אנטיפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אנטיפה, אנטיפא או פעולה אנטי-פשיסטית היא רשת בינלאומית של ארגונים מילטנטים אנטי-סמכותנים ששמו לעצמם מטרה "להאבק בפשיזם ובכל צורותיו". תנועות מיליטנטיות מהשמאל הרדיקלי ברחבי אירופה, יבשת אמריקה וגם בישראל החלו לצוץ כבר בשנות ה-30 כחלק מהמאבק נגד הפשיזם, הגזענות ועליית הימין הקיצוני. חברי אנטיפה בדרך כלל מתנגדים לפשיזם, גזענות, לאומנות, סקסיזם הומופוביה, קולוניאליזם ונאו קולוניאליזם ולעיתים גם לקפיטליזם.

פעילות 'אנטיפה' כוללת בדרך כלל חלוקת פלאיירים, ארגון הפגנות, ולעתים גם וונדליזם ואלימות פיזית כלפי פעילי ימין קיצוני ושוטרים. אנטיפה מזוהים במדינות רבות עם הגוש השחור. לטענתם, אלימות פיזית היא חלק בלתי נפרד וחשוב מהמאבק בפשיזם. למרות האמור, יש גם פעילי אנטיפה לא-אלימים. קבוצות אנטיפה מנוהלות על פי עקרונות אנרכיסטיים ברורים, כשכל תא הוא אוטונומי לחלוטין וצורת קבלת ההחלטות היא קונצנזוס, ללא מנהיג או היררכיה פורמלית. בנוסף לפעילות ברחוב, יש גם קבוצות אנטיפה במגרשי הכדורגל, ובתוך סצנת המוזיקה, בעיקר להקות פאנק רוק והיפ הופ.

גרמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוגו של Antifaschistische Aktion

הקבוצה הגרמנית הקוראת לעצמה Antifaschistische Aktion החלה בשנת 1932. התנועה קיבלה הכרה לאחר שפורסמה על ידי המפלגה הקומוניסטית הגרמנית (KPD) בעיתון Rote Fahne, כתגובה לקטטה בין נאצי לבין חבר פרלמנט קומוניסטי. בשנות השלטון הנאצי בגרמניה, מ-1933, התנועה ירדה למחתרת ועסקה בעיקר בהברחת יהודים למדינות שכנות. התנועה חזרה לפעול באופן גלוי במהלך שנות ה-80.

בריטניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה הבריטית, Anti-Fascist Action, או AFA, החלה לפעול בבריטניה בשנת 1985 על ידי פעילי Red Action וקבוצות שמאל נוספות. התנועה פעילה במאבק נגד קבוצות ומפלגות פשיסטיות וגזעניות, כמו החזית הלאומית (National Front) והמפלגה הבריטית הלאומית (British National Party). הקבוצה שואפת לקיים מאבק נגד הפשיזם ברחובות, ובאותו הזמן מאבק נגד פשיזם בתוך תנועת מעמד הפועלים הבריטית עצמה. AFA ידועה במאבקים פיזיים נגד פשיסטים ופעילי ימין קיצוני, ולא פעם הואשמה באלימות פיזית וביצוע לינצ'ים בפעילי ימין. ב1995 פעילי Red Action וחברים נוספים מAFA הקימו את אגודת מעמד הפועלים העצמאית (IWCA). ב2001 התפרק ארגון ה- AFA ומרבית פעילותו עברה ל-IWCA.

ארצות הברית וקנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Anti-Racist Action, או ARA, זוהי רשת של ארגונים אנטי-גזעניים ואנטי-פשיסטיים בצפון אמריקה. חברי הקבוצה ארגנו פעולות והפגנות על מנת להפריע ולהתנגד לקבוצות נאו-נאציות וימין קיצוני, ולאידאולוגיות פשיסטיות, גזעניות, סקסיסטיות, הומופוביות ואנטישמיות. כמו כן ARA נצפית גם בהפגנות למען הפלות וחופש בחירה אצל נשים.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולה אנטי-פאשיסטית

גם בארץ קמו קבוצות אנטי-פשיסטיות מתוך שורות השמאל והשמאל הרדיקלי. קבוצת 'אנטיפא' או 'אנטיפה' או 'פעולה אנטי-פשיסטית' קמה בארץ ישראל בשנת 1934 על מנת להאבק בארגוני ימין בתוך היישוב היהודי. בשנת 1936 הקבוצה ניסתה לעורר מודעות בקרב הציבור היהודי בארץ ישראל למלחמת האזרחים בספרד, וארגנה אירועים לגיוס כספים וסיוע פוליטי לתמיכה ברפובליקה. כמה מאות פעילי שמאל אנטי-פשיסטים, מרביתם חברי המפלגה הקומוניסטית של פלשתינה (פק"פ), נסעו להלחם בספרד במסגרת הבריגדות הבינלאומיות[1].

כיום ארגוני האולטראס של קבוצות הכדורגל של הפועל,אולטראס הפועל תל אביב (UHTA), האורדונס קומנדו של הפועל רמת גן (UC03ׁׂ) בנוסף ל"אולטראס סכנין" (הידועות גם בתור "אולטראס אנטיפה") רואות את עצמן בתוך קבוצת האנטיפה בישראל.[דרוש מקור] כמו כן גם ארגון האוהדים הירושלמי brigade malcha ידוע כאולטראס הדוגל באנטיפה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בתיה דונר ורחל בונפיל (עורכות), מכאן למדריד - המתנדבים הארץ-ישראלים לבריגדות הבין-לאומיות בספרד 1938-1936., יד בן-צבי, 2012