אריה ברברי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאריה ברברי
Ljubljana (ZOO) - lev Boy (Panthera leo), 2005.jpg
מצב שימור

מצב שימור: נכחד בטבע (EW)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: נכחד
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
משפחה: חתוליים
סוג: פנתר
מין: אריה
תת־מין: אריה ברברי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera leo leo
‏(ליניאוס, 1758)

אריה ברברי (שם מדעי: Panthera leo leo) הוא תת-המין הגדול ביותר של האריה. האריה הברבארי נכחד בטבע ולמעשה שנים רבות האמינו שתת-מין זה נכחד מהעולם, ואולם מספר אריות מתת מין זה זוהו בגני חיות ובקרקסים שונים.

תחום התפוצה שלו כלל את מרוקו, תוניס, לוב ומצרים.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריה הברבארי נחשב כגדול והכבד שבין תתי המין של האריות. משקל הזכרים הוא כ-190-‏230 ק"ג ואילו משקל הנקבות הוא כ-150-‏190 ק"ג. משקלים אלו הוטלו בספק על ידי חלק מהחוקרים כהיותם מוגזמים, ושמשקלו האמיתי היה כמו של האריות ממזרח אפריקה. אורך האריה הברבארי הוא כ-2.7-‏3.4 מטר ואורך הנקבות היה בסביבות 2.1-‏2.7 מטר. ביחס לשאר תתי המין של האריה חרטומו קצר. הפנים של האריה הברבארי רחבות, עיניו גדולות, צבע אישוניו בצבע ענבר. עיניו של האריה הברבארי בעלות רשתית שקופה. ראשו של האריה הברבארי הוא בצבע זהוב ושאר גופו כהה. רעמת שיערו בצבע חום כהה מאוד עד שחור וארוכה, היא נמתחת מראשו עד לבטנו. לאריות הברבאריים אין מוטציות צבע כמו לשאר תתי מין האריות.

בניגוד לשאר תתי המין האחרים, אריות אלו לא חיו בלהקות כתוצאה מהמחסור במזון באזור מחייתם.

האריה הברבארי ניזון בעיקר מהכבש הברבארי, חזיר בר, צבי קווייר, צבי הנגב והאייל הברבארי.

משך ההיריון הוא כ-110 ימים, ובסופו נולדים כ-1-‏6 גורים. הגורים נולדים מנומרים וצבעם חום. הגורים מתחילים ללכת לאחר 13 ימים. הלביאה מגיעה לבגרות מינית בגיל שנתיים. הזכרים מתחילים להראות התעניינות בנקבות לאחר 24-‏30 חודשים.

הכחדה בטבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לשאר תת-המינים האפריקנים של האריה, היה האריה הברבארי שוכן הרים. את תחום תפוצתו חלק עם עוד שני טורפי על - דוב אטלסי (נכחד) ונמר ברבארי (סכנת הכחדה חמורה). התיעוד האחרון של אריה ברבארי בטבע היה פרט שניצוד בהרי האטלס בשנת 1922. מאמינים שהוא גם נכחד בשבי גם כן. אולם, אותרו מספר אריות ברבארים, או צאצאים שלהם, שמוחזקים בשבי ברחבי העולם. בגן החיות של פורט לימפן מוחזקים שנים עשר פרטים שהתקבלו מידי מלך מרוקו ובגן החיות של אדיס אבבה מוחזקת אוכלוסייה של אחד עשר פרטים שככל הנראה שייכת לתת מין זה.

פרויקט האריות הברבארים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנים של מחקרים בנוגע לאריות הברבארים, חברת WildLink International, בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד, החלה את פרויקט האריות הברבארים. במסגרת הפרויקט השתמשו בטכנולוגיית מחקר ה-DNA האחרונה כדי להתחיל את השלב הראשוני של הפרויקט.

  • השלב הראשון של הפרויקט הוא זיהוי ה-DNA של האריות הברבארים שעד אז לא היה ידוע. כדי לזהות את ה-DNA של האריות הברבארים נעשה שימוש בדגימות של DNA משרידים של אריות ברבארים מרחבי המוזאונים האירופאים מהערים בריסל, פריז, טורינו ועוד. דגימות אלו הובאו לאוניברסיטת אוקספורד שם גילו את ה-DNA של האריות הברבארים.
  • בתקופה זו האריות הברבארים הוכרזו כנכחדים באופן רשמי, במסגרת הפרויקט בדקו בגני חיות ברחבי העולם את ה-DNA של האריות שלהם כדי לבדוק אם נשארו אריות ברבארים חיים הצליחו למצוא מזן זה בגן החיות טמרה שבמרוקו.
  • לאחר שהאריות הברבארים חזרו מהמתים החל השלב האחרון שעוד לא הסתיים; השבה לטבע של אריות ברבארים. אוניברסיטת אוקסופרד הסכימה לממן את התהליך הארוך של השבתם לטבע של אריות ברבארים לפארק הלאומי של הרי האטלס, ולחקור את סיכויי הישרדותם לאחר ההשבה.

עקב מחסור במימון, הוקפא פרויקט האריות הברבארים עד להגדלת קרן הפרויקט. לאחרונה הושבו שישה פרטים של אריה ברבארי לשמורת הטבע הפרטית "אקוילה" שבדרום אפריקה במרחק נסיעה של שעתיים מקייפטאון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריה ברברי BBC