ארגון הנוער האספרנטיסטי הכלל-עולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ארגון הנוער האספרנטיסטי הכלל-עולמי (אספרנטו: Tutmonda Esperantista Junulara Organizo - TEJO) הוא ארגון המוקדש לקידום שפת ותרבות האספרנטו בקרב צעירים ברחבי העולם עד גיל 35, ומהווה את המשמרת הצעירה של אגודת האספרנטו העולמית (UEA). הארגון הוקם בשנת 1938, וכיום חברים בו כ-2000 צעירים ברחבי העולם.

ניתן להיות חברים ישירים בארגון או באחת מ-46 השלוחות הלאומיות שלו. כמו כן מקיים הארגון קשרים עם 13 ארגוני נוער אספרנטיסטיים לאומיים נוספים שאינם חברים בו.

TEJO מארגן את קונגרס הנוער העולמי (Internacia Junulara Kongreso) שמתרחש מדי שנה במדינה אחרת, ונמשך על פי רוב שבוע בהשתתפות כמה מאות צעירים מרחבי העולם. עוד מקיים הארגון מספר סמינרים בשנה בנושאין משתנים כגון זכויות אדם, גלובליזציה, קשייהם של דוברי שפות מיעוט, והשפעת האינטרנט על קידום הבנה הדדית.

קונגרס הנוער העולמי 2016

הארגון מפרסם מגזין בשם TEJO tutmonde שחלקים מתוכנו מפורסמים גם במגזין Kontakto (קשר) לצעירים ולמתחילים בהוצאת UEA. כמו כן במשך שנים רבות היה הארגון המוציא לאור של ספרי הכתובות השנתיים של פרויקט פספורטה סרבו - המסייע לאספרנטיסטים להתארח בחינם אצל אספרנטיסטים אחרים בחו"ל. כיום מפעיל הארגון את הפרויקט באמצעות אתר אינטרנט.

לארגון גם ועדה לקשרי חוץ המקיימת קשרים עם ארגוני נוער וצעירים שאינם אספרנטיסטיים.

נשיאת הארגון כיום היא שרלוט שרפינג לארסון משוודיה והמזכירה הכללית היא קונסטנזה שונפלד (המכונה טושקה) מגרמניה. משרדי הארגון ממוקמים בעיר רוטרדם שבהולנד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר החברים ב-TEJO לאורך השנים. בכחול חברות ישירה ובאדום חברות באמצעות השלוחות הלאומיות

ב-1938, שני מורים הולנדים, בני הזוג אליזבת וקורנליס יוסינוס ואן ויננדאל, ארגנו מפגש לילדים אספרנטיסים מ-10 מדינות בעיירה גרואט (Groet) בהולנד. כך למעשה נולד 'ארגון הנוער העולמי' (TJO). בשנה לאחר מכן השתתפו למעלה מ-800 ילדים מ-20 מדינות במפגש נוסף שאורגן בעיירה טרוורן (Tervuren) בבלגיה (ליד בריסל).

מלחמת העולם השנייה עצרה את התפתחות הארגון והוא שב לפעול רק ב-1945, כאשר החל לפרסם מחדש את המגזין 'החיים הצעירים' (La Juna Vivo). קונגרס הנוער הבינלאומי הראשון נערך באיפסוויץ' שבבריטניה ב-1947.

בעוד בתחילתו הורכב הארגון בעיקר ממורים לאספרנטו, בניהולו של המורה פייטר קרייט מהולנד, עם הזמן הלך והפך לארגון צעירים וב-1951 הייתה הנהלתו מורכבת מצעירים בלבד. ב-1952 שינה הארגון את שמו לשם הנוכחי. בשנת 1956 התחבר ל-UEA והפך למשמרת הצעירה של הארגון הבוגר. בשנת 1971 שולב המערך הכלכלי של הארגון לגמרי ב-UEA.

ב-1959 התקיים קונגרס הנוער האספרנטיסטי לראשונה במדינה קומוניסטית - בעיר גדנסק שבפולין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]