ארץ הזהב השחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארץ הזהב השחור
Tintin au pays de l'or noir
מידע כללי
מאת הרז'ה
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
מקום התרחשות ח'מד עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Casterman
הוצאה בשפת המקור Casterman
תאריך הוצאה 1950
הוצאה בעברית
הוצאה מ. מזרחי
סדרה
סדרת ספרים טינטין
ספר קודם אסירי השמש
הספר הבא הטיסה לירח
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-1-906587-09-3
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ארץ הזהב השחור (Tintin au pays de l'or noir) הוא הספר ה-15 בסדרת הקומיקס טינטין מאת ארז'ה, שנכתב, אויר ונצבע על ידי ארז'ה. רצועות הקומיקס של הספר הוצגו לראשונה בשנת 1950 בצבע. הספר לא תורגם לעברית.

העלילה המקורית התרחשה בישראל תחת המנדט הבריטי, אולם בגרסה השנייה הוחלפה הארץ לנסיכות חמד במזרח התיכון.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברחבי אירופה מתחילים מנועי מכוניות להתפוצץ, ומועלה חשד של זיוף בנזין. טינטין מחליט לחקור זאת ומגלה שמקור הזיוף הוא במזרח התיכון, שם מתנהלת מלחמה באמירות חמד בין האמיר מוחמד בן קליש אזעב לבין באב אל אייר. טינטין יוצא לחמד ביחד עם הבלשים התאומים תומסון ותומפסון.

עם הגעתם, הם נעצרים בידי הרשויות, תומסון ותומפסון משתחררים אבל טינטין נחטף על ידי המורדים המונהגים על ידי באב אל אייר, המאמין כי טינטין בא למסור לו ידיעה על משלוח נשק.

טינטין נמלט, ונפגש עם אויב ותיק, ד"ר מולר, פסיכולוג גרמני מושחת, שמחבל בצינור נפט. טינטין נוסע עם תומסון ותומפסון במהלך סופת חול, עד שהגיעו אל עיר הבירה. הוא מספר על החבלה לבן קליש אזעב, ואחד מאנשיו של האמיר מודיע לו כי בנו, עבדאללה, נחטף בידי ד"ר מולר כדי שישמש בן ערובה לחתימת האמיר על חוזה עם חברת הדלק שד"ר מולר מייצג.

מולר פוגש את חבירו, הסוחר הפורטוגזי פיוגרה סניור דה אוליביירה, ובעזרתו של אוליביירה מצליח טינטין להיכנס לביתו של מולר ולחלץ את עבדאללה.

מולר מתגלה כסוכן זר האחראי על זיוף הבנזין, על ידי כימיקל שהמציא, בשם N 14. תומסון ותומפסון בולעים בטעות את ה-N 14, צומח להם זקן ארוך ושערם משנה את צבעו. טינטין שולח דגימה מהחומר לפרופסור קלקולוס, המפתח תרופה עבור התומפסונים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה ראשונה - 1939-1940[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקומיקס החל להתפרסם כסיפור מצויר בהמשכים בעיתון Le Petit Vingtième, אך לאחר פרסומם של מספר פרקים פלשה גרמניה לבלגיה והעיתון נאסר לפרסום. הרז'ה החל לעבוד במקום זאת בעיתון Le Soir, שהוחרם מבעליו הקודמים והפך לעיתון בבעלות גרמנית שביטא השקפות נאציות. מכיוון שהאנטגוניסט הראשי בסיפור, ד"ר מולר, הוא גרמני, לא היה ראוי בעיני עורכי העיתון שהקומיקס ימשיך להתפרסם ב-Le Soir, ובמקום זאת החל הרז'ה לפרסם את הקומיקס הסרטן בעל צבתות הזהב. גרסה בלתי גמורה זו של הקומיקס מעולם לא עובדה לספר.

העלילה המקורית התרחשה בישראל בתקופת המנדט הבריטי, והמלחמה התרחשה בין הבריטים למיליציה מחתרתית שבראשה עומד רב. אירוע החטיפה של טינטין מתרחש על ידי המחתרת.

גרסה שניה - 1948-1949[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות הארבעים סבל הרז'ה מדיכאון וחווה משבר בחייו האישיים. כדי לחסוך במאמץ דחה את פרסום הקומיקס שתכנן, הטיסה לירח, שדרש עבודה מורכבת של ציור ומחקר, ועיבד מחדש את הקומיקס הבלתי גמור שהותיר בשנת 1940. מכיוון שבינתיים הופיעו דמויות חדשות בסדרה נאלץ הרז'ה לשכתב חלק מהעלילה. בזמן שנכתבה העלילה המקורית קפטן האדוק עדיין לא הופיע בסדרה, והרז'ה הכניס את דמותו באופן מאולץ, רק בסוף הסיפור.

בשנת 1950 הקומיקס יצא לאור בספר של 62 עמודים על ידי הוצאת הספרים קסטרמן.

גרסה שלישית - 1971[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הקמת מדינת ישראל, כדי להימנע ממתחים פוליטיים, החליף ארז'ה את החלקים שעסקו בפלסטין וביהודים למיקום נייטרלי יותר. המחתרת היהודית הוחלפה במיליציה ערבית חמושה והמדינה הוחלפה לנסיכות חמד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]