אנסמבל ווקאלי ואינסטרומנטלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אנסמבל ווקאלי ואינסטרומנטלירוסית: Вокально-инструментальный ансамбль (בקיצור ВИА או VIA) הוא שמם הרשמי של הרכבים מוזיקליים מקצועיים וחובבים המוכרים על ידי המדינה בברית המועצות בשנות השישים והשמונים. המונח "VIA" בתקופה הסובייטית היה שם נרדף למונח "הרכב מוזיקלי" (אפשר היה ליישם אותו גם על הרכב מוזיקלי זר), אך עם הזמן הוא נקשר בעיקר ללהקות רוק, פופ ופולק סובייטיות.

הופעת המונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "אנסמבל ווקאלי ואינסטרומנטלי", כמו גם התופעה עצמה המיועדת למונח זה, הופיע בברית המועצות בשנות השישים, בעקבות התלהבותם של הנוער הסובייטי מהטרנדים הפופולריים במוזיקה המערבית. רק אז החלו להיווצר קבוצות מוזיקליות בברית המועצות, שנועדו להפוך לאנלוגים משלהן (מותאמות לאידאולוגיה) של להקות הרוק המערביות. מכיוון שלא ניתן היה לכנות קבוצות רוק מסיבות אידאולוגיות (מוזיקת רוק הוכרזה כ"תוצר של תרבות מערבית נרקבת"), השם "אנסמבל ווקאלי ואינסטרומנטלי" או בקיצור, "VIA" הוטבע עבור הרכבים כאלה.

VIA נוצרו במוסדות תרבות שונים: בפילהרמוניות מקומיות, תיאטרונים ועמותות קונצרטים. הסטטוס הרשמי הפריד בין VIA ל"בארד" מאותה התקופה, שעברה בקטגוריית הופעות החובבים. בנוסף ל- VIA המקצועי, היו קבוצות חובבים דומות במוסדות שונים (בתי תרבות, חוות קולקטיביות וכו').

במאי 1966 פורסמה ההגדרה של "אנסמבל ווקאלי ואינסטרומנטלי" בכרזה של אנסמבל אוונגרד, נאום מהאגודה הפילהרמונית של דונייצק. כמו כן, בין הקבוצות שיצרו את ז'אנר ה- VIA, הם ההרכבים "פויושצ'יה גיטרי" ו- "וסיוליה רביאטה", שנוסדו בשנת 1966 בלנינגרד ובמוסקבה, בהתאמה. "דוברי מולודצי" הוקמה בשנת 1969[1].

ה- VIA הכי ידועים הם: פסניארי, וסיוליה רביאטה, סמוצבטי (Самоцветы), זמלניאה, דוברי מולודצי (Добры молодцы), אריאל (Ариэль), ארקס (Аракс), סיניה פטיצה (Синяя птица), סיאברי (Сябры), פויושצ'יאה גיטרי (Поющие гитары), פלמיאה (Пламя), קרסניאה מאקי (Красные маки), ורסי (Верасы), לייסיאה פסניה (Лейся, песня), זדרסטבוי פסניאה (!Здравствуй, песня), נדז'דה (Надежда), "יאללה" (Ялла).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Remembering Soviet Pop: the USSR's Vocal-Instrumental Ensembles, globalvoices.org (באנגלית)