ארנון מילצ'ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

ארנון מילצ'ן (נולד ב-6 בדצמבר 1944) הוא איש עסקים ישראלי הנחשב לאחד המפיקים הבולטים בהוליווד. הונו מוערך ב-5.6 מיליארד דולר.[1][2] מילצ'ן הפיק סרטים מצליחים רבים ובהם "דיזנגוף 99", "מלחמת רוז ברוז", "אישה יפה", "בוגדת", "מלכודת לפרקליט" ו"האיש שנולד מחדש". נטען ששימש שנים רבות כסוכן של הלק"ם, וסייע לתוכנית הגרעין הישראלית.

קריירה מוקדמת והתבססות כלכלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילצ'ן נולד ברחובות,[3] כדור שמיני, מצד אמו שושנה לבית גבריאלי, לתלמידי הגר"א אשר עלו ארצה בראשית המאה ה-19. בגיל צעיר איבד את אביו, ממנו ירש את חברת האחים מילצ'ן שהוקמה בשנת 1950 ועסקה בדישון. מילצ'ן הפך את החברה לחברת כימיקלים מצליחה, שנמכרה בסוף יוני 2009 ליוסי מימן בסכום המוערך בכ-10 מיליון דולר. בנוסף הוא מחזיק בתואר בבית הספר לכלכלה של לונדון הפועל במסגרת אוניברסיטת לונדון. בהמשך הגדיל את הונו תוך מעורבות בתחומים מגוונים, הכוללים אף סחר בנשק.[4]

סוכן לק"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר שיצא בשנת 2011 טוענים כותביו, מאיר דורון וג'וזף גלמן, שמילצ'ן היה שנים רבות סוכן של הלשכה לקשרי מדע (לק"ם), והשתתף ברכש ובמימון רכיבים לתוכנית הגרעין הישראלית. על פי הספר, שמעון פרס הודה שהוא זה שגייס אותו ללק"ם.[5][6]

נוסף על כן, בספרם של יוסי מלמן ודן רביב "מלחמות הצללים - המוסד וקהילות המודיעין" מילצ'ן מוזכר כשותף בלק"ם וכאחד מסוחרי הנשק הכי גדולים בשירותה.[7]

השתלבות בתעשיית הקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-70 הפיק מילצ'ן מספר סרטים בישראל כשהמצליח ביניהם הוא "דיזנגוף 99". לאחר מכן עבר להוליווד, והשתלב בתעשיית הקולנוע כמפיק וכמשקיע, כשהבמאי הידוע ביותר איתו עבד היה מרטין סקורסזה. בשנת 1991 הקים מילצ'ן חברת הפקות עצמאית בשם "New Regency Productions", שנכון לשנת 2016 מחזיק בה בשיתוף עם רופרט מרדוק. באמצעות החברה, ובעזרת שאר עסקיו, הגדיל מילצ'ן את הונו עד שנכון לשנת 2013 הוא מוערך לפי מגזין פורבס בכ-5.6 מיליארד דולר, נתון המציב אותו במקום ה-50 ברשימת היהודים העשירים בעולם של המגזין.[8] בנוסף הוא פעיל בשוק הטלוויזיה בישראל, והוא משמש כשותף ליוסי מימן באחזקתו של ערוץ 10.

בחודש פברואר 2012 דווח כי ארנון מילצ'ן מקים עם סוכנות ADD "חממת תוכן" המיועדת לקידום תכנים ישראליים בארצות הברית. בתקשורת דווח כי במסגרת ההסכם בין הצדדים, חברת ניו ריג'נסי של מילצ'ן תשקיע בפיתוח רעיונות שיוצרים ישראלים יציעו לסוכנות ADD. עוד קובע ההסכם כי ADD תהפוך לנציגה הבלעדית של מילצ'ן בישראל.

מעורבותו בחקירות נתניהו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 בינואר 2017 פורסם כי ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, חשוד בקבלת טובות הנאה ממילצ׳ן בדמות סיגרים ואלכוהול (שמפניה) בשווי מאות אלפי שקלים.[9] עוד נטען במהלך החקירה כי ב-2004 ניתן לגב' נתניהו על ידו סט תכשיטים בשווי 8,600 דולרים.[10]

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילצ'ן מחזיק בדרכון ישראלי, ומרבה לארגן כינוסי הזדהות ותמיכה בישראל בהשתתפות מיטב כוכבי הוליווד. הוא ידוע כידיד אישי של שמעון פרס ושל בנימין נתניהו, ובצעירותו היה מעורב פוליטית במפלגת רפ"י, ואף סירב להצעה מאת משה דיין לשמש כשר האוצר.

ב-13 באוקטובר 2009, בעקבות ההטבות במס המיועדות לעולים חדשים ולתושבים חוזרים אותן יזמה המדינה, ובעידודו של עורך דינו פנחס רובין, הודיע מילצ'ן על חזרה לישראל בה הוא מחזיק בבתים מפוארים בהרצליה פיתוח ובבית ינאי.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילצ'ן היה נשוי לבריז'יט, ישראלית ילידת צרפת, ולזוג נולדו שלושה ילדים. ב-2004 נישא לאמנדה קוצר, טניסאית מקצוענית בעברה, שבשיאה דורגה שלישית בדירוג העולמי ולהם שני ילדים משותפים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]