אריה זריצקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אריה זריצקי
אריה זריצקי.jpg
לידה 6 ביוני 1942 (בן 80)
תל אביב, פלשתינה (א"י)
מדינה ישראל
מקצוע פרופסור לביולוגיה

אריה זריצקי (נולד ב-6 ביוני 1942) הוא מיקרוביולוג ישראלי בתחום הבקטריולוגיה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריה זריצקי נולד וגדל בתל אביב לבצלאל זריצקי ורחל זריצקי לבית פולונסקי, אח לארנונה. אריה נקרא על שם דודו מצד אימו, אריה פולונסקי שנרצח על ידי האצ"ל בגלל חשד שהלשין על חבריו לבריטים (שמו טוהר לאחר שנים רבות). לאחר שירות צבאי בחיל ההנדסה ולימודים אקדמיים עבר להתגורר בבאר שבע.

זריצקי השלים את לימודיו לתואר ראשון בגנטיקה ובביוכימיה ותואר שני בגנטיקה בהאוניברסיטה העברית בירושלים (1966). את הדוקטורט השלים באוניברסיטת לסטר באנגליה (1971) תחת הנחייתו של רוברט (בוב) פריצ'רד בנושא שכפול DNA וחלוקת התא. לאחר מחקר בתר-דוקטור בקופנהגן, דנמרק, בנושא בקרת גדילה בחיידקים, הצטרף לסגל האקדמי של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (1973).

פעילות מדעית ואקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקריו של זריצקי מתמקדים בשני תחומים של בקטריולוגיה: מדע בסיסי, יישומי, ושילובים שונים ביניהם; הדברה של חרקים מזיקי חקלאות ומעבירי מחלות באמצעות חיידקים שמייצרים רעלנים ייחודיים נגדם מחד, והבנת הפיזיולוגיה של חיידקים והווירוסים שלהם (בקטריופאג', באנגלית bacteriophages) מאידך. מחקריו הבסיסיים מתמקדים בהבנת הקשר בין חלוקת תא החיידק וקביעת ממדיו לבין הכפלת הנוקליאואיד שלו[1][2], וכן ביחסי הגומלין בין החיידקים והוירוסים שלהם[3]. מחקריו היישומיים עוסקים בהדברה ביולוגית של זחלי יתושים[4], והובילו לפתיחה של חברת הזנק בשם Bio San Ltd, שלאחר מכן נסגרה משום שלא היה ניתן לקבל אישור לבחון את החיידקים הטרנסגניים בניסויי שדה. בשנת 2012 פרש לגמלאות, אך המשיך לעסוק במחקר. זריצקי זכה בכ-40 מענקי מחקר ופרסם למעלה מ-130 מאמרים בכתבי-עת מדעיים לאורך השנים.[דרוש מקור]

זריצקי כיהן כראש המחלקה למדעי החיים וכמשנה-דיקאן הפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

זריצקי היה חבר בחוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי. בשנים האחרונות מתנדב בארגון השומר החדש בדרום הר חברון.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זריצקי מתגורר בלהבים. נשוי להילה זריצקי, יועצת חינוכית בגמלאות, ולהם שלושה ילדים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]