ארגון שחקני הכדורגל העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארגון שחקני הכדורגל העולמי
FIFpro
קובץ:FIFPro Logo.svg
ענפי ספורט כדורגל
מיקום המטה הופדורפ, הולנד
נשיא דיויד אגנזו
תאריך ייסוד 1965
האתר הרשמי

ארגון שחקני הכדורגל העולמיאנגלית: International Federation of Professional Footballers, ראשי תיבות: FIFPro) הוא הגוף המייצג את 65,000 הכדורגלנים וכדורגלניות המקצועניים בעולם, ומורכב מ-67 ארגוני כדורגלנים לאומיים. 5 ארגוני שחקנים לאומיים מועמדים להצטרפות, 8 ארגונים מוגדרים כמשקיפים ומטה הארגון ממוקם בהולנד. מטרת הארגון היא קידום מעמד ותנאי השחקנים והשחקניות המקצוענים בעולם תוך יצירת סולידריות, שיתוף פעולה, תיאום וייעוץ בין הארגונים בארצות השונות. בנוסף לפעולותיו, מחלק הארגון את פרס 11 השחקנים הטובים של השנה FIFA FIFPRO Men's World 11 ו-11 השחקניות הטובות של השנה FIFA FIFPRO Women's World 11 לשחקנים ולשחקניות שנבחרים על ידי הכדורגלנים החברים בארגון.

ההיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 1965 נפגשו בפריז נציגים של ארגוני שחקני כדורגל מצרפת, אנגליה, סקוטלנד, איטליה והולנד במטרה להקים ארגון עולמי שידאג לקידום הכדורגלנים בעולם. הקונגרס הראשון התקיים ב-1966 בלונדון ושם נקבעו הקווים המנחים לפעילותו. בתחילה נקבע שיערך קונגרס כזה פעם ב-4 שנים, מעט לפני משחקי הגביע העולמי, אך בהמשך הוחלט כי יש צורך לקיים אותו בכל שנה ואכן במשך השנים נערכו קונגרסים בערים שונות ברחבי העולם.

חברי הארגון והנהלתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה כלל הארגון רק ארגוני שחקנים מאירופה אך בהמשך התרחב וקלט לתוכו ארגונים מארצות בכל היבשות ונכון ל-2021 כולל 67 ארגוני שחקנים כחברים מלאים, 5 ארגונים שמועמדים לחברות ו-8 ארגונים שנחשבים משקיפים בלבד.

הארגון בוחר לעצמו הנהלה בבחירות מבין נציגים של הארגונים השונים החברים בו. בספטמבר 2021 נבחרה קארין סנדל לכהן כחברה בהנהלת הארגון והייתה הראשונה לייצג בה את ישראל.[1]

FIFPRO World 11[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2005 הזמין הארגון את כל הכדורגלנים החברים בו לבחור את 11 השחקנים הטובים של השנה והפרס נקרא FIFPRO World 11. החל משנת 2014 הוכרז גם על בחירת השחקניות הטובות והפרס נקרא FIFPRO Women's World 11. בהמשך נוצר שיתוף פעולה בנושא עם פיפ"א ושם הפרס שונה ל-FIFA FIFPRO Men's World 11 ו-FIFA FIFPRO Women's World 11 בהתאמה. בין הכדורגלנים, ליונל מסי וכריסטיאנו רונאלדו נבחרו 14 פעמים ובין הכדורגלניות וונדי רנאר נבחרה 5 פעמים.

ישראל והארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודשים הראשונים להקמת ארגון שחקני הכדורגל בישראל סירב הארגון העולמי להכיר בו כארגון המייצג את השחקנים בישראל. רק לאחר מאמצים מרובים, ומשהוכיח הארגון החדש כי מרבית השחקנים חברו אליו, התקבל הארגון הישראלי החדש על ידי FIFPro העולמי. בתחילה, הוכר הארגון רק כמשקיף ובנובמבר 2016 התקבל באופן רשמי כחבר מן המניין בארגון FIFPro העולמי.[2][3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]