אסטרואידי אטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אסטרואידי אטן הם קבוצה של גופים קרובי ארץ הקרויים על שם האסטרואיד הראשון שהתגלה ומשויך לקבוצה זו, אטן, שנתגלה ב-7 בינואר 1976 על ידי אלינור הלין. גופים אלה מוגדרים כבעלי מרחק הקפה ממוצע הקטן מיחידה אסטרונומית אחת, ובעלי אפהליון גדול מ-0.983 יחידות אסטרונומיות. הדבר אומר שמסלולם סביב השמש בדרך כלל חוצה את מסלול כדור הארץ והם עלולים להוות סכנה. נכון לשנת 2004, נמצא שרק עבור שני אסטרואידים השייכים לקבוצה זו, מרחק האפהליון קטן מיחידה אסטרונומית אחת, והם לא חוצים את מסלול כדור הארץ לעולם.

האסטרואיד בעל המסלול הממוצע הקצר ביותר הוא KW4 1999, שמסלולו הממוצע הוא 0.642 יחידות אסטרונומיות. בפריהליון הוא מתקרב לשמש עד כדי 0.2 יחידות אסטרונומיות או כ-30 מיליון ק"מ. זהו מסלול קרוב בהרבה לשמש מזה של כוכב הלכת חמה.

האסטרואיד אפופיס שייך לקבוצה זו. עם גילויו ב-19 ביוני 2004 ועד סוף שנת 2004, היה קיים חשש רציני שהוא יפגע בכדור הארץ ב-13 באפריל 2029. חישוב מדויק יותר של מסלולו שלל אפשרות זו, אם כי עדיין קיימת אפשרות שמסלולו יוסט בעת המעבר בשנת 2029, ואז הוא יהפוך לאסטרואיד אפולו. אם באותה עת הוא ייכנס לתהודה מסלולית עם כדור הארץ אזי פגיעה בו ב-13 באפריל 2036 עלולה להיות בלתי נמנעת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מערכת השמש
השמש כוכב חמה נוגה הירח כדור הארץ קטגוריה:ירחי מאדים מאדים קרס חגורת האסטרואידים צדק קטגוריה:ירחי צדק שבתאי ירחי שבתאי אורנוס קטגוריה:ירחי אורנוס קטגוריה:ירחי נפטון נפטון קטגוריה:ירחי פלוטו פלוטו קטגוריה:ירחי האומיה האומיה מאקה-מאקה חגורת קויפר דיסנומיה אריס הדיסק המפוזר עננת אורטSolar System XXX RTL.png
(לא בקנה מידה; מיקום הסמן על גוף יציג את שמו)

השמש - כוכב חמה - נוגה - כדור הארץ - מאדים - קרס - צדק - שבתאי - אורנוס - נפטון - פלוטו - האומיה - מאקה-מאקה - אריס

ירחים (הירח, ירחי מאדים, ירחי צדק, ירחי שבתאי, ירחי אורנוס, ירחי נפטון, ירחי פלוטו, ירחי האומיה, דיסנומיה)

טבעות פלנטריות (טבעות צדק, טבעות שבתאי, טבעות אורנוס, טבעות נפטון, טבעות ריאה)

כוכב לכת - כוכב לכת ננסי - גופים קטנים במערכת השמש: מטאורואידכוכבי לכת מינוריים (אסטרואידקנטאורגופים טרנס-נפטוניים: חגורת קויפר, הדיסק המפוזר) • שביט (עננת אורט)

כוכבי לכת ארציים - ענקי הגזים (ענקי הקרח) - גופים טרנס-נפטוניים (פלוטינו, פלוטואיד, גופים בחגורת קויפר, גופים בדיסק המפוזר, גופים בעננת אורט)

מערכת השמש הפנימית (כוכבי הלכת הארציים, חגורת האסטרואידים) - מערכת השמש התיכונה (ענקי הגזים) - מערכת השמש החיצונית (חגורת קויפר, הדיסק המפוזר, עננת אורט)

ראו גם: פורטל מדעי החלל