אקס-מן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אקס-מן

X-Men Vol 3 3 Textless Djurdjevic Variant.jpg
עטיפת החוברת X-Men Vol.3 #3 מנובמבר 2010, אמנות מאת מארקו ג'ורג'ביק.

הוצאה לאור: מארוול קומיקס
הופעת בכורה: The X-Men #1
(ספטמבר 1963)
נוצר על ידי: סטן לי
ג'ק קירבי
נתונים
מצב הקבוצה: פעיל
בסיס פעולה: בית הספר לילדים מחוננים ע"ש ג'ין גריי
בית הספר החדש ע"ש אקסבייר (הקבוצה של סייקלופס)
חברי צוות:
מנהיגי הקבוצה:
סטורם (לשעבר סייקלופס, וולברין, פרופסור אקס ומגנטו)
צוות:
אייסמן, אם, אנג'ל, אנול, ארמור, ג'ובילי, דת'לוק פריים, האסק, כוכב אש, מארוול גירל, נורת'סטאר, נייטקרולר, ספיידרמן, פיקסי, פסיילוק, פרנזי, צ'יימבר, קארמה, קיד אומגה, קולוסוס
אגף התלמידים:
דאסט, הליון, מרקורי, סורג', קיד גלדיאטור, רוקסלייד, אינק, בליינדפולד, בלינג!
חברי צוות בולטים מהעבר:
אורורה, איש אקס, אליקסיר, באנשי, בישופ, ג'אגרנוט, ג'ין גריי, גמביט, דומינו, דיינג'ר, דרווין, וולברין, וולפסביין, וולקן, "חיה", חפציבה, לונגשוט, ליידי מאסטרמיינד, מסווה ופגיון, מימיק, מיסטיק, נאמור, הופ סאמרס, סאן-ספוט, סאנפייר, סייברטות', סייפר, פולאריס, פורג', פנטומאקס, פרודיג'י, קאנונבול, קייבל, סבסטיאן שו, ת'אנדרבירד

(פרטים נוספים באקס-מן - דמויות)

"האקס-מן" (באנגלית: The X-Men) היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על מוטאנטים המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הופעתה הראשונה הייתה בספטמבר 1963 בחוברת The X-Men #1, והיא נוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

זיכיון האקס-מן הוא מהזיכיונות הפופולריים ביותר בתעשיית הקומיקס, עם עשרות סדרות בת המבוססות עליו ואמנים רבים שהפכו לכוכבים בתעשייה בעקבות מעורבותם בו. כמו כן הזיכיון עובד למדיות נוספות כמו סרטי קולנוע, סדרות אנימציה ומשחקי מחשב.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקור לעלילות סדרות הטלוויזיה וסרטי הקולנוע הוא חוברות הקומיקס, על אף שפרטי הדמויות שונו הן בסרטים והן בסדרות האנימציה. ההבדלים עשויים להתבטא בהיסטוריה, בכוחות ובייחוס של כל אחת מהדמויות.

עלילות הסדרה מתרחשות במציאות בה קיימים מוטאנטים, בני אדם שבעקבות קפיצה אבולוציונית נולדו עם יכולות על-אנושיות. אותם מוטאנטים מהווים מיעוט בחברה האנושית, אך הם יוצרים פחד ושנאה בקרב בני האדם הפשוטים החוששים מהכחדתם בשרשרת האבולוציה. בסדרות האנימציה, ה"אדם עליון" (Homo Superior) היה נעלה יותר מהאדם הנבון (Homo Sapiens).

לפי העלילה, בתחילת המאה ה-19 מספר המוטאנטים היה מועט וקיומם לא היה ידוע לרוב הציבור. ממשלותיהן של מעצמות שונות, כמו ארצות הברית ורוסיה נהגו לאסוף מוטאנטים לשורותיהם ולגייסם, לעתים קרובות בכפייה, לשורות סוכנויותיהם החשאיות. במהלך מלחמת העולם השנייה נרדפו אלפי מוטאנטים על ידי הנאצים, ביניהם אריק לנשר, יהודי ממוצא צועני. זוועות המלחמה הטילו את רשמיהם על הילד הצעיר ועזרו לו לעצב את תפישת עולמו המונעת על ידי האמונה כי לנצח בני האנוש ינסו להשמיד את המוטאנטים, עליהם עליו להגן בכל מחיר.

