אריק יאן הנוסן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Erik Jan Hanussen.png
הנוסן (במרכז התמונה) בטקס סיאנס בשנת 1928

אריק יאן הנוסןגרמנית: Erik Jan Hanussen; ‏2 ביוני 1889 - 25 במרץ 1933), היה קוסם אוסטרי יהודי. התפרסם בחייו כקורא מחשבות, מגיד עתידות, אסטרולוג ומדיום. פעל בגרמניה בתקופת רפובליקת ויימאר ובתחילת עידן גרמניה הנאצית. היה ידוע בקרבתו לנאצים, כמדריכו של היטלר לעמידה בפני קהל וכמי שחזה את עלייתו לשלטון. סופו שנרצח על ידי הנאצים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשם הרמן חיים (הרשל) שטיינשניידר למשפחה דלת אמצעים בווינה. אביו, זיגפריד, סוכן מכירות ובן לרופא הגיע מן העיר פרוסניץ שבמוראביה. אימו מתה כשהיה בן 10 ולכן נישא האב שנית. הוא זנח את בית הספר ועזב את הבית. בתחילה התפרנס מכתיבת טורי רכילות בעיתון ואף היה סוחט כספים מתושבים בעלי מעמד, כאשר איים עליהם בפרסום טורים לגלגניים בעיתונים.

ככוכב בגרמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנוסן ביצע קריאת מחשבות והיפנוזה בסוף שנות העשרים באולם "לה סקאלה" בברלין, שהזניק אותו לעמדה של כוכב. בשיאו הוא נהנה מחברתם של אנשי צבא גרמניה והאליטה העסקית. את המופעים הוא ערך ככל הנראה גם באמצעות מרגלים בקרב הקהל, שהאזינו לשיחותיהם של באי המופע וכך יכל היה לזהות את תכונותיהם.

בשנת 1931 רכש הנוסן את דפוס ברסלאו והחל לפרסם מגזין בתורת הנסתר בשם "Bunte Wochenschau", צהובון דו-שבועי שנהפך לפופולרי בברלין וכלל עמודי אסטרולוגיה[1]. הוא ניצל את ההכנסות מפרסום המגזין וממופעי הבמה שלו על מנת לרכוש אחוזה שנודעה בכינוי "ארמון תורת הנסתר", והפך אותה לתיאטרון למשחקי גילוי העתיד. אורחיו היו יושבים בחדר סביב שולחן עגול וגדול, כשכפות ידיהם מונחות על זכוכית עם סמלים מוארים מתחתיה. את האורות בחדר סידר כמו בסיאנס. באמצעות גימיקים שונים הוא ביצע מצגת דרמטית של נבואות לאורחיו. הוא ניבא את האירועים בחייהם של האנשים, אך המחלוקת לגביו התעוררה כאשר חזה את עתידה של גרמניה. הוא נחל הצלחה גדולה, והיה מבוקש תמידית במקומות שונים.

התחברותו לנאצים ולהיטלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרך הופעותיו נעשה הנוסן קרוב לאנשי האס אה. הוא התרועע רבות עם בכירים נאצים והלווה כספים רבים למפלגה הנאצית בראשית דרכה[דרוש מקור], כשאת מוצאו היהודי שמר בסוד. צצו אגדות רבות על פגישותיו עם אדולף היטלר, שבמהלכן לימד את היטלר את סוד השליטה בטכניקת הקהל. בפגישה שהתרחשה בין השניים לפני הבחירות בגרמניה בנובמבר 1932, נטען שהנוסן חזה את ניצחונו של היטלר בבחירות. בפרופיל הפסיכולוגי של היטלר שערך הד"ר ולטר לנגר עבור סוכנות הביון האמריקאי OSS בשנת 1943, נאמר: "במהלך שנות העשרים, היטלר לקח שיעורים קבועים בדיבור בפסיכולוגיה של ההמונים מאדם בשם הנוסן, שהיה גם אסטרולוג מתאמן ומגיד עתידות. הוא אדם חכם מאוד שלימד את היטלר רבות לגבי החשיבות של ההיערכות לפגישות, על מנת לקבל את האפקט הדרמטי ביותר[2].

חיזויו את שריפת הרייכסטאג, אירוע שבעזרתו תפס היטלר את השלטון האבסולוטי במדינה בשנת 1933, היה המפורסם והשנוי במחלוקת ביותר של הנוסן. היו שמועות לא מבוססות כי הוא היה מעורב בשריפת הרייכסטאג על ידי היפנוטו של ואן דר-לובה, האיש שהורשע בביצוע הפשע, וזאת הייתה סיבה אפשרית להרצחו[3]. בביוגרפיה על הרמן גרינג צוין, כי הנוסן ניבא לו טיפוס מטאורי לפסגה, אבל גם את נפילתו של הרייך כולו[4].

הרצחו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנוסן נרצח ב-25 במרץ 1933, ככל הנראה על ידי אנשי האס אה, ונקבר בחופזה בשדה בפאתי ברלין. הוא נפל קורבן למעשי ההרג שביצע גרינג במתנגדים הפוליטיים לנאצים וביהודים לאחר שריפת הרייכסטאג. הוא ידע יותר מדי על הנאצים או בעקבות חובות רבים שהמפלגה הנאצית הייתה חייבת לו, אבל סביר להניח שהסיבה להירצחו הייתה, שמוצאו היהודי התגלה על ידי המשטרה החשאית. גופתו התגלתה ב-8 באפריל אותה שנה. הותיר אחריו בת, אריקה פוקס-שטיינשניידר, שנולדה לו מאשתו, לאחר שהשניים נפרדו.

הצגת דמותו בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1955 הופק במערב-גרמניה הסרט "הנוסן", בבימויו וכיכובו של או.וו. פישר.

הבמאי היהודי-הונגרי אישטוואן סאבו ביים בשנת 1988 את סרט הקולנוע "הנוסן", על פי האוטוביוגרפיה של הנוסן, עם השחקן-במאי האוסטרי קלאוס מריה ברנדאואר בתפקיד הראשי.

ב-2001 גילם טים רות' דמות המבוססת על דמותו של הנוסן, בסרטו של הבמאי הגרמני ורנר הרצוג, "Invincible".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Gordon, Mel: "Hitler's Jewish Psychic". "Guilt & Pleasure" (3). Roger Bennett, Summer 2006
  2. ^ A Psychologial Profile of Adolph Hitler
  3. ^ Gordon, Mel: "Hanussen: Hitler's Jewish Clairvoyant". Feral House, 2001, p. 242
  4. ^ גידו קנופ, "גרינג - סגנו של השטן. ביוגרפיה", ספרית מעריב - דביר, 2010. עמ' 49.