אפקט במבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פאלין מלקקת את פניו של במבי, כחלק מטקס החיזור, בסרט של וולט דיסני משנת 1942.

אפקט במבי (אנגלית: The Bambi effect) הוא ביטוי ליחס שונה לבעלי חיים והתנגדות לפגיעה בהם, כאשר הם נתפסים כ"חמודים". בעלי החיים ה"חמודים" הם למשל עופרים, דולפינים, כלבלבים, ועוד; בשעה שקיימת אדישות רבה יותר לפגיעה בבעלי חיים אחרים.

ההשראה למונח: במבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח הוא בהשראת סרט האנימציה "במבי" שהופק על ידי אולפני וולט דיסני בשנת 1942, ובו מופיעה באופן בולט האנשה של דמות בעל חיים. "במבי" בסרט זה הוא עופר איילים צעיר, שאפו חמוד ועיניו גדולות. אחת הסצנות המפורסמות בסרט, לדוגמה, היא זו שבה במבי עוקב בתמימות ובסקרנות אחרי פרפר המעופף ומתיישב על חוטמו. במבי הצעיר נותר לבדו, יתום, בשלג, לאחר הריגת אמו בידי ציידים, וסצנה קורעת לב בסרט היא שיטוטיו ביער וקריאתו "אמא, אמא", ללא מענה.

השפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפקט במבי משמש כדוגמה לכוחו הרב של הקולנוע ושל עולם הפרסום בהשפעה על תפיסתנו את המציאות, בעולם שבו רוב האנשים בתרבות המערבית אינם מכירים את חיות הבר, אלא דרך הטלוויזיה או הקולנוע, שם מדובר ביצורים קטנים וחמודים הדנים בסוגיות של רומנטיקה ונאמנות של חברים.

רבים רואים באפקט במבי ביטוי לצביעות. יש המציינים כי לדמות "במבי" בסרט נוסף מראה תינוקי, בדמות עיניים גדולות וריסים, והדמויות מדובבות בקולות ילדים מתוקים. בנוסף, בסרט "במבי" אין ביער טורפים טבעיים כלל, שלא כמו במציאות, והאדם-הצייד הוא היחיד ההורג את בעלי החיים. הצירוף של מתיקות, האנשה וסילוק הטורפים הפך את "במבי" לנקודת-ציון היסטורית: המושג "אפקט במבי" שגור הן בקרב ציידים, והן בקרב תומכי זכויות בעלי חיים, לגינוי אנשים המפגינים קשר רגשי לחיות בר בגלל היותן "חמודות". יש בכך מידה מסוימת של אמת: ההזדהות שמעורר הסרט עם חיות בר אינה מבוססת על הבנה ריאליסטית של כוחות הטבע, אלא על התקשרות רגשית עם חיות ילדותיות וחמודות, בתוך עולם חלומי.

ניתוח מקרה: חתולי רחוב כמין פולש בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חתול הבית כטורף

עם כיבוש ארץ ישראל בידי הבריטים, הובאו לארץ חתולים על-מנת להתמודד עם ריבוי מזיקים עירוניים, דוגמת עכברים וחולדות. החתולים אמנם צדו מכרסמים ובכך מיגרו את המטרד כמעט כליל, אך התרבותם כחתולי רחוב הביאה לדחיקת אוכלוסיות חתולים מן העיר אל שטחי בר בעלי איזון אקולוגי רגיש. בשל חשש מפגיעה בערכי טבע, דוגמת מכרסמים, עופות וכיוצא באלה - ישנן תוכניות שונות לדילול אוכלוסיית חתולי רחוב שפלשו לשטחי בר[1]. תוכניות אלה זוכות לגינויים רבים מצד ארגוני זכויות בעלי חיים בישראל[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נדב לוי, סוגיית החתולים לאור הדיון בזכויותיהם של בעלי החיים וברווחתם, אקולוגיה וסביבה, יוני 2012, גיליון 2, (עמ' 174-180)
  2. ^ אריאל צֹבל, הרג חתולים, טריפת חיות בר ואקו-פשיזם, אתר אנונימוס