אניעם

אניעם
כיתוב תמונה
כיתוב תמונה
הכניסה לרובע האמנים באניעם
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הצפון
מועצה אזורית גולן
גובה ממוצע[1] ‎426 מטר
תאריך ייסוד 1978
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 499 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-0.6% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
7 מתוך 10
http://www.koa.co.il/

אֲנִיעָם הוא מושב של תנועת המושבים הממוקם במרכז רמת הגולן, 10 ק"מ מדרום-מזרח לקצרין.

המושב עלה ליישוב הקבע בשנת 1978. הוא הוקם בתחילה עבור 40 משפחות השייכות לאגודה החקלאית, מאוחר יותר הוקמו זו אחר זו שתי שכונות של הרחבה קהילתית עבור 110 משפחות שנוספו למושב.

במושב אניעם קיים מבחר מגוון של צימרים לנפוש בהם במהלך הבילוי בגולן, היישוב צמוד למפל עייט היפה והנגיש ששוצף בעונת החורף, צמוד ולעין תות, וקרוב לשמורות הטבע: גמלא, זוויתן ויהודיה, ובית הכנסת עין קשתות.

בתוך המושב הוקם מדרחוב כפר אמנים, שנקרא "כפר אמנים אניעם" בו בתי מלאכה של אמנות בקרמיקה, צורפות, ציור ופיסול, תפירה, וחנויות לחפצי אמנות. במקום גם מסעדה ובתי קפה.

הגידולים החקלאיים של תושבי אניעם הם: הדרים, גפן, זיתים, ובקר.

מקור שם היישוב הוא במקרא - אניעם היה נשיא שבט מנשה שישב בתקופת המקרא באזור זה. כמו כן השם מאזכר את מאבקם של יהודי ברית המועצות לשמר את יחודם הלאומי.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב ממוקם לגדתו הצפונית של אחד מיובלי נחל יהודיה - ואדי נוחיילה - טייבלה, ממערב לכביש 808 ("כביש המפלים"). היישוב נמצא בגובה של 430 מטרים מעל פני הים. מערבית דרומית ליישוב נמצאת שמורת יער יהודיה. מעיין תות נמצא ליד הכניסה לישוב על הכביש הראשי. המעיין הוא ברכת מים המוסתרת בתוך עצי תאנה ששוקם לפני מספר שנים כפרויקט בר/בת מצווה על ידי ילדי אניעם.

כפר האמנים באניעם

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם על ידי קבוצה של עולים מברית המועצות. הקבוצה התארגנה בשנת 1971 אולם התפלגה ונוספו לקבוצה עוד חברים ילידי הארץ. ורק ב- 28 באוגוסט 1978 נוסד ישוב הקבע במקומו הנכחי.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלת היישוב מתבססת על מקצועות שונים של רוב התושבים, בנוסף יש גידולים חקלאיים של פירות הדר, כרמים, זיתים, ובקר.

ריבוי האמנים באניעם הביא להקמת "כפר אמנים אניעם" בכניסה ליישוב, ובו בתי מלאכה של אמנים, גלריות לאמנות כאשר כל אמן בנה לעצמו מבנה המיוחד לסגנון האמנותי שלו. כן קיימות באניעם חנויות בוטיק, מסעדה ובתי קפה.

באניעם יש גם צימרים לאירוח[3].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות וביישובים בעלי 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף דצמבר 2023 (אומדן), בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2022.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019
  3. ^ אילן גטניו, אמנות בפסגת הגולן, באתר ישראל היום, 8 דצמבר 2017