אקינטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Akinator.svg

אקינטוראנגלית: Akinator) הוא גרסת אינטרנט, אנדרואיד ואייפון של המשחק עשרים מי יודע. השחקן בוחר דמות, ידועה או אנונימית, אמיתית או בדיונית (מתוך סרט, סדרת טלוויזיה, ספר, משחק וידאו וכדומה), ואקינטור מנסה לנחש את הדמות עליה חשב השחקן באמצעות שאלות האם אתה יכול (באיזה גיל הדמות שלך מה צבע שערה וכולי).

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המשחק, יש לחשוב על דמות כלשהי. לאחר מכן, אקינטור (דמות ה-"ג'יני" המופיעה במשחק) מנסה באמצעות שאלות לנחש את הדמות שעליה חושב השחקן. ניתן לענות "כן", "לא", "אני לא יודע", "אולי", או "לא ממש". לאחר כעשרים שאלות (לעתים פחות ולעתים יותר), מנחש אקינטור את הדמות, ושואל האם ניחש נכון. במידה ואקינטור טעה, מוצגת לשחקן אפשרות להמשיך במשחק (כלומר, לאפשר לאקינטור לשאול עוד שאלות). במידה והשחקן בוחר לא להמשיך, או אם אקינטור "נכנע", ניתנת לשחקן האפשרות להזין את הדמות אותה בחר. לאחר מכן, מופיעה רשימת בחירות. במידה והדמות מופיעה מספר פעמים, ניתן לסמן את כל המקרים של אותה הדמות. אם הדמות אינה מופיעה ברשימה, ניתן להכניס את שמה עם תיאור קצר (בדרך כלל מקור הדמות, סוגה או מקצועה).

בתחילת המשחק יש לציין בן כמה אתה.

אופן הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיס הנתונים בו משתמש אקינטור כדי לנחש את בחירת השחקן נבנה על ידי השחקנים עצמם: כאשר אקינטור לא מצליח לזהות את הדמות עליה חושב השחקן, ניתנת לשחקן אפשרות "לגלות" לאקינטור על מי חשב, וכך נוספות לאקינטור דמויות חדשות, וכן ידע נוסף על דמויות שכבר נמצאות בבסיס הנתונים. השחקנים מוסיפים כ-2000 דמויות חדשות כל יום, כאשר הדמויות שאינן בשימוש מספיק נמחקות. בשנת 2006, הכיל בסיס הנתונים כ־100 דמויות, וכיום יש כ־35,000. בממוצע, כ-190,000 אלף משחקים נערכים כל יום. בצורה אופיינית, שחקנים מתחילים מדמויות "קלות" ועוברים לדמויות "קשות" (כלומר, פחות ידועות) יותר ויותר. בממוצע, שחקן משחק שישה משחקים.

ארנו מסביר: "לשאול, למשל, 'האם הדמות שיחקה בריאל מדריד ב־2007?' תהיה טעות, משום שתשובה שלילית לא פוסלת מספיק דמויות. דוגמה לשאלה טובה באופן מפתיע היא: 'האם הדמות שלך הצביעה עבור ניקולא סרקוזי?' זו שאלה מעניינת, משום שאם הדמות אינה צרפתית, דמיונית או שכבר מתה התשובה תהיה שלילית, כמו גם עבור אנשים שידוע שהם בצד השמאלי של המפה. עבור צרפתים שחיים היום אך דעותיהם הפוליטיות אינן נחלת הכלל התשובה תהיה 'איני יודע'. באופן כזה ניתן להפיק משאלה אחת יותר מידע מאשר לו התשובות היו בפשטות רק 'כן' או 'לא'".

אם הדמות לא מתאימה לגיל שהזנת אקינטור אומר "ניחשתי אבל אני חושב שהדמות לא מתאימה לגילך" וכך מתחמק מהרבה מקרים בהם הוא לא יודע מי הדמות.

את המשחק ניתן לשחק בשפות רבות, כולל בצרפתית, אנגלית, גרמנית, ספרדית, פורטוגזית, רוסית, עברית, יפנית, ערבית, ועוד.

החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מופעל על ידי חברת אלוקנס שנוסדה על ידי המהנדס ארנו מגרה (צרפתית: Ernaud Megret), ופועל מאז 2006.

ארנו התפטר ממשרתו כמפתח תכנה כדי להקים את אלוקנס. הכנסות החברה כיום הן בעיקר מיישום אייפון של אקינטור, וכמו כן מפרסומות באתר. בנוסף, החברה משווקת את הטכנולוגיה שאקינטור מבוסס עליה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]