אריקו מלטסטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אריקו מלטסטה

אריקו מלטסטה (איטלקית: Errico Malatesta; ‏14 בדצמבר 1853 - 22 ביולי 1932) היה אנרכו-קומוניסט איטלקי בעל אמונה חזקה, אותה חלק עם ידידו פיוטר קרופוטקין, לפיה המהפכה האנרכיסטית תתרחש בקרוב. שהה חלק גדול מחייו בגלות ממולדתו ולמעלה מ-10 שנים היה אסור בכלא. מלטסטה כתב וערך מספר עיתונים רדיקאלים והיה חברו של מיכאל באקונין.

אמונות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלטסטה היה אנרכיסט של עקרונות - תמך תמיד בעקרונות האנרכיסטים ללא תלות בסיטואציה. כך דחה פוליטיקה של מפלגות, ומהפכה פוליטית, והעדיף מהפכה חברתית; הוא היה אפילו חשדן כלפי השימוש בארגוני עובדים מהפכניים, כפי שהציעו האנרכו-סינדיקליסטים.

עבודתו המתמשכת כמארגן ודובר גילמה את האידיאלים שלו של התאגדות חופשית: עבור מלטסטה, היה טעם להצטרף להתארגנות רק לשם המטרה של עשייה משותפת עם קבוצה זו של אנשים. לא היה שום הגיון עבורו בלהשתייך לקבוצה פשוט לצורך ההשתייכות.

על אלימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלטסטה היה מחויב למהפכה: הוא האמין שהמהפכה האנרכיסטית תבוא בקרוב, ושאלימות תהיה חלק הכרחי ממנה היות שהמדינה נשענת בסופו של דבר על כפייה אלימה. כפי שכתב במאמר "ה'חפזון' המפכני":

זו השאיפה שלנו והמטרה שלנו שכל אחד יהפוך לאפקטיבי ומודע חברתית; אבל כדי להשיג מטרה זו, הכרחי לספק לכולם את האמצעים לחיים ולפיתוח, ולכן הכרחי הדבר להרוס באלימות, היות שלא ניתן לעשות אחרת, את האלימות שמונעת את האמצעים האלה מהעובדים.

[1]

מלטסטה, אם כן, הטיף לאלימות כחלק "הכרחי" לצורך שחרורו של מעמד הפועלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Umanità Nova, number 125, September 6, 1921[1]