בבגרותו, נסע לנשר ללמוד בישראל ושם הכיר לראשונה את פרופסור צ'ארלס אקסבייר, גם הוא מוטאנט. ביחד פיתחו השניים את יכולותיהם המוטאנטיות - לנשר את יכולותיו לשלוט בשדות האלקטרומגנטיים ובמתכות ואקסבייר את יכולותיו הטלפתיות, עד שהפכו לשניים מהמוטאנטים החזקים בעולם. למרות ידידותם הקרובה, נוצרו חילוקי דעות בין לנשר ואקסבייר בנוגע לעתיד היחסים בין בני האנוש למוטאנטים.

לנשר אימץ לעצמו את הכינוי "מגנטו" וארגן סביבו חבורה של מוטאנטים מתוסכלים החולקים את ראיית עולמו הפסימית. בהנהגתו מתכננת הקבוצה, הנקראת אחוות המוטאנטים, לנקום באנושות ולהבטיח את עתיד בני העל-אנוש. מנגד, פרופסור צ'ארלס אקסבייר המודע לתוכניותיו של עמיתו, מקים פנימיה מיוחדת המאמצת מוטאנטים צעירים שננטשו על ידי הוריהם. את המוטאנטים החזקים בבית ספרו הוא מאמן להיות אקס-מן, קבוצה שתגן על האנושות מפני מגנטו ואיומים אחרים.

עם התפתחות העלילה מתווספים אויבים נוספים שהאקס-מן מגנים על האנושות מפניהם, בהם מוטאנטים חזקים כמו אפוקליפס ומיסטר סיניסטר השואפים לטיהור אתני, בדומה למגנטו. בנוסף לאלה, צריכים האקס-מן להגן גם על בני מינם מפני שנאת זרים הגואה בקרב בני האנוש - שנאה המתבטאת בקבוצות גזעניות כ"ידידי האנושות" ורובוטים ענקיים בשירות הממשלה המכונים "זקיפי הסנטינל" שמטרתם לכלוא מוטאנטים במחנות מעצר של השירותים החשאיים.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – היסטוריה של אקס-מן

הכותב כריס קלרמונט, שהפך לכותב הוותיק והחשוב ביותר בתולדות הסדרה, כמו גם המאייר ג'ון ביירן, שהצטרפו בשנות ה-70, אחראים לכמה מסיפורי האקס-מן המפורסמים ביותר, ביניהם "סאגת הפניקס האפלה", "ימי עבר עתידי" ו"האל אוהב, האדם הורג", ששימש כבסיס של הסרט X-מן 2. בשנות ה-80 המשיכה סדרת האקס-מן לצבור פופולריות, שהובילה להפקתן של סדרות-בת מצליחות נוספות, דוגמת "אקס-פקטור", "אקסקליבר", "אקס פורס", "המוטנטים החדשים" ואחרות. לרוב, הופיעו בסדרות השונות קבוצות אקס-מן המורכבות מחברים שונים, דבר שאיפשר יצירת סיפורי קרוס-אובר ייחודיים הנפרשים על פני מספר כותרים בו-זמנית, דוגמת "טבח המוטאנטים" או "נפילת המוטאנטים". הפופולריות צברה תאוצה בשנות ה-90, עם הצגתן של דמויות חדשות וקשתות סיפור משפיעות כמו אונסלות' ומבצע אפס סובלנות. כמו כן, הרצתו של גראנט מוריסון מתחילת המאה ה-21 שינתה את מאזן הכוחות של הקבוצה, כאשר הציגה ליקום אקס-מן מספר עלילות שנויות במחלוקת.

