אנדרטייל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים לא אנציקלופדיים, פירוט יתר, שגיאות כתיב.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אנדרטייל
UNDERTALE
לוגו המשחק
לוגו המשחק
תאריך הוצאה 15 בספטמבר 2015 (Microsoft Windows ו-macOS)
17 ביולי 2016 (לינוקס)
15 באוגוסט 2017
(פלייסטיישן 4 ו-PlayStation Vita)
18 בספטמבר 2018 (נינטנדו סוויץ')
סוגה משחק תפקידים ממוחשב
פיתוח טובי פוקס
הוצאה לאור טובי פוקס
הפצה טובי פוקס
עיצוב טובי פוקס,תמי צאנג
מנוע משחק GameMaker Studio
מצבי משחק שחקן יחיד
פלטפורמות Microsoft Windows
macOS
לינוקס
פלייסטיישן 4
נינטנדו סוויץ'
PlayStation Vita
המשחק הבא Deltarune

אנדרטיילאנגלית: Undertale; בתרגום חופשי: "סיפור מתחת לאדמה") הוא משחק תפקידים ממוחשב מסוג אינדי שנוצר על ידי טובי פוקס. במשחק, השחקן הוא ילד אנושי שנפל לתוך האנדר-גראונד (The Underground- מתחת לאדמה), מקום גדול ומבודד שנמצא מתחת לפני השטח של כדור הארץ ומופרד מפני כדור הארץ בעזרת קסם מיוחד במינו, המחסום (The Barrier), ובו מתגוררות המפלצות.

השחקן פוגש מפלצות שונות במהלך המסע חזרה אל פני השטח והשחקן יכול לבחור האם לחוס על חייהן או להילחם נגדן. בחירות אלו משפיעות על התקדמות העלילה במשחק, הדיאלוגים,יחס הדמויות כלפיו והסוף עצמו של המשחק משתנה בהתבסס על בחירות השחקן.

המשחק החל כפרויקט Kickstarter ב-2013, ומאוחר יותר הוצג לציבור. טובי פוקס הציב לפרויקט סכום מטרה של 5,000 דולר והצליח לגייס בסופו של דבר 50,000 דולר. המשחק יצא רשמית ב-15 בספטמבר 2015.

פוקס פיתח את כל המשחק באופן עצמאי, החל מהמוזיקה ועד לעלילה. הדברים היחידים שנוצרו על ידי מתנדבים ולא על ידי טובי פוקס הם הדמויות, הרקעים והגרפיקה. המשחק נוצר בהשראת משחקי 8-ביט שונים כגון סופר מריו, פיינל פנטזי ובעיקר הסדרה ארת'באונד (אנ'), אשר מקבלת אזכורים מיוחדים במהלך המשחק. המשחק עשיר בהומור סלפסטיק ובמשחקי מילים.

המשחק יצא בגרסאות עבור Microsoft Windows ו-MacOS ב-15 בספטמבר 2015, ולאחר מכן גם עבור לינוקס ב-17 ביולי 2016. ב-15 באוגוסט 2017 יצאה גרסת המשחק לפלייסטיישן 4 ולפלייסטיישן ויטה, ובנוסף לתרגום ליפנית, גם ל-Nintendo Switch ב-18 בספטמבר 2018.

מערכת הקרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך הקרב אשר מופיע לשחקן בעת קרב

במשחק, השחקן יכול לבחור בין 4 כפתורים שמביעים את היחס וההתנהגות שלו כלפי המפלצות. בקרב עצמו, השחקן מופיע כלב אדום וקטן המייצג את הנשמה שלו. הלב משנה את צבעו לפי התקפת המפלצות, כשלכל צבע משמעות למשל, הנשמה הירוקה מסמלת אדיבות (KINDNESS), הנשמה הצהובה מסמלת צדק (JUSTICE), הכחולה מסמלת יושר (INTEGRITY) ועוד. כדי לא להיהרג ולהיפסל, השחקן צריך להתחמק ממתקפות היריב, וניתנת לו אפשרות בחירה בין להרוג את המפלצת, לחוס עליה, להגיד לה משהו או לנצל משהו ברשותו שיעזור לו להביסה.

העלילה בסיפור נקבעת על פי הבחירה בין ארבעת כפתורים אלו:

FIGHT[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצב זה, השחקן בוחר להילחם במפלצת ולבסוף להרגה אלא אם כן יתחרט על כך. ניצחון על המפלצת מעניק לו EXP, כשהשחקן משיג מספיק EXP ה"LOVE" שלו עולה. המשמעות של "LOVE" היא "Levels Of ViolenceE", כלומר רמת האלימות. המשמעות של EXP היא EXecution Points- נקודות הוצאה להורג. ככל שיש לשחקן יותר "LOVE" זה אומר שפגע ביותר מפלצות.

ACT[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולה זו מאפשרת לשחקן לעשות פעולה מסוימת: לדבר, להחמיא, להעליב וכו'. האפשרויות תלויות רק במי שהשחקן נלחם נגדו והוא לא שולט בתוכן התשובה.

ITEM[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפתור זה מאפשר לשחקן להשתמש בחפצים שאסף במהלך המשחק. אלו יכולים להיות מזון, תרופות, כלי נשק וכדומה.

MERCY[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלחיצה על כפתור זה מופיעים שני כפתורים. הכפתור הראשון הוא Flee שמשמעותו היא לברוח מהקרב עם המפלצת. בכפתור Spare בעצם חסים על חיי המפלצת ומחליטים לא להילחם נגדה. המפלצות גם הן יכולות לחוס על השחקן אבל אם ברצונן לפגוע בו ייאלץ השחקן ללחוץ על כפתור ה-ACT ולעשות פעולה מסוימת עד שהיריב ירצה לחוס עליו. אם השם של המפלצת צהוב זה אומר שאפשר לחוס עליה (ישנו איסטר אג המאפשר לשנות לצבע ורוד או ללא צבע בכלל).

בסיום הקרב השחקן מקבל כסף שבעזרתו הוא יכול לקנות חפצים שונים מציוד לקרבות הבאים ועד אמצעי מפתח בעלילה.

SAVE[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שאמור להיות לפי הסוף הטוב (true pacifist ending) בקרב נגד עזריאל דרימור (Asriel Dreemurr) במקום ACT מופיע הכפתור SAVE המשמש להצלת חבריו של השחקן ולבסוף את עזריאל עצמו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שנים רבות, שני מינים שלטו בכדור הארץ: בני האדם ומפלצות. יום אחד, בין בני האדם והמפלצות פרצה מלחמה וכשהמפלצות הפסידו בה הם נזרקו אל האנדרגראונד (Underground), מקום שמתפרש מתחת לשטח הפנים של כדור הארץ ומופרד מכדור הארץ בעזרת קסם כך ששום מפלצת לא תוכל לעבור לצד השני.

המשחק מתחיל כשהשחקן, ילד אנושי ששמו פריסק (Frisk) נופל לאנדרגראונד דרך הר אבוט (Ebott), הפרצה היחידה שבין העולם למפלצות. הוא נוחת ופוגש את פלאווי (Flowey), פרח מאונש שמלמד את השחקן את המכניקה של המשחק ומעודד אותו להעלות את רמת ה "LV" שהיא כביכול ראשי תיבות שהן מייצגות ביחד את המילה LOVE (אהבה) בעזרת "EXP", הניתנות להשגה כשהורגים מפלצות. בשלב מסוים פלאווי מנסה להרוג את השחקן כדי לקחת את נשמת השחקן ולעזרתו מגיעה טוריאל (Toriel), מפלצת דמוית עז אימהית במיוחד שמצילה את השחקן. טוריאל מתגלה כלבבית ביותר ומלמדת את השחקן לפתור חידות. בנוסף היא מלמדת את השחקן כיצד אפשר לשרוד מבלי להרוג או להיהרג. בנוסף, טוריאל מנסה למנוע מהשחקן לעזוב כיוון שהיא רוצה לאמץ אותו ולהגן עליו מפני המלך אסגור, שרוצה לקחת מספיק נשמות בני אדם כדי לפרוץ את המחסום.

במצב כלשהו, השחקן עוזב את דירתה של טוריאל והולך לחפש את ארמונו של אסגור שבתוכו המחסום המוביל לפני השטח. לאורך הדרך האדם פוגש מפלצות חזקות יותר וחזקות פחות וביניהם האחים השלדים פאפירוס (Papyrus) וסאנס (Sans), ראשת המשמר המלכותי אנדיין (Undyne), המדענית המלכותית אלפיס (Alphys), מאפט נסיכת העכבישים (muffet) ומטאטון (Mettaton), רובוט שאלפיס בנתה במקור כדי להגן על הארמון בפני פולשים, אך בסופו של דבר הפך לכוכב בתוכנית טלוויזיה משלו.

במהלך המסע, השחקן מבין את הפשר למלחמה בין בני האדם והמפלצות. עזריאל, הבן של אסגור וטוריאל התיידד עם הילד/ה הראשון/ה שנפל/ה מכדור הארץ לאנדרגראונד ששמו/שמה קארה (CHARA) ואומץ/ה על ידי טוריאל ואסגור. קארה היה/הייתה ילד/ה ששנא/ה את האנושות וגם בכללי לא סבל/ה אף אחד ולא הייתה ממש שמח/ה בכלל, וכשהוא/היא הגיע/ה להר אבוט זה היה כדי להתאבד, אבל הוא/היא שינה/שינתה את דעתו לאחר שמשפחת דרימור אימצה אותו/אותה, יום אחד קארה ועזריאל ניסו להכין לאסגור פאי קינמון-ריבת חלב (הפאי המפורסם של טוריאל), אבל התבלבלו במתכון בין כוס חמאה (Butter cup) לפרח נורית (Buttercup) וכשאסגור אכל את הפאי הוא נעשה מאוד חולה כיוון שנוריות הן רעילות. קארה הרגיש/ה מאוד אשם/ה על זה שאסגור חלה, והציע/ה שכפיצוי על כך הוא/היא יאכל/תאכל נוריות עד שימות/תמות מהרעלה, ונשמתו/נשמתה תשמש לשחרור המפלצות, עזריאל מהסס אבל לא מנסה לעצור בעד קארה, בעוד שקארה גוסס/ת, הוא/היא מבקש/ת מעזריאל שיקח אותו/אותה לכפר שלה על מנת שיוכל/תוכל לראות את הפרחים שם בפעם האחרונה, כאשר עזריאל הביא את קארה לכפר שלו/שלה, בני האדם ביקשו מעזריאל להחזיר אותו/אותה לחיים בעזרת הכוח שלו, עזריאל סירב ובני האדם תקפו אותו והרגו אותו. אף על פי שעזריאל היה יכול לתקוף אותם ולהרוג אותם אך משום מה לא עשה זאת וכתוצאה מכך אסגור הכריז מלחמה בין שני המינים. כעת, אסגור מבקש לשבור את המחסום ולהתנקם על אובדן בנו, וכדי לעשות זאת הוא זקוק לשבע נשמות אדם, ומתוכן יש לו שש. אחרי הבסת מטאטון אי-אקס (Mettaton Ex) אלפיס אומרת לשחקן שהיא שיקרה לו ולמעשה הוא צריך נשמת מפלצת שהיא חלשה יותר מזו של בני אדם ומחוץ לגוף שלה אינה יכולה להתקיים חוץ ממקרים ספורים אחדים. מהקטע הזה יכולים להתקיים כמה סופים, תלוי אם השחקן הרג או לא הרג מפלצות.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פריסק (Frisk) - הגיבור/ה שעליו/יה שולט השחקן, לא ידוע עם זה בן או בת, אך חלק מכובד מן העובדות והסממנים מראים שזה בן. דמות של ילד/ה אנושי/ת בן/בת 13. הוא/היא הילד/ה השביעי/ת שנופל/ת לאנדרגראונד והנשמה האחרונה שהמפלצות צריכות כדי לפרוץ את המחסום. לפריסק יש יכולת נדירה ומיוחדת לשמור את המשחק בנקודות מסוימות. את פעולה זו מבצע/ת פריסק בעזרת הרגש נחישות. את פעולת שמירת המשחק יכולים לבצע רק פריסק ופלאווי. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו/שלה הוא בלט (ביקום דאנסטייל פריסק היא בת והמגדר שלה קבוע, עם זאת המגדר של קארה לא קבוע גם ביקום דאנסטייל).
 • פלאווי (Flowey the Flower) - פרח מדבר שנשמתו של עזריאל כלואה בתוכו. כאשר פריסק נופל/ת לאנדרגראונד הוא/היא פוגש/ת את פלאווי והוא מסביר על כללי המלחמה במשחק. הוא משקר שצריך לאסוף את הכדורים (זרעים לבנים) שהוא זורק על השחקן ולאחר מכן מתגלה כרוצח שפועל רק לפי הכלל "זה להרוג או להיהרג". לאחר מכן פלאווי מתקיף את פריסק בהתקפה שאי אפשר להתחמק ממנה. למזלו/ה הרב של פריסק, טוריאל, מפלצת דמוית אשת עז, מצילה אותו/ה. את פלאווי אפשר לפגוש בשני מצבים: פלאווי רגיל (פרח), "אומגה פלאוי", מפלצת נוראית עם גרפיקה ריאליסטית, שנוצרת כאשר פלאווי מקבל שש נשמות אדם, ובמצב השלישי הוא חוזר להיות עזריאל/אל האלמוות. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא דאבסטאפ.
 • טוריאל דרימור (Toriel dreemurr) - מפלצת דמוית עז, גרושתו של אסגור, אמו הביולוגית של עזריאל ואמם/אמן המאמצת של קארה ופריסק. טוריאל הייתה המלכה של האנדרגראונד לצד אסגור, עד שהתגרשה ממנו, וכיום היא השומרת של החורבות. טוריאל נודעת באישיות האימהית והדואגת שלה. כאשר פלאוי מתגלה כרוצח ותוקף את פריסק, טוריאל מצילה אותו/ה ומלמדת אותו/ה כיצד לא להרוג מפלצות שתוקפות את השחקן. כעבור זמן לא רב טוריאל נותנת לפריסק טלפון סלולרי. ידועה בשל פאי ריבת החלב והקינמון שהיא מכינה. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלה הוא ואלס.
 • נפסטאבלוק (Napstablook) - רוח רפאים דיג'י ובן דודם של מטאטון,דאמי, מאד דאמי ומיו-מיו. לנפסטאבלוק יש דימוי עצמי נמוך מאוד והוא ככל הנראה סובל מדיכאון או חרדה, הוא בוכה בקלות וממהר להתנצל ולהחמיר עם עצמו, גם כשאין צורך בכך. לא ניתן להריגה. מופיע בעיקר בשני מקומות: באמצע החורבות (הוא חוסם את הדרך כאשר הוא עושה את עצמו ישן) ובביתו שנמצא באזור המפלים (כאן את נאפסטאבלוק אפשר לפגוש רק אם השחקן לא עשה רצח עם). נפסטאבלוק מגדל חוות חלזונות לא רגילה. תחביביו העיקריים הם תקלוט, אכילת כריכי רוחות, ולשכב על הרצפה ולהרגיש כמו זבל (כשפריסק מבקר/ת אותו, הוא מספר לו/לה על התחביבים האלה ומזמין אותו/אותה לעשות אותם איתו) כל המשפחה שלו הפכה לרובוטים או לבובות, והוא עצמו היחיד מבני משפחתו שאין לו גוף, אבל בקהילת המעריצים של המשחק נחשפה דמות בשם נפסטאבוט (Napstabot), שהוא בעצם הגוף של נפסטבלוק, הוא נראה ממש כמו מטאטון, רק שבניגוד למטאטון, שהוא בצבעים ורוד ושחור ובעל הבעת פנים שחצנית, הוא בצבעים כחול ולבן ועם הבעת פנים רגועה יותר. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא סווינג.
