אריה סרטני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אריה סרטני
Sartani1948.JPG
אריה סרטני, דיוקן עצמי (1948)
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 1920
פולין
פטירה נובמבר 2017 (בגיל 97 בערך)
מרחביה, ישראל
שם לידה אריה רק
תחום יצירה ציור, תבליטי בטון
קברו של אריה סרטני בבית העלמין מרחביה

אריה סרטני (1920 - נובמבר 2017) היה אמן זוכה פרס הרמן שטרוק לשנת 1959 וחבר קיבוץ מרחביה.

סרטני נולד בקוטנו שבמרכז פולין בשנת 1920 למשפחה דתית. בגיל 16 היגר לארץ ישראל והתיישב בתל אביב. בהיותו בן 21 הצטרף לקיבוץ מרחביה בו חי ופעל 76 שנה. את הכשרתו כאמן רכש קודם להצטרפותו לקיבוץ אצל האמנים אהרון אבני ואביגדור סטימצקי. לאחר מכן יצא להכשרות קצרות בבית הספר הלאומי הגבוה לאמנויות היפות בפריס והכשרה שלישית בתחום ההדפס קיבל בפריס ב-1967.

החל מ-1949 הוצגו ציוריו בתערוכות בגלריות ובמוזיאונים בישראל כמו מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון ישראל, מוזיאון חיפה לאמנות ומוזיאון הרצליה. הוא אף שימש בתפקיד מזכיר ארגון הציירים של הקיבוץ הארצי והצטרף לתערוכות שארגנו קבוצת העשרה. לבד מציור, התמחה ביצירת תבליטי בטון, כשבין השאר שיתף פעולה עם אדריכלים כמו מנחם באר וחיליק ערד במבני ציבור וזיכרון שתכננו, כמו גם במבני ציבור בקיבוצו. סרטני זכה בפרס הרמן שטרוק (1959) ובפרס עיריית ירושלים (1962).

לצד עבודתו כאמן יוצר, עבד סרטני לאורך כל חייו במפעל "פלסים" שבקיבוצו. במפעל המתמחה בייצור צנורות פלסטיק נמנה בין מייסדיו. כמו כן, שימש בתפקיד רכז הבניין ורבים מהמבנים ועבודות הפיתוח בקיבוצו נערכו ביוזמתו ותחת פיקוחו.

סרטני היה נשוי החל מ-1955 לאמירה סרטני ולהם שלושה ילדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]