אריך ולטר שטרנברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

אריך ולטר שטרנברג (31 במאי 189115 בדצמבר 1974, תל אביב) היה מלחין ישראלי. ממייסדי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. חתן פרס אנגל (1946, 1961).

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטרנברג נולד ב-1891 בברלין בירת גרמניה לאב רופא. למד משפטים, תחילה בשווייץ, בז'נבה ובהמשך בגרמניה, בקיל ובברלין, שם גם התמחה במקצועו. עוד לפני מלחמת העולם הראשונה החל להלחין, ואחריה, בגיל עשרים ושבע, החל בלימודי הלחנה.

בשנת 1925 ביקר שטרנברג לראשונה בארץ ישראל, ובשנת 1932 עלה והתיישב בתל אביב, שם נשאר כל חייו. הוא היה שותף להקמת התזמורת הארץ ישראלית וכיהן כנשיא הסניף הישראלי של ISCM.

שטרנברג נפטר בתל אביב בשנת 1974. נקבר בבית עלמין הדרום בחולון.[1]

ארכיונו שמור במרכז למוזיקה בספרייה הלאומית.

יצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטרנברג חיבר מספר רב של יצירות בסוגות שונות, ביניהן מוזיקה תזמורתית, יצירות ווקאליות בליווי פסנתר או תזמורת, מוזיקה קאמרית ומוזיקה למקהלה. שטרנברג גילה עניין בתנ"ך ובנעימות יהודיות מסורתיות. השפעתן של נעימות אלה ניכרת ברביעיות המיתרים מס' 1 ו-2 שלו. השפה העברית השפיעה בעליל על יצירתו וגם יצירות שחיבר בשפות אחרות גילו את השפעת סביבתו הישראלית, אם ברב ואם במועט. גם לפוליפוניה של פאול הינדמית הייתה השפעה על כתיבתו, אך היא ניכרה יותר בטכניקה מאשר בסגנון.

שטרנברג זכה בפרס אנגל מטעם עיריית תל אביב-יפו פעמיים: בשנת 1946 על הקנטטה "ישתבח" ליהודה הלוי,[2] ובשנת 1961 על הבלדה לבריטון ותזמורת "העורב" לאדגר אלן פו.[3]

מבחר מיצירותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזיקה קאמרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזיקה תזמורתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזיקה ווקאלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1932 חיבר אופרה לילדים בשם "ד"ר דוליטל" לפי ספרו של יו לופטינג. האופרה בוצעה בביצוע קונצרטנטי בשנת 1939 אך לא הוצגה בהפקה בימתית בשל התנגדות אלמנתו של לופטינג. האופרה השנייה שלו, "פאציפיקה, האי הידידותי" נכתבה בשנת 1947 והוצגה לראשונה בהפקה בימתית מלאה בתיאטרון איסטמן ברוצ'סטר, ניו יורק. באופרה זו השתמש שטרנברג בחומר מן האופרה הראשונה שלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפרי עטו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]