אקס-מן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקס-מן
חברי קבוצת אקס-מן לדורותיהם, כפי שהופיעו על עטיפה אלטרנטיבית לחוברת X-Men Vol.6 #1 מספטמבר 2021, אמנות מאת פליפה מאסאפרה.
חברי קבוצת אקס-מן לדורותיהם, כפי שהופיעו על עטיפה אלטרנטיבית לחוברת X-Men Vol.6 #1 מספטמבר 2021, אמנות מאת פליפה מאסאפרה.
סוג קבוצת גיבורי-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The X-Men #1
(ספטמבר 1963)
יוצרים סטן לי
ג'ק קירבי
מידע
סטטוס פעיל
בסיס קרקואה, האוקיינוס השקט
לשעבר:
מכון אקסבייר לחינוך מוטאנטים והישגים, סנטרל פארק, מנהטן;
בית הספר לחינוך גבוה ע"ש ג'ין גריי;
מפלט אקס, לימבו;
אוטופיה, מפרץ סן פרנסיסקו;
תעשיות גריימלקין;
בית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר, סיילם סנטר, מחוז וסטצ'סטר, ניו יורק
חברוּת בקבוצה

סייקלופס, מארוול גירל, האבוק, אייסמן, פורג', מג'יק, טאלון, כוכב אש, סינק


המשוטטים:
קפטן קייט פרייד, הרץ האדום, אורורה, פאנג, פסיילוק, סומנוס, טמפו


יחידת תקיפה אקס-פורס (קרקואה):
חיה, וולברין, דדפול, דומינו, סייג', טום קאסידי השחור, אומגה רד, קיד אומגה


אקס פקטור חקירות:
נורת'סטאר, אורורה, דאקן, פרודיג'י, פרסטיג', איי בוי


המוטאנטים החדשים:
מיראז', ארמור, וורפאת', סאן-ספוט, בום-בום, צ'יימבר, סייפר, וולפסביין, קארמה, מאגמה, גלוב הרמן


אקס-טרמינייטורז:
קייבל, קאנונבול, טביתה סמית', וויז קיד, ליילה צ'ני, קורה לב-בוער


לגיונרים:
נייטקרולר, באנשי, צ'יימבר, דאסט, לגיון, גורגון, בלוב, ג'אגרנוט, פיקסי, האסק, בליינדפולד, מאגוט, פביאן קורטז, דוקטור נמסיס, סטייסי אקס, גלוב הרמן


המועצה השקטה של קרקואה:
המלך השחור, המלכה הלבנה, המלכה האדומה, פרופסור אקס, סטורם, נייטקרולר, הופ סאמרס, קולוסוס, אקסודוס, מיסטיק, דסטיני


תאגיד אקס:
וורן וורתינגטון השלישי, ג'ייסון וינגארד, מונט סנט-קרוז, סלנה גאליו, ג'יימי מדרוקס, טריינרי, סופיה מנטגה, ג'מבו קרנשן
חברוּּת לשעבר בקבוצה

אויה, אייסמן הצעיר, איש אקס, אליקסיר, אנג'ל הצעיר, אנול, אפוקליפס, בלודסטורם, בלינג!, ג'ובילי, גמביט, ג'נטל, גריימלקין, דאזלר, דרווין, ג'ימי האדסון, הליון, וולקן, ולוסידד, זירו, "חיה", חיה הצעיר, חפציבה, טואד, טראנסוניק, לוגאן, לונגשוט, ליידי מאסטרמיינד, מארו, מארוול גירל הצעירה, מגנטו, מימיק, מסווה ופגיון, מרקורי, נאמור, סאנפייר, סייברטות', סייקלופס הצעיר, סיירין, פולאריס, פיירו, קאליבן, קוקיות סטפורד, קיד גלדיאטור, קייבל הצעיר, רוג, רוקסלייד, ססיליה ריס, ריקטור, קארימה שפנדר, ת'אנדרבירד

(פרטים נוספים באקס-מן - דמויות)
דמויות קשורות
אויבים מגנטו (קומיקס)

"האקס-מן" (באנגלית: The X-Men, בתרגומים העבריים משנות השישים והשבעים נקראו הבלתי מנוצחים)[1] היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על, המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הופעתה הראשונה הייתה בספטמבר 1963 בחוברת The X-Men #1, והיא נוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. זיכיון האקס-מן הוא מהזיכיונות הפופולריים והמצליחים ביותר בתעשיית הקומיקס, עם עשרות סדרות בת המבוססות עליו ואמנים רבים שהפכו לכוכבים בתעשייה בעקבות מעורבותם בו. כמו כן, זיכיון הקומיקס זכה לעיבודים למדיות נוספות כמו סרטי קולנוע, סדרות אנימציה ומשחקי מחשב, כאשר המפורסם ביניהם הוא סדרת סרטי אקס-מן הקולנועיים.

האקס-מן הם מוטאנטים - תת-מין ומיעוט של בני אדם אשר בעקבות קפיצה אבולוציונית נולדו עם יכולות על-אנושיות. האקס-מן נלחמים למען שלום ושוויון בין בני אדם ומוטאנטים בעולם שבו אי-סובלנות אנטי-מוטאנטית היא רחבה וחסרת רחמים. הם מונהגים בידי צ'ארלס אקסבייר, הידוע בכינוי פרופסור אקס, מוטאנט רב עצמה בעל כוחות טלפתיה שמסוגל לקרוא מחשבות ולשלוט בהן. יריבם הגדול ביותר הוא מגנטו, מוטאנט רב עצמה המסוגל לשלוט בשדות מגנטיים. לפרופסור אקס ומגנטו יש השקפות עולם ופילוסופיות מנוגדות לגבי היחסים בין בני אדם למוטאנטים. בשעה שפרופסור אקס פועל לכיוון שלום והבנה בין מוטאנטים לבני אדם, הרי שמגנטו רואה בבני האדם כאיום ומאמין בנקיטת גישה אגרסיבית יותר כלפיהם, אם כי מצא את עצמו לעיתים עובד במשותף עם האקס-מן.

פרופסור אקס הוא מייסד בית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר, שידוע לרוב כאחוזת אקס - בית ספר אשר מגייס מוטאנטים מכל רחבי העולם. בית הספר ממוקם במחוז וסטצ'סטר שבניו יורק, והוא ביתם של חברי האקס-מן ומקום האימונים שלהם. חמשת חברי האקס-מן המקוריים הם סייקלופס, ג'ין גריי, חיה, אייסמן ואנג'ל. מאז הופעתם לראשונה, מוטאנטים רבים הצטרפו לקבוצה ממדינות שונות ורקעים שונים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הצלחתן של דמויות מארוול כמו ספיידרמן, הענק הירוק, תור, איירון מן וארבעת המופלאים, היוצר והכותב סטן לי רצה ליצור קבוצת גיבורי-על נוספת, אך לא היה מעוניין להסביר כיצד הם קיבלו את כוחותיהם. לדבריו, "לא יכולתי לעשות שכולם יינשכו בידי עכביש רדיואקטיבי או שייחשפו לפיצוץ של קרינת גמא, ובחרתי לברוח מזה ולהגיד שהם מוטאנטים ושהם נולדו כך".[2]

בראיון שנערך עם ג'ק קירבי בשנת 1987, הוא ציין:

עם האקס-מן, עשיתי את הדבר הטבעי. מה היית עושה עם מוטאנטים שהיו בני נוער רגילים ובוודאי שלא מסוכנים? היית מחנך אותם. היית מפתח את כישרונותיהם. אז נתתי להם מורה, פרופסור אקסבייר. במקום להפריד ולהוקיע אנשים ששונים מאיתנו, הפכתי אותם לחלק מהגזע האנושי. ואכן כך הם היו. אולי קרינה יכולה ליצור מוטאנטים שיצילו אותנו מאשר יזיקו לנו. הרגשתי שאם נאמן את המוטאנטים בדרך שלנו, הם לא רק שיעזרו לנו אלא גם ישיגו מידה מסוימת של צמיחה אישית. וכך, כולנו נוכל לחיות ביחד.

לי שכתב את שם הכותר של החוברות מחדש אחרי שהעורך הראשי מרטין גודמן ביטל את השם הראשוני שניתן להם, "המוטאנטים", באומרו שהקוראים לא יבינו מה הם מוטאנטים.[4]

בתוך יקום מארוול, האקס-מן נחשבים כמי שנקראו על שמו של אקסבייר עצמו. ההסבר המקורי שלו היה כי מוטאנטים מחזיקים בכוח נוסף... כוח שבני אדם רגילים לא מחזיקים, וזו הסיבה שהוא קורא לתלמידיו אקס-מן, בגלל האקסטרה כוח.[5]

עם תחילת פרסומה, סדרת החוברות זכתה לאהדה רבה עד לביטולה בשנת 1970. העניין בחוברות הקומיקס הוצת מחדש עם פרסומה של החוברת Giant-Size X-Men בשנת 1975 והצגתה של קבוצת אקס-מן חדשה ורב תרבותית. הסדרה צברה פופולריות הולכת וגדלה תחת הרצתם רבת השנים של הכותב כריס קלרמונט והמאייר דייב קוקראם,[6] והולידה סדרות בת רבות כדוגמת המוטנטים החדשים, אקס פקטור, אקסקליבר, אקס פורס ו-Generation X.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – היסטוריה של אקס-מן

שנות ה-60: ההרצה המקורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוברות האקס-מן הראשונות הציגו את חברי הקבוצה המקורית של האקס-מן סייקלופס, ג'ין גריי, חיה, אייסמן ואנג'ל וכן את יריבם מגנטו ואחוות המוטאנטים הרשעים שלו, אשר כללה את מאסטרמיינד, קוויקסילבר, מכשפת השני וטואד. סדרת החוברות התמקדה בתמה השגרתית של טוב נגד רע ומאוחר יותר כללה גם נושאים כמו דעה קדומה וגזענות - מוטיבים שחזרו על עצמם עם השנים. הצד הרע שבסיפור הוצג דרך דמותו של מגנטו - דמות אנושית ומעוררת סימפתיה, אשר שרדה את מחנה הריכוז של הנאצים רק כדי לפתח שנאה כלפי האנושות. מאמיניו העיקריים - קוויקסילבר ומכשפת השני - היו משבט הצוענים.

