אקס-מן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אקס-מן
X-Men Legacy Vol 1 275 Textless.jpg
עטיפת החוברת X-Men Legacy #275 מאוקטובר 2012, אמנות מאת מארק ברוקס.
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעת בכורה The X-Men #1
(ספטמבר 1963)
יוצרים סטן לי
ג'ק קירבי
נתונים
מצב פעיל
בסיס מכון אקסבייר לחינוך מוטאנטים והישגים, סנטרל פארק, מנהטן
לשעבר:
בית הספר לחינוך גבוה ע"ש ג'ין גריי,
מפלט אקס, לימבו, אוטופיה,
תעשיות גריימלקין, אחוזת אקס,
בית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר, מחוז ווסטצ'סטר ניו יורק
חברי צוות
קבוצה ראשית:
קיטי פרייד (מנהיגה), אייסמן, ג'ובילי, חיה, לוגאן, מאגמה, מג'יק, מונסטאר, נייטקרולר, סטורם, ססיליה ריס, פרסטיג', צ'יימבר, קולוסוס
תלמידים:
אנול, ארמור, בלינג!, בליינדפולד, גלוב הרמן, גריימלקין, דאסט, ילד העיניים, סורג', פיקסי, רוקסלייד, קוקיות סטפורד
אקס-מן החדשים:
מארוול גירל (מנהיגה), סייקלופס מהעבר, חיה מהעבר, אייסמן, אנג'ל מהעבר, וולברין (מיקום אולטימייט מארוול)
חברי צוות בולטים מהעבר

אורורה, איש אקס, אליקסיר, אם, אנג'ל, באנשי, בישופ, ג'אגרנוט, ג'ין גריי, גמביט, דומינו, דיינג'ר, דרווין, וולברין, וולפסביין, וולקן, זירו, "חיה", חפציבה, טראנסוניק, לונגשוט, ליידי מאסטרמיינד, מגנטו, מימיק, מיסטיק, מסווה ופגיון, נאמור, הופ סאמרס, סאן-ספוט, סאנפייר, סייברטות', סייפר, סייקלופס, סרברה, פולאריס, פורג', פנטומאקס, פרודיג'י, קאנונבול, קייבל, סבסטיאן שו, ת'אנדרבירד

(פרטים נוספים באקס-מן - דמויות)

"האקס-מן" (באנגלית: The X-Men) היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על מוטאנטים המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הופעתה הראשונה הייתה בספטמבר 1963 בחוברת The X-Men #1, והיא נוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

זיכיון האקס-מן הוא מהזיכיונות הפופולריים ביותר בתעשיית הקומיקס, עם עשרות סדרות בת המבוססות עליו ואמנים רבים שהפכו לכוכבים בתעשייה בעקבות מעורבותם בו. כמו כן הזיכיון עובד למדיות נוספות כמו סרטי קולנוע, סדרות אנימציה ומשחקי מחשב, כאשר המפורסם ביניהם הוא סדרת סרטי אקס-מן הקולנועיים.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקור לעלילות סדרות הטלוויזיה וסרטי הקולנוע הוא חוברות הקומיקס, על אף שפרטי הדמויות שונו הן בסרטים והן בסדרות האנימציה. ההבדלים עשויים להתבטא בהיסטוריה, בכוחות ובייחוס של כל אחת מהדמויות.

עלילות הסדרה מתרחשות במציאות בה קיימים מוטאנטים, בני אדם שבעקבות קפיצה אבולוציונית נולדו עם יכולות על-אנושיות. אותם מוטאנטים מהווים מיעוט בחברה האנושית, אך הם יוצרים פחד ושנאה בקרב בני האדם הפשוטים החוששים מהכחדתם בשרשרת האבולוציה. בסדרות האנימציה, ה"אדם עליון" (Homo Superior) היה נעלה יותר מהאדם הנבון (Homo Sapiens).

לפי העלילה, בתחילת המאה ה-19 מספר המוטאנטים היה מועט וקיומם לא היה ידוע לרוב הציבור. ממשלותיהן של מעצמות שונות, כמו ארצות הברית ורוסיה נהגו לאסוף מוטאנטים לשורותיהם ולגייסם, לעתים קרובות בכפייה, לשורות סוכנויותיהם החשאיות. במהלך מלחמת העולם השנייה נרדפו אלפי מוטאנטים על ידי הנאצים, ביניהם אריק לנשר, יהודי ממוצא צועני. זוועות המלחמה הטילו את רשמיהם על הילד הצעיר ועזרו לו לעצב את תפישת עולמו המונעת על ידי האמונה כי לנצח בני האנוש ינסו להשמיד את המוטאנטים, עליהם עליו להגן בכל מחיר.

בבגרותו, נסע לנשר ללמוד בישראל ושם הכיר לראשונה את פרופסור צ'ארלס אקסבייר, גם הוא מוטאנט. ביחד פיתחו השניים את יכולותיהם המוטאנטיות - לנשר את יכולותיו לשלוט בשדות האלקטרומגנטיים ובמתכות ואקסבייר את יכולותיו הטלפתיות, עד שהפכו לשניים מהמוטאנטים החזקים בעולם. למרות ידידותם הקרובה, נוצרו חילוקי דעות בין לנשר ואקסבייר בנוגע לעתיד היחסים בין בני האנוש למוטאנטים.

לנשר אימץ לעצמו את הכינוי "מגנטו" וארגן סביבו חבורה של מוטאנטים מתוסכלים החולקים את ראיית עולמו, הפסימית לגבי אפשרות של דו-קיום בין מוטאנטים לשאר בני האדם. בהנהגתו מתכננת הקבוצה, הנקראת אחוות המוטאנטים, לנקום באנושות ולהבטיח את עתיד בני העל-אנוש. מנגד, פרופסור צ'ארלס אקסבייר, המאמין בחיים משותפים של מוטאנטים ושאר בני האדם אלו לצד אלו, מקים פנימיה מיוחדת המאמצת מוטאנטים צעירים שננטשו על ידי הוריהם. את המוטאנטים החזקים בבית ספרו הוא מאמן להיות אקס-מן, קבוצה שתגן על האנושות מפני מגנטו ואיומים אחרים.

