ארז אשל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארז אשל
אשל (מימין) עם משתתפי גמר חידון התנ"ך הישראלי למבוגרים לשנת תשע"ד

ארז אשל (נולד ב־8 ביולי 1969) הוא פעיל חברתי ופוליטי המזוהה עם 'הימין החדש' הישראלי. בעבר שימש בתפקידים מנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך וראש מכינת עין פרת והיה אחד ממנהיגי מאבק הסטודנטים להפחתת שכר הלימוד בשנת 1998.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בישראל. עם גיוסו לצה"ל החל אשל את דרכו הצבאית בקורס טיס, אך נשר ממנו והתנדב לחטיבת הצנחנים. בצנחנים עבר מסלול הכשרה כלוחם וקורס מ"כים חי"ר. כמפקד סיור נפצע במהלך האינתיפאדה הראשונה מאבן שפגעה בו. לאחר מכן יצא לקורס קציני חי"ר בשנת 1989. שם התפרסם אשל לראשונה כשהיה אחד הצוערים העיקריים אחריהם עקב הסרט התיעודי "להיות קצין"[1]. בהמשך שימש כמפקד פלוגה ביחידת מגלן וכקצין הדרכה של חטיבת הצנחנים[2]. לאחר רצח רבין היה אשל ממקימי תנועת דור שלום, והיה אחד השותפים בהקמת המדרשות הישראליות למנהיגות חברתית "נחשון" במצודת יואב, "מיצר" ברמת הגולן, "גליל עליון" בקיבוץ מעיין ברוך, "עין פרת" בכפר אדומים, "בני ציון" בתל אביב, "ערבה" בחצבה ו"תבור" בנצרת עילית.

לפני שנבחר לראשות אגודת הסטודנטים באוניברסיטת ת"א אשל ניהל, במשך שנתיים, את בית הספר 'מרום' - תיכון לתלמידים לקויי למידה ובסיכון בכפר הירוק, במסגרתו נותנים מענה לתלמידים שנשרו ממוסדות החינוך ואשר בשל קשיים לימודיים ורגשיים לא מצאו את מקומם במסגרות הקיימות.

בינואר 1998 נבחר לראשות אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב מטעם תנועת דור שלום, לאחר שנים בהן שלטו באגודת הסטודנטים נציגי תא העבודה. באוקטובר 1998 הוביל עם יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית ליאור רוטברט ויו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון גילה גמליאל, מאבק מתוקשר להפחתת שכר הלימוד באוניברסיטאות, ולשינוי פניה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. למרות תמיכה רחבה בציבור ובתקשורת, הסתיים המאבק לאחר 40 יום בהבטחה מעורפלת של בנימין נתניהו להקים ועדה שתדון בשכר הלימוד.

אשל התפטר מראשות אגודת הסטודנטים בתל אביב מיד לאחר סיום מאבק הסטודנטים. הוא היה ממקימי עמותת "תנו לעבוד בכבוד", אחת העמותות שנחקרו בהקשר לפרשת עמותות ברק, במערכת הבחירות של אהוד ברק לראשות הממשלה, אך לא הואשם בפרשה. הוא המשיך לתת תנופה למפעל המכינות הקדם צבאיות ולאחר מכן ניגש להקמת מדרשה למנהיגות במדבר יהודה - מרכז רוחני ותרבותי עבור המדרשות כולן. אשל היה מעורב בהקמת אוהל צום ולימוד למען אחדות ישראל שמתקיים ביום הזיכרון לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין. וכאחד מיזמי "הלילה לא לומדים תורה" בט' באב שעוסק בהידברות בנושאים שונים המעסיקים את הציבוריות הישראלית. כמו כן היה מיוזמי הקמת תנועת אחרי, שעוסקת בהכנה של בני נוער לקראת שירות צבאי משמעותי ובמעורבות קהילתית.

אשל כיהן כסמנכ"ל לענייני סטודנטים במרכז שלם, הנחה קבוצות הנהגה שונות בחברה הישראלית, וייעץ לגופים שונים בפוליטיקה, בכלכלה ובחברה הישראליות. בין היתר היה מעורב בייעוץ פוליטי למועמדים במזרח אירופה ובקמפיינים פוליטיים ומסחריים ברחבי העולם. הוא הדמות המרכזית העומדת מאחורי הקמת ארגון השומר החדש[דרוש מקור] וגייס את רוב כספי הארגון מאוונגליסטים-אמריקניים. ביולי 2012 מונה למנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך[3] ושימש בתפקיד במשך כשנתיים.

ב 13 בדצמבר 2015 הופיע ארז מעל בימת TED באוקראינה ושם שטח את משנתו[4] בענייני חינוך, מנהיגות ופיתוח בקרב צעירים, תחום בו הוא עוסק כיום.

ב 15 בדצמבר 2016 קרא ארז ברשתות החברתיות[5] להתגייס לקרב, למען תושבי חלב בסוריה.

בשירות המילואים שימש אשל כמפקד פלוגה והוביל אותה במלחמת לבנון השנייה[6]. כיום משמש אשל כקצין מטה באוגדה בדרגת סא"ל.

אשל נשוי ואב לשבעה ילדים. הוא מתגורר עם משפחתו בכפר אדומים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]