אריה ברברי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןאריה ברברי
Jielbeaumadier lionne de latlas madrid 2014.jpeg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
תת־סדרה: דמויי חתול
משפחה: חתוליים
תת־משפחה: חתולים גדולים
סוג: פנתר
מין: אריה
תת־מין: אריה ברברי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera leo leo
ליניאוס, 1758
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אריה ברברי (שם מדעי: Panthera leo leo) הוא תת-המין הגדול ביותר של האריה. האריה הברברי נכחד בטבע ולמעשה שנים רבות האמינו שתת-מין זה נכחד מהעולם, ואולם מספר אריות מתת מין זה זוהו בגני חיות שונים.

תחום התפוצה שלו כלל את מרוקו, תוניס, לוב ומצרים.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריה הברברי נחשב לגדול ולכבד בתת-המינים של האריות. משקל הזכרים היה כ-190–230 ק"ג ומשקל הנקבות היה כ-150–190 ק"ג. יש חוקרים המפקפקים בהערכות משקל אלו וסבורים שמשקלו האמיתי של האריה הברברי היה זהה לזה של אריות מזרח אפריקה.[דרוש מקור] אורך האריה הברברי היה כ-2.7–3.4 מטר ואורך הנקבות היה כ-2.1–2.7 מטר. חרטומו של האריה הברברי קצר בהשוואה לזה של תת-מינים אחרים, פניו רחבות, עיניו גדולות וצבע אישוניו ענברי ובעל רשתית שקופה. צבע פרוות ראשו של האריה זהוב, אך שאר גופו כהה ורעמת שיערו ארוכה מאוד, בצבע חום כהה או שחור ונמתחת מראשו ועד לבטנו. לאריות הברבריים אין מוטציות צבע כמו לשאר תת-מינים האריות. בניגוד לשאר תת-המינים האחרים, אריות אלו לא חיו בלהקות כתוצאה מהמחסור במזון באזור מחייתם. האריה הברברי ניזון בעיקר מהכבש הברברי, חזיר בר, צבי קווייר, צבי הנגב, בובאל צפוני והאייל הברבארי.

משך ההיריון של לביאת האריה הברברי כ-110 ימים, והוא הניב שגר של 1-6 גורים בצבע חום מנומר. הגורים מתחילים ללכת לאחר 13 ימים. הלביאה מגיעה לבגרות מינית בגיל שנתיים. הזכרים מתחילים להפגין התעניינות בנקבות לאחר 24–30 חודשים.

הכחדה בטבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לשאר תת-המינים האפריקנים של האריה, האריה הברברי היה שוכן הרים. את תחום תפוצתו חלק עם עוד שני טורפי על - דוב אטלסי (נכחד) ונמר ברבארי (סכנת הכחדה חמורה). התיעוד האחרון של אריה ברברי בטבע היה פרט שניצוד בהרי האטלס בשנת 1922. עד לאחרונה סברו כי תת-המין נכחד גם בשבייה, אך אותרו כמה אריות ברברים או צאצאיהם המוחזקים בשבי ברחבי העולם. בגן החיות של פורט לימפן יש שנים עשר פרטים שהתקבלו מידי מלך מרוקו ובגן החיות של אדיס אבבה יש אוכלוסייה של אחד עשר פרטים שככל הנראה שייכת לתת מין זה.

פרויקט האריות הברברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלות שנים של מחקר החלה חברת WildLink International, בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד, בפרויקט השבה לחיים של תת-המין, בסיוע טכנולוגיות מחקר דנ״א מתקדמות. בשלב הראשון זוהה הדנ״א של האריות הברברים, בסיוע דגימות דנ״א של שרידי אריות ברברים במוזיאונים באירופה. בדגימות אלו השתמשו באוקספורד כדי למפות את הדנ״א של האריה הברברי. אחרי המיפוי נבדקו אריות בגני חיות כדי לבחון אם נותרו אריות ברברים חיים, ונמצאו פרטים מתת מין זה בגן החיות טמרה שבמרוקו. השלב האחרון בפרויקט, שטרם הסתיים, הוא השבה לטבע של האריה הברברי. אוניברסיטת אוקסופרד הסכימה לממן את התהליך הממושך של השבתם לטבע של אריות ברברים לפארק הלאומי של הרי האטלס, ולחקור את סיכויי הישרדותם לאחר ההשבה. עקב מחסור במימון הוקפא הפרויקט, אך לאחרונה הושבו שישה פרטים של אריה ברברי לשמורת הטבע הפרטית "אקוילה" שבדרום אפריקה, הרחוקה שעתיים בנסיעה מקייפטאון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]