ארק מדאל ריאטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארק
שם בשפת המקור Erc
שם מלא ארק
מדינה דאל ריאטה
שושלת מלכי דאל ריאטה
תואר מלך דאל ריאטה
אב אאוגן מק ניל
צאצאים
מלך דאל ריאטה
הבא בתפקיד לוארן מק ארק או פרגוס מור

ארקגאלית סקוטית: Erc; נפטר ב-474) היה מלך אגדי של ממלכת דאל ריאטה עד שנת 474.

על פי "דברי ימי ממלכת אירלנד" נקרא ארק בשם מוירדאך (Muiredach) בנו של אואגאן מק ניל, בנו של ניאל מתשעת השבויים - המלך העליון של אירלנד בשלהי המאה החמישית. לפי מקור אחר ארק הוא צאצא של משפחת מקונייר קואם (שני המקורות אינם סותרים זה את זה).

בתקופת שלטונו החלה היפרדותה של ממלכת דאל ריאטה ממלכת אירלנד, וארק העביר את בירתו לאזור ארגייל שבסקוטלנד. הפרדות זו הושלמה בתקופת מלכותו של בנו פרגוס מור (פרגוס מור היה השני מ-12 בניו של ארק שמלך בדאל ריאטה‏‏‏[1]) - אחרי לוארן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלכי דאל ריאטה

ארק  ·  לוארן מק ארק  ·  פרגוס מור  ·  דומנגארט רטי  ·  קומגאל מק דומאנגארט  ·  גאבראן מק דומאנגארט  ·  קונאל מק קומגאל  ·  אידאן מק גאבראן  ·  אאוכייד בוייד  ·  קונאד קר  ·  דומנל ברק  ·  פרכאר מק קונייד  ·  דונכאד מק קונייג  ·  קונאל קראנדומנה  ·  דומאנגארט מק דומנל  ·  מאל דואין מק קונאל  ·  דומנאל דון  ·  פרכאר פוטה  ·  אאוכאיד מק דומאנגארט  ·  אינבכלאך מק פרכאר ·  פיאנאמייל דונכאדו  ·  סלבאך מק פרכייר  ·  דנכאד בק  ·  דונגל מק סלבאך  ·  אאוכייד מק אכדאך  ·  מוירדאך מק איינבכלייך  ·  אאוגאן מק מוירדאך  ·  אינטרגנום  ·  אייד פינד  ·  פרגוס מק אכדאך  ·  דונכוירכה  ·  אינטרגנום  ·  קונאל מק טאידג  ·  קונאל מק אאדיין  ·  דומנל מק קאוסטנטין  ·  אייד מק בואנטה