אנשי לטאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תיאור איורי של איש לטאה, מוצג ליד אדם מבוגר לצורך השוואה.

אנשי לטאה (מכונים גם לטאיים, בני לטאה, זוחלים, דרקוניים או רפטיליאנים. באנגלית Reptilians) הם חייזרים דמויי זוחלים בדמות אנשים להם תפקיד מרכזי בפנטזיה, מדע בדיוני, עב"מולוגיה ותאוריות קשר. הרעיון של אנשי לטאה בכדור הארץ נעשה פופולרי על ידי דייוויד אייק, הוגה תאוריות קשר, שטען כי חייזרים זוחלים משני צורה שולטים בכדור הארץ על ידי התמרה לצורה אנושית, וצוברים כוח פוליטי כדי לתפעל את החברה שלנו. אייק טען שרבים ממנהיגי העולם הם אנשי לטאה מוסווים, או שהם נשלטים בידי כאלה.

יש הסבורים כי הכינוי אנשי לטאה מתייחס למעשה ליהודים.[1]

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכאל בארקון, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת סירקיוז, טוען כי הרעיון של תאוריית הקשר של אנשי הלטאה מקורו בסיפוריו של רוברט הווארד, אבי דמותו של קונאן הברברי. ההופעה הראשונה של אנשי נחש בספרות הייתה בסיפור "ממלכת הצל" שפרסם הווארד במגזין סיפורים מוזרים באוגוסט 1929. אנשי הנחש של הווארד תוארו כאנשים בעלי ראש נחש, שחיים מתחת לאדמה ובעלי יכולות שליטה מוחית. בשנת 1940 כתב מוריס דוראל, שהוא סופר לא בדיוני, את העלון "מסתרי גובי", שבו תיאר את גזע הנחשיים, שהיו "בעלי גופי אנוש... ראשים... של נחש גדול" ויכולת לשנות צורה לצורת אדם מלאה. יצורים אלו הופיעו גם בשירו של דוראל, "לוחות האזמרגד", בו הוא טען כי הלוחות נכתבו בידי "'תחות', המלך הכהן של אטלנטיס". בארקון קובע כי מתברר שדוראל שאב את רעיונותיו מ"ממלכת הצל", ואלו השיר "לוחות האזמרגד" בתורו היווה את הבסיס לספרו של דייוויד אייק, "ילדי המטריקס".

חטיפת חייזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מסיפורי חטיפות החייזרים טענו על קיומם של יצורים זוחלים. דו"ח משנת 1967 טען כי על סיפון עב"מ נראו יצורים דמויי אנוש עם מראה נחשי, וסמל של נחש מכונף בשמאל החזה שלהם.

דייוויד אייק[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייוויד אייק הוא שדר ספורט ועיתונאי בריטי, שחיבר ספרים רבים בנושאים מגוונים.

בשנת 1994 יצא ספרו "מרד הרובוטים", שבו הוא טען לראשונה שהלטאיים שולטים בכדור הארץ, ומפעילים את האילומינטי, המבצעים שינויים גנטיים בבני האדם. בין השאר התבסס על רעיונותיו של הסופר היהודי זכריה סיטשין. הספר זכה להצלחה מסחרית, ובעקבותיה הוציא אייק סדרת ספרים המרחיבה ומפתחת את התאוריה לפיה הלטאיים שולטים בכדור הארץ.

לדבריו של דייוויד אייק, גובהם של אנשי הלטאה הוא בין 1.6 ל-3.7 מ'. הם ניזונים מדם ומוצאם במערכת הכוכבים אלפא דרקוניס, וכעת הם מסתתרים בבסיסים תת-קרקעיים ועומדים מאחורי מזימה עולמית כנגד האנושות. לטענתו, רוב מנהיגי העולם קשורים לאנשי הלטאה, ובהם הנשיא ג'ורג' ווקר בוש והמלכה אליזבת השנייה.

תאוריית אנשי הלטאה היא אחת מעשר תאוריות הקשר הפופולריות ביותר, ועל פי סקר שנערך בארצות הברית, 4% מהמצביעים מאמינים בה.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכינוי הפך לפופולרי בקנדה בשנת 2003, בבחירות לראשות מחוז אונטריו, כאשר אנשי האופוזיציה כינו את המועמד דלטון מקגינטי "איש לטאה מרושע אוכל חתלתולים מכוכב אחר". לאחר שזכה בבחירות, לגלג מקגינטי בפומבי על הביטוי.

בשנת 2008, בבחירות לסנאט האמריקאי, היה מאבק צמוד בין הקומיקאי והפרשן אל פרנקן לסנאטור המכהן נורם קולמן. באחד מפתקי ההצבעה נרשם "אנשי הלטאה". בריאיון עם לוקאס דוונפורט, שטען שהוא כתב את הפתק, הוא אמר "לא יודע אם שמעת אי פעם על התאוריה הזו, אבל אני וחבר שלי לא אהבנו את המועמדים אז רצינו לרשום 'המהפכה'. ואז חשבנו שאנשי לטאה יהיה מצחיק יותר."

בפברואר 2011 שאל הקומיקאי לואי סי. קיי. בצחוק את שר ההגנה לשעבר דונלד רמספלד האם הוא ודיק צ'ייני היו אנשי לטאה שנהנו מטעמו של בשר אדם. משועשע מסירובו של רמספלד לענות על השאלה, סי. קיי החליט שרמספלד הודה באשמה. הוא המשיך ואמר שייתכן שאנשי לטאה אינם יכולים לשקר לגבי היותם אנשי לטאה; הם חייבים להשיב בחיוב או להתעלם מן השאלה.

ב-4 במרץ 2013, סרטון המתעד מאבטח של נשיא ארצות הברית ברק אובמה שחזותו יוצאת דופן, הוביל לתגובה מבודחת מטעם המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית ולפיה "ניאלץ כנראה לקצץ או לבטל כל תוכנית ממשלתית לכאורה לשימוש ברובוטים או בחייזרים להגנתו של נשיא ארצות הברית."

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנשי לטאה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Jon Ronson, Beset by lizards, The Guardian, ‏17 במרץ 2001