לאחרונה, יקום האקס-מן על כל סדרות הקומיקס שבו זכה לטלטלה גדולה במיני סדרה "בית אם" והמשכיה, כאשר מרבית מהמוטאנטים הופשטו מכל כוחותיהם, וכך החל החיפוש אחר מושיע חדש בקרב המוטאנטים, כפי שסופר בטרילוגיית הסיפורים "תסביך משיח", "מלחמת המשיח" ו"הביאה השנייה". נכון להיום, סיפור הקרוס-אובר "אוונג'רס נגד אקס-מן" הביא את סיפור מלחמתם של האקס-מן בקבוצת האוונג'רס על עתידו של גזע המוטאנטים וכן לתוצאות מרחיקות לכת.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן - דמויות

במרוצת השנים, חבורת האקס-מן ידעה מספר תהפוכות ושינויים בהרכב. החל מחמשת החברים המקוריים (סייקלופס, ג'ין גריי, אייסמן, חיה ואנג'ל), דרך הקמתה מחדש של הקבוצה (שכללה את סייקלופס, סטורם, וולברין, קולוסוס, נייטקרולר, גמביט, רוג ושאדוקאט), הצטרפותם של חברי צוות בלתי צפויים (כדוגמת נבלי-העל מגנטו, מיסטיק, סייברטות', ג'אגרנוט ואמה פרוסט) ולשתי התפלגויות הקבוצה לתתי-קבוצות - הפילוג הראשון עוד בשנות ה-90 של המאה ה-20 בין סייקלופס לסטורם לאחר קרב על מנהיגות, ופילוג שני בשנת 2011 בין סייקלופס לוולברין עקב חילוקי דעות פילוסופיים בלתי ניתנים לגישור.

לצד חבורת האקס-מן פעלו קבוצות מוטאנטים נוספות כדוגמת "אקס פורס" של קייבל ולאחר מכן וולברין, "אקס פקטור" של סייקלופס, האבוק ולאחר מכן המשוכפל, "אקסקליבר" של קפטן בריטניה, "Generation X" של באנשי ואמה פרוסט, ו"המוטאנטים החדשים" בהנהגתה של מיראז'. בני בריתם של האקס-מן כוללים את דמויותיהם של ספיידרמן ודדפול, סוכנות S.H.I.E.L.D וקבוצת גיבורי-העל האוונג'רס (אם כי לאחרונה נקלעו שתי הקבוצות למחלוקת בקשת הסיפור אוונג'רס נגד אקס-מן של שנת 2012).

מבין קבוצות נבלי-העל שהופיעו במשך השנים נמנות "אחוות המוטאנטים" ו"השוליות" של מגנטו, "המשוטטים" של מיסטר סיניסטר, "מועדון הלפייר" בראשותו של סבסטיאן שו, "המורלוקים" בראשותה של קאליסטו ולאחר מכן סטורם, "פרשי אפוקליפס" של אפוקליפס, "אקס-מן האפלים" של נורמן אוסבורן, "הבוזזים" של דונלד פירס, ו"המטהרים" של הכומר ויליאם סטרייקר.

עולם האקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת האקס-מן חיה ביקום מארוול יחד עם דמויות נוספות של החברה. הם נלחמים באיומים בסדרי גודל שונים, החל מגנבים מוטאנטים וכלה באיומים בין-גלקטים. מבחינה היסטורית, בסיסם של האקס-מן היה במכון אקסבייר שבצפון מזרח מחוז ווסטצ'סטר, ניו יורק. כלפי חוץ, מכון אקסבייר מתפקד כבית ספר לילדים מחוננים עד לשנות ה-2000, בהן אקסבייר חשף את מטרתו האמיתית של בית הספר, והמכון הפך לשמש כפנימייה לילדים מוטאנטים באשר הם. בנוסף, אקסבייר מימן תאגיד שעזר למוטאנטים ברחבי העולם, אולם תאגיד זה הפסיק את פעולתו בעקבות אירועי "השמדה" של שנת 2006.