עם התפתחות העלילה מתווספים אויבים נוספים שהאקס-מן מגנים על האנושות מפניהם, בהם מוטאנטים חזקים כמו אפוקליפס ומיסטר סיניסטר השואפים לטיהור אתני, בדומה למגנטו. בנוסף לאלה, צריכים האקס-מן להגן גם על בני מינם מפני שנאת זרים הגואה בקרב בני האנוש - שנאה המתבטאת בקבוצות גזעניות כ"ידידי האנושות" ורובוטים ענקיים בשירות הממשלה המכונים "זקיפי הסנטינל" שמטרתם לכלוא מוטאנטים במחנות מעצר של השירותים החשאיים.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – היסטוריה של אקס-מן

הכותב כריס קלרמונט, שהפך לכותב הוותיק והחשוב ביותר בתולדות הסדרה, כמו גם המאייר ג'ון ביירן, שהצטרפו בשנות ה-70, אחראים לכמה מסיפורי האקס-מן המפורסמים ביותר, ביניהם "סאגת הפניקס האפלה", "ימי עבר עתידי" ו"האל אוהב, האדם הורג", ששימש כבסיס של הסרט אקס-מן 2. בשנות ה-80 המשיכה סדרת האקס-מן לצבור פופולריות, שהובילה להפקתן של סדרות-בת מצליחות נוספות, דוגמת "אקס-פקטור", "אקסקליבר", "אקס פורס", "המוטנטים החדשים" ואחרות. לרוב, הופיעו בסדרות השונות קבוצות אקס-מן המורכבות מחברים שונים, דבר שאיפשר יצירת סיפורי קרוס-אובר ייחודיים הנפרשים על פני מספר כותרים בו-זמנית, דוגמת "טבח המוטאנטים" או "נפילת המוטאנטים". הפופולריות צברה תאוצה בשנות ה-90, עם הצגתן של דמויות חדשות וקשתות סיפור משפיעות כמו אונסלות' ומבצע אפס סובלנות. כמו כן, הרצתו של גראנט מוריסון מתחילת המאה ה-21 שינתה את מאזן הכוחות של הקבוצה, כאשר הציגה ליקום אקס-מן מספר עלילות שנויות במחלוקת.

יקום האקס-מן על כל סדרות הקומיקס שבו זכה לטלטלה גדולה במיני סדרה "בית אם" והמשכיה, כאשר מרבית מהמוטאנטים הופשטו מכל כוחותיהם, וכך החל החיפוש אחר מושיע חדש בקרב המוטאנטים, כפי שסופר בטרילוגיית הסיפורים "תסביך משיח", "מלחמת המשיח" ו"הביאה השנייה". סיפור הקרוס-אובר "אוונג'רס נגד אקס-מן" הביא את סיפור מלחמתם של האקס-מן בקבוצת האוונג'רס על עתידו של גזע המוטאנטים, לפילוג בין סייקלופס לבין וולברין על מנהיגות הקבוצה וכן לתוצאות מרחיקות לכת. הרצת "מארוול עכשיו!" של שנת 2012 הביאה להצגתן של סדרות אקס חדשות כמו חמשת חברי אקס-מן המקוריים מהעבר וקשת הסיפור "קרב האטום" ולמותו של וולברין.

הרצת "מארוול החדשה והשונה" של שנת 2015 הציגה את דמותו של לוגאן הזקן, ו-X-23 נטלה את זהותו של וולברין. קבוצת האקס-מן עמדה בפני האיום של ערפילי טריגן, והתפתח עימות בינה לבין הבלתי אנושיים, מה שהוביל למותו של אקס ולמלחמה כוללת בין שתי הקבוצות. שנת 2017 הציגה הרצה מחודשת של כותרי האקס תחת החותם "תחייה מחודשת" (ResurrXion).

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן - דמויות

במרוצת השנים, חבורת האקס-מן ידעה מספר תהפוכות ושינויים בהרכב. החל מחמשת החברים המקוריים (סייקלופס, ג'ין גריי, אייסמן, חיה ואנג'ל), דרך הקמתה מחדש של הקבוצה (שכללה את סייקלופס, סטורם, וולברין, קולוסוס, נייטקרולר, גמביט, רוג ושאדוקאט), הצטרפותם של חברי צוות בלתי צפויים (כדוגמת נבלי-העל מגנטו, מיסטיק, סייברטות', ג'אגרנוט ואמה פרוסט) ולשתי התפלגויות הקבוצה לתתי-קבוצות - הפילוג הראשון עוד בשנות ה-90 של המאה ה-20 בין סייקלופס לסטורם לאחר קרב על מנהיגות, ופילוג שני בשנת 2011 בין סייקלופס לוולברין עקב חילוקי דעות פילוסופיים בלתי ניתנים לגישור.

לצד חבורת האקס-מן פעלו קבוצות מוטאנטים נוספות כדוגמת "אקס פורס" של קייבל ולאחר מכן וולברין, "אקס פקטור" של סייקלופס, האבוק ולאחר מכן המשוכפל, "אקסקליבר" של קפטן בריטניה, "Generation X" של באנשי ואמה פרוסט, ו"המוטאנטים החדשים" בהנהגתה של מיראז'. בני בריתם של האקס-מן כוללים את דמויותיהם של ספיידרמן ודדפול, סוכנות S.H.I.E.L.D וקבוצת גיבורי-העל האוונג'רס (אם כי שתי הקבוצות נקלעו למחלוקת בקשת הסיפור אוונג'רס נגד אקס-מן של שנת 2012).

מבין קבוצות נבלי-העל שהופיעו במשך השנים נמנות "אחוות המוטאנטים" ו"השוליות" של מגנטו, "המשוטטים" של מיסטר סיניסטר, "מועדון הלפייר" בראשותו של סבסטיאן שו, "המורלוקים" בראשותה של קאליסטו ולאחר מכן סטורם, "פרשי אפוקליפס" של אפוקליפס, "אקס-מן האפלים" של נורמן אוסבורן, "הבוזזים" של דונלד פירס, ו"המטהרים" של הכומר ויליאם סטרייקר.

עולם האקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת האקס-מן חיה ביקום מארוול יחד עם דמויות נוספות של החברה. הם נלחמים באיומים בסדרי גודל שונים, החל מגנבים מוטאנטים וכלה באיומים בין-גלקטים. מבחינה היסטורית, בסיסם של האקס-מן היה במכון אקסבייר שבצפון מזרח מחוז ווסטצ'סטר, ניו יורק. כלפי חוץ, מכון אקסבייר מתפקד כבית ספר לילדים מחוננים עד לשנות ה-2000, בהן אקסבייר חשף את מטרתו האמיתית של בית הספר, והמכון הפך לשמש כפנימייה לילדים מוטאנטים באשר הם. בנוסף, אקסבייר מימן תאגיד שעזר למוטאנטים ברחבי העולם, אולם תאגיד זה הפסיק את פעולתו בעקבות אירועי "השמדה" של שנת 2006.

קבוצת אקס-מן נעזרת באמצעים טכנולוגיים רבים לפעילותה. כך למשל, אקסבייר מאתר מוטאנטים ברחבי העולם באמצעות מתקן בשם "סרברו" ("מוח" בספרדית) המעצים את כוחותיו הטלפתיים; הקבוצה מתאמנת לקראת משימות ב"חדר הסכנה", שתואר בתחילה כחדר המכיל כלי נשק ומלכודות ומאוחר יותר גם סימולציות הולוגרפיות; וכן מטוס הסילון המוכר והידוע של הקבוצה, שנקרא בשם "הציפור השחורה".

