אנטיפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנרכיזם
Anarchy-symbol.svg

זרמים של אנרכיזם

אנרכו-קומוניזם
אנרכו-סינדיקליזם
אנרכו-פרימיטיביזם
אנרכה-פמיניזם
אנרכיזם אינדיבידואליסטי
אקו-אנרכיזם
אנרכיזם לאומי
אנרכו-קפיטליזם
אנרכיזם-קווירי
אנרכיזם קולקטיביסטי
אנרכיזם ללא תארים


אנרכיזם מסביב לעולם

אנרכיזם בספרד
אנרכיזם באפריקה
אנרכיזם באנגליה
קהילות אנרכיסטיות


אנרכיזם בתרבות

אנרכיזם וחברה
אנרכיזם ודת
אנרכיזם ואמנות
אנרכיזם שחור
אנרכיזם נוצרי
אנרכיזם בודהיסטי
סמלים אנרכיסטייםאנרכיזם בהיסטוריה

הקומונה הפריזאית
מהומות היימרקט
מרד קרונשטט
נסטור מכנו
מאי 1968

אנטיפה, אנטיפא או פעולה אנטי-פשיסטית היא רשת בינלאומית של ארגונים מילטנטים אנטי-סמכותנים ששמו לעצמם מטרה "להאבק בפשיזם ובכל צורותיו". תנועות מיליטנטיות מהשמאל הרדיקלי ברחבי אירופה, יבשת אמריקה וגם בישראל החלו לצוץ כבר בשנות ה-30 כחלק מהמאבק נגד הפשיזם, הגזענות ועליית הימין הקיצוני. חברי אנטיפה בדרך כלל מתנגדים לפשיזם, גזענות, לאומנות, סקסיזם והומופוביה.

פעילות 'אנטיפה' כוללת בדרך כלל חלוקת פלאיירים, הפצת מידע באינטרנט, וארגון הפגנות. במקרים מסוימים, הפעילות כוללת גם וונדליזם ואלימות פיזית כלפי פעילי ימין ושוטרים. במדינות אחדות, אנטיפה מזוהים עם הגוש השחור, אשר לטענתם, אלימות פיזית היא חלק בלתי נפרד וחשוב מהמאבק בפשיזם. קבוצות אנטיפה מנוהלות על פי עקרונות אנרכיסטיים ברורים, כשכל תא הוא אוטונומי לחלוטין וצורת קבלת ההחלטות היא על פי קונצנזוס, ללא מנהיג או היררכיה פורמלית. בנוסף לפעילות ברחוב, יש גם קבוצות אנטיפה במגרשי הכדורגל, ובתוך סצנת המוזיקה, בעיקר להקות פאנק רוק והיפ הופ.

גרמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוגו של Antifaschistische Aktion

הקבוצה הגרמנית הקוראת לעצמה Antifaschistische Aktion החלה בשנת 1932. התנועה קיבלה הכרה לאחר שפורסמה על ידי המפלגה הקומוניסטית הגרמנית (KPD) בעיתון Rote Fahne, כתגובה לקטטה בין נאצי לבין חבר פרלמנט קומוניסטי. בשנות השלטון הנאצי בגרמניה, מ-1933, התנועה ירדה למחתרת ועסקה בעיקר בהברחת יהודים למדינות שכנות. התנועה חזרה לפעול באופן גלוי במהלך שנות ה-80.

בריטניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה הבריטית, Anti-Fascist Action, או AFA, החלה לפעול בבריטניה בשנת 1985 על ידי פעילי Red Action וקבוצות שמאל נוספות. התנועה פעילה במאבק נגד קבוצות ומפלגות פשיסטיות וגזעניות, כמו החזית הלאומית (National Front) והמפלגה הבריטית הלאומית (British National Party). הקבוצה שואפת לקיים מאבק נגד הפשיזם ברחובות, ובאותו הזמן מאבק נגד פשיזם בתוך תנועת מעמד הפועלים הבריטית עצמה. AFA ידועה במאבקים פיזיים נגד פשיסטים ופעילי ימין קיצוני, ולא פעם הואשמה באלימות פיזית וביצוע לינצ'ים בפעילי ימין. ב-1995 פעילי Red Action וחברים נוספים מAFA הקימו את אגודת מעמד הפועלים העצמאית (IWCA). ב-2001 התפרק ארגון ה-AFA ומרבית פעילותו עברה ל-IWCA.

ארצות הברית וקנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Anti-Racist Action, או ARA, זוהי רשת של ארגונים אנטי-גזעניים ואנטי-פשיסטיים בצפון אמריקה. חברי הקבוצה ארגנו פעולות והפגנות על מנת להפריע ולהתנגד לקבוצות נאו-נאציות וימין קיצוני, ולאידאולוגיות פשיסטיות, גזעניות, סקסיסטיות, הומופוביות ואנטישמיות. כמו כן ARA נצפית גם בהפגנות למען הפלות וחופש בחירה אצל נשים.

במהלך שנת 2017, הוכרז ארגון אנטיפה כארגון טרור במדינת ניו ג'רזי שבארצות הברית[1]

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולה אנטי-פאשיסטית

גם בארץ קמו קבוצות אנטי-פשיסטיות מתוך שורות השמאל והשמאל הרדיקלי. קבוצת 'אנטיפא' או 'אנטיפה' או 'פעולה אנטי-פשיסטית' קמה בארץ ישראל בשנת 1934 על מנת להאבק בארגוני ימין בתוך היישוב היהודי. בשנת 1936 הקבוצה ניסתה לעורר מודעות בקרב הציבור היהודי בארץ ישראל למלחמת האזרחים בספרד, וארגנה אירועים לגיוס כספים וסיוע פוליטי לתמיכה ברפובליקה. כמה מאות פעילי שמאל אנטי-פשיסטים, מרביתם חברי המפלגה הקומוניסטית של פלשתינה (פק"פ), נסעו להלחם בספרד במסגרת הבריגדות הבינלאומיות[2].

כיום ארגוני האולטראס של קבוצות הכדורגל של הפועל, אולטראס הפועל תל אביב (UHTA), האורדונס קומנדו של הפועל רמת גן (UC03ׁׂ) בנוסף ל"אולטראס סכנין" (הידועות גם בתור "אולטראס אנטיפה") רואות את עצמן בתוך קבוצת האנטיפה בישראל.[דרוש מקור] כמו כן גם ארגון האוהדים הירושלמי brigade malcha ידוע כאולטראס הדוגל באנטיפה. ביוני 2014 בעקבות התגובה הציבורית לרצח שלושת הנערים וחשש מהתחזקות הגזענות בחברה הישראלית, קמה קבוצת אנטיפה972 (972 היא קידומת הטלפון הבינלאומית של מדינת ישראל), במטרה לתעד אלימות ופשעי שנאה של יהודים ימנים כנגד ערבים, פליטים ופעילי שמאל ולפעול במרחב הציבורי כנגד תופעות אלו. בין הפעולות בהן השתתפה קבוצת אנטיפה972: התפרעויות של חבריה בירושלים, הגנה על הפגנות שמאל בזמן מבצע צוק איתן ומניעת מצעד של להב"ה בת"א. [3] [4] [5] [6] [7] [8]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאי אנטיפה ברחבי העולם סופגים ביקורת רבה, בעיקר בשל אופים המילטנטי והאלימות שרבים מהם מפעילים כנגד קבוצות ובודדים מהימין אותם הם מזהים כפשיסטים. בישראל אף התארגנה עצומה אינטרנטית במטרה להוציא את התנועה אל מחוץ לחוק לאחר שכמה מחבריה תקפו פעילי ימין שהפגינו למען שחרור החייל אלאור אזריה[9]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנטיפה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]