ארתור - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ארתוראנגלית: Arthur) היא סדרת אנימציה לילדים אשר מופקת בשיתוף פעולה קנדי-אמריקאי. הסדרה מבוססת על סדרת ספרי ילדים מצליחה שנכתבה ואוירה על ידי מארק בראון. הסדרה מופקת על ידי אולפני קוקי ג'אר ומשודרת בארצות-הברית בערוץ PBS החל מ-2 בספטמבר 1996 ועד היום. בישראל הסדרה משודרת בערוץ הילדים משנת 1997 וכיום משודרת בערוץ לוגי, רק למנויי Partner tv ומנויי סלקום טיוי. הסדרה משודרת כיום ב-82 מדינות ברחבי העולם. בישראל זכתה הסדרה לפופולריות רבה, וזכתה 5 פעמים ברציפות רבות בתואר "סדרת השנה" בטקס נבחרי הילדים שמארגן ערוץ הילדים בכל שנה.

משפחת ריד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארתור ריד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארתור ריד

ארתור ריד (או בשמו המלא ארתור טימוטי ריד; באנגלית: Arthur Timothy Read) הוא שנבוב דמוי אנוש, דמות בדיונית, הראשית בסדרה.

הוא הופיע לראשונה בספר "האף של ארתור" מ-1976, ולראשונה בטלוויזיה בפרק הראשון "העיניים של ארתור"[1]. הוא מדובב באנגלית כיום על ידי דרו אדקינס. בגרסה העברית הוא דובב בעבר על ידי דבי בסרגליק עד פטירתה ואחרי כן על ידי שירי גדני.

ארתור הוא תלמיד בבית הספר היסודי של עירו, לייקוד. ארתור לובש סוודר צהוב ונועל נעליים אדומות-לבנות.

ארתור מוכר לילדים ולמבוגרים ברחבי העולם. פסל בדמותו מוצג בגג הכניסה למוזיאון הילדים בבוסטון.

חבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבר (באנגלית: Pal) הוא כלבו של ארתור. הופיע לראשונה בספר "הכלב החדש של ארתור". לברדור צהבהב בעל קולר אדום. אוהב לאכול בשר. מתקשר בעיקר עם קייט ובעלי החיים האחרים. אויבו בנפש של נמו.

לאורך הגרסה העברית דובב על ידי מדבבים רבים (אלי לולאי, יהויכין פרידלנדר, קובי אשל ועפרון אטקין) אך כיום על ידי דור סרוגו.

גילי ריד[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילי ריד

גילי ריד (או בשמה המלא גליה-דורה לאונרה ריד; באנגלית: Dora Winifred או בקיצור D.W)[2] היא שנבובית דמוית אנוש, דמות בדיונית, והראשית בסדרה.

היא הופיעה לראשונה בספר "האף של ארתור". היא מדובבת בגרסה העברית על ידי אור אזולאי. גילי היא אחת הדמויות היחידות בסדרה שהגורם המדבב שלה לא הוחלף במהלך השנים.

גילי היא תלמידת גן ילדים שגילה הוא 4 אך במהלך הסדרה חוגגת את יום הולדתה ה-5.

גילי נתפסת בעיני חבריה כחברותית אך מעט שתלטנית.

דייוויד ריד[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייוויד ריד (או בשמו המלא: דייוויד ל. ריד[3]; באנגלית: David Read) הוא שנבוב דמוי אנוש, דמות בדיונית. דייוויד הוא אביהם של ארתור, גילי וקייטי, הבעל של ג'יין והבן של ת'ורה. דייוויד הוא בעל של חברת קייטרינג עצמאית שאותה הוא מנהל במוסכו. הוא הופיע לראשונה בספר "האף של ארתור".

הוא מדובב בגרסה העברית על ידי יהויכין פרידלנדר ובגרסה האנגלית על ידי ברוס דנימור. במהלך העונות הראשונות היה מופיע כמעט בכל פרק, אך מאוחר יותר החל להופיע פחות ופחות.

ג'יין ריד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יין רידאנגלית: Jane Read) היא שנבובית דמוית אנוש, דמות בדיונית. ג'יין היא האמא של ארתור, גילי וקייטי, רעייתו של דייוויד וביתו של דייב. ג'יין היא רואת חשבונות, שעובדת בעיקר בשביל אד קרוסוואיר. היא הופיעה לראשונה בספר "האף של ארתור".

בתחילת הגרסה העברית דובבה על ידי טלי גוטפריד, אך כיום על ידי מיכל צפיר. בעונות הראשונות הייתה מופיעה הרבה, אך לאחרונה מופיעה פחות ופחות.