זיכיון אקס-מן הציג מספר מקומות בדיוניים לתוך יקום מארוול, ביניהם:

 • אסטרואיד אם (Asteroid M) - אסטרואיד שנוצר בידי מגנטו, המשמש כאוטופיה לגזע המוטאנטים ומתקן אימונים.
 • ג'נושה (Genosha) - אי בדיוני ליד מדגסקר שבו מתנהל משטר אפרטהייד ממושך נגד מוטאנטים. האו"ם העניק למגנטו ריבונות מלאה על האי בסיפור "ה עבור הכחדה".
 • לימבו (Limbo) - ממד שאול המאוכלס בשדים. כל מי ששולט בחרב הנשמות יכול לשלוט בלימבו ולשאוב ממנו כוח. בהרצת החוברות Extraordinary X-Men, האקס-מן הפכו את ממד לימבו לביתם לאחר שערפילי הטריגן שינו את האטמוספירה בכדור הארץ והפכו אותו לבלתי מיושב למוטאנטים.
 • מדריפור (Madripoor) - אי בדרום-מזרח אסיה הממוקם דרומית למצר מלאקה מדרום-מערב לסינגפור. בעבר הרחוק, האי היה מקום מפלט לפיראטים שכן אין בו הסכם הסגרה לפושעים.
 • אי מיואר (Muir Island) - אי מרוחק ששוכן לחופי סקוטלנד, וידוע בשל מתחם המעבדה של מוירה מק'טאגרט הממוקם בו.
 • הארץ הפראית (Savage Land) - מקום שמור באנטארקטיקה בו מתנהלים חיים של זנים נכחדים, ביניהם דינוזאורים.
 • אוטופיה (Utopia) - סייקלופס גרם לאסטרואיד M לעלות מתוך האוקיינוס השקט לחופי סן פרנסיסקו כתגובה לעלייה בתנועות מחאה אנטי-מוטאנטיות, ובכדי ליצור מקום שישמש כאומת המוטאנטים.
 • פרובידנס (Providence) - אי מלאכותי שנוצר על ידי קייבל, ושימש כמפקדת האקס-מן. הופיע לראשונה בחוברת Cable & Deadpool #6 מאוקטובר 2004, והושמד כשקייבל פוצץ אותו בחוברת X-Men Vol.2 #200.

סוגיות חברתיות המשתקפות בסיפורי האקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

"האקס-מן שנואים, נפחדים ומתועבים בידי האנושות כקולקטיב משום סיבה שהיא מלבד היותם מוטאנטים. אז מה שיש לנו כאן, במכוון או שלא, זהו ספר אודות גזענות, צרות אופקים ודעה קדומה."
כריס קלרמונט, כותב Uncanny X-Men, ‏1981

הקונפליקט בין מוטאנטים לבני אדם רגילים לעתים מקבל השוואה לקונפליקטים של קבוצות מיעוטים כמו אפרו-אמריקנים, יהודים, קומוניסטים, קהילת הלהט"ב וכיוצא בזה.[1][2] ברמה האישית, מספר חברים בקבוצה משמשים כמטפורה היות שכוחותיהם משרטטים מאפיינים מסוימים בטבעו של האחר.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות אנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חמשת החברים המקוריים של האקס-מן הופיעו לראשונה בסדרת אנימציה משנות ה-60 בשם "גיבורי מארוול".
 • בשנות ה-80 של המאה ה-20, חבורת האקס-מן הופיעו בהופעות אורח בשלושה פרקים מתוך סדרת האנימציה "ספיידרמן וחבריו המדהימים".
 • בשנת 1989 הופק פרק פיילוט לסדרת אנימציה בשם "Pryde of The X-Men", סדרה שלא זכתה לצאת.
 • בין השנים 19921997 שודרה למשך חמש עונות סדרת האנימציה המלאה הראשונה של האקס-מן, "אקס-מן: סדרת האנימציה", בה הוצגו הדמויות הראשיות והופיעו מגוון רחב של דמויות מיקום אקס-מן כמו גם עלילות נרחבות מחוברות הקומיקס. כמו כן, הקבוצה התארחה בספיידרמן: סדרת האנימציה של אמצע שנות ה-90, בפרקים The Mutant Agenda ו-Mutants Revenge.
 • בין השנים 20002003 שודרה סדרת האנימציה "אקס-מן: הדור הבא", שבה הוצגו גרסאותיהן הצעירות יותר של דמויות האקס-מן השונות.
 • בשנת 2008 שודרה סדרת האנימציה "וולברין והאקס-מן", ששודרה למשך עונה אחת בלבד.
 • בשנים 20112012 שודרה סדרת האנימה היפנית "אקס מן: האנימה".

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן (סדרת סרטים)

