אססינס קריד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אמונת המתנקש
Assassin's Creed
עטיפת המשחק
עטיפת המשחק
כללי
תאריך הוצאה לפלייסטיישן 3
ולאקס בוקס 360
      ב-14 בנובמבר 2007
למחשב אישי
      ב-10 באפריל 2008
סוגה משחק פעולה-הרפתקאות, משחק התגנבות
פיתוח יוביסופט מונטריאול
הוצאה לאור יוביסופט עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור קנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, גרמנית, ספרדית, איטלקית, צרפתית, רוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה יוביסופט
סדרה Assassin's Creed
הערות עבור גרסת המחשב נדרשת מערכת הפעלה חלונות XP SP2 ומעלה.
דרישות תוכנה
מנוע משחק Scimitar
מצבי משחק שחקן יחיד
פלטפורמות ,פלייסטיישן 3, Xbox 360, Xbox one, ומחשב אישי Nintendo switch
המשחק הבא Assassin's Creed II
דרישות מערכת
מעבד מינימום: אינטל פנטיום D במהירות 2.6GHz או AMD Athlon 64 X2 3800+ 2GHz
מומלץ: אינטל Core 2 Duo 2.2GHz או AMD Athlon 64 X2 4400+ 2.3 GHz
זיכרון מינימום: 1GB
מומלץ: 2GB
כרטיס מסך מינימום: Nvidia GeForce 6800 XT או ATI Radeon HD 2400 Series עם 256MB זיכרון VRAM
מומלץ: Nvidia GeForce 9600 GT או ATI Radeon HD 3800 series עם 512MB זיכרון VRAM
מקום פנוי 8GB
מערכת קול תואמת DirectX
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אססינס קרידאנגלית: Assassin's Creed) הוא משחק מסוגת פעולה-הרפתקאות מבית חברת יוביסופט מונטריאול. המשחק הופץ בנובמבר 2007 עבור פלייסטיישן 3 ו-Xbox 360. במקביל הופצה גרסה לאספנים המכילה בובה של גיבור המשחק (אלטאיר), חוברת קומיקס ו-DVD המכיל סרטונים על עולם המשחק. ב-8 באפריל 2008 יצאה לאור גרסה למחשב אישי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 2012, ברמן בשם דזמונד מיילס נחטף על ידי סוכנים חשאיים של חברת אבסטרגו תעשיות ונלקח למטה החברה ברומא. תחת ההכוונה של ד"ר וורן וידיק והסייעת שלו לוסי סטילמן, דזמונד משמש כנסיין באנימוס – מכונה המסוגלת לשחזר זכרונות גנטיים הקשורים לאבות-אבותיו של המשתמש ולתרגם אותם למציאות מדומה. אבסטרגו משתמשת בדזמונד על מנת לשחזר את זכרונותיו של אלטאיר אבן לא-אחד, בכיר בכת המתנקשים (חשישיון) שפעל באזור הלבנט בסוף המאה ה-12 במהלך מסע הצלב השלישי. בהתחלה דזמונד חווה בעיות סנכרון עם האנימוס ואף נמצא בסכנת חיים, אולם לאחר תדרוך ווירטואלי בתוך האנימוס בעזרתם של לוסי ווורן מצליח דזמונד להתייצב ולהגיע לסנכרון ראשוני עם האנימוס. לוסי מסבירה לדזמונד כי עליו לשחזר אירועי מפתח מחייו של אלטאיר כדי להגיע לסנכרון מלא עם האנימוס ולמידע חיוני אותו אבסטרגו מחפשים.

בתחילת ההדמיה אלטאיר, ביחד עם מתנקש בכיר נוסף בכת בשם מאליק אל-סייף ואחיו קאדר, נשלחים לירושלים כדי להשיב משרידי בית המקדש הראשון חפץ הנקרא "תפוח גן עדן". במהלך המשימה נתקלים השלושה ברוברט דה סייבל, ראש מסדר הטמפלרים ואויבם הנצחי של המתנקשים. אלטאיר מנסה להרוג את דה סייבל תוך כדי הפרה של שלושת חוקי הכת, למורת רוחו של מאליק ובסופו של דבר מובס על ידי דה סייבל. אלטאיר נמלט מהמקום לאחר שקאדר נהרג על ידי דה סייבל ומאליק נפצע אנושות ומאבד את זרועו.

אלטאיר חוזר למעוז הכת בכפר מסיאף שבמערב סוריה, ומדווח למנהיג הכת, אל-מועלים ("המורה" בערבית) על כישלון המשימה. זמן קצר לאחר מכן, מאליק חוזר אף הוא למסיאף עם החפץ לאחר ששרד את הקרב בירושלים ומתעמת עם אלטאיר בשל יהירותו במהלך המשימה. בעודם מתעמתים, צבא של אבירים טמפלרים בראשות דה סייבל מטילים מצור על מסיאף בניסיון להשיב אליהם את החפץ. אף על פי שאלטאיר מסיים את המצור ומניס את הכוח הטמפלרי באמצעות מלכודת, אל-מועלים מטיף לאלטאיר על כך שהפר את חוקי הכת במהלך המשימה בירושלים ומוריד אותו לדרגה הנמוכה ביותר. כדי להשיב את מעמדו וכבודו הקודמים, אל-מועלים מורה לאלטאיר להתנקש בתשע דמויות מפתח בדמשק, עכו וירושלים:

תוך כדי ביצוע משימות ההתנקשות, אלטאיר לומד כי כל האנשים אותם נשלח להרוג משתייכים למסדר הטמפלרי ומטרתם היא להביא לשלום בין המוסלמים לנוצרים בלבנט והנהגת סדר עולמי חדש. כמו כן אלטאיר לומד כי החפץ אותו נשלח להשיב מירושלים, "תפוח גן עדן", הוא חפץ אחד מני רבים ("חפצי עדן") שנוצרו על ידי ציוויליזציה קדומה לה יוחסו כוחות אלוהיים, וגרם לאירועים על-טבעיים ידועים כגון עשר המכות, קריעת ים סוף ומעורבות האלים האולימפיים במלחמת טרויה. כאשר אלטאיר מגיע לירושלים במטרה להרוג את דה סייבל, הוא מגלה כי האחרון השאיר במקומו מתחזה בשם מריה בעודו רוכב לקרב ארסוף על מנת להקים ברית צלבנית-איובית כנגד המתנקשים. אלטאיר חס על חייה של מריה ורוכב אף הוא לקרב ארסוף כדי לחשוף את מזימותיו של דה סייבל לריצ'רד ה-1. מתוך אמונה שהאל יחליט מי הוא דובר האמת, ריצ'רד מורה לשניהם להילחם בדו-קרב שבסופו אלטאיר מביס את דה סייבל. בעודו גוסס, דה סייבל מגלה לאלטאיר כי אל-מועלים הוא טמפלרי והסיבה לכך ששלח את אלטאיר להתנקש בתשעת האנשים היא שהוא יהיה היחיד שיחזיק בחפץ ויביא לקץ מסעות הצלב ושלום בין הנוצרים למוסלמים.

אלטאיר חוזר למסיאף ומגלה כי תושבי הכפר וחברי הכת נשלטים כעת על ידי אל-מועלים בעזרת התפוח. אלטאיר פורץ את הדרך למצודת המתנקשים ומתנקש באל-מועלים. לאחר הקרב עולה הולוגרמה מהתפוח ובה מפה עולמית המציגה מיקום של חפצי עדן נוספים ובכך מסתיימת ההדמיה.

לאחר ההדמיה, דזמונד מגלה שחברת אבסטרגו היא למעשה התגלמות מודנית של מסדר הטמפלרים והמפה שהוצגה בסוף ההדמיה היא המידע החיוני אותו חיפשה החברה. וורן ולוסי יוצאים מהמעבדה בעוד דזמונד חווה את "אפקט הדימום" (אפקט הנובע משהייה ממושכת באנימוס). באמצעות אפקט הדימום, דזמונד רואה על קירות המעבדה הודעות מסתוריות הרומזות על אירוע שיביא לקץ האנושות ב-21 לדצמבר 2012, ובכך מסתיים המשחק.

המשחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן במשחק מגלם את דמותו של אלטאיר על פי זיכרונותיו של דזמונד. המשחק מתמקד בביצוע התנקשויות שביקש אל מועלים, מנהיג החשישיון. על מנת להשלים מטרה זו על השחקן לבקר במספר ערים: מסיאף (כפר סורי שבו ממוקמת המפקדה), ירושלים, עכו ודמשק. המעבר בין הערים מתבצע בפעם הראשונה בעזרת רכיבה על סוס, לאחריה השחקן יכול להגיע לשער העיר ולבחור את יעדו בתוך דיאלוג. השטח בין הערים מכונה "הממלכה". לאחר שהשחקן מגיע לעיר עליו לבקר במטה החשישיון בעיר, שם הראפיק - המתנקש המוצב במטה - מוסר מידע כללי על יעד החיסול. לפני שהשחקן יכול להתנקש במטרתו עליו להשיג מידע משלושה מקורות נוספים. הדרכים להשגת המידע הנוסף הן: חקירה (מעקב אחר האדם בעל המידע והכאתו עד למסירת המידע), כיוס מכתב המכיל מידע, ציתות ליודעי סוד ואנשים המקורבים למטרה, וקבלת מידע מחבר חשישיון אחר בתמורה לעזרה במשימה. משימות חברים אלו יכולות לכלול שש משימות שונות: התנקשות בכמה מחיילי המטרה, התנקשות חמקנית בקשתים על הגגות, הריסת דוכני רוכלים, ריצה על הגגות בזמן מוקצב, איסוף 20 דגלים עליהם סמל המתנקשים, או ליווי הסוכן לשערי העיר. לאחר כל התנקשות השחקן חוזר למפקדה, שם אל-מועלים מחזיר לו את אחד מכלי הנשק שנלקחו ממנו, מעלה את דרגתו, ומספק לו את שמות המטרות הבאות להתנקשות.

השחקן מודע לחשד השומרים והאוכלוסייה המקומית בעזרת "מד חשד" שמתמלא כשהשחקן מתנהג בצורה לא מקובלת חברתית. מד החשד מתאפס כאשר השחקן יוצא מטווח הראיה של החייל. במשחק שני מצבים: מצב פרופיל נמוך בו השחקן מבצע פעולות מקובלות חברתית, כמו הליכה איטית ותקיפה בעזרת סכין נסתרת, ומצב פרופיל גבוה בו השחקן מבצע פעולות לא-מקובלות חברתית, כמו ריצה מהירה ותקיפה גלויה. בהתאם לשמו (אלטאיר - המעופף) השחקן יכול לטפס במהירות על קירות או לקפוץ מגג לגג בדומה לפארקור, יכולות המהוות את הדבר הבולט ביותר במשחק.

קיימות גם מספר משימות צדדיות ולא נחוצות לקידום העלילה:

  • איסוף דגלים - כל אזור במשחק מכיל מספר דגלים מפוזרים שעל השחקן למצוא.
  • הריגת טמפלרים המפוזרים בכל רחבי הממלכה.
  • הצלת אנשים מהתעללות החיילים. ההצלה תסייע לשחקן במהלך המשחק.
  • צפייה ממגדלים אשר תסמן במפה משימות קרובות הניתנות לביצוע.

משחקים נוספים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 בפברואר,2008 יצא לקונסולה הניידת של נינטנדו, הDS פריקוול למשחק בשם "Assassin's Creed: Altaïr's Chronicles", הפריקוול הומר גם לגרסת סימביאן[1] ואייפון.[2]

ב-17 בנובמבר 2009 יצא משחק נוסף בסדרה בשם Assassin's Creed II, עלילת המשחק מתרחשת באיטליה בשנים 1499-1476, ושמה של הדמות המשוחקת הוא אציו אודיטורה דה פירנצה, אציל ומתנקש מהעיר פירנצה. בדומה לאלטאיר, גם הוא אב קדמון של דזמונד. במשחק מופיעים ניקולו מקיאוולי, קתרינה ספורצה, לאונרדו דה וינצ'י ולורנצו דה מדיצ'י.[3]

ב-2 ביוני 2009 במהלך ההדגמות של סוני בתערוכת E3, סוני הכריזה על משחק נוסף בסדרה ל-PSP בשם "Assassin's Creed: Bloodlines". שיווקו באירופה החל ב-20 בנובמבר 2009 ובארצות הברית ב-17 בנובמבר 2009, שמספר על הקשר בין דזמונד מיילס, אלטאיר איבן לא-אחאד, ואציו אודיטורה דה פירנצה. ב-16 בנובמבר 2010 יצא המשחק השלישי בסדרה בשם "Assassin's Creed: Brotherhood". המשחק ממשיך מאותה הנקודה בה המשחק הקודם נגמר. בניגוד למשחקים הקודמים בסדרה למשחק זה יש גם מצב מולטיפלייר. בנובמבר 2011 יצא המשחק הרביעי בסדרה בשם "Assassin's Creed: Revelations". המשחק הוא המשך של "Assassin's Creed: Brotherhood" ובו מככבים אציו ואלטאיר באזור טורקיה וגם למשחק הזה בסדרה יש מצב מולטיפלייר. בנוסף, יוביסופט הכריזה על משחק נוסף בסדרה, Assassin's Creed III והמשחק עוסק בקונור, יליד אמריקה, חצי אינדיאני מצד אמו וחצי בריטי מצד אביו, המשחק מתקיים במהפכה האמריקאית וכמעט ואינו מזכיר את אציו או אלטאיר. ב-1 בנובמבר 2013 יוביסופט הוציאה את המשחק הרביעי בסדרה שיתרחש בתחילת המאה ה-18, ומספר את סיפורו של אדוארד קנווי מתנקש ושודד ים סבו של קונור הגיבור של המשחק הקודם. ובנוסף לכך, המשחק החדש הוא בעולם פתוח, אך שלא כמו במשחקים הקודמים, העולם פתוח לגמרי בו אין כלל מסכי טעינה וניתן לעבור מאזור לאזור בצורה פשוטה וללא תקלות או חסימות, מהיבשה לספינה או לים, מהספינה ליבשה, מהספינה לספינה של אויב, מהספינה לאי בודד או לתוך המים. ב-28 באוקטובר 2014 יצא משחק בשם "Assassin's Creed: Unity" אשר עלילתו תתרחש במהפכה הצרפתית ומטרתך כמו המשחקים הקודמים להתנקש במטרות .

ב-23 באוקטובר 2015 יצא לאור Assassin's Creed Syndicate ובנובמבר 2015 נוספו גרסאות לפלטפורמות נוספות. המשחק מתרחש ב-1868 בלונדון, ובו שתי דמויות ראשיות שנעזרות בארגוני הפשע בלונדון נגד הטמפלרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אססינס קריד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]