ת'ורה ריד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ת'ורה רידאנגלית: Thora Read) היא שנבובית דמוית אנוש, דמות בדיונית. ת'ורה היא הסבתא של ארתור, גילי וקייט. אמי של דייוויד וחמתה של ג'יין. ת'ורה מחבבת בישול ובכך מפנקת את נכדיה. ת'ורה מוצגת כבעלת הרבה כשרונות, למשל במשחק גולות. לאורך הסדרה דובבה על ידי מדבבות רבות (מרית יפה, דבי בסרגליק, מיכל צפיר) אך כיום על ידי אורלי קטן.

קילר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קילר (באנגלית: Killer) היא כלבתה של ת'ורה. היא הופיע לראשונה בסדרת הטלוויזיה, בפרק "הכלבה החדשה של סבתא ת'ורה". כלבת ג'ק ראסל טרייר גזעית בהירה, בעלת קולר אדום. בשל אופיה הקשוח ונטייתה לנשוך, ננטשה מספר פעמים על ידי בעליה הקודמים וביקרה פעמים רבות במכלאה, עד שאומצה על ידי סבתא ת'ורה.

דייב[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייב (באנגלית: Dave) הוא שנבוב דמוי אנוש, דמות בדיונית. הסבא של ארתור, גילי וקייט. אביה של ג'יין וחמו של דייוויד. סבא דייב כבר זקן ועייף, עובד בחווה כל היום ללא עזרה מכיוון שהוא מתעקש לעשות זאת לבד. הוא נרדם בכל עת ונהנה לשחק דמקה עם נכדיו.

חבריו של ארתור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסטר בקסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסטר בקסטר

בסטר בקסטר (באנגלית: Buster Baxter) הוא ארנב דמוי אנוש, דמות בדיונית, ואחת הדמויות הראשיות בסדרה.

הוא הופיע לראשונה בספר "האף של ארתור". הוא מדובב בגרסה העברית על ידי אור אזולאי, עם זאת הוא אחת מהדמויות הבודדת שהמדבבים שלהם לא הוחלפו עם השנים.

בסטר תלמיד בבית הספר היסודי של עירו, לייקוד.

לבסטר חיבה והערצה לחייזרים ואוכל.

פרנסין פרנסקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנסין פרנסקי

פרנסין פרנסקי (או בשמה המלא פרנסין אליס פרנסקי; באנגלית: Francine Alice Frensky) היא קופה דמוית אנוש, דמות בדיונית,יהודיה, ואחת הדמויות הראשיות בסדרה. היא הופיעה לראשונה בספר "האף של ארתור". היא דובבה בעבר בגרסה העברית על ידי טלי גוטפריד, וכיום היא מדובבת על ידי אורלי קטן. לעיתים חבריה מכנים אותה "פה גדול", והיא נתפסת בעיניהם שתלטנית.

מופי קרוסוואייר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מופי קרוסוואייר

מופי קרוסוואייר (או בשמה המלא מארי אליס קרוסוואייר; באנגלית: Mary Alice "Muffy" Crosswire) היא קופה דמוית אנוש. ואחת הדמויות הראשיות בסדרה. היא הופיעה לראשונה בספר "ארתור ופרנסין האמיתיים". היא מדובבת בגרסה העברית על ידי אור אזולאי. מופי היא עשירה וגאוותנית. אביה מנהל את סוכנות הרכב "מנועי קרוסוואייר". לבושה האופייני הוא שמלה סגולה ומתחת חולצה. בנוסף לזה היא גורבת גרביים לבנים ונעלי בובה חומות/שחורות.

אלן פאוורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלן פאוורס

אלן פאוורס (או בכינויו מוח; באנגלית: The Brain) הוא דב חום דמוי אנוש. ואחת הראשיות בסדרה. הוא הופיע לראשונה בספר "ארתור הולך למחנה". הוא דובב בגרסה העברית בעבר על ידי מרית יפה וכיום על ידי מיכל צפיר.

אלן מכונה על ידי חבריו "מוח" משום שהוא חכם יותר מכולם, ואף תיקן את מורם מספר פעמים. בנוסף, אלן מוכר מדי פעם בחנות הגלידה של אמו. בעקבות הידע הרב שלו הוא נתפס מדי פעם על חבריו כ"נודניק"[4]. עם זאת, הוא פוחד ממים.

לבושו האופייני הוא חולצה אפורה, מכנסיים חומים, נעליים חומות וגופיה מתחת לחולצתו. באחד הפרקים התגלה שגם הוא בוגר משאר החברים בשנה כמו פרונלה.