סרטי הקולנוע על חבורת האקס-מן כוללים נכון להיום שבעה סרטים. שלושת סרטי האקס-מן הראשונים יצאו בהפרש של שלוש שנים בין השנים 2000-‏2006 ומתמקדים בחבורת האקס-מן ומלחמתם באחוות המוטאנטים של מגנטו. הסרט הרביעי, "אקס-מן המקור: וולברין", הוא סרט ספין-אוף-מקדים המתמקד בדמותו של וולברין. הסרט החמישי, "אקס-מן: ההתחלה", עוסק בהרפתקאותיהם המוקדמות של צ'ארלס אקסבייר ואריק לנשר בצעירותם. השישי במספר, "וולברין", הוא סרט נוסף שעוסק בדמותו של וולברין אך בניגוד לקודמו אינו מהווה המשך ישיר אליו ועומד בפני עצמו. הסרט השביעי, "אקס-מן: העתיד שהיה", מאחד את כוכבי הסרטים ומבוסס על קשת הסיפור "אקס-מן: ימי עבר עתידי". השביעי במספר, "אקס-מן: אפוקליפסה", מתאר את הרכבתה של קבוצת אקס-מן צעירה.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות רצות
 • Despicable Deadpool Vol.1 (אוקטובר 2017 ואילך) - סדרה חדשה של דדפול הממשיכה את הכרך הרביעי.
 • Iceman Vol.3 (אוגוסט 2017 ואילך) - כרך שלישי בסדרת הסולו של אייסמן.
 • Weapon X Vol.3 (יולי 2017 ואילך) - כרך שלישי לקבוצת נשק אקס.
 • Jean Grey Vol.1 (יולי 2017 ואילך) - סדרת סולו חדשה בכיכובה של ג'ין גריי הצעירה מזמן העבר.
 • Astonishing X-Men Vol.4 (יולי 2017 ואילך) - כרך רביעי חדש והרכב חדש לאקס-מן.
 • Generation X Vol.2 (יולי 2017 ואילך) - כרך שני לסדרת Generation X הוותיקה.
 • Cable Vol.3 (יולי 2017 ואילך) - כרך שלישי לסדרת הסולו של קייבל.
 • X-Men: Blue Vol.1 (יוני 2017 ואילך) - סדרה חדשה לקבוצת אקס-מן הצעירים כחלק מחותם "תחייה מחודשת".
 • X-Men Gold Vol.2 (יוני 2017 ואילך) - כרך שני להרכב החדש של האקס-מן בכתיבתו של מארק גוגנהיים, כחלק מחותם "תחייה מחודשת".
 • Spider-Man/Deadpool Vol.1 (מרץ 2016 ואילך) - סדרת כותרים חדשה המשתפת את הרפתקאותיהם של ספיידרמן ודדפול.
 • Old Man Logan Vol.2 (מרץ 2016 ואילך) - כרך שני בסדרת הסולו של לוגאן הזקן.
 • Uncanny X-Men Vol.4 (מרץ 2016 ואילך) - כרך רביעי בסדרת הדגל של האקס-מן, הפעם כחלק מחותם "תחייה מחודשת".
 • All-New Wolverine Vol.1 (ינואר 2016 ואילך) - סדרה חדשה בה לורה קיני נוטלת את זהותו של וולברין לאחר מותו.
סדרות שהסתיימו
 • All-New X-Men Vol.2 (פברואר 2016-מאי 2017, 19 גליונות) - כרך שני לסדרת הכותרים בכיכובם של האקס-מן הצעירים מזמן העבר.
 • Wolverines Vol.1 (ינואר-יולי 2015, 20 גליונות) - סדרה חדשה שהחלה בעקבות מותו של וולברין, ובה קבוצת נשק אקס המשיכה את מורשתו.
 • X-Men Vol.4 (יולי 2013-יוני 2015, 26 גליונות) - כרך רביעי לסדרה הוותיקה, שבו מופיעה קבוצה נשית של האקס-מן.
 • Amazing X-Men Vol.2 (נובמבר 2013-יוני 2015, 19 גליונות) - סדרת חוברות בכתיבתו של ג'ייסון אהרון ומביאה את השלכות אירועי "אקס-מן: קרב האטום". קשת הסיפור הראשונה מביאה את חזרתו של נייטקרולר מהמתים.
 • Spider-Man and the X-Men Vol.1 (פברואר-יוני 2015, 6 גליונות) - סדרה בכיכובם של ספיידרמן והאקס-מן.
 • All-New X-Men Vol.1 (נובמבר 2012-יוני 2015, 41 גליונות) - סדרת כותרים בכתיבתו של בריאן מייקל בנדיס באתחול המחודש שנעשה ליקום מארוול בעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן". הסדרה התמקדה בחמשת חברי אקס-מן המקוריים, אשר הגיעו מהעבר להווה כדי לכוון את חברי הקבוצה העכשווית שאיבדו את דרכם. הסדרה מחליפה את Uncanny X-Men Vol.2 כסדרת הדגל של מותג אקס-מן.
 • Wolverine and the X-Men Vol.2 (מאי 2014-ינואר 2015, 12 גליונות) - כרך שני לסדרה שעוקבת אחרי קבוצת האקס-מן בראשותו של וולברין בבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש ג'ין גריי.
 • X-Men Legacy Vol.2 (נובמבר 2012-אפריל 2014, 24 גליונות) - הרצה מחודשת בעקבות האתחול המחודש של חברת מארוול, המתמקדת בדמותו של ליג'יון.
 • Uncanny X-Men Vol.3 (פברואר-דצמבר 2013, 13 גליונות) - כרך שלישי בסדרת הדגל של כותרי אקס-מן. בעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", סייקלופס וצוות ההכחדה העריק שלו מנסה להמשיך ולגייס מוטאנטים למטרתו. ממשיך במספור מחודש ככרך ראשון החל מחוברת מספר 600
 • Cable and X-Force (פברואר 2013-מרץ 2014, 19 גליונות) - הרצה מחודשת של כותר אקס פורס המקורי בעקבות האתחול המחודש של חברת מארוול. לאחר אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", קייבל וקבוצת אקס-פורס שלו מוצאים את עצמם נרדפים בידי קבוצת "האוונג'רס המופלאים".
 • A+X (אוקטובר 2012-מרץ 2014, 18 גליונות) - סדרת אנתולוגיה שמצוותת בכל חוברת חבר האוונג'רס עם חבר האקס-מן.
 • Wolverine and the X-Men Vol.1 (דצמבר 2011-אפריל 2014, 42 גליונות) - כרך ראשון בכתיבתו של ג'ייסון אהרון לסדרה שעוקבת אחרי קבוצת האקס-מן בראשותו של וולברין בבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש ג'ין גריי.
 • Ultimate Comics X-Men Vol.1 (נובמבר 2011-דצמבר 2013, 33 גליונות) - הרצת חוברות חדשה של האקס-מן בחותם אולטימייט מארוול.