שנות ה-70 וה-80: עידן קלרמונט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכותב כריס קלרמונט, שהפך לכותב הוותיק והחשוב ביותר בתולדות הסדרה, כמו גם המאייר ג'ון ביירן, שהצטרפו בשנות ה-70, אחראים לכמה מסיפורי האקס-מן המפורסמים ביותר, ביניהם "סאגת הפניקס האפלה", "ימי עבר עתידי" ו"האל אוהב, האדם הורג", ששימש כבסיס של הסרט "אקס-מן 2". בשנות ה-80 המשיכה סדרת האקס-מן לצבור פופולריות, שהובילה להפקתן של סדרות-בת מצליחות נוספות, דוגמת "המוטנטים החדשים", "אלפא פלייט", "אקס-פקטור", "אקסקליבר" ובהמשך גם "אקס פורס". לרוב, הופיעו בסדרות השונות קבוצות אקס-מן המורכבות מחברים שונים, דבר שאיפשר יצירת סיפורי קרוס-אובר ייחודיים הנפרשים על פני מספר כותרים בו-זמנית, דוגמת "טבח המוטאנטים" או "נפילת המוטאנטים".

שנות ה-90: הקבוצה הכחולה והזהובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפופולריות של סדרת חוברות האקס-מן צברה תאוצה בשנות ה-90 עם שידורה של "אקס-מן: סדרת האנימציה", והצטרפותם של כותבים כמו רוב ליפילד, פביאן ניצ'זה וסקוט לובדל. קבוצת האקס-מן התפלגה לראשונה לשתי קבוצות - הקבוצה הכחולה והקבוצה הזהובה ודמויות חדשות הוצגו לתוך יקום האקס-מן כדוגמת קייבל, בישופ וגמביט. במהלך עשור זה פורסמו מספר קרוס-אוברים משפיעים כמו "אג'נדת ההכחדה" (1990), "סאגת האי מיואר" (1991), "שירת התליין" (1992), "משיכות קטלניות" (1993), "אמנת הפלנקס" (1994), "עידן אפוקליפס" (1995), "אונסלוט" (1996) ו"מבצע אפס סובלנות" (1997).

שנות ה-2000: תקופת מוריסון וטעינה מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרצתו של גרנט מוריסון מתחילת המאה ה-21 שינתה את מאזן הכוחות של הקבוצה והציגה ליקום אקס-מן מספר עלילות שנויות במחלוקת כמו "ה עבור הכחדה", שבה נבלת-על בשם קסנדרה נובה משמידה את האי ג'נושה והורגת 16 מיליון מוטאנטים. מוריסון גם שיקם את דמותה של אמה פרוסט, וצירף את דמותה לאקס-מן. בתחילת העשור הוצגה קבוצת "אולטימייט אקס-מן" כחלק מחותם "אולטימייט מארוול" החדש, ובהמשך החלה הרצתה של סדרת "אקס-מן החדשים", ובה הוצגו תלמידים חדשים רבים לתוך יקום האקס-מן.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרילוגיית המשיח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט לפני תחילתו של העשור השני של המאה ה-21, יקום האקס-מן על כל סדרות הקומיקס שבו זכה לטלטלה גדולה במיני סדרה "בית אם" והמשכיה, כאשר מרבית מהמוטאנטים הופשטו מכל כוחותיהם, וכך החל החיפוש אחר מושיע חדש בקרב המוטאנטים, כפי שסופר בסיפורים "תסביך משיח" ו"מלחמת המשיח" בכתיבתם של קרייג קייל וכריסטופר יוסט. סיפורים אלה זכו להמשך בשם "הביאה השנייה". במהלך תקופה זו פורסמו הסיפורים "אנו עומדים מופרדים", "הייעוד הגלוי", "אוטופיה", "אומת אקס" ו"אקס-מן: נקרושה". חברי האקס-מן גם השתתפו בסיפור "פלישה סודית".

פילוג, בריאה מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011, השלכות הסיפור "אקס-מן: פילוג" הביאו לסכסוך בין סייקלופס לבין וולברין על מנהיגות הקבוצה וכן לתוצאות מרחיקות לכת. במהלך "הבריאה מחדש", וולברין הקים מחדש את בית הספר לצעירים מחוננים ע"ש ג'ין גריי על חורבות אחוזת אקס וכן הוביל קבוצה אקס-מן חדשה בסדרת החוברות Wolverine and the X-Men. בשנת 2012, סיפור הקרוס-אובר "אוונג'רס נגד אקס-מן" הביא לסיומן של עלילות "בית אם" ו"השמדה", כאשר האקס-מן נלחמו בקבוצת האוונג'רס על עתידו של גזע המוטאנטים. בין היתר, גישתו של סייקלופס הפכה לאנרכיסטית יותר, מה שהביא למותו של פרופסור אקס.

אקס-מן מזמן העבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מהמיתוג מחדש "מארוול עכשיו!" של שנת 2012, מרבית כותרי האקס-מן בוטלו והוצגו חמשת חברי האקס-מן המקוריים שהובאו מזמן העבר. לרגל חגיגות 50 שנים לקיומו של מותג האקס-מן פורסמו קשתות הסיפור "קרב האטום", "אוונג'רס ואקס-מן: הציר" ו"מותו של וולברין".

ענן הטריגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרצת "מארוול החדשה והשונה" של שנת 2015 הציגה את דמותו של לוגאן הזקן, ו-X-23 נטלה את זהותו של וולברין. קבוצת האקס-מן עמדה בפני האיום של ערפילי טריגן, והתפתח עימות בינה לבין הבלתי אנושיים, מה שהוביל למותו של סייקלופס ולמלחמת הבלתי אנושיים נגד אקס-מן.

תחייה מחודשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנת 2017 הציגה הרצה מחודשת של כותרי האקס תחת החותם "תחייה מחודשת" (ResurrXion) ופרסומן של חוברות אקס חדשות כדוגמת "אקס-מן הקבוצה הכחולה", "אקס-מן: הקבוצה הזהובה" וכרכים חדשים ל"נשק אקס", "Generation X", קייבל, אייסמן וג'ין גריי. כחלק מהרצת "תחייה מחודשת", דמויות מרכזיות חזרו לחיים, ביניהן ג'ין גריי (בסיפור "אקס-מן: תחייתה המחודשת של הפניקס"), וולברין (בסיפור "שובו של וולברין") וסייקלופס והאקס-מן הצעירים חזרו לזמנם המקורי בקשת הסיפור "אקס-מן: השמדה".

2020 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן קרקואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2019, חברת מארוול הודיעה כי כל כותרי האקס-מן יבוטלו ותחל הרצה חדשה בכתיבתו של ג'ונתן היקמן אשר תשנה את מאזן הכוחות ביקום האקס-מן לחלוטין לאחר הסיפורים "אקס-מן: בית אקס וכוחות אקס".[7]

זאת ועוד, בכנס קומיק-קון נחשף כי הרצה חדשה של שש סדרות אקס יובילו את העידן החדש של "שחר האקס": סדרת הדגל של האקס-מן (בכיכובם של סייקלופס, ג'ין גריי, קייבל, וולברין, רייצ'ל סאמרס, האבוק, וולקן וקורסאייר), מיתוג מחודש לסדרת הנבלים "המשוטטים" (בכיכובם של קיטי פרייד, סטורם, אייסמן, בישופ, פיירו ואמה פרוסט), אקסקליבר (בכיכובם של בטסי בראדוק כקפטן בריטניה, רוג, גמביט, ג'ובילי, ריקטור ועין סבח נור), המוטנטים החדשים (מג'יק, סאן-ספוט, וולפסביין, מיראז', קארמה, סייפר, צ'יימבר וקבוצת הסטארג'אמרס), יחידת המבצעים המיוחדים של אקס פורס (בכיכובם של חיה, ג'ין גריי, סייג', דומינו, וולברין, קולוסוס וקיד אומגה) וסדרה מחודשת לכותר וותיק בשם "מלאכים נופלים", שבה קוואנון מגייסת את קייבל ואת X-23 למשימה אישית שיכולה לסכן את עתיד גזע המוטאנטים.[8]

אלמנטים עלילתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוברות האקס-מן משתמשות בכלים עלילתיים ומוטיבים חוזרים ונשנים במשך השנים לקשתות הסיפור שלהן, דבר שנעשה לשגרה בקאנון האקס-מן.