בינקי ברנס[עריכת קוד מקור | עריכה]

את בינקי ברנס משחק שחקן צעיר וחדש בשם יורן חליבה

בינקי ברנס

בינקי ברנס (או בשמו המלא שלי "בינקי" ברנס; באנגלית: Shelley "Binky" Barnes) הוא כלב בולדוג דמוי אנוש, . ואחת הראשיות בסדרה. הוא הופיע לראשונה בספר "האחד באפריל של ארתור". הוא דובב בעבר על ידי מרית יפה וכיום על ידי אורלי קטן.

בינקי הוא בריון, שמסתיר לב זהב. בינקי אוהב חיות ובמיוחד פרפרים. למרות תדמיתו כבריון נראה באחד הפרקים בוכה כאשר ארתור מבקש ממנו להכות בו ובורח. בנוסף, בינקי חבר ב"חברות הקשוחים" שמקבלת סטיגמה של "בריוני בית הספר".

לבושו האופייני הוא חולצה כתומה מכופתרת, מכנסיים כחולים, חגורה בצבע תכלת ונעליים חומות.

פרונלה דייגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרונלה דייגן

פרונלה דייגן (באנגלית: Prunell Deegan) היא כלבת פודל או דמוית אנוש. פרונלה היא תלמידת כיתה ד' הגדולה מכל חבריה בשנה. היא מתעמלת קבוע ביוגה עם אמה מידי בוקר.

לפרונלה חברה עיוורת, המשותף לשניהם הוא פנטזיה וסדרת הספרים הנרי סקריוור המהווה פרודיה להארי פוטר.

ג'ורג' לנגרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ורג' לנגרן

ג'ורג' לנגרן (באנגלית: George Lundgren) הוא אייל דמוי אנוש. ג'ורג' הוא חברו של ארתור.

לג'ורג' יש דיסלקסיה, הוא מתאפיין בביישנות רבה, למרות זאת הוא נמרז כאחד מחבריו הטובים של ארתור אחרי בסטר. בנוסף, יש לג'ורג' חבר אוטיסט, הלוקה בתסמונת אספרגר. ג'ורג' מתמחה בנוסף לכל בנגרות והכי מצטיין בזאת בכיתתו.
באחד הפרקים חשב שחבריו אינו אוהבים אותו, בעקבות כך הם ארגנו לו מסיבה. בסרט "החג המושלם של ארתור" רואים את המשפחה של ג'ורג' חוגגת את יום לוסיה הקדושה (Saint Lucy's Day), חג סקנדינבי, המרמז על מוצאו.

לבושו האופייני של ג'ורג' הוא חולצה מכופתרת, מכנסיים כחולים ונעלי ספורט (הדומות מעט לאלו של ארתור).

לדונה קומפסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדונה קומפסון

לדונה קומפסון (באנגלית: Ladonna Compson) היא ארנבת דמוית אנוש. מוצאה הוא לואיזיאנה.

היא הופיעה לראשונה בפרק "מבוסס על סיפור אמיתי". היא מגיעה מלואיזיאנה. היא מרבה בלספר סיפורים, כאשר רובם דמיוניים. בנוסף, את החורף הראשון שלה חוותה באלווד.

לבושה האופייני הוא סוודר ירוק, מכנסיים כחולים ונעליים סגולות בהירות.

פרן וולטרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרן וולטרס

פרן וולטרס (באנגלית: Fern Walters) היא כלבה דמוית אנוש. היא חברתו הטובה של ארתור.

לפרן כישרון מיוחד - כתיבת סיפורים, במיוחד סיפורי אימה. בעונה ה-17 קיבלה מחסום כתיבה והעתיקה סיפורים מלדונה.

לבושה האופייני הוא חולצה מכופתרת סגולה, מכנסיים צהובים, פפיון אדום על הראש ונעליים שחורות בהירות. היא דובבה בעבר על ידי מרית יפה וכיום על ידי מיכל צפיר.

סו-אלן ארמסטרונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

סו-אלן ארמסטרונג

סו-אלן ארמסטרונג באנגלית: Sue Ellen Armstrong) היא חתולה דמוית אנוש, דמות בדיונית. היא חברתו של ארתור.

לבושה האופייני הוא שתי קוקיות שמלה כחולה וג׳קט מכופר עם נעליים אדומות

יש לה חבר לעט טיבטי[5].

החברים של גילי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאומים טיבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טימי וטומי טיבל (באנגלית: Timmy and Tommy Tibble) הם דובים דמוי אנוש, דמות בדיונית. התאומים טיבל בני 4, הם מרגיזים ומתעללים בכל אחד כאוות נפשיהם. טומי לובש צעיף אדום וטימי לובש צעיף כחול. הם. חיים יחד עם סבתם, הוריהם מטיילים ברחבי העולם ונותנים להם מזכרות ומתנות.