 • Astonishing X-Men Vol.3 (יולי 2004-דצמבר 2013, 68 גליונות) - הרצת חוברות שהחלה בכתיבתו של ג'וס וידון. המשך לכותר המצליח New X-Men של גראנט מוריסון שנפסק במרץ 2004.
 • X-Treme X-Men Vol.2 (ספטמבר 2012-יוני 2013, 13 גליונות)
 • X-Men Vol.3 (ספטמבר 2010-אפריל 2013, 41 גליונות)
 • Uncanny X-Men Vol.2 (ינואר-דצמבר 2012, 20 גליונות)
 • X-Men: Legacy Vol.1 (אפריל 2008-דצמבר 2012, 67 גליונות)
 • Uncanny X-Men Vol.1 (פברואר 1981-נובמבר 2011, 686 גליונות, 25 שנתיים) - כרך ראשון בסדרת הדגל ארוכת השנים של כותרי אקס-מן.
 • Ultimate X (אפריל 2010-אוגוסט 2011, 5 גליונות) - כרך שני של קבוצת אקס-מן בחותם אולטימייט מארוול.
 • X-Men Forever 2 Vol.1 (אוגוסט 2010-מרץ 2011, 16 גליונות) - סדרה שנייה בכתיבתו של כריס קלרמונט.
 • X-Men Origins (יולי 2008-ספטמבר 2010, 11 גליונות) - סדרת חוברות המביאה את סיפור מקורותיהן של הדמויות ביקום אקס-מן. בסדרה הוצגו מקורותיהם קולוסוס, ג'ין גריי, חיה, סייברטות', וולברין, גמביט, אייסמן, סייקלופס, נייטקרולר, אמה פרוסט ודדפול.
 • X-Men Forever Vol.2 (אוגוסט 2009-יולי 2010) - סדרה ראשונה בכתיבתו של כריס קלרמונט.
 • Ultimate X-Men Vol.1 (פברואר 2001-אפריל 2009, 100 גליונות) - כרך ראשון של קבוצת אקס-מן בחותם אולטימייט מארוול.
 • X-Men: First Class Vol.2 (אוגוסט 2007-נובמבר 2008, 16 גליונות) - כרך שני להרפתקאותיהם של חמשת האקס-מן המקוריים.
 • X-Men Vol.2 (יולי 1997-יוני 2001, 113 גליונות; יולי 2004-מרץ 2008, 50 גליונות) - הפך ל-X-Men: Legacy בגיליון מספר 208
  • New X-Men (יולי 2001-יוני 2004, 42 גליונות) - הרצתו של גראנט מוריסון כחלק מהכרך השני של כותר אקס-מן.
  • New X-Men Vol.2 (יולי 2004-מרץ 2008, 46 גליונות) - ממשיך בסדרת Young X-Men.
 • X-Men: First Class Vol.1 (נובמבר 2006-יוני 2007, 8 גליונות)
 • X-Men Unlimited Vol.2 (אפריל 2004-יוני 2006, 14 גליונות)
 • X-Treme X-Men Vol.1 (יולי 2001-יוני 2004, 46 גליונות)
 • X-Men Unlimited Vol.1 (יוני 1993-ספטמבר 2003, 50 גליונות)
 • X-Men Forever Vol.1 (ינואר-יוני 2001, 6 גליונות)
 • X-Men: The Hidden Years (דצמבר 1999-ספטמבר 2001, 22 גליונות)
 • X-Men: The Manga (מרץ 1998-אפריל 1999, 26 גליונות) - עיבוד מאנגה לקומיקס.
 • Professor Xavier and the X-Men Vol.1 (נובמבר 1995-אפריל 1997, 18 גליונות)
 • The Adventures of the X-Men (אפריל 1996-מרץ 1997, 12 גליונות) - עיבוד קומיקס לאקס-מן: סדרת האנימציה).
 • X-Men 2099 Vol.1 (אוקטובר 1993-אוקטובר 1996, 35 גליונות ושני ספיישלים)
 • X-Men Adventures Vol.1 (נובמבר 1992-ינואר 1994, 15 גליונות) - עיבוד קומיקס נוסף לסדרת האנימציה.
 • Classic X-Men Vol.1 (ספטמבר 1986-מרץ 1990, 45 גליונות)
 • X-Men Vol.1 (ספטמבר 1963-ינואר 1981, 141 גליונות) - סדרת הדגל ארוכת השנים של האקס-מן. שינתה את שמה ל-Uncanny X-Men Vol.1
סדרות בת שהסתיימו
 • Uncanny X-Force Vol.2 (ינואר 2013-מרץ 2014, 17 גליונות) - כרך שני לסדרת הבת בה מככב צוות תקיפה אקס-פורס החדש.
 • X-Factor Vol.1 (פברואר 2010-נובמבר 2013, 50 גליונות) - המשך הכרך הראשון במספור מחודש ממספר 200 בכיכובה של קבוצת אקס-פקטור חקירות.
 • Uncanny X-Force Vol.1 (דצמבר 2010-פברואר 2013, 35 גליונות) - הרצת המשך לכרך השלישי של סדרת X-Force, בה מככב צוות התקיפה אקס-פורס.
 • New Mutants Vol.3 (יולי 2009-דצמבר 2012, 50 גליונות) - כרך שלישי לקבוצת המוטנטים החדשים.
 • Generation Hope Vol.1 (ינואר 2011-מאי 2012, 17 גליונות) - כרך ראשון לסדרה בה מככבת קבוצת האורות.
 • Alpha Flight Vol.4 (יולי 2011-מרץ 2012, 8 גליונות) - כרך רביעי לסדרה בה מככבת קבוצת אלפא פלייט.
 • X-Force Vol.3 (אפריל 2008-ספטמבר 2010, 28 גליונות) - כרך שלישי לסדרה בה מככב צוות התקיפה אקס-פורס.
 • * X-Force Vol.4 (אפריל 2014-אפריל 2015) - כרך רביעי בסדרת הבת אקס פורס.
 • X-Factor Vol.3 (נובמבר 2005-דצמבר 2009, 50 גליונות ו-3 ספיישלים) - כרך שלישי לסדרה בה מככבת קבוצת אקס-פקטור חקירות.
 • Exiles Vol.2 (יוני-נובמבר 2009, 6 גליונות
 • Young X-Men Vol.1 (מאי 2008-מאי 2009, 12 גליונות)
 • New Exiles Vol.1 (מרץ 2008-אפריל 2009, 18 גליונות ושנתי אחד)
 • Cable & Deadpool Vol.1 (מאי 2004-אפריל 2008, 50 גליונות) - כרך ראשון לסדרה המצוותת יחדיו את קייבל עם שכיר החרב דדפול.
 • Exiles Vol.1 (אוגוסט 2001-פברואר 2008, 100 גליונות, ספיישל אחד ושנתי אחד)
 • New Excalibur Vol.1 (ינואר 2006-דצמבר 2007, 24 גליונות) - כרך ראשון לקבוצת אקסקליבר החדשה.
 • Excalibur Vol.3 (יולי 2004-יולי 2005, 14 גליונות) - כרך שלישי לסדרה בה מככבת קבוצת אקסקליבר.
 • Alpha Flight Vol.3 (מאי 2004-אפריל 2005, 12 גליונות)
 • X-Force Vol.2 #1-5 (אוקטובר 2004-מרץ 2005) - כרך שני לקבוצת אקס-פורס המקורית של קייבל.
 • Weapon X Vol.2 (יוני 2002-נובמבר 2004, 28 גליונות) - כרך שני לסדרה בה מככבים חברי הפרויקט נשק אקס.
 • X-Statix Vol.1 (ספטמבר 2002-אוקטובר 2004, 26 גליונות) - הרצת חוברות בכיכובה של קבוצת מוטאנטים צעירה הרודפת אחר תהילה ופרסום.
