אריק צ'רניאק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אריק צ'רניאק

אריק צ'רניאק (נולד ב-26 באפריל 1975) הוא יזם הייטק, משקיע הון סיכון וסופר מתח ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריק צ'רניאק נולד בשנת 1975 ברמת גן, בנו של הכירורג אברהם צ'רניאק ועפרה צ'רניאק, שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, נכד לפרופ' פנחס צ'רניאק, גר בתל אביב, נשוי ואב ל-3 ילדים.

הוא בעל תואר ראשון במתמטיקה, פיזיקה ומדעי המחשב ותואר EMBAF מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1993 התגייס לתוכנית תלפיות, ומשסיים התנדב לקורס טיס והיה טייס קרב עד שנת 2015.

פעילותו העסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 הקים את מטאקפה, בה שימש כמנכ"ל. מטאקפה נחשבה בשנת 2006 לאחד מאתרי שיתוף הווידאו הגדולים ברשת[1]. החברה גייסה בשנות פעילותה כ-50 מיליון דולר מהקרנות בנצ'מרק ואקסל. בשנת 2007 עזב צ'רניאק את תפקידו כמנכ"ל החברה.

בשנת 2008 הקים את חברת "סופרסוניק" יחד עם גיל שהם, וב-2009 הצטרף בתפקיד COO וניהל את פעילות החברה בארץ. "סופרסוניק" פעלה בתחום הפרסום הדיגיטלי, ונמכרה בספטמבר 2015 לחברת "איירון סורס" בסכום שהוערך בכ-200 מיליון דולר, במה שהוגדר המיזוג הגדול ביותר של חברות אינטרנט בישראל[2]. צ'רניאק עזב את איירונסורס בנובמבר 2016.

בשנת 2017 הקים את חברת "דרוב", שהיא פלטפורמה דיגיטלית להנעת קהלים וגיוס כספים.

בשנת 2019 הקים את "אקסון", קרן הון סיכון, יחד עם אופיר שוהם וערד נווה. הקרן משקיעה במיזמי טכונולוגיה של בוגרי תלפיות בשלב הסיד.

בשנת 2021 הנפיק את "ביג-טק 50" יחד עם צחי סולטן, שותפות מו"פ נסחרת בבורסה בתל אביב, ומשמש בה בעל שליטה ויו"ר. ביג-טק 50 בונה אינדקס של חברות הטכנולוגיה הגדולות בישראל.[3]

פעילותו כסופר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2017 יצא לאור ספרו הראשון של צ'רניאק, "גיבור", בהוצאת לוקוס וידיעות ספרים. הספר הפך לרב-מכר[4], וזכה לחשיפה נרחבת בכלי התקשורת. הספר מספר את סיפורו של טייס קרב צעיר שהפצצה שהוא מטיל בעזה מדרדרת את מדינת ישראל לסכנה קיומית. בביקורת של אהרון לפידות נכתב על הספר: "ספר חשוב, הוא מסמל נקודת מפנה בכתיבה העברית העכשווית"[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]