מסע בזמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבים מסיפורי האקס-מן נוגעים בנושא המסע בזמן במובן שבו הקבוצה עורכת מסע דרך מרחב הזמן במהלך משימה, נבלי-על נוסעים בזמן כדי לשנות את ההיסטוריה, או שדמויות מסוימות מזמן העבר או העתיד מגיעות לזמן ההווה כדי לעזור לחברי הקבוצה. קשתות סיפור אשר משתמשות במוטיב זה כוללות את "ימי עבר עתידי", "תסביך משיח", "אקס-מן החדשים", "מלחמת המשיח" ו"קרב האטום". דמויות המשויכות למסע בזמן כוללות את אפוקליפס, בישופ, קייבל, לוגאן הזקן, פרסטיג', הופ סאמרס וסטרייף.

מוות ושיבה לחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מהכלים העלילתיים ששבים וחוזרים בזיכיון האקס-מן הוא מוות ושיבה לחיים, לרוב בשל דמותה של ג'ין גריי והחיבור שלה לכוח הפניקס. אולם, גם רבים מחברי האקס-מן האחרים מתו וחזרו לחיים, אם כי לא בצורה ייחודית ואייקונית כמו הפניקס. מוות ושיבה לחיים הפך לדבר שבשגרה בחוברות האקס, כך שהדמויות העירו בעצמן שהמוות אינו זר להן, או שלמוות אין השפעה ארוכת טווח בנוגע אליהם. הסיפור "נקרושה" הוא דוגמה עיקרית לכך, שבו סלנה מחזירה לחיים רבים מבני בריתם ואויביהם המתים של האקס-מן כדי להשיג את אלוהותה.

גורל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבות מהדמויות עוסקות בנושא הגורל. יכולות החיזוי של המוטאנטית דסטיני השפיעו על קווים עלילתיים בהיסטוריה הפרסומית של האקס-מן הרבה אחרי שהיא נהרגה, וזאת כשגם האקס-מן וגם אויביהם חיפשו אחר יומניה של דסטיני אשר חזו זמני עתיד אפשריים. נושא הגורל חוזר שוב בקשת הסיפור "הקיצוניים" (The Extremists), שבו מתחוללת מתקפה על המורלוקים כאשר אחד מהם רואה עתיד שחור לחבריה.[9] כמה דמויות מאמינות שהן יודעות כבר את הגורל שלהן, כמו אפוקליפס שמאמין שגורלו הוא לשלוט בגזע המוטאנטים, או שמגנטו מאמין שגורלו הוא להוביל את המוטאנטים בהתקוממות נגד בני האדם. דמויות נוספות שיודעות את דבר גורלן ושנקטו באמצעים כדי לשנות אותו כוללות את ג'ין גריי, פרסטיג', אוון סבאח נוח, הופ סאמרס ווורן וורתינטון השלישי.

מסע בחלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסע בחלל היה מוטיב חוזר בסדרות האקס-מן מאז "סאגת הפניקס האפלה". מאז, סיפורים אשר התרחשו בחלל היו קשורים לשי'אר - בני בריתם של האקס-מן ולעיתים יריביהם - ולסיפורים הקשורים בכוח הפניקס החוצני. החלל היה גם הרקע לסיפורים הנוגעים לגזע הברוד, למשל הסיפור הראשון בו הם הוצגו.[10] באמצעות סיפורים אלה הוצגו גם דמויות קשורות כדוגמת קבוצת סטארג'אמרס והאח השלישי לבית סאמרס - וולקן. מסע בחלל שיחק תפקיד חשוב בהרצתו של ג'וס וידון לחוברות אקס-מן המדהימים (Astonishing X-Men) עם הצגתו של ארגון S.W.O.R.D.‎ ואחד מהסיפורים האחרונים שבכתיבתו שנקרא "בלתי ניתן לעצירה". קשתות סיפור עיקריות המשתמשות במוטיב זה הן "אקס-מן: הסוף", "עלייתה ונפילתה של אימפריית השי'אר", "אקס-מן: שובר המלכים", "מלחמת המלכים" ו"המערבולת השחורה".

שפיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושא השפיות נדון בעלילתם של רבים מגיבורי ונבלי האקס-מן. המפורסמות שבעלילות אלו הן כאשר ג'ין גריי קיבלה כוח כמעט אומניפוטנטי דרך כוח הפניקס, וכאשר צ'ארלס אקסבייר השתמש בכוחותיו בצורה אלימה נגד מגנטו, מה שהוביל ליצירתו של נבל-העל אונסלוט. שפיותה של מיסטיק משתנה לכל אורך שנות פרסומו של הזיכיון, היות ששינויי הצורה התכופים שלה גורמים למוחה להיסדק.[11][12] דוגמה נוספת לכך היא פסיילוק, שמאז שהחליפה גופות עם ריוואנש נאבקה לשמור על שפיותה לאור אישיותה האגרסיבית והכוחות החדשים שקיבלה ממנה. דמותו הבוטה של דדפול ידועה באי שפיותה. אחרי שמגנטו הפשיט את וולברין מעצמותיו המתכתיות, זה האחרון הפך ליותר ויותר חייתי בהתנהגותו בסיפורים של אמצע שנות ה-90. מקור כוחה של רוג, הסופגת את כוחותיהם וזיכרונותיהם של כל מי שהיא נמצאת איתו במגע, היה לנושא משפיע על שפיותה כשהמפורסם ביניהם היה ספיגת כוחותיה של גברת מארוול בסיפורים של שנות ה-80. בסיפור העדכני ביותר, "מותו של אקס", אמה פרוסט איבדה את שפיותה לאחר שסייקלופס מת בזרועותיה והיא הכריזה מלחמה על הבלתי אנושיים. דמויות נוספות שהיו להם בעיות שפיות היו סייקלופס, סייברטות', מג'יק, קוונטין קווייר, X-23 ופרסטיג'.

לוחמה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקום מארוול, זכויות המוטאנטים הוא אחד מהנושאים הפוליטיים מעוררי המחלוקת שמייחסים לו חשיבות בחוברות האקס ככלי עלילתי המניע את הסיפור. בשעה שפוליטיקאים כמו ואלרי קופר ניסו לעזור לאקס-מן, רבים ניסו להפליל מוטאנטים כדי לחסל אותם אחת ולתמיד. הסנאטור רוברט קלי החל את המצע הפוליטי שלו באמצעות נאומים אנטי-מוטאנטים, עד אשר ניצל בידי מוטאנטים ושינה את דעתו עליהם. כאשר ויקטור קריד -בנו שונא המוטאנטים של ויקטור קריד - רץ לנשיאות, האקס-מן שלחו את קאנונבול ואת אייסמן להצטרף במסווה אל צוות הקמפיין שלו ולגלות מידע על האג'נדה האנטי-מוטאנטית שלו. פעילותם נמשכה עד אשר ההתנקשות בו הביאה לנקודת רתיחה ולאירועי "מבצע אפס סובלנות". כמה מהנושאים המוצגים בקומיקס משמשים כאלגוריה לנושאים בוערים בעולם האמיתי, למשל הצעתה של לידיה נאנס לגירושם המאסיבי של מוטאנטים.[13][14]

עולם האקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת האקס-מן חיה ביקום מארוול יחד עם דמויות נוספות של החברה. הם נלחמים באיומים בסדרי גודל שונים, החל מגנבים מוטאנטים וכלה באיומים בין-גלקטיים. מבחינה היסטורית, בסיסם של האקס-מן היה במכון אקסבייר שבצפון מזרח מחוז וסטצ'סטר, ניו יורק. כלפי חוץ, מכון אקסבייר מתפקד כבית ספר לילדים מחוננים עד לשנות ה-2000, בהן אקסבייר חשף את מטרתו האמיתית של בית הספר, והמכון הפך לשמש כפנימייה לילדים מוטאנטים באשר הם. בנוסף, אקסבייר מימן תאגיד שעזר למוטאנטים ברחבי העולם, אולם תאגיד זה הפסיק את פעולתו בעקבות אירועי "עשירית" של שנת 2006.

קבוצת אקס-מן נעזרת באמצעים טכנולוגיים רבים לפעילותה. כך למשל, אקסבייר מאתר מוטאנטים ברחבי העולם באמצעות מתקן בשם "סרברו" ("מוח" בספרדית) המעצים את כוחותיו הטלפתיים; הקבוצה מתאמנת לקראת משימות ב"חדר הסכנה", שתואר בתחילה כחדר המכיל כלי נשק ומלכודות ומאוחר יותר גם סימולציות הולוגרפיות; וכן מטוס הסילון המוכר והידוע של הקבוצה, שנקרא בשם "הציפור השחורה".

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אקס-מן - דמויות

במרוצת השנים, חבורת האקס-מן ידעה מספר תהפוכות ושינויים בהרכב. החל מחמשת החברים המקוריים (סייקלופס, ג'ין גריי, אייסמן, חיה ואנג'ל), דרך הקמתה מחדש של הקבוצה (שכללה את סייקלופס, סטורם, וולברין, קולוסוס, נייטקרולר, גמביט, רוג ושאדוקאט), הצטרפותם של חברי צוות בלתי צפויים (כדוגמת נבלי-העל מגנטו, מיסטיק, סייברטות', ג'אגרנוט ואמה פרוסט) ולשתי התפלגויות הקבוצה לתתי-קבוצות - הפילוג הראשון עוד בשנות ה-90 של המאה ה-20 בין סייקלופס לסטורם לאחר קרב על מנהיגות, ופילוג שני בשנת 2011 בין סייקלופס לוולברין עקב חילוקי דעות פילוסופיים בלתי ניתנים לגישור.

