אצולת הגלימה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת, שמות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
פייר סגייה, שנסלייה של צרפת (1661-1656), נציג טיפוסי של אצולת הגלימה, בציור מאת שארל לה ברן

אצולת הגלימהצרפתית: Noblesse de robe) הייתה בימי המשטר הישן בממלכת צרפת קטגוריה של אריסטוקרטים צרפתים, המכונים "אצילי הגלימה" (nobles de robe), בורגנים לשעבר שזכו למעמד אצילים בזכות משרות משפטיות או מנהליות ופיננסיות שהחזיקו. בעלי משרות כאלה יכלו לקבל תוארי אצולה, כולל של ברון או ויקונט שהפכו לתורשתיים. עד 1789 מרבית בעלי משרות אלה כבר היו יורשים. המשפיעים ביותר בקרבם היו 1100 חבריהם של 13 הפרלמנטים ברחבי צרפת או חברי בתי המשפט לערעורים. בעלי המשרות המשפטיות שביניהם היו בוגרי אוניברסיטאות ולבשו את הגלימה האופיינית לבוגרים אלה. לפי המילה " robe" (גלימה) הם נקראו robins, או hommes de robe (אנשי גלימה) או אצילי גלימה. אצילי הגלימה נבדלו מ"אצילי החרב" (Noblesse d'epée) (האצולה הישנה) שתואר האצולה שלהם נקשר היסטורית לתפקידיהם המסורתיים של בני משפחתם כאבירים ושתאריהם נקשרו לאחוזות הפאודליות, שאותן השיגו תמורת שירותם הצבאי. המעמד השני בצרפת הטרום-מהפכנית כללו את אצילי החרב וכן את אצילי הגלימה.

הקרדינל רישלייה ביסס את ממשלו על "אצולת הגלימה", אם כי נציגים משפיעים של אצילים אלה נודעו גם קודם לכן. נציגים מפורסמים של אצולה זו היו, למשל:

היבטים אידאולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק "היאנסניזם ואצולת הגלימה" בספרו Le Dieu caché (האל המוסתר) הגן לוסיין גולדמן על התאוריה שלו לפיה היאנסניזם הייתה אידאולוגיה של אצולת הגמילה. רנה פומייה סתר תזה זאת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]