אסינייאט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אסינייאט מוקדם מה-29 בספטמבר 1790,נושא ערך של 500 ליברות
ערך האסינייאטים (1789–1796) לפי ממשלות מהפכניות שונות וביחס למטבע כסף שקדם למהפכה
אסינייאט מהרביעי לינואר 1792

אסינייאט (Assignat) הוא סוג של מכשיר מוניטרי שנעשה בו שימוש בזמן המהפכה הצרפתית ומלחמותיה.

אסינייאטים היו סוג של כסף פיאט שהיה עשוי מנייר שהונפקו על ידי האספה הלאומית בעת המהפכה הצרפתית בין השנים 1789–1796. האסינייאטים הונפקו על רקע פשיטת הרגל של הממשלה הצרפתית בשנת 1790 ולאחר החרמת רכוש הכנסייה. הממשלה חשבה שבעיותיה הפיננסיות יוכלו להיפתר על ידי הנפקת שטרות המייצגים את ערך הרכוש שהוחרם. זה היה בעיקר אדמות הכנסייה. באסינייאטים נעשה שימוש כדי לפרוע חלק משמעותי החוב הציבורי, מאחר שכובדו על ידי נושים מקומיים ובינלאומיים כאחד. ע"פ הגישות התומכות ביצירת מטבעות פיאט, היו אלה אי נקיטת אמצעי זהירות מספקים, וקיומם של אמצעי תשלום אחרים, שגרמו להנפקת יתר והיפר אינפלציה.

בנוסף, גרמה היפר אינפלציה זו למחסור במזון עקב קביעתם של מחירי מקסימום למוצרים אלה בשנת 1793, שגרם לכך שחקלאים נמנעו מלהביא את מוצריהם לשוק בערים. מחסור מזון זה גרם למהומות. אי היציבות נמשכה גם לאחר שבוטלה המלוכה והוחמרה על ידי המלחמות שבהן הייתה צרפת שרויה.

למרות הכוונה הראשונית שישמשו כאגרות חוב, הם נהפכו למטבע שימש כהילך חוקי. מאחר שלא הייתה שליטה על הכמות שבה הודפסו, עלה ערכם הנומינלי על הרכוש הכנסייתי שהוחרם. הדבר גרם לירידה מהירה בערכם. בתחילת 1792, הם איבדו את רוב ערכם הנומינלי. בשנת 1795 כשעלה ה"דירקטואר" לשלטון בוטלו מחירי המקסימום למוצרי המזון, האינפלציה נמשכה וכמוה נמשכו המהומות. ב-1796 ה"דירקטואר" הנפיק את ה"מדנטים", מטבע בצורת שטרי בעלות על קרקעות שהיו אמורים להחליף את האינייאטים, גם הם חוו ירידת ערך מהירה ונכשלו

ב-1803 נבלמה האינפלציה על ידי נפוליאון שהכניס לשימוש את מטבע הפרנק, שהיה מגובה בזהב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסינייאט בוויקישיתוף