ארמיית הצנחנים הראשונה (ורמאכט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארמיית הצנחנים הראשונה
1. Fallschirm-Armee
פרטים
מדינה גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גרמניה הנאצית
שיוך ורמאכטורמאכט לופטוואפה
סוג ארמייה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1 במרץ 19438 במאי 1945 (שנתיים)
מקים היחידה קורט שטודנט
מלחמות מלחמת העולם השנייה
פיקוד
דרגת המפקד גנרל-אוברסט (ורמאכט) גנרל-אוברסט
מפקדים מפקדים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ארמיית הצנחנים הראשונהגרמנית: 1. Fallschirm-Armee) הייתה ארמייה גרמנית במלחמת העולם השנייה. הארמייה איגדה את יחידות הפאלשירמייגר השונות בלופטוואפה, והוצבה כהגנה בארצות השפלה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמייה נוסדה ב-1 במרץ 1943, ונועדה לאחד את יחידות הצנחנים ("פאלשירמייגר") של הלופטוואפה. מפקד הארמייה הראשון היה קורט שטודנט. הארמייה הוצבה בארצות השפלה, ותפקידה היה להגן על 60 הקילומטרים שבין אנטוורפן ומאסטריכט ולמנוע את נחיתת כוחות בעלות הברית באזור זה. היחידה כללה 3,000 אנשים, ולקחה חלק חשוב בהדיפת כוחות בעלות הברית במבצע מרקט גארדן.

ב-18 בנובמבר 1944, הועבר הפיקוד על הארמייה לאלפרד שלם. הארמייה התבצרה בקו זיגפריד, והתארגנה שם לקראת התקפת בעלות הברית על הקו. אנשי הארמייה הגנו בעוז על הקו, אולם נאלצו לסגת אל גשר קטן על הריין, באזור העיירה וזל (Wesel). ב-10 במרץ 1945 הרסו הגרמנים את הגשר והחלו להתכונן לקראת חצייתם הבלתי נמנעת של כוחות בעלות הברית. ב-20 במרץ נפצע מפקד הארמייה קשה במהלך הפצצה של בעלות הברית על מפקדתו בהאלטרן (Haltern), והוחלף בידי גינתר בלומנטריט. ב-24 במרץ פתחו כוחות בעלות הברית במבצע גדול בו השתתפו כ-16,000 צנחנים קנדים, אמריקאים ובריטים, במטרה לחצות את הנהר ולאגף בכך את גרמניה מדרום. הארמייה כללה אז רק 8,000 חיילים. הקרב הסתיים בניצחון מוחץ לבעלות הברית.

הארמייה המשיכה להילחם, ב-10 באפריל הוחזר הפיקוד לשטודנט. שטודנט נפל בשבי הבריטי ב-28 באפריל, והוחלף באריך שטראובה. הארמייה נכנעה ופורקה בעקבות כניעת גרמניה ב-8 במאי 1945.

מפקדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]