אפל רקורדס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
לוגו החברה

אפל רקורדסאנגלית: Apple Records) היא חברת הפקה לתקליטים וסרטי קולנוע אשר נוסדה בשנת 1968 על ידי הביטלס כחטיבה של חברת אפל בע"מ (Apple Corps Ltd). החל משנת 1968, בנוסף לתקליטי הביטלס ותקליטי חברי הלהקה (ג'ון לנון, פול מקרטני, ג'ורג' האריסון ורינגו סטאר), אשר הודפסו תחת התווית של אפל רקורדס, החברה אף חתמה על חוזים עם שורה מגוונת של אמנים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפל רקורדס נוסדה בשנת 1968 כחלק ממיזם של הביטלס בשם חברת אפל. בעקבות מות אמרגנם, בריאן אפשטיין, החליטו חבר הלהקה לנהל את עסקיהם בעצמם באמצעות חברת אפל, ששמה ניתן לה לפי ציור של רנה מגריט. בנוסף, הגדירו חברי הלהקה את מטרת החברה כ"בית פתוח" לאמנים, בו יוכלו אמנים צעירים להציג את רעיונותיהם האמנותיים ולזכות בהפקה, תוך שיח עם אנשים הדומים להם ומבינים אותם, כאלטרנטיבה צעירה לחברות התקליטים הענקיות, המגושמות והשמרניות.

עם היווסדה של החברה היו הביטלס חתומים עדיין על חוזה הקלטות שסגר אפשטיין לפני מותו עם החברות הבנות של EMI פארלופון בבריטניה וקפיטול רקורדס בארצות הברית. בחוזה הקלטות חדש שחתמה הלהקה הסכימו החברות EMI וקפיטול להפיץ את תקליטי אפל רקורדס עד לשנת 1975. EMI המשיכה להחזיק בזכויות לתקליטי הביטלס בעוד שהם הופצו תחת תווית אפל רקורדס, אולם קידומת מספרם הקטלוגי היה האות R המסמלת את תקליטי פארלופון שבבעלות EMI. אפל רקורדס היא בעלת הזכויות לכל הקלטות וידאו וקליפים של הביטלס.

בשנת 1974, בעת הליכי הפירוק של להקת הביטלס, פסק בית משפט כי 80% מרווחי תקליטי הביטלס (כלהקה) יעברו לאפל רקורדס ואילו כל אחד מארבעת חברי הביטלס יקבל 5% מן הרווחים.

תקליטים רגילים ותקליטונים של אפל רקורדס נשאו על התווית הדפס של תפוח עץ ירוק מבריק מסוג גרני סמית. התווית זכתה לתשומת לב מחודשת בסוף שנות ה-80, כאשר הקלטות הביטלס יצאו לאור בתקליטורים. בשנות ה-90 הוציאה החברה את The Beatles Anthology.

סכסוך עם אפל מחשבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת המחשבים אפל היא בעלת שם דומה וגם לה לוגו בצורת תפוח. כבר בשנת 1978 (שנה לאחר הקמתה של חברת המחשבים) תבעה אותה החברה האם של אפל רקורדס, אפל קורפס, על הפרת סימן מסחר. בשנת 1981 הגיעו החברות לפשרה: חברת המחשבים תורשה להשתמש בשם, אולם בתחום המחשבים בלבד ולא בתחום המוזיקה והבידור[1]. עם השנים גבר השימוש ביכולות עיבוד הקול במחשבי אפל, מה שגרם לחברת המוזיקה לתבוע את חברת המחשבים על הפרת ההסדר. בשנת 1991 הגיעו החברות להסדר נוסף[2]. ברבות השנים נכנסה חברת המחשבים גם לתחומי הבידור: לדוגמה, חנות המוזיקה המקוונת iTunes. בשנת 2006 שבה ועלתה חברת אפל רקורדס לכותרות כאשר סכסוך שנמשך לאורך שנים בינה לבין חברת המחשבים אפל הגיע להכרעת בית המשפט העליון באנגליה[3].

החל מגרסה 7 של מערכת ההפעלה Mac OS מופיע קובץ קול בשם Sosumi, המכיל צליל מוזיקלי קצר. שם הקובץ (נשמע באנגלית כמו "so sue me"- תבעו אותי), הוא בדיחה פנימית על אפל רקורדס.

אמנים אשר הקליטו בחברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפל רקורדס החתימה מגוון רחב של אמנים בסגנונות שונים, בין הבולטים שבהם: להקת באדפינגר, ג'יימס טיילור, מרי הופקין ובילי פרסטון. אפל רקורדס החתימה אף אמנים מוזיקליים מחוץ לזרם המרכזי, ואשר בלטו בתחומי עשייה מוזיקלית ייחודית. כך הוחתמה תזמורת כלי הנשיפה הבריטית The Black Dyke Mills Band, אנסמבל הג'אז The Modern Jazz Quartet, אמנית האוונגרד (ושותפתו לחיים של ג'ון לנון) יוקו אונו, המוזיקאי ההודי הקלאסי ראווי שנקר, והמלחין האנגלי הקלאסי ג'ון טאוורנר.

חברי הביטלס ולהקותיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנים אחרים עם קשרים לביטלס[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • The Black Dyke Mills Band (הוחתמו תחת השם John Foster & Sons Ltd. Black Dyke Mills Brass Band) השתתפו בהקלטת אלבום הביטלס Yellow Submarine.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]