קבוצת אקס-מן נעזרת באמצעים טכנולוגיים רבים לפעילותה. כך למשל, אקסבייר מאתר מוטאנטים ברחבי העולם באמצעות מתקן בשם "סרברו" ("מוח" בספרדית) המעצים את כוחותיו הטלפתיים; הקבוצה מתאמנת לקראת משימות ב"חדר הסכנה", שתואר בתחילה כחדר המכיל נשקים ומלכודות ומאוחר יותר גם סימולציות הולוגרפיות; וכן מטוס הסילון המוכר והידוע של הקבוצה, שנקרא בשם "הציפור השחורה".

זיכיון אקס-מן הציג מספר מקומות בדיוניים לתוך יקום מארוול, ביניהם:

 • אסטרואיד אם (Asteroid M) - אסטרואיד שנוצר בידי מגנטו, המשמש כאוטופיה לגזע המוטאנטים ומתקן אימונים.
 • ג'נושה (Genosha) - אי בדיוני ליד מדגסקר שבו מתנהל משטר אפרטהייד ממושך נגד מוטאנטים. האו"ם העניק למגנטו ריבונות מלאה על האי בסיפור E Is for Extinction.
 • מדריפור (Madripoor) - אי בדרום-מזרח אסיה הממוקם דרומית למצר מלאקה מדרום-מערב לסינגפור. בעבר הרחוק, האי היה מקום מפלט לפיראטים שכן אין בו הסכם הסגרה לפושעים.
 • אי מיואר (Muir Island) - אי מרוחק ששוכן לחופי סקוטלנד, וידוע בשל מתחם המעבדה של מוירה מק'טאגרט הממוקם בו.
 • הארץ הפראית (Savage Land) - מקום שמור באנטארקטיקה בו מתנהלים חיים של זנים נכחדים, ביניהם דינוזאורים.
 • אוטופיה (Utopia) - סייקלופס גרם לאסטרואיד M לעלות מתוך האוקיינוס השקט לחופי סן פרנסיסקו כתגובה לעלייה בתנועות מחאה אנטי-מוטאנטיות, ובכדי ליצור מקום שישמש כאומת המוטאנטים.
 • פרובידנס (Providence) - אי מלאכותי שנוצר על ידי קייבל, ושימש כמפקדת האקס-מן. הופיע לראשונה בחוברת Cable & Deadpool #6 מאוקטובר 2004, והושמד כשקייבל פוצץ אותו בחוברת X-Men Vol.2 #200.

סוגיות חברתיות המשתקפות בסיפורי האקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

"האקס-מן שנואים, נפחדים ומתועבים בידי האנושות כקולקטיב משום סיבה שהיא מלבד היותם מוטאנטים. אז מה שיש לנו כאן, במכוון או שלא, זהו ספר אודות גזענות, צרות אופקים ודעה קדומה."
כריס קלרמונט, כותב Uncanny X-Men, ‏1981

הקונפליקט בין מוטאנטים לבני אדם רגילים לעתים מקבל השוואה לקונפליקטים של קבוצות מיעוטים כמו אפרו-אמריקנים, יהודים, קומוניסטים, קהילת הלהט"ב וכיוצא בזה‏[1][2]. ברמה האישית, מספר חברים בקבוצה משמשים כמטפורה היות שכוחותיהם משרטטים מאפיינים מסוימים בטבעו של האחר.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות אנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חמשת החברים המקוריים של האקס-מן הופיעו לראשונה בסדרת אנימציה משנות ה-60 בשם "גיבורי מארוול".
 • בשנות ה-80 של המאה ה-20, חבורת האקס-מן הופיעו בהופעות אורח בשלושה פרקים מתוך סדרת האנימציה "ספיידרמן וחבריו המדהימים".
 • בשנת 1989 הופק פרק פיילוט לסדרת אנימציה בשם "Pryde of The X-Men", סדרה שלא זכתה לצאת.
 • בין השנים 1992 - 1997 שודרה למשך חמש עונות סדרת האנימציה המלאה הראשונה של האקס-מן, "אקס-מן: סדרת האנימציה", בה הוצגו הדמויות הראשיות והופיעו מגוון רחב של דמויות מיקום אקס-מן כמו גם עלילות נרחבות מחוברות הקומיקס. כמו כן, הקבוצה התארחה בספיידרמן: סדרת האנימציה של אמצע שנות ה-90, בפרקים The Mutant Agenda ו-Mutants Revenge.
 • בין השנים 2000 - 2003 שודרה סדרת האנימציה "אקס-מן: הדור הבא", שבה הוצגו גרסאותיהן הצעירות יותר של דמויות האקס-מן השונות.
 • בשנת 2008 שודרה סדרת האנימציה "וולברין והאקס-מן", ששרדה עונה אחת בלבד.
 • בשנים 2011-2012 משודרת סדרת האנימה היפנית "אקס מן: האנימה".