 • דאמי (Dummy) - בן דודם של נפסטאבלוק, מטאטון, מאד דאמי ומיו-מיו. שק אגרוף בדמות מפלצת בצבע צהוב, הוא ביישן ועדין, בניגוד לבן דודו מאד דאמי.
 • מאד דאמי (Mad Dummy)- בן דודם של נאפסטאבלוק, מטאטון, מיו-מיו ודאמי. שק אגרוף בדמות מפלצת בצבע צהוב. עצבני ונוקשה יותר מדאמי.
  • סאנס השלד ( Sans the Skeleton) - שלד עצלן וככל הנראה ניהיליסט שנהנה מלעשות צחוק מהאנשים סביבו. הדמות החזקה ביותר במשחק. הרבה מהשחקנים מגדירים את הקרב שלו כקרב הקשה ביותר בכל המשחק כולו (סביר להניח שזה מכיוון שסאנס יכול לחמוק מההתקפות שלך ושבנוסף התקפותיו עובדות כמו רעל (הן מורידות לך נקודת חיים אחת לפריים.). סאנס הוא בנו הבכור של וו.ד. גאסטר (מרומז שהוא גם עבד איתו) ואחיו הגדול של פאפירוס (Papyrus) השלד רודף בני האדם, אף על פי שהוא קטן יותר פיזית. לסאנס פחות או יותר לא אכפת מזה שהשחקן הוא בן אדם. אוהב לבלות בגרילבי'ס. אוהב לשתות קטשופ. יודע לנגן בטרומבון ובכל פעם שפאפירוס מפשל במשהו, הוא מנגן "טרומבון עצוב" כדי לעצבן אותו. אחת משתי הדמויות היחידות שמודעות למשחק (ביחד עם פלאווי) במהלך הקרב עם סאנס, סאנס מסביר שהוא מודע לאתחולים של המשחק ועקב כך טוען שאין לו סיבה להתאמץ כי ממילא שום דבר לא ישנה. סאנס הוא הדמות האהובה והפופולרית ביותר במשחק, ולכן הוא נחשב ל"אייקון" של המשחק במקומות בהם הוא מאוזכר, וכן לנציג של המשחק עם הצטרפותו ל-Super Smash Bros. הצליל בדוגמית הקול בה טובי פוקס השתמש כדי לדובב אותו שייכת לפטריק סטאר. נקרא על שם הגופן "Comic Sans"' אותו גופן שמופיע בתיבת הטקסט כאשר הוא מדבר. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא ברייקדאנס.
 • פאפירוס השלד ( Papyrus the skeleton) - שלד. פאפירוס הוא בנו הצעיר של וו.ד. גאסטר ואחיו הקטן של סאנס, אף על פי שהוא גדול יותר פיזית. חברה הטוב ביותר של אנדיין, ולומד ממנה לבשל, כיוון שהוא תמים וידידותי מכדי להיות שומר ואנדיין חוששת שהוא לא ישרוד במלחמה. חלומו של פאפירוס הוא להצטרף למשמר המלכותי ולכן הוא מנסה להרוג את פריסק בהתחלה אך לבסוף הוא מתחבר איתו/ה ונותן לו/לה את מספר הטלפון שלו. פאפירוס מפזר פאזלים בדרך לסנואודין, כדי להכשיל את פריסק. פאפירוס לא ממש אוהב את בדיחותיו של סאנס ונוטה לכעוס עליו לרוב מכיוון שהוא עצלן, אך עם זאת, פאפירוס הוא מעט רגיש וילדותי יותר ממנו, כך למשל, שפריסק מתעורר/ת מהעילפון, סאנס מספר שפאפירוס לא הפסיק לבכות, פאפירוס מתנגד ואומר שהיה לו משהו בעיניים, אך מודה שאלו היו דמעות בכי. פאפירוס הוא ממוקד מטרה ולכן הוא לא מוותר גם כשפריסק מצליח/ה לפתור את הפאזלים והמלכודות שלו. אוהב ספגטי. בדומה לסאנס, גם הוא נקרא על שם גופן, וכשפפירוס מדבר במשחק, הגופן שמופיע בתיבות הטקסט נקרא "Papyrus" ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא פלמנקו.
 • מיו-מיו (Mew-Mew) - בובה בדמות חתולה המתגוררת בחצר של סאנס ופאפירוס. כשפוגשת את פריסק היא מסוגלת לחוש רק כעס (במיוחד לאחר שפריסק גירד/ה מאחורי האוזן שלה ללא רשות) ותוקפת אותו/אותה, מאוחר יותר פריסק מלמד/ת אותה לחוש רגשות אחרים כמו אהבה. בת דודתם של נפסטאבלוק, מטאטון, דאמי ומאד דאמי
 • אלפיס (Alphys) - מפלצת דמויות דינוזאורית והמדענית המלכותית שסיפרה לאסגור על שבעת הנשמות שצריך לאסוף. ביישנית ומרבה לגמגם. אנדיין מזכירה אותה כמה פעמים (בסוף הטוב הן מתחילות מערכת יחסים). היא גם יצרה את גופו של מטאטון, ומאז היא מתייחסת אליו כמו לבן שלה. בסוף הטוב מגלים שהיא מחביאה מעבדה סודית בשם "המעבדה האמיתית" (the true lab) של המדען המלכותי שהיה לפניה, ששמו היה ו.ד. גאסטר. במהלך הוטלנד אלפיס עוזרת לפריסק ופותרת בשבילו/ה פאזלים ולפעמים, שולחת לו/לה הודעות ומתקשרת. אוהבת אנימה. כנראה הרגה את גאסטר בכך שדחפה אותו לליבה אך לא ידוע עם זו הייתה תאונה או מכוון. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלה הוא היפ הופ.
 • אנדיין (Undyne) - אשת דג. בת הזוג של אלפיס וחברתו הטובה ביותר של פאפירוס, והיא גם לימדה אותו לבשל. המפקדת הראשית של המשמר המלכותי, אליו פאפירוס רוצה להצטרף, אך כיוון שהיא תמים ונחמד מדי והיא חוששת שהוא לא ישרוד במלחמות, היא מבלה איתו ומלמדת אותו לבשל במסווה של אימונים צבאיים. חלומה של אנדיין הוא לתפוס את פריסק על מנת להגן על המפלצות ולהביא תקווה לשחרורן מהאנדרגראונד. בדרך הפציפיסטית היא מנסה לתפוס את פריסק, אבל היא מתעלפת בהוטלנד מרוב החום, ופריסק יכול/ה ללעזור לה. אם פריסק כבר התחבר/ה עם פאפירוס הוא/היא יכולה לבקר איתו בביתה של אנדיין. פאפירוס ישאיר את אנדיין ופריסק לבד וגם הם נהיים חברים. בסוף הרע, אנדיין מקבלת מכה חזקה מפריסק והיא בדרך למות. אך מכיוון שכל העולם רוצה לעצור את פריסק היא הופכת לאנדיין בת האלמוות ומנסה להרוג את פריסק עם כל מה שיש לה, עד שלבסוף היא נמסה למוות. כמו אלפיס גם היא אוהבת אנימה. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלה הוא קפואירה.
