לדלג לתוכן

אסכנדר, קיסר אתיופיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אסכנדר, קיסר אתיופיה
לידה 15 ביולי 1471 עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1494 (בגיל 22 בערך) עריכת הנתון בוויקינתונים
השושלת הסולומונית
אב באדה מריאם הראשון, קיסר אתיופיה עריכת הנתון בוויקינתונים
אם Romna Wark עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים עמדה ציון השני, קיסר אתיופיה עריכת הנתון בוויקינתונים
קיסר אתיופיה
15 ביולי 1471 – 7 במאי 1494
(22 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אסכנדרגעז: "እስክንድር") היה קיסר האימפריה האתיופית לקראת סוף תקופת תור הזהב. אסכנדר נולד ב-15 ביולי 1471 כבנו בכורו של הקיסר באדה מריאם מאשתו הרביעית וויזרו רומנה וורק. יירש את אביו כקיסר ב-8 בנובמבר 1478 הוכתר בילבסה תחת השם "קונסטנטין השני".

משום שהוכתר בגיל צעיר לקיסר שלטונו דרש שליט בפועל, ולכן נוצרה מועצה מאמו הקיסרית רומנה וורק, טאספה גיורגיס ראש המנזר באגם חאיק, והביטווודאד עמדה מיכאל. אף על פי כן, הקיסרית רומנה הוצאה מהמועצה וחייה במנזר ליד דברה ליבנוס היכן שהיא מתה מאוחר יותר, טאספה גיורגיס לא הוכיח את כוחו מול מיכאל, ועמדה מיכאל "שלט בממלכה כשליט יחיד".[1] שלטונו של הרוזן עמדה מיכאל הגיעה לסופו בשנת 1486 כאשר החלה הפיכה כנגדו בראשותה של הסבתא החורגת של הקיסר אסכנדר, הלני. לאחר מכן הקיסרית הלני שיחקה מרכיב חשוב בשלטון. הקיסר אסכנדר נפטר לפני שהגיע לגיל 22 בגלל מלחמת אזרחים שהתרחשה.[2]

בזמן שבית המלוכה החזיק את הקיסר המת באופן סודי אצל האציל זאסילאס, שצעד באופן מידי לכלא אמבה גישן, ושחרר את נהואד. והכריז עליו קיסר. אציל נוסף תקלה קריסטוס, שנשאר בארמון הקיסרי, הכריז על בנו של אסכנדר עמדה ציון השני כקיסר. בזמן שתקלה קריסטוס הוכרח להביס את תומכיו של זאסילאס, ומכאן מלחמה החלה על הכתר.[3]

תחת שלטונו של קיסר זה הייתה השפעה אירופאית, בכתב יד שנכתב על ידי פרנקוס סאריאנו (מתוארך ל-1482 על ידי סומיגלי), סאריאנו מתאר שהיו 10 איטלקים ושהם גרו בארמונו של אסכנדר, הם חיו שם כ-25 שנים. סאריאנו מוסיף שמאז 1480 עוד שבעה באו לגור בארמון האתיופי. הם טיילו שם על מנת "לחפש תכשיטים ואבנים יקרות", אבל "מאז שהקיסר לא נתן להם לחזור, כולם היו מרוצים, כיוון שכולם פוצו, כל אחד בהתאם לדרגה שלו".[4] כחובב ספרים אסכנדר היה זה שכתב את הספר "מלכה מריאם".

לקראת סוף שלטונו של אסכנדר נחת פרו דה קוויליאן לחופי האימפריה האתיופית, כשליחו של מלך פורטוגל ז'ואו השני. דה קוויליאן נותר באתיופיה כיועץ לקיסרים ונטען כי לא הורשה לחזור לפורטוגל.

אסכנדר נפטר ב-7 במאי 1494 ונקבר בדברה וורק.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Taddesse Tamrat, Church and State in Ethiopia, p. 286
  2. ^ Richard Burton, First Footsteps in East Africa, p. 179
  3. ^ Taddesse Tamrat, Church and State in Ethiopia, p. 292
  4. ^ O.G.S. Crawford, Ethiopian Itineraries, circa 1400-1524, p. 40-54


הקודם:
באדה מריאם הראשון
קיסר האימפריה האתיופית
8 בנובמבר 1478 - 7 במאי 1494
הבא:
עמדה ציון השני