 • New Mutants Vol.2 (יולי 2003-יוני 2004, 13 גליונות)
 • X-Factor Vol.2 (יוני-אוקטובר 2002, 4 גליונות)
 • X-Force Vol.1 (אוגוסט 1991-אוגוסט 2002, 129 גליונות)
 • Generation X Vol.1 (נובמבר 1994-יוני 2001, 75 גליונות)
 • Excalibur Vol.2 (פברואר-מאי 2001, 4 גליונות)
 • Mutant X (אוקטובר 1998-יוני 2001, 32 גליונות ו-3 שנתיים)
 • Alpha Flight Vol.2 (יולי 1997-מרץ 1999, 20 גליונות ושנתי אחד)
 • Excalibur Vol.1 (אוקטובר 1988-אוקטובר 1998, 125 גליונות, 7 ספיישלים ו-2 שנתיים) - כרך ראשון לקבוצת אקסקליבר המקורית.
 • X-Factor Vol.1 (יולי 1997-ספטמבר 1998, 149 גליונות ו-9 שנתיים) - כרך ראשון לסדרה בה מככבת קבוצת אקס-פקטור המקורית.
 • Alpha Flight Vol.1 (אוגוסט 1983-מרץ 1994, 130 גליונות, 2 ספיישלים ו-2 שנתיים)
 • New Mutants Vol.1 (מרץ 1983-אפריל 1991, 100 גליונות, 3 ספיישלים ו-7 שנתיים)
סדרות סולו שהסתיימו
 • Deadpool vol.4 (ינואר 2016-נובמבר 2017, 36 גליונות) - כרך רביעי בסדרת הסולו של דדפול.
 • Old Man Logan Vol.1 (יולי-דצמבר 2015, 5 גליונות) - סדרת סולו חדשה של לוגאן הזקן
 • Magneto Vol.3 (מאי 2014-אוקטובר 2015, 21 גליונות) - כרך שלישי בסדרת הסולו של מגנטו.
 • Storm Vol.3 (ספטמבר 2014-יולי 2015, 11 גליונות) - כרך שלישי בסדרת הסולו של סטורם.
 • Cyclops Vol.3 (יולי 2014-יוני 2015, 12 גליונות) - כרך שלישי לסדרת הסולו של סייקלופס.
 • Wolverine Vol.6 (אפריל-אוקטובר 2014, 12 גליונות) - כרך שישי בסדרת הסולו של וולברין, מוביל למותו בסיפור Death of Wolverine ולפרסומה של סדרה חדשה בשם Wolverines על מורשתו.
 • Wolverine Vol.5 (פברואר 2013-ינואר 2014, 13 גליונות) - כרך חמישי בסדרת הסולו של וולברין.
 • Gambit Vol.5 (אוקטובר 2012-נובמבר 2013, 17 גליונות) - כרך חמישי בסדרת הסולו של גמביט.
 • Wolverine Vol.2 (מרץ 2012-פברואר 2013, 17 גליונות ו-2 ספיישלים) - המשך הכרך הרביעי לסדרת הסולו של וולברין.
 • X-23 Vol.3 (נובמבר 2010-מאי 2012, 21 גליונות) - כרך שלישי לסדרת סולו המתמקדת בדמותה של X-23.
 • Wolverine Vol.4 (נובמבר 2010-פברואר 2012, 20 גליונות) - כרך רביעי לסדרת הסולו של וולברין, ממשיך במספור מחודש של הכרך השני, מגיליון מספר 300.
 • Magneto Vol.2 #1 (מרץ 2011) - מהדורה מוגבלת לכרך השני בסדרת הסולו של מגנטו.
 • Daken: Dark Wolverine Vol.1 (נובמבר 2010-מאי 2012, 23 גליונות) - סדרת סולו המתמקדת בדמותו של דאקן, בנו של וולברין.
 • Cyclops Vol.2 #1 (מאי 2011)
 • Wolverine: Weapon X (יוני 2009-אוקטובר 2010, 16 גליונות)
 • Wolverine: Origins (יוני 2006-ספטמבר 2010, 50 גליונות ושנתי אחד) - סדרת סולו המתמקדת במקורותיו של וולברין.
 • Cable Vol.2 (מאי 2008-יוני 2010, 25 גליונות) - כרך שני לסדרת הסולו המתמקדת בדמותו של קייבל.
 • X-23 Vol.2 #1 (מאי 2010)
 • Wolverine Vol.3 (יולי 2003-אוגוסט 2009, 74 גליונות)
 • Angel: Revelations #1-5 (יולי-נובמבר 2008) - מיני סדרה המתמקדת בדמותו של אנג'ל.
 • Nightcrawler Vol.3 (נובמבר 2004-ינואר 2006, 12 גליונות) - כרך שלישי לסדרת הסולו המתמקדת בדמותו של נייטקרולר.
 • Gambit Vol.4 (נובמבר 2004-אוגוסט 2005, 12 גליונות) - כרך רביעי בסדרת הסולו של גמביט.
 • Rogue Vol.3 (ספטמבר 2004-אוגוסט 2005, 12 גליונות) - כרך שלישי לסדרת הסולו המתמקדת בדמותה של רוג.
 • X-23 Vol.1 (מרץ-יולי 2005, 6 גליונות)
 • Mystique Vol.1 (יוני 2003-אפריל 2005, 24 גליונות) - סדרת סולו המתמקדת בדמותה של מיסטיק.
 • Emma Frost Vol.1 (אוגוסט 2003-פברואר 2005, 18 גליונות) - סדרת סולו המתמקדת בדמותה של אמה פרוסט.
 • Namor Vol.1 (יוני 2003-מאי 2004, 12 גליונות) - סדרת סולו המתמקדת בדמותו של נאמור.
 • Agent X Vol.1 (ספטמבר 2002-דצמבר 2003, 15 גליונות) - סדרת סולו על סוכן אקס, כשדדפול הוא דמות משנית לאורך כל הסדרה.
 • Wolverine Vol.2 (יולי 1997-יוני 2003, 189 גליונות ו-6 שנתיים)
 • Cable Vol.1 (יולי 1997-ספטמבר 2002, 107 גליונות)
 • Nightcrawler Vol.2 #1-4 (פברואר-מאי 2002)
 • Cyclops Vol.1 #1-4 (אוקטובר 2001-ינואר 2002) - מיני סדרת סולו המתמקדת בדמותו של סייקלופס.
 • Rogue Vol.2 #1-4 (ספטמבר-דצמבר 2001)
 • X-Man Vol.1 (מרץ 1995-מאי 2001, 75 גליונות, ספיישל אחד ו-3 שנתיים) - כרך ראשון לסדרת סולו המתמקדת בדמותו של איש אקס.
 • Gambit Vol.3 (פברואר 1999-פברואר 2001, 25 גליונות)
 • Bishop the Last X-Man Vol.1 (אוקטובר 1999-ינואר 2001, 16 גליונות)
 • Gambit Vol.2 #1-4 (ספטמבר-דצמבר 1997)
 • Beast Vol.1 #1-3 (מאי-יולי 1997) - מיני סדרה המתמקדת בדמותו של חיה.
 • Magneto Vol.1 #1-4 (ספטמבר 1993-פברואר 1997) - כרך ראשון בסדרת הסולו של מגנטו.
 • Archangel #1 (פברואר 1996) - חוברת ספיישל המתמקדת בדמותו של ארכאנג'ל.
 • Rogue Vol.1 #1-4 (ינואר-אפריל 1995)
 • Bishop Vol.1 #1-4 (דצמבר 1994-מרץ 1995) - מיני סדרה המתמקדת בדמותו של בישופ.
 • Gambit Vol.1 #1-4 (דצמבר 1993-מרץ 1994)
