אסקלפיאדס איש ביתיניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אסקלפיאדס)
Portrait bust of Asclepiades Wellcome L0007358.jpg

אסקלפיאדס איש ביתיניה (ביוונית: Ἀσκληπιάδης; c) נולד בשנת 124 או 129 לפנה"ס בבורסה, נפטר בשנת 40 לפנה"ס) היה רופא יווני שנולד בבורסה אשר בחבל ביתיניה באסיה הקטנה ושמעו יצא למרחקים עת שהה ברומא, בה יסד את הרפואה היוונית בסמוך לתום המאה השנייה לפני הספירה. הוא נסע רבות בצעירותו, ודומה שתחילה בחר ברומא כמשכן של קבע בה פעל כרטוריקן. הוא לא נחל הצלחה רבה במקצוע זה, אך כרופא זכה למוניטין מצוינים.

בבטלו את הדוקטרינה ההומורית של היפוקרטס איש קוס, בחר אסקלפיאדס ליסד את הפרקטיקה הרפואית שלו על בסיס האסכולה האטומיסטית, לפיה מחלות נגרמות כתוצאה מתנועה בלתי-סדירה או לא-הרמונית של הגופיפים בגוף האדם. רעיונותיו נבעו בחלקם מהתאוריה האטומית של הפילוסוף דמוקריטוס. האמצעים הטיפוליים בהם נקט היו מכוונים אפוא כלפי השבת ההרמוניה למתרפא. פעמים רבות שם אסקלפיאדס מבטחו בתמורות תזונתיות, מסאז'ים, רחצה ותרגילי-התעמלות, הגם שהוא לא נמנע משימוש בהקזת דם ובסמי הקאה. הוא המליץ על צריכת יין, ושאף להנעים עצמו על חוליו ככל שרק יכול היה. אסקלפיאדס דגל בטיפול הומאני במחלות נפש, הביא לשחרורם של חולי נפש מאסוריהם וטיפל בהם באמצעות עזרים טבעיים, ובהם דיאטות ומסאז'ים.

מלומדי-הרפואה גלנוס וארטאוס, שניהם מן המאה השנייה לספירת הנוצרים, מייחסים לאסקלפיאדס איש ביתינה את היותו האדם הראשון לבצע פיום קנה אלקטיבי.

תלמידיו היו רבים, ובית-הספר לרפואה שיסדו כונה (בתרגום לאנגלית) "the Methodical". נאמר עליו כי נפטר בגיל מתקדם.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Vallance, J.T. The Lost Theory of Asclepiades of Bithynia. Oxford University Press.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Stannard, Jerry (1970). "Asclepiades". Dictionary of Scientific Biography 1. New York: Charles Scribner's Sons. 314-315

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]