אנלי יטנמקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנלי יטנמקי, ראשת ממשלת פינלנד באפריל -יוני 2003

אנלי טוליקי יטנמקיפינית: Anneli Tuulikki Jäätteenmäki נולדה ב-11 בפברואר 1955, לאפואה) היא פוליטיקאית ומדינאית פינית. הייתה האשה הראשונה שכיהנה כראשת ממשלת פינלנד לתקופה קצרה בין 17 באפריל 2003 - 24 ביוני 2003. היא משפטנית בהכשרתה.

אנלי יטנמקי עבדה כעורכת דין בשנים 1981-1987 עד שבשנת 1987 נבחרה לפרלמנט מטעם מפלגת המרכז (Suomen Keskusta). כיהנה כשרת המשפטים בשנים 1995-1994 ובין השנים 2000-2003 הייתה יושב ראש מפלגת המרכז.

בזמן הקצר של כהונתה כראש ממשלה פינלנד הייתה המדינה היחידה בעולם שבה גם ראש המדינה וגם ראש ממשלה היו נשים, בנוסף לכך שמחצית השרים בממשלה היו נשים.

התפטרותה מראשות הממשלה ב-18 ביוני 2003 ארעה בגלל לחצים עליה בעקבות פרשת "עיראק-גייט" שהסעירה את החיים הפוליטיים בפינלנד. היא הואשמה ששיקרה בפני הפרלמנט והציבור בקשר לדרך בה השיגה מסמכים סודיים של משרד החוץ שלאחר מכן שימשו לה לצרכים פוליטיים במערכת הבחירות. המסמכים כללו מידע דיפלומטי ממפגש בין נשיא ארצות הברית ג'ורג' וו. בוש וראש ממשלת פינלנד, פאבו ליפונן בנוגע לעמדת פינלנד כלפי מלחמת עיראק.

אנלי יטנמקי השתמשה במסמכים כדי לרמוז כי יריבה, הלידר הסוציאל-דמוקרטי, פאבו ליפונן, הציע בחשאי את תמיכת פינלנד בקואליציה שבהנהגת ארצות הברית, מה שיכולה להתפרש כהפרת המדיניות הרשמית של נייטרליות של פינלנד בענייני חוץ, ובאופן זה, חיבר את פינלנד עם מה שפינים רבים ראו כמלחמה תוקפנית בלתי חוקית.

יטנמקי הפרה את המסורת של אחדות ושתיקה בנושאי מידניות ביטחון. מפני שהבחירות התקרבו, הסוציאל-דמוקרטים המובסים מצאו סיבות לחשוד כי המערכת הבחירות הלא קונבנציונלית שניהלה יטנמקי הכריעה את הכף בתוצאות הבחירות. המהלך העכיר את היחסים בין שתי מפלגות השותפות אז בקואליציה.

אחרי התפטרותה מראשות המפלגה ומראשות הממשלה, במקומה נבחר מאטי ואנהנן. מאוחר יותר היא נבחרה כחברה בפרלמנט האירופי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנלי יטנמקי בוויקישיתוף