש אפשרות להסכים ולהרוס את העולם או לא להסכים: אם הוא מסכים, אז קארה אומרת שהיא ופריסק יהיו שותפים תמיד ואם לא, היא אומרת לפריסק שהוא איבד את השליטה ממזמן. כך או כך, משמידה את העולם והמשחק נסגר. אם השחקן מריץ את המשחק מחדש המסך כולו שחור. אחרי עשר דקות, קארה מדברת אל השחקן ונותנת לו אפשרות להחזיר את המשחק בתמורה לנשמה שלו. אם פריסק לא מסכים המשחק לא ישוחזר אך אם יסכים המשחק יוחזר. אחרי הפעולה הזאת נכנסים אל מסך ההתחלה. אם עושים את הסוף הטוב אחר כך רואים שקארה השתלטה על פריסק.

דלטארון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-30 באוקטובר 2018 חשבון הטוויטר הרשמי של המשחק החל לצטט מסרים סודיים, ואמר לעוקבים לחזור לחשבון בעוד 24 שעות. למחרת, דמו למשחק המשך בשם 'דלטארון' (Deltarune) שוחרר עבור Microsoft Windows ו-MacOS. עלילת המשחק אינה ההמשך ישיר לעלילת אנדרטייל אלא אך היא מתקשרת אליה ומוסיפה דמויות חדשות.

ב-28 בפברואר 2019 הדמו יצא גם לפלייסטיישן 4 ולנינטנדו סוויץ'.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם השחרור, המשחק זכה לשבחים על עלילתו, הנושא, סגנון מערכות הלחימה, מוזיקת הרקע, הדיאלוגים, הדמויות ובמיוחד מקוריות הסיפור שלו.[דרוש מקור] המשחק מכר מעל מיליון עותקים והיה מועמד למספר שבחים ופרסים כולל משחק השנה.[דרושה הבהרה]

המשחק העלה בשחקניו את הרצון לשאול מדוע בעצם צריך להילחם בכולם במשחקי RPG. האנשים אשר שיחקו במשחק התקשו להרוג את הדמויות מכיוון שבמהלך המשחק התחברו אל אופיהם ודמותם.[דרוש מקור]

הצטרפות לNintendo switch[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 אנדרטייל נהפך לזמין לקונסולות Nintendo Switch, ובנוסף, סאנס, הנחשב לדמות האהובה והמוכרת ביותר במשחק, הצטרף למשחק "Super smash bros" בשנת 2020 לצד דמויות נוספות כמו קאפהד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנדרטייל בוויקישיתוף