ארמיית הפאנצר הראשונה (ורמאכט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארמיית הפאנצר הראשונה
Deut.1.PzArmee-Abzeichen.png
סמל הארמייה
פרטים
מדינה גרמניה הנאציתFlag of German Reich (1935–1945).svg  גרמניה הנאצית
שיוך ורמאכטBalkenkreuz.svg  ורמאכט
סוג ארמייה
אירועים ותאריכים
הקמה 16 בנובמבר 1940
פירוק היחידה 8 במאי 1945
מלחמות

מלחמת העולם השנייה

המערכה בבלקנים
מבצע ברברוסה
קרב אומן
קרב חרקוב השני
קרב חרקוב השלישי
פיקוד
מפקדים מפקדים

ארמיית הפאנצר הראשונהגרמנית: Panzerarmee .1) הייתה ארמייה בצבא גרמניה הנאצית. הארמייה שירתה החל מה-16 בנובמבר 1940 לאורך כל שנות המלחמה, עד שפורקה ב-8 במאי 1945. הארמייה הוקמה ראשית בתור קבוצת פאנצר קלייסט (פאנצרגרופה פון קלייסט), כאשר מפקדה הראשון היה אוואלד פון קלייסט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמייה הוקמה בנובמבר 1940, בתור 'קבוצת פאנצר קלייסט'. קבוצת הפאנצר שירתה בחודשייה הראשונים בצרפת הכבושה, עד אשר נשלחה באפריל 1941 להשתתף כחלק מהארמייה השנייה בפלישה ליוגוסלביה, שם זכתה בהצלחות אל מול הארמיות היוגוסלביות החמישית והשישית.
אם תחילתו של מבצע ברברוסה ביוני 1941, קיבלה קבוצת הפאנצר את השם קבוצת הפאנצר הראשונה והוצבה תחת פיקוד קבוצת ארמיות דרום. במהלך הלחימה, היא מילאה תפקיד מרכזי בכיבוש אוקראינה על ידי הצבא הגרמני, והשתתפה בלחימה בקרב ברודי. ב-6 באוקטובר 1941, לאחר קרב קייב, שונה שמה של קבוצת הפאנצר לארמיית הפאנצר הראשונה, תחת פיקודו של פון קלייסט. בינואר 1942, נוצרה 'קבוצת הארמיות קלייסט' אשר כללה את ארמיית הפאנצר הראשונה והארמייה ה-17, קבוצת הארמיות פורקה במאי של אותה השנה לאחר השתתפותה בלחימה בקרב חרקוב השני.
בסוף יולי 1942 סופחה ארמיית הפאנצר הראשונה לקבוצת ארמיות חדשה בשם קבוצת ארמיות A בפיקודו של וילהלם ליסט, ובמסגרת מתקפת הקיץ של הצבא הגרמני בחזית הדרום (מבצע כחול) מילאה תפקיד מרכזי בהתקדמות המהירה של קבוצת הארמיות לעבר אזור הקווקז. בספטמבר 1942, לאחר שנבלמה התקדמות קבוצת הארמיות על ידי ההתנגדות הסובייטית הגוברת ותנאי הקרקע הקשים בהרי הקווקז, היטלר הדיח את ליסט מהפיקוד על קבוצת הארמיות ופיקד עליה באופן ישיר לפרק זמן קצר, עד שהעניק את הפיקוד לקלייסט.

בסוף 1942 ותחילת 1943, כתוצאה ממתקפת הנגד המוצלחת של הצבא הסובייטי באזור סטלינגרד ולאחר מכן באזור הדון, נאלצה הארמייה לסגת במהירות מאזור הקווקז יחד עם שאר כוחות קבוצת ארמיות A, כדי להימנע מכיתור. בינואר 1943 סופחה הארמייה ל"קבוצת ארמיות דון" תחת פיקודו של אריך פון מאנשטיין, והצליחה להאט את התקדמות הצבא הסובייטי ולמנוע ממנו לסגור את "פירצת רוסטוב" . מאוחר יותר הארמייה עברה לפיקוד קבוצת ארמיות דרום. בשנים 1943 - 1945 המשיכה ארמיית הפאנצר הראשונה לשרת בחזית המזרחית, וניהלה שורה של קרבות מיגננה, חלקם מוצלחים ביותר, נגד ההתקדמות הצבא האדום בחלק הדרומי של זירת הלחימה.

מפקדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]