לצד חבורת האקס-מן פעלו קבוצות מוטאנטים נוספות כדוגמת "אקס פורס" של קייבל ולאחר מכן וולברין, "אקס פקטור" של סייקלופס, האבוק ולאחר מכן המשוכפל, "אקסקליבר" של קפטן בריטניה, "Generation X" של באנשי ואמה פרוסט, ו"המוטאנטים החדשים" בהנהגתה של מיראז'. בני בריתם של האקס-מן כוללים את דמויותיהם של ספיידרמן ודדפול, סוכנות S.H.I.E.L.D וקבוצת גיבורי-העל האוונג'רס (אם כי שתי הקבוצות נקלעו למחלוקת בקשת הסיפור אוונג'רס נגד אקס-מן של שנת 2012).

מבין קבוצות נבלי-העל שהופיעו במשך השנים נמנות "אחוות המוטאנטים" ו"השוליות" של מגנטו, "המשוטטים" של מיסטר סיניסטר, "מועדון הלפייר" בראשותו של סבסטיאן שו, "המורלוקים" בראשותה של קאליסטו ולאחר מכן סטורם, "פרשי אפוקליפס" של אפוקליפס, "אקס-מן האפלים" של נורמן אוסבורן, "הבוזזים" של דונלד פירס, ו"המטהרים" של הכומר ויליאם סטרייקר.

מקומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיכיון אקס-מן הציג מספר מקומות בדיוניים לתוך יקום מארוול, ביניהם:

סוגיות חברתיות המשתקפות בסיפורי האקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

"האקס-מן שנואים, נפחדים ומתועבים בידי האנושות כקולקטיב משום סיבה שהיא מלבד היותם מוטאנטים. אז מה שיש לנו כאן, במכוון או שלא, זהו ספר אודות גזענות, צרות אופקים ודעה קדומה."
כריס קלרמונט, כותב Uncanny X-Men, ‏1981

הקונפליקט בין מוטאנטים לבני אדם רגילים לעיתים מקבל השוואה לקונפליקטים של קבוצות מיעוטים כמו אפרו-אמריקנים, יהודים, קומוניסטים, קהילת הלהט"ב וכיוצא בזה.[15][16] ברמה האישית, מספר חברים בקבוצה משמשים כמטפורה היות שכוחותיהם משרטטים מאפיינים מסוימים בטבעו של האחר.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסף לחוברות הקומיקס, האקס-מן ועלילות הקומיקס עובדו למגוון רחב של מדיות נוספות כמו סרטי קולנוע, סדרות אנימציה ומשחקי מחשב.

סדרות טלוויזיה ואנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-60[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקס-מן הופיעו לראשונה בסדרת האנימציה "גיבורי מארוול" (The Marvel Super Heroes) של שנת 1966, שבה פרופסור אקס פיקד על חמשת החברים המקוריים של האקס-מן סייקלופס, החיה, מארוול גירל, אנג'ל ואייסמן. הם אינם נקראים בשם הקבוצה אלא בתור "בני ברית של השלום".[28]

שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבורת האקס-מן הופיעו בהופעות אורח בשלושה פרקים מתוך סדרת האנימציה "ספיידרמן וחבריו המופלאים" של שנות ה-80, אשר כללה את אייסמן ביחד עם ספיידרמן וכוכב אש. הראשון שבהם - "מקורו של אייסמן" - היה פרק בו הופיעו בפלאשבק. בפרק שנקרא "כוכב אש נולדה" הופיעו דמויותיהם של פרופסור אקס, סייקלופס, אנג'ל, סטורם, וולברין, סאנפייר, ג'אגרנוט, מגנטו וזקיף סנטינל, ואילו בפרק שנקרא "הרפתקת האקס-מן" הופיעו פרופסור אקס, סייקלופס, סטורם, ספרייט, נייטקרולר, קולוסוס ות'אנדרבירד.

בשנת 1989, חברת מארוול הפקות הפיקה פיילוט בן חצי שעה שנקרא "גאוות האקס-מן", שמעולם לא שודר כסדרה. סיפור העלילה הביא להרפתקה הראשונה של קיטי פרייד עם חבורת האקס-מן, אשר מנתה את פרופסור אקס, סייקלופס, סטורם, וולברין, קולוסוס, נייטקרולר ודאזלר בעודם נלחמים במגנטו, ג'אגרנוט, בלוב, פיירו, המלכה הלבנה וטואד. הפרק שודר מחדש כסינדיקציה במהלך סדרת Marvel Action Universe בין השנים 19881991.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1992, רשת FOX הפיקה את "אקס-מן: סדרת האנימציה", שנמשכה כחמש עונות ושודרה עד לשנת 1997. בסדרת האנימציה הוצג מגוון רחב של דמויות מיקום אקס-מן כמו גם עלילות נרחבות מחוברות הקומיקס. בהמשך, האקס-מן הופיעו בהופעת אורח בשני פרקים של "ספיידרמן: סדרת האנימציה", הנקראים בשם "אג'נדת המוטאנטים" ו"נקמת המוטאנטים", ובהם ספיידרמן מבקש את עזרתו של פרופסור אקס עם מחלת המוטציה המתפתחת אצלו.

בשנת 1995, מספר דמויות של האקס-מן הופיעו בהופעת קמע ב"ארבעת המופלאים: סדרת האנימציה", ביניהם סייקלופס, ג'ין גריי, וולברין, סטורם, ג'אגרנוט, רוג, גמביט ביחד עם סקרלט ספיידר.

שנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2000, רשת השידור The WB הפיקה את "אקס-מן: הדור הבא", שבה האקס-מן מוצגים כבני נוער הלומדים בבית ספר רגיל בנוסף לבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר. הסדרה נמשכה כארבע עונות והסתיימה בשנת 2003. הסדרה התמקדה בדמויותיהם של סייקלופס, ג'ין גריי, סטורם, וולברין, רוג, חיה, שאדוקאט, נייטקרולר וספייק - אחיינה של סטורם. באותה שנה, האקס-מן וגזע המוטאנטים הוזכרו בקצרה בסדרה בגרפיקת תלת-ממד "ספיידרמן: סדרת האנימציה החדשה" של שנת 2003.

בתחילת 2009 שודרה סדרת האנימציה "וולברין והאקס-מן" למשך עונה אחת בלבד, והופיעה בה קבוצת האקס-מן של וולברין, אשר כללה את סייקלופס, חיה, סטורם, שאדוקאט, אייסמן, רוג, נייטקרולר, אנג'ל, פרופסור אקס ואמה פרוסט.

בשיתוף פעולה בין חברת האנימה "מאדהאוס" לבין מארוול, שודרה בשנת 2011 סדרה בת 12 חלקים בשם "אקס מן: האנימה" כחלק מארבע סדרות הכוללות גם את איירון מן, וולברין ובלייד. הסדרה מביאה את הרפתקאותיהם של האקס-מן ביפן, כאשר הם נשלחים לחקור את פשר היעלמותה של המוטאנטית ארמור.

בשנת 2015, חטיבת הטלוויזיה של אולפני מארוול הכריזה שרשת FOX הזמינה לשידור פרק פיילוט לסדרה בשם "לגיון". הסדרה, שעלתה לשידור בפברואר 2017, מגוללת את סיפורו של דייוויד הולר, אשר אובחן כסכיזופרן אך בעקבות מפגש מוזר מוצגת בפניו האפשרות שהקולות שהוא שומע והחזיונות שהוא רואה יכולים להיות אמיתיים.

ביולי 2016 רשת FOX הזמינה לשידור פרק פיילוט המתמקד בזוג הורים המגלה שילדיהם ניחנים בכוחות מוטאנטים. המשפחה מוצאת את עצמה נרדפת בידי כוחות עוינים של הממשלה, מצטרפת למחתרת של מוטאנטים ונאלצת ללחום לצורך הישרדותה. הסדרה תעלה לשידור ב-2 באוקטובר 2017 תחת השם "הכישרוניים".

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אקס-מן (סדרת סרטים)

סרטי הקולנוע על חבורת האקס-מן כוללים נכון להיום 12 סרטי גיבורי-על. טרילוגיית הסרטים הראשונה ("אקס-מן", "אקס-מן 2" ו"אקס-מן 3: המפלט האחרון") מתמקדת בעימות בין פרופסור אקסבייר לבין מגנטו ובהשקפת העולם המנוגדת שלהם - בעוד אקסבייר מאמין שבני אדם ומוטאנטים יכולים לחיות ביניהם בשלום, מגנטו מאמין שמלחמה מתקרבת ושהוא מתכוון ללחום בה ולנצח.

הסרטים הבאים בסדרה הם למעשה שתי טרילוגיות סרטים נוספות, המשמשות כסרטי ספין אוף. האחת מתמקדת בעברו ובעתידו של וולברין ("אקס-מן המקור: וולברין", "הוולברין" ו"לוגאן - וולברין"), והשנייה מתמקדת בחברי האקס-מן בצעירותם ("אקס-מן: ההתחלה", "אקס-מן: אפוקליפסה" ו"אקס-מן: הפניקס האפלה"), כאשר הסרט "אקס-מן: העתיד שהיה" למעשה מפגיש בין שני הדורות. סרטי הספין-אוף כוללים גם את "דדפול" ו"דדפול 2" המתמקדים בדמותו של דדפול. סרט ספין-אוף נוסף בסדרה הוא "המוטנטים החדשים".

