ארנסט רוברט גרוויץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גרוויץ עם תלמידי בית הספר של הצלב האדום הגרמני ב-1939

ארנסט רוברט גרוויץ (Ernst Robert Grawitz; ‏8 ביוני 1899 - 24 באפריל 1945) שימש כרופא הראשי באס אס וב-1936 נתמנה לראש שירותי הבריאות של האס אס והועלה לדרגת אוברגרופנפיהרר; באותה העת נתמנה לראש הצלב האדום הגרמני.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרוויץ נולד בשרלוטנבורג שבמערב ברלין.

ב-1941 לאחר שהתקבלה ההחלטה על הפתרון הסופי, גרוויץ הוא שיעץ להיינריך הימלר על השימוש בתאי הגזים, בעקבות הניסיון שנצבר בתוכנית T4 - אותנסיה. בתוקף תפקידו כרופא, היה גרוויץ אחראי לניסויים שנערכו באסירים במחנות הריכוז, ובמסגרת מעמדו היה המפקח והממונה המנהלי על כל הניסויים הללו. גרוויץ היה גם ראש ארגון הצלב האדום הגרמני. אשתו, אילזה, הייתה בתו של אוברגרופנפיהרר וגנרל הוואפן אס אס זיגפריד טאוברט. גרוויץ היה מעורב כמעט בכל הניסויים, בהם: עיקור נשים, ניסויי מילוט (בדיקת יכולת ההישרדות אצל אנשים בתנאי סביבה קשים), ניסויי ריפוי (מחלות, זיהומים, פצעי לוחמה כימית ועוד), בניגוד גמור ומוחלט לכללי האתיקה הרפואית.

לקראת סוף מלחמת העולם השנייה באירופה, גרוויץ עבד כפיזיקאי בפיהררבונקר, משכנו של אדולף היטלר. כאשר שמע גרוויץ שנאצים בכירים עוזבים את ברלין כדי לברוח מהצבא האדום ההולך וקרב, גרוויץ ביקש מהיטלר אישור לעזוב את הפיהררבונקר, והיטלר סירב לבקשה.

ב-1945 עם התקרבות הסובייטים, התפוצץ רימון בביתו של גרוויץ בבבלסברג והרג אותו, את אשתו ואת ילדיו. נראה שמדובר היה במעשה התאבדות. אירוע זה הוצג בשנת 2004 בסרט ההיסטורי "הנפילה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ארנסט רוברט גרוויץ בוויקישיתוף