 • Wolverine Vol.1 (ספטמבר-דצמבר 1982, 4 גליונות)
 • Dazzler Vol.1 (מרץ 1981-מרץ 1986, 42 גליונות וספיישל "סרט") - סדרת סולו המתמקדת בדמותה של דאזלר.
 • Nightcrawler Vol.1 #1-4 (נובמבר 1985-פברואר 1986)
 • Deadpool Vol.3 (ינואר 2013-יוני 2015) - כרך שלישי בסדרת הסולו של דדפול.
 • Nightcrawler Vol.4 (יוני 2014-מאי 2015) - כרך רביעי בסדרת הסולו של נייטקרולר, לאחר שחזר לחיים.
מיני סדרות, מהדורות מוגבלות וספיישלים
 • X-Men Prime Vol.2 #1 (מאי 2017)
 • X-Men '92 Vol.2 #1-10 (מאי 2016-פברואר 2017)
 • X-Men '92 Vol.1 #1-4 (אוגוסט-נובמבר 2015)
 • X-Men Gold Vol.1 #1 (ינואר 2014)
 • Wolverine and the X-Men: Alpha & Omega #1-5 (מרץ-יולי 2012)
 • Avengers: X-Sanction #1-4 (פברואר-מאי 2012)
 • X-Men: Prelude to Schism #1-4 (יולי-אוגוסט 2011)
 • Age of X: Universe #1-2 (מאי-יוני 2011)
 • X-Men: To Serve and Protect #1-4 (ינואר-אפריל 2011)
 • Chaos War: X-Men #1-2 (פברואר-מרץ 2011)
 • Astonishing X-Men: Xenogenesis #1-5 (מאי 2010-אפריל 2011)
 • Age of X: Alpha #1 (מרץ 2011)
 • Heroic Age: X-Men #1 (פברואר 2011)
 • Origin of Marvel Comics: X-Men #1 (נובמבר 2010)
 • X-Men: Hellbound #1-3 (יולי-ספטמבר 2010)
 • X-Women #1 (ספטמבר 2010)
 • Uncanny X-Men: The Heroic Age #1 (ספטמבר 2010)
 • X-Men: Pixie Strikes Back #1-4 (אפריל-יולי 2010)
 • X-Men Noir: Mark of Cain #1-4 (פברואר-מאי 2010)
 • X-Men: Hope #1 (מאי 2010)
 • Second Coming: Prepare #1 (אפריל 2010)
 • X-Men: The Times and Life of Lucas Bishop #1-3 (אפריל-יוני 2009)
 • Uncanny X-Men: First Class #1-8 (ספטמבר 2009-אפריל 2010)
 • X-Men vs. Agents of Atlas #1-2 (דצמבר 2009-ינואר 2010)
 • X-Necrosha: The Gathering #1 (דצמבר 2009)
 • Dark Reign: The list - X-Men #1 (נובמבר 2009)
 • Dark X-Men: The Confession #1 (נובמבר 2009)
 • Dark Avengers\Uncanny X-Men: Exodus #1 (נובמבר 2009)
 • Dark X-Men: The Beginning #1-3 (ספטמבר-אוקטובר 2009)
 • Dark Avengers\Uncanny X-Men: Utopia #1 (אוגוסט 2009)
 • X-Men: First Class Finals #1-4 (אפריל-יולי 2009)
 • X-Men vs. Hulk #1 (מרץ 2009)
 • X-Men Noir #1-4 (פברואר-מאי 2009)
 • X-Men: Sword of the Braddocks #1 (מאי 2009)
 • X-Men\Spider-Man #1-4 (ינואר-אפריל 2009)
 • X-Men: Worlds Apart #1-5 (דצמבר 2008-מרץ 2009)
 • X-Men: Magneto Testament #1-5 (נובמבר 2008-מרץ 2009)
 • Astonishing X-Men: Ghost Boxes #1-2 (דצמבר 2008-ינואר 2009)
 • Secret Invasion: X-Men #1-4 (אוקטובר 2008-ינואר 2009)
 • World War Hulk: X-Men #1-3 (אוגוסט-אוקטובר 2009)
 • X-Men: Original Sin #1 (דצמבר 2008)
 • X-Men: Return of Magik #1 (נובמבר 2008)
 • X-Men: Odd Men Out #1 (ספטמבר 2008)
 • X-Men Phoenix Warsong #1-5 (נובמבר 2006-מרץ 2007)
 • Civil War: X-Men #1-4 (ספטמבר-דצמבר 2006)
 • X-Men: Deadly Genesis #1-6 (ינואר-יוני 2006)
 • X-Men and Power Pack #1-4 (דצמבר 2005-מרץ 2006)
 • Mythos #1 (מרץ 2006)
 • Astonishing X-Men Saga #1 (ינואר 2006)
 • X-Men: Colossus Bloodline #1-5 (ספטמבר 2005-ינואר 2006)
 • Giant-Size X-Men Vol.1 #1-4 (משנים 1975, 2005 ו-2006)
 • X-Men Phoenix Endsong #1-5 (מרץ-יוני 2005)
 • X-Men Fantastic Four #1-5 (פברואר-יוני 2005)
 • X-Men: The End #1-6 (אוקטובר 2004-פברואר 2005)
 • X-Men: Millennial Visions #1-2 (אוגוסט 2000, ינואר 2002)
 • X-Men: The Search for Cyclops #1-4 (אוקטובר 2000-מרץ 2001)
 • Sentry: X-Men #1 (פברואר 2001)
 • X-Men: Black Sun #1-5 (נובמבר 2000)
 • X-Men: Children of the Atom #1-6 (נובמבר 1999-ספטמבר 2000)
 • Marvel Comics Group: X-Men #1 (יולי 2000)
 • X-Men: Phoenix #1-3 (דצמבר 1999-מרץ 2000)
 • Astonishing X-Men Vol.2 #1-3 (ספטמבר-נובמבר 1999)
 • X-Men: Magneto War #1 (מרץ 1999)
 • X-Men: Liberators #1-4 (נובמבר 1998-פברואר 1999)
 • Team X 2000 #1 (פברואר 1999)
 • X-Men and Alpha Flight Vol.2 #1-2 (מאי-יוני 1998)
 • Bishop Xavier Security Enforcers #1-3 (ינואר-מרץ 1998)
 • X-Men Vs. Brood #1-2 (ספטמבר-אוקטובר 1996)
 • X-Men: Clan Destine #1-2 (אוקטובר-נובמבר 1996)
 • All New Exiles vs. X-Men #0 (אוקטובר 1995)
 • X-Men Prime Vol.1 #1 (יולי 1995)
 • Astonishing X-Men Vol.1 #1-4 (מרץ-יוני 1995)
 • Amazing X-Men Vol.1 #1-4 (מרץ-יוני 1995)
 • Weapon X Vol.1 #1-4 (מרץ-יוני 1995)
 • Age of Apocalypse: The Chosen #1 (אפריל 1995)
 • Adventures of Cyclops and Phoenix Vol.1 #1-4 (מאי-אוגוסט 1994)
 • X-Men vs. Avengers #1-4 (אפריל-יולי 1987)
 • Fantastic Four vs. the X-Men #1-4 (פברואר-יוני 1987)
 • X-Men and Alpha Flight Vol.1 #1-2 (דצמבר 1985-ינואר 1986)
 • Beauty and The Beast #1-4 (דצמבר 1984-יוני 1985)
 • X-Men and the Micronauts #1-4 (ינואר-אפריל 1984)
קשתות סיפור

