אסיא (כתב עת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אסיא הוא כתב עת תורני שפיט בנושאי אתיקה רפואית יהודית ורפואה והלכה היוצא לאור על ידי מכון שלזינגר לחקר הרפואה על פי התורה. המאמרים המתפרסמים בכתב העת מאוגדים אחר כך לספרים; כיום יש 15 ספרים בסדרת ספרי אסיא (כרך ט"ו יצא לאור בשנת תשע"ו). העורך הוא הרב ד"ר מרדכי הלפרין, מנהל המכון. בנוסף מכון שלזינגר מוציא לאור כתב עת מקביל בשפה האנגלית הנקרא גם הוא אסיא - Assia - Jewish Medical Ethics.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אסיא" - שם הביטאון - משמעותו "רופא" ו"רפואה" בשפה הארמית. בראש כתב העת, בסמוך לשמו, מצוינות שלש מילים מספרות המדרש: "אסיא - אסי חיגרתך" כלומר, "אדוני הרופא, הקדם ורפא את עצמך", כשהכוונה לא רק לריפוי מום פיזי אלא גם לריפוי פגם אתי-מוסרי.

תחילת הדרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגיליון הראשון של כתב העת "אסיא" יצא לאור בשלהי שנת תש"ל (1970). מטרת כתב העת, כפי שהוגדרה בהקדמה לגיליון זה, היא "להביא לידיעת המעוניינים והנוגעים בדבר את הבעיות [הרפואיות הלכתיות], הפתרונות והלכי המחשבה של רבנים ורופאים שעסקו בבעיות אלו. הכוונה היא להביא נושאים אקטואליים וחדישים שנידונו לאחרונה, ואשר נכתבו במקורות מפוזרים ובלתי ספציפיים לרפואה והלכה".

הגיליון הראשון יצא לאור תחת השם "פרסומים בענייני הלכה ורפואה", וכלל אחד עשר תקצירים, ללא מאמרים מקוריים. הגיליון השני שיצא לאור בשבט תשל"א (1971) היה למעשה הגיליון הראשון שנשא את השם "אסיא". גיליון זה הופיע במתכונת הגליונות הנוכחיים, הכוללת מאמרים מקוריים, תקצירים וציונים ביבליוגרפיים למקורות נוספים בנושאים הקשורים לאתיקה רפואית יהודית.

המאמרים שפורסמו במרוצת השנים בכתב העת "אסיא", מאוגדים ונדפסים שוב בספרי "אסיא", היוצאים מדי פעם. משנת 2020 כתב העת הפך לשפיט.[1]

המאמרים המתפרסמים בכתב העת[עריכת קוד מקור | עריכה]

גליונות אסיא, מכילים כבר למעלה מאלף מאמרים מקצועיים וביבליוגרפיות. מאמרים אלה עוסקים במגוון נושאים. ביניהם: היבטים מדעיים, משפטיים, מוסריים והלכתיים של שיבוט אנושי; קביעת זמן המוות והשתלות איברים; גילוי האמת לחולה המסוכן; היבטים רפואיים והלכתיים של מחלת האיידס; פסיכיאטריה והלכה; סחר באיברים; הפסקת טיפול רפואי והמתת חסד; ייעוץ ראשוני לצעיר בעל דחפים הומוסקסואליים; עישון ותוחלת חיים; כפיית טיפול רפואי; רפואה בשבת; אם פונדקאית; דילמות אתיות של אחיות בבתי החולים; וכמובן עקרונות והלכות מעשיות הקשורות בחובה להציל חיי אדם.

אחד המפתחות הביבליוגרפים החשובים הרואים אור בחוברות אסיא הוא המפתח התמציתי המוער של הרב מאיר וונדר. כמעט בכל גיליון אסיא מופיע המפתח המוער המכסה שנה שלמה בספרות ההלכה והרפואה, החל משנת תשמ"א (1981). הביבליוגרפיה מחולקת לפי נושאים עם תמצית מקוצרת של הנדון במאמר. לכל ביבליוגרפיה חד שנתית מוערת כזו מצורפים מפתח נושאים ומפתח מחברים מפורט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אסיא, גליונות קיז-קיח, עמ' 5, נובמבר 2020