לדלג לתוכן

אריק השנים עשר, מלך שוודיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אריק השנים עשר
Erik Magnusson
חותמו של אריק השנים עשר
חותמו של אריק השנים עשר
לידה 1339
פטירה 21 ביוני 1359 (בגיל 20 בערך)
שם מלא אריק מגנוסון
מדינה שוודיהשוודיה שוודיה
בת זוג ביאטריס
שושלת ביילבו
כינוי "המורד"
אב מגנוס הרביעי
אם בלאנש מנאמור
צאצאים אריק
מלך שותף של שוודיה
17 באוקטובר 135621 ביוני 1359
(שנתיים)
תחת מלך שוודיה מגנוס הרביעי

אריק השנים עשר,[1] או אריק מגנוסוןשוודית: Erik Magnusson;‏ 133921 ביוני 1359) היה בנו של מגנוס הרביעי, מלך שוודיה שמרד בו ומלך על חלק משוודיה משנת 1356 ועד מותו. הוא נשא לאישה את ביאטריס, בתו של לודוויג הרביעי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה.

ב-1343 נבחרו אריק ואחיו הוקון כיורשי הכתר לשוודיה ולנורווגיה, בהתאמה. העובדה שב-1355 עלה הוקון לכס המלוכה הנורווגי (ובכך פוצל האיחוד בין שתי הממלכות), בעוד שאריק לא קיבל שום תפקיד במועצה המלכותית השוודית, גרמו ככל הנראה להחלטתו להוביל מרד כנגד אביו. ב-1357 נאלץ מגנוס הרביעי עקב המרד לחלוק את השליטה בשוודיה עם בנו אריק, שקיבל את השליטה על רוב חלקה הדרומי של שוודיה ועל פינלנד. ב-1359 אוחדה שוודיה מחדש בעקבות התפייסות בין האב לבין הבן והשניים משלו כמלכים-שותפים עד למותו של אריק כמה חודשים לאחר מכן. כאשר גסס אריק הוא האשים את אמו, בלאנש מנאמור, בהרעלתו. זמן קצר לאחר מותו מתה גם רעייתו ביאטריס. הסברה המקובלת היא שהשניים מתו כתוצאה ממגפת המוות השחור.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ ההתייחסות למושא ערך זה בשם "אריק השנים עשר", היא למעשה ביטוי אנכרוניסטי, שכן הראשון מבין מלכי שוודיה שקרא לעצמו בשם אריק עם מספור מלכותי, היה אריק הארבעה עשר (מלך בשנים 1560–1568), שאימץ את מספורו על פי היסטוריה בדיונית של שוודיה. גם אם בודקים בתקופות פרהיסטוריות, לא ידוע על מספר כה רב של מלכים בשם אריק לפני נשוא ערך זה. בכל אופן הוא לא נקרא כך בימי חייו.