לדלג לתוכן

אקטיביזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אקטיביזם חברתי)
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: מחקר מקורי ללא סימוכין.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: מחקר מקורי ללא סימוכין.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
פעילי זכויות אדם במצעד לוושינגטון למען תעסוקה וחירות במהלך צעדה של התנועה האפרו-אמריקאית לזכויות האזרח ב 1963

אַקְטִיבִיזְםאנגלית: Activism; בעברית: פְּעִילָנוּת[1]) מורכב ממאמצים לקידום, עיכוב או הכוונה של שינויים ומצבים חברתיים, פוליטיים, כלכליים או סביבתיים על ידי נקיטת עמדה ופעולה פומבית. אקטיביזם היא פעולה של יחידים המתארגנים יחד על מנת להביא לשינוי מהותי בחברה. הוא יכול להתבטא על ידי פעולות יומיומיות המשקפות אמונה בעמדה מסוימת, או על ידי מספר פעולות קיצוניות בודדות.

יש מגוון סוגים של אקטיביזם, כגון אקטיביזם דרך קמפיין פוליטי, חרם צרכנים, שביתת עבודה, שביתת רעב, הפגנה ומחאה.

כדי לעודד אקטיביזם ומעורבות לשינוי חברתי, יש צורך הן בכוחות הפועלים מחוץ לממסד ומאתגרים אותו כגון: ניירות עמדה, הפגנות, חשיפת אי סדרים ועוד, והן בכוחות הפועלים מתוך הממסד ומשתמשים בתשתיות הקיימות לקידום ערכים אלה.

סוגי האקטיביזם

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • אקטיביזם שמרני - משויך לקבוצות שמרניות המבקשות לשמור על כוחן או מעמדן וזאת על ידי נקיטת פעולות ישירות. למשל הקו קלוקס קלאן האמריקאי. קבוצות מסוג זה שואפות לשמר את ערכי העבר, ומתנגדות לקדמה. דוגמה לקבוצה כזו יכולה להיות האמיש.
  • אקטיביזם פרוגרסיבי - מנוגד לאקטיביזם השמרני ומופעל על ידי קבוצות היוזמות שינויים בצורה מואצת באופן התואם את תפישת עולמן. שינויים אלו מופנים כלפי חברה מסוימת, על ידי חינוך לערכים מסוימים והקמת צורות חברתיות והתאגדויות אלטרנטיביות (אקטיביזם קונסטרוקטיבי) או באלימות (דוגמת מהפכת אוקטובר).

הפעילות האקטיביסטית נעה על הציר שבין דרישה לשינוי מ"למעלה" לבין רצון לשנות מ"למטה". שינוי מלמעלה מתמקד בניסיון לאזן את מערכת הכוח והשליטה המונעת מצבירת כוח וממניעים אינטרסנטים. רוב ההתארגנויות האקטיביסטיות שעוסקות בפוליטיקה עוסקות בניסיון זה תוך יצירת מרחב ציבורי שמאפשר דיון ואינטראקציה בסוגיות אלו. שינוי מלמטה הוא אסטרטגיה של פעולה שנועדה למנוע מעשים שנויים במחלוקת וליצור תנאים רצויים לשגשוג חברתי. הוא מושג על ידי פעולות ישירות כמו שביתות, התבצרות במקום העבודה, חסימת דרכי גישה ועוד. צורה אחרת של שינוי מלמטה היא פעולות שמטרתן שינוי האופן בו פועלת וחושבת החברה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקטיביזם בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]