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות רצות
 • New Mutants Lethal Legion Vol.1 (מאי 2023 ואילך) - סדרה חדשה בכתיבתה של צ'רלי ג'יין אנדרס שתגולל את הרפתקאותיהם החדשות של המוטאנטים החדשים.
 • Sins of Sinister Vol.1 (מרץ 2023 ואילך) - סדרה חדשה בכתיבתו של קירון גילן הממשיכה את מאורעות Immortal X-Men ומביאה את מזימתו של מיסטר סיניסטר לסדר עולמי אימתי חדש שיגרום לעידן אפוקליפס להיראות כמו חופשה.
 • Legion of X Vol.1 (יולי 2022 ואילך) - סדרה חדשה בכתיבתו של סיימון ספורייר, שבה קבוצת אקס-מן חדשה מוקמת כדי להגן על מושבת המוטאנטים החדשה, קרקואה.
 • X-Men Legends Vol.2 (יולי 2022 ואילך) - כרך שני לסדרת סיפורים חדשה המקיפה תקופות שונות ופופולריות בהיסטוריה של האקס-מן.
 • Marauders Vol.2 (יוני 2022 ואילך) - כרך שני לגלגול המחודש של קבוצת המשוטטים בהנהגת קתרין פרייד.
 • X-Men Vol.6 (יולי 2021 ואילך) - כרך שישי בסדרת אקס-מן הוותיקה.
 • Wolverine Vol.7 (אפריל 2020 ואילך) - כרך שביעי בסדרת הסולו של וולברין.
 • X-Force Vol.6 (ינואר 2020 ואילך) - כרך שישי בסדרת הבת של אקס פורס.
סדרות שהסתיימו
 • X-Men: Red Vol.2 #1-10 (יוני 2022-מרץ 2023) - כרך שני לקבוצת אקס-מן החדשה שהוקמה בידי ג'ין גריי.
 • Immortal X-Men Vol.1 #1-10 (מאי 2022-מרץ 2023) - סדרה חדשה בכתיבתו של קירון גילן שמתרחשת בעידן השני של קרקואה ומתמקדת במנהיגים הנוכחיים של גזע המוטאנטים הידועים בשם "המועצה השקטה".
 • New Mutants Vol.4 #1-33 (ינואר 2020-פברואר 2023) - כרך רביעי לקבוצת המוטאנטים החדשים.
 • X-Men Legends Vol.1 #1-12 (אפריל 2021-מאי 2022) - סדרת סיפורים חדשה המקיפה תקופות שונות ופופולריות בהיסטוריה של האקס-מן.
 • X-Men Vol.5 #1-21 (אוקטובר 2019-יוני 2021) - כרך חמישי לסדרת האקס-מן הוותיקה
 • Uncanny X-Men Vol.5 #1-22 (ינואר-ספטמבר 2019) - כרך חמישי לסדרת האקס-מן הוותיקה.
 • Spider-Man/Deadpool Vol.1 #1-50 (מרץ 2016-יולי 2019) - סדרת כותרים חדשה המשתפת את הרפתקאותיהם של ספיידרמן ודדפול.
 • X-Men: Red Vol.1 #1-11 (אפריל 2018-פברואר 2019) - כרך ראשון לקבוצת אקס-מן האדומה של ג'ין גריי, שחזרה לחיים לאחר מאורעות "אקס-מן: תחייתה המחודשת של הפניקס"
 • Astonishing X-Men Vol.4 #1-17 (יולי 2017-ינואר 2019) - כרך רביעי להרכב חדש לאקס-מן.
 • X-Men Gold Vol.2 #1-36 (יוני 2017-נובמבר 2018) - כרך שני להרכב החדש של האקס-מן בכתיבתו של מארק גוגנהיים, כחלק מחותם "תחייה מחודשת"
 • X-Men: Blue Vol.1 #1-36 (יוני 2017-נובמבר 2018) - סדרה חדשה לקבוצת אקס-מן הצעירים כחלק מחותם "תחייה מחודשת".
 • Despicable Deadpool Vol.1 #1-13 (אוקטובר 2017-יולי 2018) - סדרה חדשה של דדפול הממשיכה את הכרך הרביעי.
 • Generation X Vol.2 #1-9 (יולי 2017-ינואר 2018) - כרך שני לסדרת Generation X הוותיקה.
 • All-New X-Men Vol.2 #1-19 (פברואר 2016-מאי 2017) - כרך שני לסדרת הכותרים בכיכובם של האקס-מן הצעירים מזמן העבר.
 • Uncanny X-Men Vol.4 #1-19 (מרץ 2016-מאי 2017) - כרך רביעי בסדרת הדגל של האקס-מן, בה כיכבו חברי האקס-מן של מגנטו.
 • Extraordinary X-Men Vol.1 #1-20 (ינואר 2016-מאי 2017) - כרך ראשון בהרצה חדשה של מארוול החדשה והשונה, בה מככבת קבוצת אקס-מן חדשה של סטורם.
 • Wolverines Vol.1 #1-20 (ינואר-יולי 2015) - סדרה חדשה שהחלה בעקבות מותו של וולברין, ובה קבוצת נשק אקס המשיכה את מורשתו.
 • X-Men Vol.4 #1-26 (יולי 2013-יוני 2015) - כרך רביעי לסדרה הוותיקה, שבו מופיעה קבוצה נשית של האקס-מן.
 • Amazing X-Men Vol.2 #1-19 (נובמבר 2013-יוני 2015) - סדרת חוברות בכתיבתו של ג'ייסון אהרון ומביאה את השלכות אירועי "אקס-מן: קרב האטום". קשת הסיפור הראשונה מביאה את חזרתו של נייטקרולר מהמתים.
 • Spider-Man and the X-Men Vol.1 #1-6 (פברואר-יוני 2015) - סדרה בכיכובם של ספיידרמן והאקס-מן.
 • All-New X-Men Vol.1 #1-41 (נובמבר 2012-יוני 2015) - סדרת כותרים בכתיבתו של בריאן מייקל בנדיס באתחול המחודש שנעשה ליקום מארוול בעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן". הסדרה התמקדה בחמשת חברי אקס-מן המקוריים, אשר הגיעו מהעבר להווה כדי לכוון את חברי הקבוצה העכשווית שאיבדו את דרכם. הסדרה מחליפה את Uncanny X-Men Vol.2 כסדרת הדגל של מותג אקס-מן.
 • Wolverine and the X-Men Vol.2 #1-12 (מאי 2014-ינואר 2015) - כרך שני לסדרה שעוקבת אחרי קבוצת האקס-מן בראשותו של וולברין בבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש ג'ין גריי.
 • X-Men Legacy Vol.2 #1-24 (נובמבר 2012-אפריל 2014) - הרצה מחודשת בעקבות האתחול המחודש של חברת מארוול, המתמקדת בדמותו של ליג'יון.
 • Cable and X-Force #1-19 (פברואר 2013-מרץ 2014) - הרצה מחודשת של כותר אקס פורס המקורי בעקבות האתחול המחודש של חברת מארוול. לאחר אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", קייבל וקבוצת אקס-פורס שלו מוצאים את עצמם נרדפים בידי קבוצת "האוונג'רס המופלאים".
 • A+X Vol.1 #1-18 (אוקטובר 2012-מרץ 2014) - סדרת אנתולוגיה שמצוותת בכל חוברת חבר האוונג'רס עם חבר האקס-מן.
 • Wolverine and the X-Men Vol.1 #1-42 (דצמבר 2011-אפריל 2014) - כרך ראשון בכתיבתו של ג'ייסון אהרון לסדרה שעוקבת אחרי קבוצת האקס-מן בראשותו של וולברין בבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש ג'ין גריי.
 • Uncanny X-Men Vol.3 #1-13 (פברואר-דצמבר 2013) - כרך שלישי בסדרת הדגל של כותרי אקס-מן. בעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", סייקלופס וצוות ההכחדה העריק שלו מנסה להמשיך ולגייס מוטאנטים למטרתו. ממשיך במספור מחודש ככרך ראשון החל מחוברת מספר 600
 • Ultimate Comics X-Men Vol.1 #1-33 (נובמבר 2011-דצמבר 2013) - הרצת חוברות חדשה של האקס-מן בחותם אולטימייט מארוול.
 • Astonishing X-Men Vol.3 #1-68 (יולי 2004-דצמבר 2013) - הרצת חוברות שהחלה בכתיבתו של ג'וס וידון. המשך לכותר המצליח New X-Men של גראנט מוריסון שנפסק במרץ 2004.
 • X-Treme X-Men Vol.2 #1-13 (ספטמבר 2012-יוני 2013)
 • X-Men Vol.3 #1-41 (ספטמבר 2010-אפריל 2013)
 • Uncanny X-Men Vol.2 #1-20 (ינואר-דצמבר 2012)
 • X-Men: Legacy Vol.1 #1-67 (אפריל 2008-דצמבר 2012)
 • Uncanny X-Men Vol.1 (פברואר 1981-נובמבר 2011, 686 גליונות, 25 שנתיים) - כרך ראשון בסדרת הדגל ארוכת השנים של כותרי אקס-מן.
 • Ultimate X #1-5 (אפריל 2010-אוגוסט 2011) - כרך שני של קבוצת אקס-מן בחותם אולטימייט מארוול.
 • X-Men Forever 2 Vol.1 #1-16 (אוגוסט 2010-מרץ 2011) - סדרה שנייה בכתיבתו של כריס קלרמונט.
 • X-Men Origins #1-11 (יולי 2008-ספטמבר 2010) - סדרת חוברות המביאה את סיפור מקורותיהן של הדמויות ביקום אקס-מן. בסדרה הוצגו מקורותיהם קולוסוס, ג'ין גריי, חיה, סייברטות', וולברין, גמביט, אייסמן, סייקלופס, נייטקרולר, אמה פרוסט ודדפול.
 • X-Men Forever Vol.2 (אוגוסט 2009-יולי 2010) - סדרה ראשונה בכתיבתו של כריס קלרמונט.
 • Ultimate X-Men Vol.1 #1-100 (פברואר 2001-אפריל 2009) - כרך ראשון של קבוצת אקס-מן בחותם אולטימייט מארוול.
 • X-Men: First Class Vol.2 #1-16 (אוגוסט 2007-נובמבר 2008) - כרך שני להרפתקאותיהם של חמשת האקס-מן המקוריים.
 • X-Men Vol.2 (יולי 1997-יוני 2001, 113 גליונות; יולי 2004-מרץ 2008, 50 גליונות) - הפך ל-X-Men: Legacy בגיליון מספר 208
  • New X-Men #1-42 (יולי 2001-יוני 2004) - הרצתו של גראנט מוריסון כחלק מהכרך השני של כותר אקס-מן.
  • New X-Men Vol.2 #1-46 (יולי 2004-מרץ 2008) - ממשיך בסדרת Young X-Men.
