אנרגיית קשר כרומודינמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אנרגיית קשר כרומודינמית (chromodynamic binding energy או quantum chromodynamics binding energy) היא אנרגיית הקשר המחברת קוארקים ליצירת האדרונים. זו אנרגיית השדה של הכוח החזק, הנישא על ידי גלואונים.

מקור המסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית המסה של האדרונים היא למעשה אנרגיית קשר כרומודינמית. זאת, דרך שקילות המסה והאנרגיה. במקרה של נוקליאוניםפרוטונים ונייטרונים – אנרגיית הקשר הכרומודינמית מהווה כ-99% ממסת החלקיק. בהקשר זה, אנרגיית הקשר הכרומודינמית כוללת מספר מרכיבים: ראשית, אנרגיית גלואון (gluon energy), האנרגיה הנישאת על ידי הגלואונים עצמם; שנית, אנרגיה קינטית של הקוארקים בתוך ההאדרון, הנעים קרוב למהירות האור; שלישית, מסה-אנרגיה של זוגות קוארקים-אנטיקוארקים וירטואליים המתקיימים בתוך ההאדרון.[1] עבור פרוטונים, סכום מסות המנוחה של שלושת קוארקי הערכיות (valence quarks), שני קוארקי למעלה וקוארק למטה, הוא כ-9.4 MeV, בעוד מסת ההאדרון היא כ-938.3 MeV. עבור נייטרונים, סכום מסות המנוחה של שלושת קוארקי הערכיות, שני קוארקי למטה וקוארק למעלה, הוא כ-11.9 MeV, בעוד מסת ההאדרון היא כ-939.6 MeV. לאור העובדה שכמעט כל מסת האטום מרוכזת בנוקליאונים, כ-99% מהמסה של החומר הרגיל (חומר באריוני) היא בעצם אנרגיית קשר כרומודינמית.

תופעה זו, של מסה האדרונית הגדולה במידה ניכרת ממסת קוארקי הערכיות של ההאדרון, קשורה לשבירת סימטריה כיראלית (chiral symmetry breaking).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Strassler, Matt (15 באפריל 2013). "Protons and Neutrons: The Massive Pandemonium in Matter". Of Particular Significance. בדיקה אחרונה ב-21 בפברואר 2017.