לדלג לתוכן

אקווריום ציבורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקווריום ציבורי בצפון קרוליינה
האקווריום הגדול בקניון דובאי.
אקווריום במצפה התת-ימי, אילת.

אקווריום ציבורי הוא אקווריום גדול-ממדים המיועד להחזקה ולהצגה של בעלי חיים מימיים וצמחי מים לראווה, מעין גן חיות מימי. אקווריומים יכולים להיות חלק ממבנה גדול יותר כמו מוזיאון, גן חיות או מרכז תיירות. הגדול שבאקווריומים כיום הוא "Chimelong Ocean Kingdom" שבסין ובו 48,750 מטר מעוקב של מים ומבקרים בו מעל 9.7 מיליון תיירים בשנה.

ישנם סוגים שונים של אקווריומים: בעלי מים מתוקים, מים מליחים או מים מלוחים, קטנים או ענקיים, פתוחים לים הפתוח או מוקפי קירות. חלקם מיועדים למין אחד ואחרים למכלול של בעלי חיים, רובם דגים פופולריים. כמה אקווריומים מיועדים ליונקים מימיים כמו אריות ים, לוטרות או היפופוטמים וכן לפינגוויניים והם בעלי מכלאה רגילה הפתוחה לאקווריום. אקווריום המיועד לתצוגות של דולפינים וחיות דומות קרויים דולפינריום.

האקווריום הציבורי הראשון נבנה ב-1853 בגן החיות של לונדון ובמראהו דמה לחממה והיה מיועד לדגי נוי ויצורים קטנים שונים. לאורך השנים האקווריומים היו מפותחים יותר והכילו יצורים גדולים יותר לרבות יצורי ים שהיו צריכים התאמה באקווריום וכן הכילו חומרי ניקוי וצמחייה מימית או אצות גדולות. בשנים האחרונות ישנם אקווריומים בעלי קירות חזקים מאוד המסוגלים להכיל מאות ליטרים של מים ולהכיל דולפינים, לווייתנים נוספים, בטאים, כרישים גדולים ויצורים גדולים אחרים, תודות לציפוי של זכוכית אקרילית.

מרבית האקווריומים כיום שייכים לגני חיות והם בעלי חלון ראווה לראייה של החיות השוכנות בהם. באקווריום של דרום קרוליינה אפשר להאכיל את בעלי החיים וישנם גם אקווריומים המיועדים לילדים קטנים. אקווריומים גדולים אחרים מיועדים לחוקרי ביולוגיה ימית ובאמצעותם הם מבצעים מחקרים.

אקווריומים ידועים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקווריום ציבורי בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.