 • X-Men: First Class Vol.1 #1-8 (נובמבר 2006-יוני 2007)
 • X-Men Unlimited Vol.2 #1-14 (אפריל 2004-יוני 2006)
 • X-Treme X-Men Vol.1 #1-46 (יולי 2001-יוני 2004)
 • X-Men Unlimited Vol.1 #1-50 (יוני 1993-ספטמבר 2003)
 • X-Men Forever Vol.1 #1-6 (ינואר-יוני 2001)
 • X-Men: The Hidden Years #1-22 (דצמבר 1999-ספטמבר 2001)
 • X-Men: The Manga #1-26 (מרץ 1998-אפריל 1999) - עיבוד מאנגה לקומיקס.
 • Professor Xavier and the X-Men Vol.1 #1-18 (נובמבר 1995-אפריל 1997)
 • The Adventures of the X-Men #1-12 (אפריל 1996-מרץ 1997) - עיבוד קומיקס לאקס-מן: סדרת האנימציה.
 • X-Men 2099 Vol.1 (אוקטובר 1993-אוקטובר 1996, 35 גליונות ושני ספיישלים)
 • X-Men Adventures Vol.1 #1-15 (נובמבר 1992-ינואר 1994) - עיבוד קומיקס נוסף לסדרת האנימציה.
 • Classic X-Men Vol.1 #1-45 (ספטמבר 1986-מרץ 1990)
 • X-Men Vol.1 (ספטמבר 1963-ינואר 1981, 141 גליונות) - סדרת הדגל ארוכת השנים של האקס-מן. שינתה את שמה ל-Uncanny X-Men Vol.1
סדרות בת שהסתיימו
 • Marauders Vol.1 #1-27 (דצמבר 2019-מרץ 2022) - כרך ראשון לגלגול המחודש של קבוצת המשוטטים בהנהגת קתרין פרייד.
 • X-Force Vol.5 #1-10 (פברואר-ספטמבר 2019) - כרך חמישי לקבוצת אקס פורס.
 • Weapon X Vol.3 #1-27 (יולי 2017-פברואר 2019) - כרך שלישי לקבוצת נשק אקס.
 • X-Force Vol.4 #1-15 (אפריל 2014-מרץ 2015) - כרך רביעי לקבוצת אקס פורס.
 • Uncanny X-Force Vol.2 #1-17 (ינואר 2013-מרץ 2014) - כרך שני לסדרת הבת בה מככב צוות תקיפה אקס-פורס החדש.
 • X-Factor Vol.1 #1-50 (פברואר 2010-נובמבר 2013) - המשך הכרך הראשון במספור מחודש ממספר 200 בכיכובה של קבוצת אקס-פקטור חקירות.
 • Uncanny X-Force Vol.1 #1-35 (דצמבר 2010-פברואר 2013) - הרצת המשך לכרך השלישי של סדרת X-Force, בה מככב צוות התקיפה אקס-פורס.
 • New Mutants Vol.3 #1-50 (יולי 2009-דצמבר 2012) - כרך שלישי לקבוצת המוטנטים החדשים.
 • Generation Hope Vol.1 #1-17 (ינואר 2011-מאי 2012) - כרך ראשון לסדרה בה מככבת קבוצת האורות.
 • Alpha Flight Vol.4 #1-8 (יולי 2011-מרץ 2012) - כרך רביעי לסדרה בה מככבת קבוצת אלפא פלייט.
 • X-Force Vol.3 #1-28 (אפריל 2008-ספטמבר 2010) - כרך שלישי לסדרה בה מככב צוות התקיפה אקס-פורס.
 • * X-Force Vol.4 (אפריל 2014-אפריל 2015) - כרך רביעי בסדרת הבת אקס פורס.
 • X-Factor Vol.3 (נובמבר 2005-דצמבר 2009, 50 גליונות ו-3 ספיישלים) - כרך שלישי לסדרה בה מככבת קבוצת אקס-פקטור חקירות.
 • Exiles Vol.2 #1-6 (יוני-נובמבר 2009)
 • Young X-Men Vol.1 #1-12 (מאי 2008-מאי 2009)
 • New Exiles Vol.1 (מרץ 2008-אפריל 2009, 18 גליונות ושנתי אחד)
 • Cable & Deadpool Vol.1 #1-50 (מאי 2004-אפריל 2008) - כרך ראשון לסדרה המצוותת יחדיו את קייבל עם שכיר החרב דדפול.
 • Exiles Vol.1 (אוגוסט 2001-פברואר 2008, 100 גליונות, ספיישל אחד ושנתי אחד)
 • New Excalibur Vol.1 #1-24 (ינואר 2006-דצמבר 2007) - כרך ראשון לקבוצת אקסקליבר החדשה.
 • Excalibur Vol.3 #1-14 (יולי 2004-יולי 2005) - כרך שלישי לסדרה בה מככבת קבוצת אקסקליבר.
 • Alpha Flight Vol.3 #1-12 (מאי 2004-אפריל 2005)
 • X-Force Vol.2 #1-5 (אוקטובר 2004-מרץ 2005) - כרך שני לקבוצת אקס-פורס המקורית של קייבל.
 • Weapon X Vol.2 #1-28 (יוני 2002-נובמבר 2004) - כרך שני לסדרה בה מככבים חברי הפרויקט נשק אקס.
 • X-Statix Vol.1 #1-26 (ספטמבר 2002-אוקטובר 2004) - הרצת חוברות בכיכובה של קבוצת מוטאנטים צעירה הרודפת אחר תהילה ופרסום.
 • New Mutants Vol.2 #1-13 (יולי 2003-יוני 2004)
 • X-Factor Vol.2 #1-4 (יוני-אוקטובר 2002)
 • X-Force Vol.1 #1-129 (אוגוסט 1991-אוגוסט 2002)
 • Generation X Vol.1 #1-75 (נובמבר 1994-יוני 2001)
 • Excalibur Vol.2 #1-4 (פברואר-מאי 2001)
 • Mutant X (אוקטובר 1998-יוני 2001, 32 גליונות ו-3 שנתיים)
 • Alpha Flight Vol.2 (יולי 1997-מרץ 1999, 20 גליונות ושנתי אחד)
 • Excalibur Vol.1 (אוקטובר 1988-אוקטובר 1998, 125 גליונות, 7 ספיישלים ו-2 שנתיים) - כרך ראשון לקבוצת אקסקליבר המקורית.
 • X-Factor Vol.1 (יולי 1997-ספטמבר 1998, 149 גליונות ו-9 שנתיים) - כרך ראשון לסדרה בה מככבת קבוצת אקס-פקטור המקורית.
 • Alpha Flight Vol.1 (אוגוסט 1983-מרץ 1994, 130 גליונות, 2 ספיישלים ו-2 שנתיים)
 • New Mutants Vol.1 (מרץ 1983-אפריל 1991, 100 גליונות, 3 ספיישלים ו-7 שנתיים)
סדרות סולו שהסתיימו
 • Dead Man Logan Vol.1 (ינואר-דצמבר 2019) - סדרת סולו חדשה של לוגאן הזקן, המשך ל-Old Man Logan Vol.2.
 • Iceman Vol.4 #1-5 (נובמבר 2018-מרץ 2019) - כרך רביעי בסדרת הסולו של אייסמן.
 • Old Man Logan Vol.2 #1-50 (מרץ 2016-דצמבר 2018) - כרך שני בסדרת הסולו של לוגאן הזקן.
 • Cable Vol.1 #150-159 (דצמבר 2017-ספטמבר 2018)
 • All-New Wolverine Vol.1 #1-35 (ינואר 2016-יולי 2018) - סדרת סולו בה לורה קיני נוטלת את זהותו של וולברין לאחר מותו.
 • Iceman Vol.3 #1-11 (אוגוסט 2017-מאי 2018)
 • Jean Grey Vol.1 #1-11 (יולי 2017-מרץ 2018) - סדרת סולו בכיכובה של ג'ין גריי הצעירה מזמן העבר.
 • Cable Vol.3 #1-5 (יולי-נובמבר 2017) - כרך שלישי לסדרת הסולו של קייבל.
 • Deadpool vol.4 #1-36 (ינואר 2016-נובמבר 2017) - כרך רביעי בסדרת הסולו של דדפול.
 • Old Man Logan Vol.1 #1-5 (יולי-דצמבר 2015) - סדרת סולו חדשה של לוגאן הזקן.
 • Magneto Vol.3 #1-21 (מאי 2014-אוקטובר 2015) - כרך שלישי בסדרת הסולו של מגנטו.
 • Storm Vol.3 #1-11 (ספטמבר 2014-יולי 2015) - כרך שלישי בסדרת הסולו של סטורם.
 • Cyclops Vol.3 #1-12 (יולי 2014-יוני 2015) - כרך שלישי לסדרת הסולו של סייקלופס.
 • Deadpool Vol.3 (ינואר 2013-יוני 2015) - כרך שלישי בסדרת הסולו של דדפול.
 • Nightcrawler Vol.4 (יוני 2014-מאי 2015) - כרך רביעי בסדרת הסולו של נייטקרולר, לאחר שחזר לחיים.
 • Wolverine Vol.6 #1-12 (אפריל-אוקטובר 2014) - כרך שישי בסדרת הסולו של וולברין, מוביל למותו בסיפור Death of Wolverine ולפרסומה של סדרה חדשה בשם Wolverines על מורשתו.
 • Wolverine Vol.5 #1-13 (פברואר 2013-ינואר 2014) - כרך חמישי בסדרת הסולו של וולברין.
 • Gambit Vol.5 #1-17 (אוקטובר 2012-נובמבר 2013) - כרך חמישי בסדרת הסולו של גמביט.
 • Wolverine Vol.2 (מרץ 2012-פברואר 2013, 17 גליונות ו-2 ספיישלים) - המשך הכרך הרביעי לסדרת הסולו של וולברין.
 • X-23 Vol.3 #1-21 (נובמבר 2010-מאי 2012) - כרך שלישי לסדרת סולו המתמקדת בדמותה של X-23.
 • Wolverine Vol.4 #1-20 (נובמבר 2010-פברואר 2012) - כרך רביעי לסדרת הסולו של וולברין, ממשיך במספור מחודש של הכרך השני, מגיליון מספר 300.
 • Magneto Vol.2 #1 (מרץ 2011) - מהדורה מוגבלת לכרך השני בסדרת הסולו של מגנטו.
 • Daken: Dark Wolverine Vol.1 #1-23 (נובמבר 2010-מאי 2012) - סדרת סולו המתמקדת בדמותו של דאקן, בנו של וולברין.
 • Cyclops Vol.2 #1 (מאי 2011)
 • Wolverine: Weapon X #1-16 (יוני 2009-אוקטובר 2010)
 • Wolverine: Origins (יוני 2006-ספטמבר 2010, 50 גליונות ושנתי אחד) - סדרת סולו המתמקדת במקורותיו של וולברין.
 • Cable Vol.2 #1-25 (מאי 2008-יוני 2010) - כרך שני לסדרת הסולו המתמקדת בדמותו של קייבל.
 • X-23 Vol.2 #1 (מאי 2010)
 • Wolverine Vol.3 #1-74 (יולי 2003-אוגוסט 2009)
 • Angel: Revelations #1-5 (יולי-נובמבר 2008) - מיני סדרה המתמקדת בדמותו של אנג'ל.
 • Nightcrawler Vol.3 #1-12 (נובמבר 2004-ינואר 2006) - כרך שלישי לסדרת הסולו המתמקדת בדמותו של נייטקרולר.
 • Gambit Vol.4 #1-12 (נובמבר 2004-אוגוסט 2005) - כרך רביעי בסדרת הסולו של גמביט.
