אנשי לטאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תיאור איורי של איש לטאה, מוצג ליד אדם מבוגר לצורך השוואה.

אנשי לטאה (מכונים גם לטאיים, בני לטאה, זוחלים או דרקוניים. באנגלית Reptilians) הם אנשים דמויי זוחלים להם תפקיד מרכזי בפנטזיה, מדע בדיוני, עב"מולוגיה ותאוריות קשר. הרעיון של אנשי לטאה בכדור הארץ נעשה פופולרי על ידי דיוויד איקה, הוגה תאוריות קשר, שטען כי חייזרים זוחלים משני צורה שולטים בכדור הארץ על ידי התמרה לצורה אנושית, וצוברים כוח פוליטי כדי לתפעל את החברה שלנו. איקה טען שרבים ממנהיגי העולם הם לטאיים או נשלטים בידי לטאיים.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכאל בארקון, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת סירקיוז, טוען כי הרעיון של תיאורית הקשר של אנשי הלטאה מקורו בסיפורי קונאן הברברי שיצר רוברט הווארד. ההופעה הראשונה של אנשי נחש בספרות הייתה בסיפור "ממלכת הצל" שפרסם הווארד במגזין סיפורים מוזרים באוגוסט 1929. אנשי הנחש של הווארד תוארו כאנשים בעלי ראש נחש, שחיים מתחת לאדמה ובעלי יכולות שליטה מוחית. בשנת 1940, מוריס דוראל, שהוא סופר לא בדיוני, כתב עלון בשם "מסתרי גובי" בו תיאר את גזע הנחשיים, שהיו "בעלי גופי אנוש... ראשים... של נחש גדול" ויכולת לשנות צורה לצורת אדם מלאה. יצורים אלו הופיעו גם בשירו של דוראל, "לוחות האזמרגד", בו הוא טען כי הלוחות נכתבו בידי "תחות', המלך הכהן של אטלנטיס". בארקון קובע כי מסתבר שדוראל שאב את רעיונותיו מ"ממלכת הצל", ואלו השיר "לוחות האזמרגד" בתורו היווה את הבסיס לספרו של דיוויד איקה, ילדי המטריקס.

חטיפת חייזרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מסיפורי חטיפות החייזרים טענו על קיומם של יצורים זוחלים. דו"ח משנת 1967 טען כי על סיפון עב"מ נראו יצורים דמויי אנוש עם מראה נחשי, וסמל של נחש מכונף בשמאל החזה שלהם.

דיוויד איקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדבריו של דיוויד איקה, גובהם של אנשי הלטאה הוא בין 1.6 ל-3.7 מ'. הם שותים דם ומוצאם במערכת הכוכבים אלפא דרקוניס, וכעת הם מסתתרים בבסיסים תת-קרקעיים ועומדים מאחורי מזימה עולמית כנגד האנושות. לטענתו, רוב מנהיגי העולם קשורים לאנשי הלטאה, ביניהם ג'ורג' בוש והמלכה אליזבת השנייה.

תאוריית אנשי הלטאה היא אחת מעשר תאוריות הקשר הפופולריות ביותר, ועל פי סקר שנערך בארצות הברית, 4% מהמצביעים מאמינים בה.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2008, בבחירות לסנאט האמריקאי היה מאבק צמוד בין הקומיקאי והפרשן אל פרנקן לסנאטור המכהן נורם קולמן. באחד מפתקי ההצבעה נרשם "אנשי הלטאה". בראיון עם לוקאס דוונפורט, שטען שהוא כתב את הפתק, הוא אמר "לא יודע אם שמעת אי פעם על התאוריה הזו, אבל אני וחבר שלי לא אהבנו את המועמדים אז רצינו לרשום 'המהפכה'. ואז חשבנו שאנשי לטאה יהיה מצחיק יותר."

"איש לטאה מרושע אוכל חתלתולים מכוכב אחר" היה כינוי גנאי שהופנה כנגד דלטון מקגינטי בעיתונות ב-2003.

בפברואר 2011 שאל הקומיקאי לואי סי. קיי שאל בצחוק את שר ההגנה לשעבר דונלד רמספלד האם הוא ודיק צ'ייני היו אנשי לטאה שנהנו מטעמו של בשר אדם. משועשע מסירובו של רמספלד לענות על השאלה, סי. קיי החליט שרמספלד הודה באשמה. הוא המשיך ואמר שייתכן שאנשי לטאה לא יכולים לשקר לגבי היותם אנשי לטאה; הם חייבים להשיב בחיוב או להתעלם מן השאלה.

ב-4 במרץ 2013, סרטון המתעד מאבטח של אובמה שחזותו יוצאת דופן, הוביל לתגובה מבודחת מטעם המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית ולפיה "ניאלץ כנראה לקצץ או לבטל כל תוכנית ממשלתית לכאורה לשימוש ברובוטים או בחייזרים להגנתו של נשיא ארצות הברית."

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנשי לטאה בוויקישיתוף