אנה דוברוצקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קברה של אנה דוברוצקה בבית הקברות הלטיני בחיפה

אנה דוברוצקה (יזיארסקה)פולנית: Dobrucka-Jezierska Anna;‏ 5 ביוני 19002 בפברואר 1987) הייתה אזרחית פולין בזמן מלחמת העולם השנייה והשואה. ב-8 ביולי 1982 הוכרה כחסידת אומות העולם יחד עם בעלה ולדיסלב יזיארסקי, בגין הצלת יהודים במהלך השואה.

פעילות בתקופת השואה להצלת יהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם השנייה החביאה אנה בביתה ארבעה יהודים, אשר אותם האכילה והסתירה מהנאצים, תוך סיכון עצמי. בעלה של אנה ולדיסלב הביא את פיינר קלמן מגטו טרנוב לאחר חיסולו בידי הנאצים ושילוח יושביו למחנה ההשמדה בלז'ץ. פיינר קלמן יהודי פולני שעבד כרוקח בגטו ונשלח על ידי הנאצים יחד עם עוד כ-300 יהודים למיין רכוש שנבזז מתושבי הגטו, ומשם ברח למכרים פולניים. הוא יצר קשר עם ידידו ולדיסלב אשר הכין לו מסמכים מזויפים תחת הזהות הבדויה יוסף קורפצ'בסקי, ונסע איתו ברכבת עד לבית המשפחה שבוורשה[1].

אנה ובעלה הסתירו בביתם גם את קרפינסקי (Karpinsky), יהודי בן שישים שלפני המלחמה עבד כסוכן מכירות בחברת סבונים. בנוסף הסתירו את מרק צ'ח - ילד יהודי בן ארבע שנראה היה כמו ארי אבל משום שהיה נימול נזקק למחסה אצלם.

באחד הלילות הביא ולדיסלב ילד יהודי נוסף בן שלוש, שלא יכול היה להסתתר יותר במקום הקודם ונמסר לכנסייה. אמו של הילד יורק ברוס (Jurek Bross/Brus/Bruss)[2], פגשה בולדיסלב ליד הכנסייה וסיפרה לו על הילד שמסרה לכנסייה והוא הבין את המצב וביקש לאמץ את הילד ולקח את האם ובנה לביתו. אנה וולדיסלב שמרו עליו אצלם ולאחר שצימח שיער שכיסה על אוזניו אשר הסגירו את מוצאו היהודי בהמשך מסרו אותו למשפחת יחומבסקי, שכבר היו לה ילדים בני גילו. במהלך המלחמה המשיכו ארבעת היהודים להתגורר בביתם של אנה וולדיסלב. הם דאגו לכל צורכיהם והסתירו אותם מפני הנאצים ממניעים הומניים טהורים, ללא דרישת תשלום או כל טובת הנאה. במהלך המלחמה ולדיסלב נחשד בסיוע ליהודים והואשם בהסתרת יהודים. הוא נעצר על ידי הנאצים, ונשלח למוות במחנה ההשמדה באושוויץ משם הוא לא חזר. למרות הסכנה שנשקפה לה אנה המשיכה להסתיר את ארבעת היהודים בביתה ולדאוג להם עד סוף המלחמה וכולם שרדו.

לאחר המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה אנה התגיירה והתחתנה עם פיינר קלמן אשר אותו הצילה והסתירה בביתה במהלך המלחמה. היא עזבה את כל קרוביה ומשפחתה בפולין והשניים עלו ביחד למדינת ישראל. היא שינתה באופן רשמי את שמה לחנה דוברוצקה, ובעלה שינה את שמו ליוסף דוברוצקי[1][3]. השניים התגוררו בחיפה. בשנותיה האחרונות התגוררה בבית אבות גרטרוד לוקנר בנהריה עד לפטירתה ב-1987.

בערוב ימיה התגוררה אנה בבית האבות על שם גרטרוד לוקנר בנהריה. היא הקימה קרן כספית ע"ש אנה ויוסף דוברוצקי לרווחת חיילי צה"ל. אנה דוברוצקה הלכה לעולמה בשניים בפברואר 1987 והיא בת 86. היא הובאה למנוחות בבית העלמין הלטיני בחיפה.

הכרה והנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנה לא הסכימה שמעשה ההצלה יפורסם ולא רצתה בהכרה ובתודה. גם להפצרותיה של אימו של יורק, הילד שהוחבא בביתה, אשר באה לבקר אצלה מארצות הברית, לא נענתה. רק כאשר החמירה מחלתו של בעלה יוסף היא השתכנעה לאפשר לו לשלוח את סיפור הצלתו כעדות ליד ושם במטרה להכיר באנה ובולדיסלב כחסידי אומות העולם[4]. כוכבה צור, ניצולת שואה שהכירה את בני הזוג, כתבה את עדותו ושלחה אותה למדור חסידי אומות העולם של יד ושם[5]. ב־8 ביולי 1982 הוכרו אנה ובעלה המנוח ולדיסלב כחסידי אומות העולם[3] על ידי הוועדה לציון חסידי אומות העולם. ב-4 ביוני 1984 השתתפה בטקס קבלת מדליה ונטיעת עץ בהר הזיכרון ביד ושם[6]. בגן חסידי אומות העולם תושבי חיפה הוצבה אבן זיכרון לכבודה[7].

במסגרת מיזם "חסד אחרון" (מיזם משותף ל"יד ושם" ושב"כ שנערך במהלך 2021, ובמסגרתו אותרו קבריהם של חסידי אומות העולם שגרו ונקברו בישראל ונאסף אודותם מידע רב), נחקר גם סיפורה של אנה. היא נקברה בבית הקברות הלטיני מול חוף הכרמל בחיפה. על קברה נחקק: נפש אצילה - מצילה נפשות בתקופה השואה. קברה סומן בלוחית זיכרון והתקיים טקס לזכרה ביום השואה והגבורה תשפ"א[8].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מרדכי, פלדיאל. מצילים בעקבות הניצולים: על חסידי אומות העולם המתגוררים בישראל [כולל רשימה שמית של המצילים עם פרטים על פעילותם], ילקוט מורשת, מ"א, 1986, 11.
  • פינצ'בסקי גרשון, חסד אחרון: סיפורם של חסידי אומות העולם בישראל, ירושלים: יד ושם, 2023, עמ' 35.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנה דוברוצקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 עדותו של יוסף דוברוצקי על ולדיסלב ייזריקי, 5.6.1981. תיק מס' M.31.2/2174, ארכיון יד ושם.
  2. ^ האוסמן צילה, The Central Database of Shoah Victims' Names, יד ושם, ‏26.11.1956
  3. ^ 1 2 The Righteous Among the Nations Database - Jezierski Władysław & Jezierska Anna (Dobrucka), יד ושם
  4. ^ בעריכת גדעון רפאל בן מיכאל, המכון ללימודי השואה ע"ש ח. אייבשיץ ביטאון פורום שמירת זיכרון השואה גיליון מספר 13, אדר תשס"ז, פברואר 2007
  5. ^ תיק M31.2174 יד ושם, איגרת דואר של טופס עדות.
  6. ^ מכתבים בתיק M31.2174 יד ושם, עמודים 9-12.
  7. ^ חגית הורנשטיין, הסודות של גן חסידי אומות העולם, באתר כלבו חיפה והקריות
  8. ^ אור הלר, "חסד אחרון": המבצע של שב"כ ויד ושם להנצחת חסידי אומות העולם, באתר חדשות 13, 7 באפריל 2021