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן (סדרת סרטים)

סרטי הקולנוע על חבורת האקס-מן כוללים נכון להיום שבעה סרטים. שלושת סרטי האקס-מן הראשונים יצאו בהפרש של שלוש שנים בין השנים 2000-‏2006 ומתמקדים בחבורת האקס-מן ומלחמתם באחוות המוטאנטים של מגנטו. הסרט הרביעי, "X-מן המקור: וולברין", הוא סרט ספין-אוף-מקדים המתמקד בדמותו של וולברין. הסרט החמישי, "X-מן: ההתחלה", עוסק בהרפתקאותיהם המוקדמות של צ'ארלס אקסבייר ואריק לנשר בצעירותם. השישי במספר, "וולברין", הוא סרט נוסף שעוסק בדמותו של וולברין אך בניגוד לקודמו אינו מהווה המשך ישיר אליו ועומד בפני עצמו. הסרט השביעי, "אקס-מן: העתיד שהיה", מאחד את כוכבי הסרטים ומבוסס על קשת הסיפור "אקס-מן: ימי עבר עתידי".

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנות השישים התפרסמו מספר סיפורים של האקס-מן, תחת השם "הבלתי מנוצחים", במגזין הקומיקס "בוקי".
 • קומיקס של אקס-מן מתורגם לעברית יצא בין 1997-1999 על ידי חברת "קונטקט פוינט", בסך הכול פורסמו 23 חוברות בעברית.
 • ב-2000 פורסמו בעברית על ידי הוצאת "ידיעות אחרונות" החוברות שמהוות המשך/הקדמה לעלילת סרט האקס מן הראשון שיצא באותה תקופה בארץ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Hall, Kelley J.; Lucal, Betsy (January 1999). "Tapping into parallel universes: using superhero comic books in sociology courses". Teaching Sociology 27 (1): 60–66. DOI:10.2307/1319247. JSTOR 1319247
 2. ^ Shuckburgh, Emily (2008). Survival: The Survival of the Human Race Cambridge University Press. p. 69. ISBN 978-0-521-71020-6. Retrieved July 14, 2011
 3. ^ X-Men is Not an Allegory of Racial Tolerance, Julian Darius, September 25th 2002
 4. ^ Mutants aren't what they used to be, May 26th 2006
 5. ^ Dr. King's 80th Birthday, Garrett Godwin, January 14th 2009
 6. ^ Dalton, Russell (2011). Marvelous Myths: Marvel Superheroes and Everyday Faith, Chalice Press. p. 89. ISBN 978-0-8272-2338-7
 7. ^ Lyubansky, Mikhail (2008). Prejudice lessons from the Xavier Institute, The Psychology of Superheroes: An Unauthorized Exploration. Benbella Books. pp. 75–90. ISBN 978-1-933771-31-1
 8. ^ Booker, M. Keith (2010). Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels, ABC-CLIO. p. 430. ISBN 978-0-313-35746-6
 9. ^ X-Men and Philosophy: Astonishing Insight and Uncanny Argument in the Mutant X-Verse, Rebecca Housel, Jeremy Wisnewski, March 23rd 2009, ISBN 978-0-470-41340-1
 10. ^ The ‘X-Men’ come out, John Hartl, May 25th 2006
 11. ^ X-Men go west, to San Francisco, Peter Hartlaub, San Francisco Chronicle, August 6th 2008‏
 12. ^ Raafat, Ahmed; Nasser, Ali (May 2006). Spotlight X-Men, TeenStuff (99)
 13. ^ X-Men 3: The Last Stand Movie Review
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס