אניעם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אניעם
כיתוב תמונה
הכניסה לרובע האמנים באניעם
מחוז הצפון
מועצה אזורית גולן
גובה ממוצע[1] ‎426 מטר
תאריך ייסוד 1978
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 532 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 0.2% בשנה עד סוף 2019
http://www.koa.co.il/

אֲנִיעָם הוא יישוב של תנועת המושבים הממוקם במרכז רמת הגולן, 5 ק"מ מדרום-מזרח לקצרין.

היישוב הוא כפר אמנים, מקורו של שם היישוב הוא במקרא - אניעם היה נשיא שבט מנשה שישב בתקופת המקרא באזור זה. כמו כן השם מאזכר את מאבקם של יהודי ברית המועצות לשמר את יחודם הלאומי.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב ממוקם לגדתו הצפונית של אחד מיובלי נחל יהודיה - ואדי נוחיילה - טייבלה, ממערב לכביש 808 ("כביש המפלים"). היישוב נמצא בגובה של 430 מטרים מעל פני הים. מערבית דרומית ליישוב נמצאת שמורת יער יהודיה. מעיין תות נמצא ליד הכניסה לישוב על הכביש הראשי. המעיין הוא ברכת מים המוסתרת בתוך עצי תאנה ששוקם לפני מספר שנים כפרויקט בר/בת מצווה על ידי ילדי אניעם.

כפר האמנים באניעם

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם על ידי קבוצה של עולים מברית המועצות. הקבוצה התארגנה בשנת 1971 אולם התפלגה ורק ב- 28 באוגוסט 1978 נוסד היישוב.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלת היישוב מתבססת על מתן שירותי הנדסה ועל חקלאות (גידולי מנגו, הדרים, גפנים לייצור יין, פרחים) וכן מגדלים ביישוב כבשי מרינו. ביישוב יש גם מפעל ללוחות חשמל. ריבוי האמנים באניעם הביא להקמת שדרת האמנים בכניסה ליישוב, ובה גלריות לאמנות כאשר כל אמן בנה לעצמו מבנה המיוחד לסגנון האמנותי שלו. כן קיימות באניעם חנויות בוטיק ופאב-מסעדה. באניעם יש גם צימרים לאירוח[2].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2019, אוכלוסייה במועצות אזוריות לפי טבלת רשויות מקומיות של למ"ס נכון לסוף 2018
  2. ^ אילן גטניו, ‏אמנות בפסגת הגולן, באתר ישראל היום, 8 דצמבר 2017