אקוואריוס מנועים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקוואריוס מנועים (א.מ) בע"מ
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית
בורסה הבורסה לניירות ערך בתל אביב
סימול אקור
תקופת הפעילות 2014–הווה (כ־9 שנים)
משרד ראשי ראש העין
מוצרים עיקריים מנועים וגנרטורים
שווי שוק 152 מיליון ש"ח (23 במרץ 2023)
הכנסות 0 דולר (2021)[1]
רווח תפעולי הפסד של 19.2 מיליון דולר (2021)[1]
רווח הפסד של 18.8 מיליון דולר (2021)[1]
הון עצמי 47.9 מיליון דולר (2021)[1]
סך המאזן 56.8 מיליון דולר (2021)[1]
מנכ"ל אריאל גורפונג
יו"ר גל פרידמן
 
www.aquariusengines.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אקוואריוס מנועים (א.מ) בע"מ היא חברה ציבורית ישראלית, העוסקת בפיתוח מנועי בעירה פנימית ליניאריים עם בוכנה חופשית (אנ') לשימוש בגנרטורים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בספטמבר 2014 על ידי גל פרידמן (יו"ר החברה), אריאל גורפונג (מנכ"ל החברה) ושאול יעקובי (CTO). בנובמבר 2020 נרשמו ניירות הערך של החברה למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. החברה מפתחת מנוע בעירה פנימית ליניארי לגנרטורים בעל בוכנה חופשית (אנ') המיועד בעיקר לשם הנעה חשמלית (להבדיל ממנוע בעירה פנימית רגיל המשמש להנעה מכנית). להערכת החברה למנוע זה יתרונות משמעותיים על פני מנועים רגילים, בנושאי עלות, משקל, גודל, זיהום אוויר ומורכבות מכנית.[2] המנוע מותאם לשימוש בדלקים פוסיליים, בכוונת החברה לפתחו כך שיתאים גם לשימוש במימן ובדלקים ביולוגיים. החברה פועלת להתאמת המנוע לשימוש כמאריך טווח נסיעה בכלי רכב חשמליים.

משרדי החברה שוכנים ביקום.

על בסיס הטכנולוגיה שלה פיתחה החברה גנרטור המיועד לשמש כמערכת גיבוי לייצור חשמל במתקנים קריטיים כגון עמדות תקשורת. בהמשך לכך פיתחה החברה תוכנה לניהול ושליטה מרחוק במוצריה. בשנת 2020 התקשרה החברה עם חברת נוקיה לשם שילוב מוצרים אלה בעמדות התקשורת של נוקיה. עוד התקשרה החברה עם חברת עשות אשקלון לשם ייצור אבות טיפוס לגנרטור, מתוך כוונה לעבור בהמשך לייצור סדרתי של הגנרטורים.

החברה פועלת להתאמת המנוע שפיתחה לשוק יחידות העזר החיצוניות (Auxiliary Power Units) המשמשות בכלי רכב יבשתיים גדולים, כלי טיס וכלי תחבורה ימיים.

בשנת 2017 הקימה החברה חברות בנות בפולין, לניהול מרכז ההנדסה וההרכבה של הקבוצה בקרקוב, ובגרמניה, לניהול מרכז הפיתוח והחדשנות של הקבוצה באאכן. בשנת 2021 הקימה החברה חברה בת ביפן.

עד סוף 2021 נרשמו על שם החברה חברה 21 פטנטים רשומים בארצות הברית ומחוצה לה, והחברה הגישה בקשות לרישום 27 פטנטים נוספים.

באפריל 2021 חתמה החברה על מזכר הבנות עם חברת KIP להקמת מפעל ייצור של מוצרים לתעשיית הרכב המבוססים על הטכנולוגיה שפיתחה החברה, שימוקם באבו דאבי או במיקום אחר באיחוד האמירויות הערביות.[3]

ביולי 2021 החלו ניסויי כביש במנוע שמפתחת החברה.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]