 • ילד המפלצת (Monster Kid) מפלץ בדמות ילד קטן והמעריץ מספר אחת של אנדיין. הוא נטול ידיים ומרבה ליפול על הפנים.
 • אסגור דרימור (Asgore dreemurr) - מפלץ דמוי תיש, המלך של האנדרגראונד (Underground), גרושה של טוריאל, אביו הביולוגי של עזריאל ואביהם/אביהן המאמץ של קארה ופריסק. הכריז מלחמה על בני האדם לאחר שהרגו את עזריאל. המפלצות מדי פעם יתארו אותו בתור דמות חזקה והמלך של אנדרגאונד. טוב לב ואוהב תה. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא ואלס.
 • תמי (Temmie): מפלצת דמוית חתולה/כלבה. דמות של ילדה קטנה המוכרת דברים. חלק משבט של מפלצות שגם להן קוראים תמי. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלה הוא ריקוד האריה הסיני.
 • עזריאל דרימור/ אל האלמוות (Asriel dreemurr/God of Hyperdeath)-מפלץ דמוי גדי, בנם המנוח של טוריאל ואסגור והנסיך של האנדרגראונד. קארה היה/הייתה חברו/חברתו הטוב/ה ביותר ואחיו/אחותו המאומץ/ת, ולאחר שהוא/הייא מת/ה הוא החזיר אותה לבני האדם אך סירב להחיות אותה, אז הם הרגו אותו, בעקבות זאת אביו הכריז מלחמה על מנת לנקום את מותו. אלפיס החדירה את הנשמה שלו לתוך פרח. כשפוגש את פריסק הוא מתבלבל וחושב שהוא/היא בעצם קארה, אך פריסק נלחם/ת בו ומספר/ת לו שהוא טועה. בסוף הטוב הוא משתמש בנשמה שלו בשביל לשחרר את כולם מהאנדרגראונד. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא ואלס.
 • גרילבי (Grillby) מפלץ דמוי להבה וחבר של סאנס. מנהל בסנואודין פאב/מסעדה בשם גרילבי'ס, סאנס ואנדיין מבלים שם הרבה. ככל הנראה מאוהב במאפט.
 • מאפט (Muffet) מלכת העכבישים. כשפריסק פוגש/ת אותה, היא עורכת יריד אפייה שכל ההכנסות ממה שהיא תמכור יעברו על מנת להציל עכבישים שנלכדו בהריסות. היא נלחמת בפריסק עד לשלב שבו היא מקבלת הודעה מהעכבישים, לפי זה היא מבינה שפריסק לא שונא/ת עכבישים ומתחברת איתו/איתה. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלה הוא טרנטלה. ככל הנראה מאוהבת בגרילבי.
 • כלבים מעצבנים (Annoying Dog): חלק מהחברים בצבא הכלבים, לרוב נראים כאשר מישהו פותח דלת לחדר מסוים, אז הכלב יראה מחזיק חפץ מסוים (שלרוב אחת הדמויות חיפשה קודם) ויברח עם החפץ אחרי כמה שניות. האויבים המושבעים של פאפירוס.
 • קארה (Chara) חברו/תו הטוב/ה של עזריאל דרמור ואחיו/אחותו המאומץ/ת. ילד/ה פסיכופת/ית שלא אוהב/ת שום דבר. התאבד/ה כחלק מתוכנית שלו/ה ושל עזריאל לשחרר את המפלצות. לאחר שבני האדם גילו את גופתו/גופתה הם הרגו את עזריאל. קארה מתעורר/ת ברגע שהשחקן בוחר בדרך של רצח עם. ייתכן שהשחקן שמנחה את פריסק הוא בעצם קארה, דבר זה נראה בבירור לאחר שכשהשחקן עשה רצח עם, מחק את העולם ושחזר אותו, בסוף הפציפיסטי לקארה יש שליטה מלאה על השחקן, בו בסצנה בה טוריאל נכנסת לחדר של פריסק בלילה, פריסק הופך/ת לקארה ומתעורר/ת, וטוריאל שמחה לראות שקארה חזר/ה ונותנת לו/לה שוקולד, לאחר מכן קארה יכנס/תיכנס למיטה ויהפוך/תהפוך לפריסק. שמו/ה של קארה מגיע מלשון המילה האנגלית CHARACTER, כלומר דמות. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו/שלה הוא ריקוד מודרני (בניגוד לפריסק שביקום דאנסטייל בעל/ת מגדר קבוע, קארה נשאר/ה ללא מגדר גם ביקום הזה).
 • מטאטון (Mettaton) - בן דודם של נפסטאבלוק, דאמי, מאד דאמי ומיו-מיו שאלפיס יצרה לו גוף. מטאטון הוא סוג של רובוט טלוויזיה שנועד לעשות תוכניות, ולהגן על הממלכה. בעקבות "באג בתכנות" (מתברר שאלפיס יצרה אותו) כביכול מטאטון מנסה להרוג את פריסק עם תוכניות הטלוויזיה שלו. בסוף הרע מטאטון משנה צורה לרובוט בשם מטאטון ניאו (Mettaton NEO) שהורגים במכה. בסוף הנייטרלי והטוב הוא משנה צורה לצורה האמיתית שלו/שלה, מטאטון אי-אקס (Mettaton EX) ושם הוא תוקף עם רייטינג, חידונים וריקודים. אם פריסק ירחם/תרחם על מטאטון הוא יישמע שיחה קצרה מנפסטאבלוק. באותה קהילה שחשפה את נפסטאבוט (הגוף של נפסטאבלוק) נחשפה דמות בשם האפסטאבלוק (Hapstablook) שהוא/היא הרוח של מטאטון בלי גוף. נראה/נראית בדיוק כמו נפסטאבלוק רק בצבע ורוד ועם פוני ובלי אוזניות. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא ריקוד ג'אז.
 • ו.ד. גאסטר (W.D. Gaster) - המדען המלכותי לפני אלפיס ואביהם של סאנס ופאפירוס. לא רואים אותו במשחק אבל מהדיאלוג המתקבל מהעוקבים שלו, גאסטר היה זה שיצר את הליבה (The Core) ושהוא נפל לתוך המכונה והתפזר ברחבי הזמן והחלל. משערים שהוא לפי הקבצים של המשחק נמצא כmystery man (האיש המסתורי). שמו המלא הוא ווינג-דינג גאסטר (Wing Ding Gaster), ווינג-דינג הוא גופן המורכב מסמלים ומצורות ולא מאותיות, וכל משפט הנכתב בגופן זה כתוב בצופן, יש להכיר היטב את משמעות הסמלים כדי לדעת על מה מדובר, אך כיוון שהגופן הזה מסובך מאוד, גאסטר לא מדבר במהלך המשחק. ביקום "דאנסטייל", סגנון הריקוד הייחודי שלו הוא ואלס (כמו כל בני משפחת דרימור).

דרכי סיום המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סוף נייטרלי -מופיע אם פריסק הורג/ת רק חלק מן המפלצות. כשפריסק מגיע/ה לטירה הוא/היא פוגש/ת את סאנס ששופט את מעשיו/יה של הילד/ה על פי ההחלטות שנעשו במשחק. שם הוא מספר לו/לה ש-EXP מייצג למעשה Execution Points (נקודות הוצאה להורג) ו-LV מייצג את ראשי תיבות של Level of Violence (רמת האלימות) שעולה ככל שפריסק הורג/ת מפלצות. לאחר השיפוט מגיע/ה פריסק לקרב מול אסגור (שבמהלכו לא ניתן לרחם על אסגור שהורס את כפתור הרחמים). לאחר הקרב מול אסגור בין אם פריסק מרחם/ת (לאחר שהכפתור תוקן) על חייו או הורג/ת אותו. בכל מקרה אסגור נהרג על ידי פלאווי שגונב את הנשמות הכלואות וסוגר את המשחק. לאחר שהשחקן פותח אותו שוב הסיפור ההתחלתי משתנה ופריסק משוחח/ת עם פלאווי שלאחר זמן קצר הופך למפלצת חזקה במיוחד עם גרפיקה שלא נראתה במשחק בשם אומגה פלאווי (מכונה גם פוטושופ פלאווי). לאחר הקרב מול פלאווי הנשמות מצליחות להשתחרר ועוזרות לפריסק לנצח את פלאווי. לאחר הקרב השחקן פוגש את פלאווי עצמו, עליו אפשר לרחם או להרוג אותו. לאחר שהבחירה נעשית פריסק יוצא/ת מהשער שמוביל מהאנדרגראונד אל העולם העליון והמשחק מסתיים. לאחר סיום המשחק תהיה שיחה עם סאנס שמספר מה קרה למקום אחרי שפריסק עזב/ה (גם שיחה זו מושפעת מפעילותיו של השחקן). במידה ופריסק לא הרג/ה מפלצות לאחר סוף זה יהיה ניתן לפתוח את הסוף הטוב.
 • סוף טוב / סוף פציפיסטי (True pacifist) -המשך לסוף הנייטרלי שיכול לקרות אם פריסק לא הורג/ת אף מפלצת. בסוף זה, הקרב מול אסגור מבוטל לאחר שטוריאל מגיעה ועוצרת את אסגור מלהילחם. למקום מגיעים גם אנדיין, אלפיס, סאנס ופאפירוס אבל פלאווי מגיע למקום גם כן וגונב את נשמות האדם ובהמשך גם את נשמות המפלצות. פלאווי מתגלה כעזריאל כאל האלמוות (במצב כזה הוא מוצג כתיש צעיר הלובש בגד הדומה לזה של טוריאל) שמולו נערך הקרב האחרון. את עזריאל לא ניתן להרוג אך לפריסק בהמשך נפתחת היכולת להציל את חבריו/יה. לאחר שהציל/ה את חבריו/יה פריסק יכול/ה להציל את עזריאל. עזריאל חוזר לצורתו המקורית (גדי הלבוש בסוודר הזהה לזה של קארה, בנוסף קווי המתאר שלו בצבע סגול בהיר-סימן לזה שהוא רוח רפאים) ומביע חרטה על מעשיו. הוא גם מספר שהסיבה לקרב הייתה שחשב שפריסק הוא/היא חברו/תו, קארה, ופריסק מספר/ת לעזריאל שהוא טעה בזיהוי ושמו/שמה הוא לא קארה אלא פריסק. פריסק יכול/ה לסלוח לו או לא. לאחר מכן עזריאל משתמש בנשמות כדי לשבור את המחסום ומשחרר את הנשמות. עזריאל מספר לפריסק לא יכול להמשיך לחיות בעולם מאחר שאין לו נשמה ואומר לפריסק שכדאי לו/לה שישכח/תשכח ממנו, פריסק יכול/ה לחבק אותו ולנחם אותו. עזריאל עוזב ומבקש מפריסק שישמור/תשמור על ההורים שלו. לאחר המפגש פריסק מתעורר/ת כשחבריו/יה סביבו/ה מספרים לו/לה שהם דאגו לו/לה (סאנס מספר שפאפרוס בכה כמו תינוק, פאפירוס מנסה להכחיש ואומר שהיה לו משהו בעיניים, אך כשסאנס שואל אותו מה זה הוא פורץ בבכי ואומר "דמעות") ומספרים לו/לה שהמחסום נשבר ושכעת גם בני האדם וגם המפלצות יכולים להשתחרר ואומרים לו/לה שהוא/היא יכול/ה להיפרד משאר המפלצות אם הוא/היא רוצה. לאחר בחירתו של השחקן פריסק והמפלצות יוצאים מהאנדרגראונד אל העולם העליון. המשחק מסתיים כשמראה את המפלצות בעולם בני האדם ועם מיני משחק בו השחקן צריך להתחמק מהשמות של תומכי הקיקסטארטר. אם פריסק החליט/ה שהוא/היא רוצה להישאר עם טוריאל, תופיע סצנה של טוריאל נכנסת לחדרו/ה של פריסק ונותנת לו/לה פאי בזמן שהוא/היא ישן/ה. אם פריסק החליט/ה שהוא/היא לא רוצה להישאר עם טוריאל, מופיעה תמונה של פריסק עם חבריו/יה והמילים "The End" וכך נגמר המשחק.
 • סוף רע / רצח עם (Genocide) - פריסק הורג/ת את כל המפלצות שיש בכל חדר. הקרב האחרון הוא הקרב נגד סאנס שמתגלה כיריב חזק במיוחד שאף מסוגל להתחמק מהתקפות (בניגוד ליתר הדמויות במשחק שפשוט סופגות אותן). בסופו של דבר פריסק מצליח/ה להתיש את סאנס ולהרוג אותו. לאחר קרב זה פריסק מגיע/ה אל אסגור והורג/ת אותו בלי קרב או בחירה. גם פלאווי מופיע כשהוא עצמו מדמה פנים לפניו של עזריאל ומבקש רחמים מקארה (כמו בסוף הטוב/פציפיסטי, הוא חשב שפריסק הוא/היא קארה), אבל פריסק הורג/ת גם את פלאווי גם כן ללא בחירה. לאחר מכן מופיע/ה קארה, הילד/ה הראשון/ה שנפל/ה לאנדרגאונד, והוא/היא מציע/ה להרוס את העולם ולעבור אל העולם הבא. פריסק יכול/ה להסכים עם קארה ולהרוס את העולם או לא להסכים איתו/ה: אם הוא/היא מסכים/ה, אז קארה אומר/ת שהוא/היא ופריסק יהיו שותפים/ות תמיד ואם לא, הוא/היא אומר/ת לפריסק שהוא/היא איבד/ה את השליטה ממזמן. כך או כך, קארה משמיד/ה את העולם והמשחק נסגר. אם השחקן מריץ את המשחק מחדש המסך כולו שחור. אחרי עשר דקות, קארה מדבר/ת אל השחקן ונותנת לו אפשרות להחזיר את המשחק בתמורה לנשמה שלו. אם פריסק לא מסכים/ה המשחק לא ישוחזר אך אם הוא/היאהיא מסכים/ה המשחק יוחזר. אחרי הפעולה הזאת נכנסים אל מסך ההתחלה. אם עושים את הסוף הטוב אחר כך רואים שקארה השתלט/ה על פריסק.

היקומים המקבילים של אנדרטייל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר גרסאות מעריצים לדמויות ולעולם של המשחק ביניהן:

אנדרלוסט(UNDERLUST) בו כל המפלצות נמצאות בתקופת היחום שלהן הנקראת להט (HEAT) ומנסות להזדווג עם פריסק

אנדרפל(UNDERFELL ) בו כל המפלצות מורעלות ונעולות על הניסיון ללכוד את פריסק

אנדרסוואפ (UNDERSWAP) היקום המקביל של אנדרטייל, ששם כל זוג של דמויות "מתחלף בתפקידים" כך ש:

 1. סאנס הוא האח הרציני שחולם להצטרף למשמר המלכותי בעוד שפאפירוס הוא "ליצן הכיתה" המרבה להתעצל ולצחוק עליו.
 2. אלפיס היא המפקדת הקשוחה של הצבא המלכותי בעוד שאנדיין היא המדענית המלכותית הביישנית.
 3. טוריאל היא המלכה המנסה להשיג את נשמת הילד/ה השביעית בעוד שאסגור הוא הדמות ההורית שמנסה להגן עליו/עליה.
 4. נפסטאבוט (נפסטאבלוק של היקום הזה) הוא רובוט ודי ג'יי מפורסם בעוד שהפסטאבלוק (מטאטון של היקום הזה) הוא רוח רפאים קטנה וביישנית שחולם להופיע בטלוויזיה.
 5. תמי היא רוצחת בהסוואה בעוד פלאווי הוא ילד קטן המבקש למכור דברים.
 6. מאפט היא המנהלת של פאב/מסעדה בהריסות בעוד שגרילבי הוא מנהיג חובב תה הנלחם באמצעות יכולותיו עד שמגלה שהשחקן בעדו.
 7. קארה היא הדמות הטובה במשחק בעוד פריסק היא הדמות הרעה

סוואפל (SWAPFELL) שילוב של היקומים אנדרססואפ ואנדרפל. כל המפלצות בתפקידיהן המוחלפים באנדרסוואפ מורעלות מנסות ללכוד את קארה (שבאנדרסוואפ קארה הוא/היא השחקן/ית ולא פריסק), כמו באנדרפל

סטורישיפט (STORYSHIFT) בדומה לאנדרסוואפ, כל זוג של דמויות התחלף בתפקידים, אבל בניגוד לאנדרסוואפ, ששם עוד יש קשר בין הדמויות שהתחלפו, בסטורישיפט כל זוג מתחלף בזוג אחר כך ש:

 1. סאנס מבצע את תפקידו של אסגור כמלך של האנדרגראונד ופאפירוס מבצע את תפקידה של טוריאל כדמות ההורית
 2. אסגור מבצע את תפקידה של אלפיס כמדען המלכותי וטוריאל מבצעת את תפקידה של אנדיין כמפקדת הצבא
 3. אלפיס מבצעת את תפקידו של נפסטאבלוק כרוח ביישנית ואנדיין מבצעת את תפקידו של מטאטון כרובוטית טלוויזיה
 4. נאפסטבלוק מבצע את התפקיד של פריסק כילד תועה ומטאטון מבצע את התפקיד של קארה כרוח רפאים של ילד פסיכופת שמשכנע את השחקן להרוג את כולם.
 5. קארה מבצע/ת את תפקידו של סאנס כשומר/ת עצלן/ית שאוהב/ת לספר בדיחות ועזריאל מבצע את תפקידו של פאפירוס כבחור הרציני שחולם להצטרף למשמר ומתעצבן מקארה.
 6. פריסק נשאר/ה אותו דבר גם ביקום הזה.