 • Rogue Vol.3 #1-12 (ספטמבר 2004-אוגוסט 2005) - כרך שלישי לסדרת הסולו המתמקדת בדמותה של רוג.
 • X-23 Vol.1 #1-6 (מרץ-יולי 2005)
 • Mystique Vol.1 #1-24 (יוני 2003-אפריל 2005) - סדרת סולו המתמקדת בדמותה של מיסטיק.
 • Emma Frost Vol.1 #1-18 (אוגוסט 2003-פברואר 2005) - סדרת סולו המתמקדת בדמותה של אמה פרוסט.
 • Namor Vol.1 #1-12 (יוני 2003-מאי 2004) - סדרת סולו המתמקדת בדמותו של נאמור.
 • Agent X Vol.1 #1-15 (ספטמבר 2002-דצמבר 2003) - סדרת סולו על סוכן אקס, כשדדפול הוא דמות משנית לאורך כל הסדרה.
 • Wolverine Vol.2 (יולי 1997-יוני 2003, 189 גליונות ו-6 שנתיים)
 • Cable Vol.1 #1-107 (יולי 1997-ספטמבר 2002)
 • Nightcrawler Vol.2 #1-4 (פברואר-מאי 2002)
 • Cyclops Vol.1 #1-4 (אוקטובר 2001-ינואר 2002) - מיני סדרת סולו המתמקדת בדמותו של סייקלופס.
 • Rogue Vol.2 #1-4 (ספטמבר-דצמבר 2001)
 • X-Man Vol.1 (מרץ 1995-מאי 2001, 75 גליונות, ספיישל אחד ו-3 שנתיים) - כרך ראשון לסדרת סולו המתמקדת בדמותו של איש אקס.
 • Gambit Vol.3 #1-25 (פברואר 1999-פברואר 2001)
 • Bishop the Last X-Man Vol.1 #1-16 (אוקטובר 1999-ינואר 2001)
 • Gambit Vol.2 #1-4 (ספטמבר-דצמבר 1997)
 • Beast Vol.1 #1-3 (מאי-יולי 1997) - מיני סדרה המתמקדת בדמותו של חיה.
 • Magneto Vol.1 #1-4 (ספטמבר 1993-פברואר 1997) - כרך ראשון בסדרת הסולו של מגנטו.
 • Archangel #1 (פברואר 1996) - חוברת ספיישל המתמקדת בדמותו של ארכאנג'ל.
 • Rogue Vol.1 #1-4 (ינואר-אפריל 1995)
 • Bishop Vol.1 #1-4 (דצמבר 1994-מרץ 1995) - מיני סדרה המתמקדת בדמותו של בישופ.
 • Gambit Vol.1 #1-4 (דצמבר 1993-מרץ 1994)
 • Dazzler Vol.1 (מרץ 1981-מרץ 1986, 42 גליונות וספיישל "סרט") - סדרת סולו המתמקדת בדמותה של דאזלר.
 • Nightcrawler Vol.1 #1-4 (נובמבר 1985-פברואר 1986)
 • Wolverine Vol.1 #1-4 (ספטמבר-דצמבר 1982)
מיני סדרות, מהדורות מוגבלות וספיישלים
 • A.X.E: Judgment Day Vol. 1 #1-6 (ספטמבר-דצמבר 2022) - מיני סדרה בכתיבתו של קירון גלן שמביאה קרוסאובר בין קבוצות האקס-מן, האוונג'רס והנצחיים אודות מציאת הפרוטוקולים לתחייה מחודשת של מוטאנטים.
 • A.X.E: Eve of Judgment #1 (ספטמבר 2022)
 • Knights of X Vol.1-5 (יוני-אוקטובר 2022) - סדרה חדשה בכתיבתה של טיני הווארד, המערבת את עולם האקס-מן בעולמות של פנטזיה אפית ופולקלור. קפטן בריטניה מרכיבה קבוצה חדשה במלחמה נגד מרלין והמלך ארתור המרושעים.
 • House of X Vol.1 #1-6 (ספטמבר-דצמבר 2019) - סדרת דגל חדשה ביקום אקס-מן בהרצה מחודשת תחת כתיבתו של ג'ונתן היקמן ("אינסופיות"), שבה פרופסור אקס חושף בפני העולם את תוכניתו הגדולה אודות גזע המוטאנטים.
 • Power of X Vol.1 #1-6 (ספטמבר-דצמבר 2019) - סדרה חדשה ביקום אקס-מן רצה במקביל ל-House of X, וחשפה את העבר, ההווה והעתיד של גזע המוטאנטים.
 • X-Men: Grand Design - X-Tinction #1-2 (יולי-אוגוסט 2019)
 • War of the Realms: Uncanny X-Men #1-3 (יוני-אוגוסט 2019)
 • X-Men Prime Vol.2 #1 (מאי 2017)
 • X-Men '92 Vol.2 #1-10 (מאי 2016-פברואר 2017)
 • X-Men '92 Vol.1 #1-4 (אוגוסט-נובמבר 2015)
 • X-Men Gold Vol.1 #1 (ינואר 2014)
 • Wolverine and the X-Men: Alpha & Omega #1-5 (מרץ-יולי 2012)
 • Avengers: X-Sanction #1-4 (פברואר-מאי 2012)
 • X-Men: Prelude to Schism #1-4 (יולי-אוגוסט 2011)
 • Age of X: Universe #1-2 (מאי-יוני 2011)
 • X-Men: To Serve and Protect #1-4 (ינואר-אפריל 2011)
 • Chaos War: X-Men #1-2 (פברואר-מרץ 2011)
 • Astonishing X-Men: Xenogenesis #1-5 (מאי 2010-אפריל 2011)
 • Age of X: Alpha #1 (מרץ 2011)
 • Heroic Age: X-Men #1 (פברואר 2011)
 • Origin of Marvel Comics: X-Men #1 (נובמבר 2010)
 • X-Men: Hellbound #1-3 (יולי-ספטמבר 2010)
 • X-Women #1 (ספטמבר 2010)
 • Uncanny X-Men: The Heroic Age #1 (ספטמבר 2010)
 • X-Men: Pixie Strikes Back #1-4 (אפריל-יולי 2010)
 • X-Men Noir: Mark of Cain #1-4 (פברואר-מאי 2010)
 • X-Men: Hope #1 (מאי 2010)
 • Second Coming: Prepare #1 (אפריל 2010)
 • X-Men: The Times and Life of Lucas Bishop #1-3 (אפריל-יוני 2009)
 • Uncanny X-Men: First Class #1-8 (ספטמבר 2009-אפריל 2010)
 • X-Men vs. Agents of Atlas #1-2 (דצמבר 2009-ינואר 2010)
 • X-Necrosha: The Gathering #1 (דצמבר 2009)
 • Dark Reign: The list - X-Men #1 (נובמבר 2009)
 • Dark X-Men: The Confession #1 (נובמבר 2009)
 • Dark Avengers\Uncanny X-Men: Exodus #1 (נובמבר 2009)
 • Dark X-Men: The Beginning #1-3 (ספטמבר-אוקטובר 2009)
 • Dark Avengers\Uncanny X-Men: Utopia #1 (אוגוסט 2009)
 • X-Men: First Class Finals #1-4 (אפריל-יולי 2009)
 • X-Men vs. Hulk #1 (מרץ 2009)
 • X-Men Noir #1-4 (פברואר-מאי 2009)
 • X-Men: Sword of the Braddocks #1 (מאי 2009)
 • X-Men\Spider-Man #1-4 (ינואר-אפריל 2009)
 • X-Men: Worlds Apart #1-5 (דצמבר 2008-מרץ 2009)
 • X-Men: Magneto Testament #1-5 (נובמבר 2008-מרץ 2009)
 • Astonishing X-Men: Ghost Boxes #1-2 (דצמבר 2008-ינואר 2009)
 • Secret Invasion: X-Men #1-4 (אוקטובר 2008-ינואר 2009)
 • World War Hulk: X-Men #1-3 (אוגוסט-אוקטובר 2009)
 • X-Men: Original Sin #1 (דצמבר 2008)
 • X-Men: Return of Magik #1 (נובמבר 2008)
 • X-Men: Odd Men Out #1 (ספטמבר 2008)
 • X-Men Phoenix Warsong #1-5 (נובמבר 2006-מרץ 2007)
 • Civil War: X-Men #1-4 (ספטמבר-דצמבר 2006)
 • X-Men: Deadly Genesis #1-6 (ינואר-יוני 2006)
 • X-Men and Power Pack #1-4 (דצמבר 2005-מרץ 2006)
 • Mythos #1 (מרץ 2006)
 • Astonishing X-Men Saga #1 (ינואר 2006)
 • X-Men: Colossus Bloodline #1-5 (ספטמבר 2005-ינואר 2006)
 • Giant-Size X-Men Vol.1 #1-4 (משנים 1975, 2005 ו-2006)
 • X-Men Phoenix Endsong #1-5 (מרץ-יוני 2005)
 • X-Men Fantastic Four #1-5 (פברואר-יוני 2005)
 • X-Men: The End #1-6 (אוקטובר 2004-פברואר 2005)
 • X-Men: Millennial Visions #1-2 (אוגוסט 2000, ינואר 2002)
 • X-Men: The Search for Cyclops #1-4 (אוקטובר 2000-מרץ 2001)
 • Sentry: X-Men #1 (פברואר 2001)
 • X-Men: Black Sun #1-5 (נובמבר 2000)
 • X-Men: Children of the Atom #1-6 (נובמבר 1999-ספטמבר 2000)
 • Marvel Comics Group: X-Men #1 (יולי 2000)
 • X-Men: Phoenix #1-3 (דצמבר 1999-מרץ 2000)
 • Astonishing X-Men Vol.2 #1-3 (ספטמבר-נובמבר 1999)
 • X-Men: Magneto War #1 (מרץ 1999)
 • X-Men: Liberators #1-4 (נובמבר 1998-פברואר 1999)
 • Team X 2000 #1 (פברואר 1999)
 • X-Men and Alpha Flight Vol.2 #1-2 (מאי-יוני 1998)
 • Bishop Xavier Security Enforcers #1-3 (ינואר-מרץ 1998)
 • X-Men Vs. Brood #1-2 (ספטמבר-אוקטובר 1996)
 • X-Men: Clan Destine #1-2 (אוקטובר-נובמבר 1996)
 • All New Exiles vs. X-Men #0 (אוקטובר 1995)
 • X-Men Prime Vol.1 #1 (יולי 1995)
 • Astonishing X-Men Vol.1 #1-4 (מרץ-יוני 1995)
 • Amazing X-Men Vol.1 #1-4 (מרץ-יוני 1995)
 • Weapon X Vol.1 #1-4 (מרץ-יוני 1995)
 • Age of Apocalypse: The Chosen #1 (אפריל 1995)
 • Adventures of Cyclops and Phoenix Vol.1 #1-4 (מאי-אוגוסט 1994)
 • X-Men vs. Avengers #1-4 (אפריל-יולי 1987)
 • Fantastic Four vs. the X-Men #1-4 (פברואר-יוני 1987)
 • X-Men and Alpha Flight Vol.1 #1-2 (דצמבר 1985-ינואר 1986)
 • Beauty and The Beast #1-4 (דצמבר 1984-יוני 1985)
 • X-Men and the Micronauts #1-4 (ינואר-אפריל 1984)
קשתות סיפור