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנות השישים התפרסמו מספר סיפורים של האקס-מן, תחת השם "הבלתי מנוצחים", במגזין הקומיקס "בוקי".
 • קומיקס של אקס-מן מתורגם לעברית יצא בין השנים 1997–1999 על ידי חברת "קונטקט פוינט", בסך הכול פורסמו 23 חוברות בעברית.
 • ב-2000 פורסמו בעברית על ידי הוצאת "ידיעות אחרונות" החוברות שמהוות המשך/הקדמה לעלילת סרט האקס מן הראשון שיצא באותה תקופה בארץ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקס-מן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Hall, Kelley J.; Lucal, Betsy (January 1999). "Tapping into parallel universes: using superhero comic books in sociology courses". Teaching Sociology 27 (1): 60–66. DOI:10.2307/1319247. JSTOR 1319247
 2. ^ Shuckburgh, Emily (2008). Survival: The Survival of the Human Race Cambridge University Press. p. 69. ISBN 978-0-521-71020-6. Retrieved July 14, 2011
 3. ^ X-Men is Not an Allegory of Racial Tolerance, Julian Darius, September 25th 2002
 4. ^ Mutants aren't what they used to be, May 26th 2006
 5. ^ Dr. King's 80th Birthday, Garrett Godwin, January 14th 2009
 6. ^ Dalton, Russell (2011). Marvelous Myths: Marvel Superheroes and Everyday Faith, Chalice Press. p. 89. ISBN 978-0-8272-2338-7
 7. ^ Lyubansky, Mikhail (2008). Prejudice lessons from the Xavier Institute, The Psychology of Superheroes: An Unauthorized Exploration. Benbella Books. pp. 75–90. ISBN 978-1-933771-31-1
 8. ^ Booker, M. Keith (2010). Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels, ABC-CLIO. p. 430. ISBN 978-0-313-35746-6
 9. ^ X-Men and Philosophy: Astonishing Insight and Uncanny Argument in the Mutant X-Verse, Rebecca Housel, Jeremy Wisnewski, March 23rd 2009, ISBN 978-0-470-41340-1
 10. ^ The ‘X-Men’ come out, John Hartl, May 25th 2006
 11. ^ X-Men go west, to San Francisco, Peter Hartlaub, San Francisco Chronicle, August 6th 2008
 12. ^ Raafat, Ahmed; Nasser, Ali (May 2006). Spotlight X-Men, TeenStuff (99)
 13. ^ X-Men 3: The Last Stand Movie Review
אקס-מן
אקס-מן - דמויות אומגה סנטינלאורורהאייסמןאינקאיש אקסאליקסיראםאנג'לאנולארמורבאנשיבולטבום-בוםבישופבלינג!בלינקג'וביליג'ין גרייגמביטדאזלרדאסטדרוויןדומינוהאבוקהאסקהליוןהמשוכפלוולפסבייןוורפאת'חיהחפציבהלונגשוטמאגמהמארוול גירלמג'יקדניאל מונסטארליילה מילרמסווה ופגיוןמרקורינורת'סטארנייטקרולרהופ סאמרססאן-ספוטסאנפיירסברהסורג'סטורםסטרונג גאיסייג'סייפרסייקלופססייריןפולאריספורג'פיקסיפנטומאקספסיילוקפרודיג'יפרופסור אקסאמה פרוסטפרנזיצ'יימברקאנונבולקארמהקולוסוסקוקיות סטפורדקייבלרוגרוקסליידריקטורשאדוקאטשאטרסטארת'אנדרבירד
קבוצות אקס אקס-מן החדשים (2004)אקס-מן החדשים (2012)אקס פורסאקס פקטוראקסקליברג'נריישן אקסהאורותהמוטאנטים החדשים
נבלי-על אוולאנשאומגהאונסלות'אפוקליפסאקסודוסבאסטיוןבלה דונה בודרובלובג'אגרנוטדארק ביסטהוד התפתחותוווית'רוולקןטואדלגיוןמאסטרמיינדמגנטומימיקמיסטיקמיסטר סיניסטרמכשפת השנימלך הצלליםסאורוןסטרייףסלנהעזאזלפיירומדלין פריורטום קאסידי השחורקוויקסילברקיווי בלאקמיקאיל רספוטיןסבסטיאן שו
קבוצות נבלי-על אחוות המוטאנטיםאקס-מן האפליםהבוזזיםהמטהריםהמשוטטיםהשוליותמועדון הלפיירזקיפי הסנטינלפלנקספרשי אפוקליפס
סיפורים ביקום אקס-מן סאגת הפניקס האפלהימי עבר עתידיהאל אוהב, האדם הורגטבח המוטאנטיםנפילת המוטאנטיםאג'נדת ההכחדהשירת התלייןמשיכות קטלניותאמנת הפלנקסעלייתו של אפוקליפסעידן אפוקליפסמבצע אפס סובלנותהתריסרערב ההשמדהבית אםהשמדהזן בסכנת הכחדהתסביך משיחאנו עומדים מופרדיםהייעוד הגלוימלחמת המשיחאוטופיהאומת אקסהביאה השנייהפילוגבריאה מחדשאוונג'רס נגד אקס-מןקרב האטוםאוונג'רס ואקס-מן: הצירמותו של אקסהבלתי אנושיים נגד אקס-מן
שונות אדמנטיוםאימפריית השי'ארהחוק לרישום המוטאנטיםוירוס הירושהכוח הפניקסמוטאנטיםמורלוקיםמשפחת סאמרסנשק אקססטארג'אמרס
וולברין ג'ון ווריית'לוגאן הזקןלורה קינימאווריק (•) אומגה רדגורגוןדאקןהסמוראי הכסוףויילד צ'יילדליידי דת'סטרייקסייברטות'
דדפול אאוטלואלתיאה העיוורתבוב, סוכן הידרהילדת הסנאיסוכן אקססמורקופיקאט (•) אייאקסברבור שחור
עיבודים למדיות נוספות סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןהמוטאנטים החדשיםדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלה
אקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מן
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטר (•) באטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטס (•) איירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדיילהלוחמים שלושהולקיריהסיף (•) האיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקיין (•) אלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (•) אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרה (•) אבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'היילוג'אקטסטאטורסקוט לאנג (•) אולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססאם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידר (•) אגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורו (•) ברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדווילהמענישלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןנייג'ל היגינספוגי נלסוןקולין ווינג (•) בולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל קוטונמאות'קינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סאם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ווקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישורי (•) אדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדולים (•) אדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי-סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • ענק הכוכב (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • ענק מלחמת העולם (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • ענקי מלחמת העולם (פברואר 2010) • הציווי של תנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעה (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןהמוטאנטים החדשיםדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלה
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבורים
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.Dהסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטדפנדרסהבלתי אנושייםספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיה
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס