אריק צ'רניאק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אריק צ'רניאק

אריק צ'רניאק (נולד ב-26 באפריל 1975) הוא יזם הייטק, משקיע הון סיכון וסופר מתח ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריק צ'רניאק נולד בשנת 1975 ברמת גן, בנו של הכירורג אברהם צ'רניאק ועפרה צ'רניאק, שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, נכד לפרופ' פנחס צ'רניאק, גר בתל אביב, נשוי ואב ל-3 ילדים.

הוא בעל תואר ראשון במתמטיקה, פיזיקה ומדעי המחשב ותואר EMBAF מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1993 התגייס לתוכנית תלפיות, ומשסיים התנדב לקורס טיס והיה טייס קרב עד שנת 2015.

פעילותו העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 הקים יחד עם אייל הרצוג את מטאקפה, בה שימש כמנכ"ל. מטאקפה נחשבה בשנת 2006 לאחד מאתרי שיתוף הווידאו הגדולים ברשת[1]. החברה גייסה בשנות פעילותה כ-50 מיליון דולר מהקרנות בנצ'מרק ואקסל. בשנת 2007 עזב צ'רניאק את תפקידו כמנכ"ל החברה.

בהמשך הקים צ'רניאק את הסטודיו לעיצוב אינטראקטיב "לוליין", יחד עם אורי ער ואודי דגן שפועל כיום ברמת החייל לאחר שנרכש על ידי חברת המיתוג "פירמה"[2], ואת חברת "קליר אפליקיישנס" יחד עם אורן בלאט וגיל סלומון, שעסקה במיוני עובדים וניהול מועמדים לתוכניות ריאליטי[3], והתמזגה ב-2012 לחברת "איטרייבז" שמפתחת פתרונות דיגיטליים לתעשיית הטלוויזיה[4].

בשנת 2008 הקים את חברת "סופרסוניק" יחד עם גיל שהם, וב-2009 הצטרף בתפקיד COO וניהל את פעילות החברה בארץ. "סופרסוניק" פעלה בתחום הפרסום הדיגיטלי, ונמכרה בספטמבר 2015 לחברת "איירון סורס" בסכום שהוערך בכ-200 מיליון דולר, במה שהוגדר המיזוג הגדול ביותר של חברות אינטרנט בישראל[5]. צ'רניאק עזב את איירונסורס בנובמבר 2016.

בשנת 2017 הקים את חברת "דרוב", שהיא פלטפורמה דיגיטלית להנעת קהלים וגיוס כספים.

בשנת 2019 הקים את "אקסון", קרן הון סיכון, יחד עם אופיר שוהם וערד נווה.

פעילותו כסופר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2017 יצא לאור ספרו הראשון של צ'רניאק, "גיבור", בהוצאת לוקוס וידיעות ספרים. הספר הפך לרב-מכר[6], וזכה לחשיפה נרחבת בכלי התקשורת. הספר מספר את סיפורו של טייס קרב צעיר שהפצצה שהוא מטיל בעזה מדרדרת את מדינת ישראל לסכנה קיומית. בביקורת של אהרון לפידות נכתב על הספר: "ספר חשוב, הוא מסמל נקודת מפנה בכתיבה העברית העכשווית"[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]