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנות השישים התפרסמו מספר סיפורים של האקס-מן, תחת השם "הבלתי מנוצחים", במגזין הקומיקס "בוקי".
 • קומיקס של אקס-מן מתורגם לעברית יצא בין השנים 1997–1999 על ידי חברת "קונטקט פוינט", בסך הכול פורסמו 23 חוברות בעברית.
 • ב-2000 פורסמו בעברית על ידי הוצאת "ידיעות אחרונות" החוברות שמהוות המשך/הקדמה לעלילת סרט האקס מן הראשון שיצא באותה תקופה בארץ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקס-מן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ סדרת החוברות הראשית פורסמה גם בשם Uncanny X-Men ("אקס-מן המופלאים") והחל משנת 2017 גם Extraordinary X-Men ("אקס-מן היוצאים מן הכלל")
 2. ^ Stan Lee Interview, Archive of American Television, March 22nd 2004
 3. ^ 1986\7 Jack Kirby Interview, The Kirby Effect: The Journal of Jack Kirby Museum & Research Center, Rand Hoppe, August 6th 2012
 4. ^ Lee, Stan; Jack Kirby (August 2005). Son of Origins of Marvel Comics. 1. John Buscema, Don Heck, Bill Everett, Gene Colan. Marvel Comics. p. 448. מסת"ב 0-671-22166-3
 5. ^ The X-Men #1, September 1963
 6. ^ מאוגוסט 1975 ועד לדצמבר 1991, עם תחילתו של הכרך השני של האקס-מן (X-Men Vol.2 #1-3)
 7. ^ MARVEL to Cancel, Relaunch Entire X-MEN Line, George Marston, May 14th 2019
 8. ^ SDCC 2019: Beginning this October... The Dawn of X, Tucker Chet Markus, July 20th 2019
 9. ^ Uncanny X-Men #487-491
 10. ^ Uncanny X-Men #155-156
 11. ^ Uncanny X-Men #289-290
 12. ^ Uncanny X-Men Vol.4 #15
 13. ^ X-Men Gold #1-6
 14. ^ Latest X-Men Comic Villain Is The Heritage Think Tank, Aaron Bandler, May 11th 2017
 15. ^ Hall, Kelley J.; Lucal, Betsy (January 1999). "Tapping into parallel universes: using superhero comic books in sociology courses". Teaching Sociology 27 (1): 60–66. DOI:10.2307/1319247. JSTOR 1319247
 16. ^ Shuckburgh, Emily (2008). Survival: The Survival of the Human Race Cambridge University Press. p. 69. מסת"ב 978-0-521-71020-6. Retrieved July 14, 2011
 17. ^ X-Men is Not an Allegory of Racial Tolerance, Julian Darius, September 25th 2002
 18. ^ Mutants aren't what they used to be, May 26th 2006
 19. ^ Dr. King's 80th Birthday, Garrett Godwin, January 14th 2009
 20. ^ Dalton, Russell (2011). Marvelous Myths: Marvel Superheroes and Everyday Faith, Chalice Press. p. 89. מסת"ב 978-0-8272-2338-7
 21. ^ Lyubansky, Mikhail (2008). Prejudice lessons from the Xavier Institute, The Psychology of Superheroes: An Unauthorized Exploration. Benbella Books. pp. 75–90. מסת"ב 978-1-933771-31-1
 22. ^ Booker, M. Keith (2010). Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels, ABC-CLIO. p. 430. מסת"ב 978-0-313-35746-6
 23. ^ X-Men and Philosophy: Astonishing Insight and Uncanny Argument in the Mutant X-Verse, Rebecca Housel, Jeremy Wisnewski, March 23rd 2009, מסת"ב 978-0-470-41340-1
 24. ^ The ‘X-Men’ come out, John Hartl, May 25th 2006
 25. ^ X-Men go west, to San Francisco, Peter Hartlaub, San Francisco Chronicle, August 6th 2008
 26. ^ Raafat, Ahmed; Nasser, Ali (May 2006). Spotlight X-Men, TeenStuff (99)
 27. ^ X-Men 3: The Last Stand Movie Review
 28. ^ The History of X-Men on TV, Eric Goldman, February 2nd 2017


מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3 (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה (לייב אקשן ואנימציה) האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס