אקבש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקבש
אקבש
ארץ מוצא טורקיה
שימושים כלב שמירה ורעיית צאן
קבוצה כלבי שמירה ורעיית צאן
תכונות
משקל 41-64 ק"ג לזכרים, 34-48 ק"ג לנקבות
גובה כתפיים 80-86 ס"מ לזכרים, 69-76 ס"מ לנקבות
תוחלת חיים 11 שנים
אופי קשוח עד אלים כלפי זרים, ידידותי לבני המשפחה
אילוף הסתגלות בינונית
תיאור צבע - לבן, לעיתים גוונים של חום בהיר באוזניים

אקבשטורקית: Akbaş או בתעתיק לאנגלית: Akbash - צירוף המילים של "ראש" ו"לבן") הוא גזע של כלב רועים ושמירה שמקורו במערב טורקיה. האקבש לצד גזע הקרבש ("ראש שחור") הם כלבי הרועים הטורקיים המוכרים על ידי גופי כלבנות שונים כחלק מהגזעים הרשמיים של טורקיה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל הדמיון הרב בין שני הגזעים, משערים שהאקבש מוצאו בכלבי פירנאי ענק שיובאו לטורקיה. עם זאת, היו גם חוקרים שניסו להציע כי מקורו של הגזע בכלבים דמויי מסטיף שהתקיימו באימפריה החתית לפני 3000 שנה בשטחי טורקיה המודרנית.

האקבש הוא כלב שמירה אידיאלי בשל אופיו המתנער מזרים, קנאי לגבי הטריטוריה שלו, היותו בעל אינטליגנציה גבוהה, וגילויי אמפתיה מצדו לבני משפחתו ולבעלי החיים שהוא גדל אתם (לרוב, חיות משק). זאת ועוד, בשל העובדה שראייתם של טורפים כגון זאבים ודובים מוגבלת מבחינת ראיית צבעים, צבעו הלבן של האקבש המצוי בין כבשים עשוי לסייע לכלבים מגזע זה שיתקפו את הטורפים במפתיע כאשר אלה ינסו לפגוע בצאן.

במרוצת השנים הוכלאו פרטי אקבש עם פרטי קרבש כדי ליצור את הגזע כלב רועים אנטולי, המוכר כגזע נפרד, נכון ל-2021.

בישראל מגודל הגזע בבית גידול ייעודי במושב קשת שברמת הגולן.

מבנה גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקבש הוא כלב בעל מבנה גוף רזה ובעל פרווה דלה יותר מאשר מקבילו הפירנאי, מה שמקנה לו זריזות וקלות תנועה בעודו על המשמר. אוזניו שמוטות מטה, מה שיעיל כנגד צליל הרוח שנוטה להרדים כלבים עם אוזניים זקופות. הפרווה של האקבש עבה דיו כדי לשמש כהגנה מפני נשיכות יריביו וכחימום הכלב בתנאי קור עזים השוררים בהרי טורקיה. בשל גודלו הכלב זקוק למרחב מחיה גדול כדי שיוכל לנוע בחופשיות על פני מרחקים, שכן יש לו נטייה לעלייה במשקל ובשל כך עצמותיו נוטות להתנוון כתוצאה ממחלת אגן תורשתית השכיחה בגזעי ענק. אם הכלב גדל בסביבה עירונית שאינה מתאימה לו בשל אופיו הכפרי-מרחבי ייתכן שיפתח טמפרמנט חם-מזג ותוקפני לעיתים, אפילו כלפי קרוביו. סביבת גידול חמה עשויה לגרום לנשירת פרווה ניכרת לעין.

אורך חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כל גזעי הכלבים הגדולים, תוחלת החיים של גזע האקבש היא 10–11 שנה, אף על פי שישנם מקרים של כלבים מגזע זה שחיו מעבר לגילאים אלה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקבש בוויקישיתוף