אריה אמריקני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מצוטטים מאמרים אלמוניים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןאריה אמריקני
American lion (white background).jpg
תקופה
פליסטוקן, כ-340–11 אלף שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
תת־סדרה: דמויי חתול
משפחה: חתוליים
סוג: פנתר
מין: אריה אמריקני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera atrox
‏(1853) Leidy
תחום תפוצה
Cave lion range.png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שחזור אפשרי של אריה אמריקני

אריה אמריקני (שם מדעי: Panthera atrox) הוא מין של טורף נכחד הקרוב לאריה מהסוג פנתר שבמשפחת החתוליים. האריה היה אנדמי לאמריקה הצפונית ולצפון מערב אמריקה הדרומית. הוא חי בתקופת הפליסטוקן, לפני 0.34 מיליון שנים עד 11,000 שנה, אז נכחד. בדיקות גנטיות הראו שהוא קרוב לאריה המערות שחי באותה תקופה באירואסיה.

האריה האמריקני הוא מהחתוליים הגדולים ביותר שהתקיימו אי פעם, גדול ב-25% לערך מהאריה האפריקני של ימינו.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור אריה זה באמריקה הצפונית ומעריכים שהאריות נדדו עד לצפון-מערב אמריקה הדרומית כחלק מהחילוף האמריקני הגדול. משערים שאורך גופו היה 2.5-1.6 מטרים, וגובה כתפיו היה 1.2 מטרים כשעמד. כלומר, הוא התחרה על טרף קטן יותר מאשר הדוב קצר-הפנים הענקי, שהיה הטורף הגדול ביותר באמריקה הצפונית בזמנו. הוא היה בנוי בצורה פחות מאסיבית מאשר הטיגריס השנחרבי, שייתכן והגיע למשקל של 360 ק"ג.

כמאה פרטים של אריות אמריקנים אותרו בבורות הזפת בלה בריאה שבקליפורניה, כך שמבנה גופם ידוע היטב. המאפיינים והשיניים שלהם מזכירים מאוד אריות מודרניים, אך הם גדולים מהם במידה ניכרת. מעריכים כי האריה האמריקני הוא התת-מין הגדול ביותר של האריה.

טווח[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריות הקדומים ביותר באמריקה מדרום לאלסקה הם מהתקופה שלפני כ-340 אלף שנה. לאחר מכן, הם התפשטו בצורה נרחבת מאלברטה עד מרילנד ועד פרו. באמריקה הצפונית הם נמצאו ביותר מקומות במערב מאשר במזרח. נמצאו אף שרידים בדרום עד לצ'יאפס, מקסיקו.

הם לא נמצאו באותם אזורים בהם היגואר היה נוכח, שכן האחרון העדיף יערות וג'ונגלים, בעוד האריה העדיף אזורים פתוחים.

כמו יונקים גדולים רבים, הוא נכחד בסוף תקופת הפליסטוקן. המאובנים האחרונים שנמצאו, מאדמונטון, מתארכים אותו ללפני 11,350 שנה.

סביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחלק מהאזורים בהם היו נפוצים, האריות חיו בתנאי אקלים קר. קרוב לוודאי שהם השתמשו במערות לצורך מחסה מהקור. ייתכן והם ריפדו את המאורות שלהם בעלים או בעשבים, בדומה לטיגריס הסיבירי כיום.

בבורות הזפת בלה-בריאה נמצאו פחות מאובנים שלהם משל כל טורף אחר, כגון הטיגריס שנחרבי או זאב בלהות. הדבר עשוי להצביע על כך שהם היו חכמים דיים להימנע מהסכנה.

האריה האמריקני צד איילים, סוסים, גמלים וטפירים צפון-אמריקנים (כיום כולם נכחדו), ביזון אמריקאי, ממותות ואוכלי צמחים גדולים אחרים. הוא נכחד בערך באותו הזמן שרוב היונקים הגדולים של אמריקה הצפונית נכחדו. עצמותיהם נמצאו באתרים אינדיאניים, עובדה היכולה לרמז שציד על ידי האדם תרם להכחדתם.

סיווג[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריה האמריקני סווג תחילה כמין רחוק בסוג פנתר, וניתן לו השם המדעי Panthera atrox, שמשמעותו "פנתר אכזר" בלטינית. הגולגולת שלו דמתה לזו של היגואר. כמה כותבי מאמרים מודרניים קיבלו דעה זו, אולם רוב המומחים חושבים כי הוא קרוב של האריה האפריקאי ושל אריה המערות שגם הוא נכחד. ישנם פלאונטולוגים מודרניים המסווגים אותו כתת-מין של האריה ולא כמין נפרד. אחרים חוזרים לסברה המקורית ומניחים שהוא מין נפרד שהתפתח באמריקה הצפונית בנפרד משאר האריות, כך שהוא מין עצמאי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אריה אמריקני בוויקישיתוף