סטוריסוואפ (STORYSWAP) כל הדמויות המוחלפות בסטורישיפט מתחלפות עם בן הזוג שלהם באותו תפקיד:

 1. פאפירוס הוא המלך של האנדרגראונד וסאנס הוא הדמות ההורית
 2. טוריאל היא המדענית המלכותית ואסגור הוא מפקד הצבא
 3. אנדיין היא רוח רפאים ביישנית ואלפיס היא רובוטית טלוויזיה
 4. מטאטון הוא ילד תועה ונאפסטאבלוק הוא רוח של ילד פסיכי
 5. קארה הוא/היא האח/ות הרצינית שרוצה להצטרף למשמר ועזריאל הוא האח העצלן שצוחק עליו/עליה.

דאנסטייל (DANCETALE) בו כולם רקדנים, לכל אחד יש סגנון ריקוד מיוחד משלו והקרבות נערכים בצורת תחרויות ריקוד. הסגנונות פורטו ברשימת הדמויות.

ליטלטייל (LITTLETALE) בו כל הדמויות במשחק הם ילדים בני גילו/גילה של פריסק. כמו כן עזריאל לא קיים ביקום הזה כיוון שגם הוריו טוריאל ואסגור הם ילדים קטנים ועל כן הם מעולם לא התחתנו לא הביאו ילדים לעולם, אם כי פריסק כן נמצא/ת שם.

אנדרסייל (UNDERSALE) בו כל הסיפור מתרחש מתחת למים. ביקום הזה פריסק הוא/היא צוללן/ית צעיר/ה וכל המפלצות הם בתולי/בתולות ים (למעט כמה מפלצות: אלפיס היא סלמנדרה, פלאווי הוא שושנת ים, סאנס ופאפירוס הם פיראטים ונאפסטאבלוק הוא מדוזה, מטאטון נשאר רובוט אבל הוא חובש כובע של מלח).

אאוטרטייל (OUTERTALE) בו כל הסיפור מתרחש בחלל. פריסק הוא/היא אסטרונאוט/ית צעיר/ה וכול המפלצות הם חייזרים/חייזריות

גנדרטייל (GENDERTALE) בו כל הדמויות בעלות המגדר הקבוע מופיעות כבני המין השני, כך שטוריאל, אלפיס, אנדיין, מאפט ותמי הם זכרים, ופלאווי, עזריאל, אסגור, סאנס, פאפירוס, ו.ד. גאסטר, גרילבי, ונאפסטאבלוק הן נקבות. פריסק, קארה ומטאטון לא השתנו ביקום הזה כי להם אין מגדר קבוע.

פוקיטייל/ טריינרטייל (POKETALE/TRAINERTALE) יקום פארודי על פוקימון. ביקום זה כל הדמויות הם מאמני פוקימונים שלכל אחד מהם פוקימון אחד לפחות, והקרבות נערכים כקרבות פוקימון.

הורורטייל (HORORTALE) הסיפור מתנהל בדיוק כמו אנדרטייל הרגיל, רק שכל הדמויות מפחידות הרבה יותר ופריסק מתקשה להתחבר איתם.

אנדרקיפ (UNDERKEEP)- בו כולם הם בני מלוכה, ללא קשר למי שהם ביתר היקומים.

דלטארון[עריכת קוד מקור | עריכה]

,ב-30 באוקטובר 2018 חשבון הטוויטר הרשמי של המשחק החל לצטט מסרים סודיים, ואמר לעוקבים לחזור לחשבון בעוד 24 שעות. למחרת, דמו למשחק המשך בשם 'דלטארון' (Deltarune) שוחרר עבור Microsoft Windows ו-MacOS. עלילת המשחק אינה ההמשך ישיר לעלילת אנדרטייל אלא אך היא מתקשרת אליה ומוסיפה דמויות חדשות.

ב-28 בפברואר 2019 הדמו יצא גם לפלייסטיישן 4 ולנינטנדו סוויץ'.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם השחרור, המשחק זכה לשבחים על עלילתו, הנושא, סגנון מערכות הלחימה, מוזיקת הרקע, הדיאלוגים, הדמויות ובמיוחד מקוריות הסיפור שלו.[דרוש מקור] המשחק מכר מעל מיליון עותקים והיה מועמד למספר שבחים ופרסים כולל משחק השנה.[דרושה הבהרה]

המשחק העלה בשחקניו את הרצון לשאול מדוע בעצם צריך להילחם בכולם במשחקי RPG. האנשים אשר שיחקו במשחק התקשו להרוג את הדמויות מכיוון שבמהלך המשחק התחברו אל אופיהם ודמותם.[דרוש מקור]

הצטרפות לנינטנדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 אנדרטייל שוחרר לקונסולות הנינטנדו סוויץ'. ב-2019 הוכרזה תחפושת של סאנס למשחק "Super Smash Bros. Ultimate", לצד דמויות נוספות, לצד רמיקס של השיר "Megalovania" מהמשחק, שנעשה על ידי פוקס עצמו. בנוסף, פוקס הלחין את הפסקול המשחק "Little Town Hero" - שהתחיל כמשחק של נינטנדו, ובהמשך הגיע גם לפלייסטיישן 4 - ואף שיר למשחק "פוקימון חרב ומגן" של החברה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנדרטייל בוויקישיתוף