אנדרטת השלום (וושינגטון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האנדרטה

אנדרטת השלוםאנגלית: Peace Monument) המכונה גם אנדרטת הצי (Naval Monument) או אנדרטת מלחי מלחמת האזרחים (Civil War Sailors Monument) היא אנדרטה הממוקמת בסמוך לגבעת הקפיטול בכיכר השלום במפגש שדרת פנסילבניה עם רחוב פירסט (הרחוב הראשון) בעיר וושינגטון בירת ארצות הברית.

האנדרטה כוללת עמוד שיש לבן, שגובהו 13.4 מטרים ובראשו ארבע דמויות המנציחות את הנופלים בקרב מלחי צי ארצות הברית במלחמת האזרחים האמריקאית. האנדרטה בנויה בסגנון נאו קלאסי כולל שתי דמויות בראשה, ושתי דמויות במרכזה:

בראש האנדרטה שתי דמויות נשים, לבושות גלימות, המביטות לכיוון מערב. האחת מסמלת את ההיסטוריה והשנייה מסמלת את היגון. דמות היגון בוכה, ודמות ההיסטוריה מחזיקה לוח שעליו חרוט:

Cquote2.svg

הם נפלו על מנת שמדינתם תחייה

Cquote3.svg
[1]

מתחת שתי הדמויות, נמצא פסל דמות נשית נוספת - "ויקטוריה", המסמלת את הניצחון - ומחזיקה ענף עץ דפנה, המסמל את הניצחון, וענף עץ אלון, המסמל חוזק, לרגליה דמות ילד של האל מרס - אל המלחמה ודמות ילד של האל נפטון - אל הים.

עמוד השיש מעוטר בסרטים, ובצדפות.

דמות נוספת במרכז האנדרטה דמות האלה פאקס המסמלת את השלום, ומחזיקה בידה ענף עץ זית. בעבר כלל הפסל יונה היושבת על קרן השפע אולם חלק זה של הפסל נשבר. בסמוך לפסל השלום ישנו מגל המונח על חרב ומצידו השני סמלי המדע והאמנות המראים את אפשרויות השלום על פני המלחמה.

בארבע קצוות האנדרטה מצויים ארבעה גלובוסים העשויים שיש. האנדרטה נמצאת במרכז בריכה, שעל גדתה הכתובת:

Cquote2.svg

לזכרם של הקצינים, המלחים, ולוחמי הנחתים של צי ארצות הברית אשר נפלו בהגנתם על האחדות והחירות של מדינתם, 1861 - 1865

Cquote3.svg
[2]

בעת שתוכננה הייתה האנדרטה אמורה להיות מוצבת באנאפוליס שבמדינת מרילנד והייתה יוזמה של האדמירל דיוויד דיקסון פורטר אשר תכנן את דמויות היגון וההיסטוריה, והחל לאוסף מימון בשנת 1865. בשנת 1871, לאחר שנאסף המימון, מונה הפסל פרנקלין סימונס ליצור את האנדרטה משיש שהובא מקרארה שבאיטליה. סימונס שינה את עיצובה של האנדרטה, בהסכמתו של פורטר, ופיסל את האנדרטה באיטליה. חלקי האנדרטה הובאו לוושינגטון בשנת 1876 והיא הוקמה בין השנים 1877 - 1878 במקומה הנוכחי והייתה הראשונה מבין שלוש האנדרטאות המוצבות כיום בכיכר (אנדרטת ג'יימס א. גרפילד ואנדרטת יוליסס ס. גרנט). בסיס האנדרטה הוקם בשנת 1877 על פי תכנון של אדריכל הקפיטול באותה עת אדוארד קלארק.

האנדרטה הושלמה בינואר 1878.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^
    They died that their country might live
  2. ^
    In memory of the officers, seamen and marines of the United States Navy who fell in defense of the Union and liberty of their country, 1861-1865


קואורדינטות: 38°53′26″N 77°0′44″W / 38.89056°N 77.01222°W / 38.89056; -77.01222