אנטי-גיבור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אנטי גיבור)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: אין מקורות, דוגמאות שרירותיות, הגדרות סותרות למונח, עד כדי קושי להבין מהו אנטי-גיבור.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אנטי גיבור הוא מושג בשיח התרבותי הפוסט מודרני בתורת הספרות המודרנית, בקולנוע, בפוליטיקה ובמוסר. האנטי גיבור נחשב לפרוטגוניסט הראשי אשר קוויי דמותו מנוגדים לאלה הארכיטיפים של הגיבור. כפי שנרמז משמו, המושג בא לתאר גם את דמותו של אנטגוניסט, אשר בניגוד לארכיטיפ הנבל מעורר בקוראים או הצופים סימפטיה והערצה. משמעות נוספת וקצרה יותר לאנטי-גיבור היא דמות בעלת אישיות משולבת של נבל-על וגיבור-על .

האנטי גיבור בספרות ובקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביצירה הספרותית ובקולנוע, דמות האנטי גיבור היא דמות מרכזית, שאינה מנהלת כל מאבק אקטיבי, נשלטת על ידי אחרים ועל ידי המאורעות החיצוניים בסיפור, ואינה ניחנת בכריזמה או בזוהר כלשהו.

אף אם לעתים דמות האנטי-גיבור היא משמעותית בעלילה, היא אינה ניחנת בתכונות המיוחסות ל"גיבור" בספרות, כדוגמת אומץ, יושר ועוד. להיפך, דמות ה"אנטי גיבור" היא לעתים קרובות דמות פסיבית, כנועה או מופנמת, שהעולם מתאכזר אליה, דמות שאין לה שליטה על מהלך חייהם של הסובבים אתה, ועל מהלך חייה עצמה.

בעוד ה"גיבור" מייצג את השאיפה להתעלות מעל החולשות האנושיות, מגלם האנטי-גיבור דווקא את החולשות האנושיות. על אף שדמות זו נכשלת במאבק עם כוחות חזקים ממנה, חיצוניים או פנימיים, ולעתים דווקא בזכות זאת, היא עשויה להצליח ליצור רגש הזדהות אצל הקורא.

בקומיקס של חברות כמארוול קומיקס, DC קומיקס ואימג' קומיקס, ניתן למצוא את דמותו של האנטי גיבור בדמויות כדדפול, גוסט ריידר, המעניש, הברדס האדום, קאטוומן, מיסטר פריז, ספון ודארקנס. הגרינץ', דמות בספרו של דוקטור סוס, גם הוא יכול לשמש כאנטי גיבור. גם בסיפורו של שי עגנון המלבוש, החייט -ר' ישראל, המסמל באלגוריה של הסיפור כל יהודי- הדמות הראשית בסיפור, הוא אנטי גיבור. כמו כן, בז'אנר הפשע, לרוב מופיע אנטי גיבור כדמות הראשית.

לפעמים המושג אנטי גיבור יכול לתאר דמות שהיא לא הדמות הראשית של היצירה, ושלאורך היצירה מפגינה יחס שלילי ופוגע כלפי הגיבור, אך לקראת סוף היצירה משתנה ועוזרת לגיבור להתמודד מול האנטגוניסט הראשי, או לפחות עוזרת לו באופן לא מודע. דוגמאות לאנטי גיבורים כאלה הם סוורוס סנייפ, הנסיך זוקו מאווטאר, גולום משר הטבעות ולוק קסטלאן מסדרת הספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים.

האנטי גיבור בשיח הציבורי והפוליטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הראיה הפוסט מודרנית הביקורתית, שהביאה לשינוי משמעותי בשיח התרבותי בספרות ובקולנוע, השליכה במקביל על השיח הפוליטי והמוסרי, בתרבות המערב.

במרכז שינוי זה עומדת ההתמקדות בקורבנות על חשבון העיסוק בגיבורים, ומתן יחס מועדף, מבחינה מוסרית, לחלש הנחווה כצודק תמיד. בראיה הביקורתית הפוסט מודרנית, לעתים קרובות מייצג הקורבן והחלש את הצדק ואת המוסר. כתוצאה מכך - דווקא הקורבנות, ולא הגיבורים, הם הממלאים לעתים את התפקיד הראשי בסיפורה של הפוליטיקה העכשווית.

ניתן לאתר את ההזדהות עם האנטי גיבור בשיח הפוליטי הציבורי, כבר בספר "אוריינטליזם" של אדוארד סעיד בשנות ה-50 של המאה ה-20. שיח ציבורי כזה איפשר לתנועות מחאה חברתיות שונות, כדוגמת הפנתרים השחורים ואחרים, לפרוץ לתודעה הציבורית.