אמילי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמילי (באנגלית: Emily) היא ארנב דמוי אנוש, דמות בדיונית. החברה הטובה ביותר של גילי, בת 5, מומחית בהתעלמות, ובקיאה בתרבות הצרפתית. הוריה נסעו לטייל בעולם בדומה לתאומים טיבל, ונשארה עם המטפלת הצרפתייה שלה מארי הלן. בחלק מהפרקים, עולה שגילי מקנאה בה על כך.

לבושה האופייני הוא עד עונה 6 חולצה ורודה, והחל מעונה 6 חולצה כחולה.

ג'יימס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימס (באנגלית: James MacDonald) הוא ארנב דמוי אנוש. בן 4, אחיה של מולי. ילד ביישן וממושקף, נמצא בגן של גילי.

צוות בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נייג'ל עכבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נייג'ל עכבר

נייג'ל עכבר (באנגלית: Nigel Ratburn) הוא עכברוש דמוי אנוש. נייג'ל הוא המורה של ארתור, פרנסין, בסטר, מופי, מוח, ג'ורג', סו-אלן, בינקי ופרן, ומכונה בפיהם "מר עכבר".

לבושו האופייני הוא חליפה ירוקה מכופתרת, עניבה אדומה ונעליים חומות.

יש לו חזות מאיימת עקב שיעורי-הבית הרבים שהוא נותן בהשוואה למורה של הכיתות המקבילות, הוא מתנדב לעשות תיאטרון בובות לילדים. הוא מאוד אוהב עוגות, ומוכן להצטרף לכל אירוע הכולל עוגה. יש לו אחות העונה לשם "עמליה עכבר", שהחליפה אותו בבית הספר כשהיה חולה[6].

מר מוריס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון מוריס (באנגלית: John Morris) הוא האב הבית לשעבר של בית ספר לייקווד, כלב דמוי אנוש. עבר לחיות יחד עם בתו ברוזוול שבניו מקסיקו לאחר ששבר את רגלו בשרפה בבית הספר. מר מוריס דובר פורטוגזית וגם היה מאלף כלבים.

פרנסיס האני[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנסיס האני (באנגלית: Francis Haney) הוא דוב דמוי אנוש, מנהל בית הספר. פרנסיס סובל מדיסלקסיה, כאשר שוחח עם בינקי לאחר מעשה שגרם בבית ספר, גילה את חלומו לטפס על הרי האלפים.

לאה מקריידי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאה מקריידי (באנגלית: Leah MacGrady) חתולה דמוית אנוש, דמות בדיונית. עובדת בקפיטריה של בית הספר לייקווד, אישה חכמה שמדברת בפתגמים.

מקריידי נתפסת כאהובה ואדיבה בידי תלמידי בית הספר בו עובדת ומכריה מכיוון שעוזרת ומקשיבה לכל בעיותיהם. כאשר חלתה במחלת הסרטן איבדה את שיערה בעקבותה, מכריה נרתמו לעזרתה בדאגה לה כמו בסידור ביתה ובקניות, בנוסף פרנסין אירגנה בשיתוף לאנס ארמסטרונג מרוץ אופניים למענה. חברה טובה של סבתא ת'ורה לבינגו. מנגנת בקלידים.

לבושה האופייני הוא מכנסיים צהובות, ז'קט ורוד מכופתר ונעליים כחולות.

גברת מורגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

גברת מורגן - דביבונה דמוית אנוש, הגננת של גילי.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נדין[עריכת קוד מקור | עריכה]

נדין פלמברגסט (באנגלית: Nadine Flumberghast) היא סנאי דמוי אנוש, החברה הדמיונית של גילי. מתארת את מצפונה של גילי ומופיעה כאשר היא מרגישה אשמה, עצובה, פחד, או כעס. בת 4 במראה אך גילי המציאה אותה לפני שנה. נדין וגילי מודעות לכך שנדין דמיונית, אך עם זאת קייט, מיי לין, בעלי חיים, והחברים הדמיוניים של דמויות אחרות יכולים לתקשר עמה.

ראטל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראטל (באנגלית: Rattles) הוא זאב דמוי אנוש, דמות בדיונית. הוא משויך ל"חבורת הקשוחים".

ראטל הוא בריון המשויך ל"חבורת הקשוחים", המקבלת את הסטיגמה "בריוני בית הספר". ראטל מצטיין בשחמט אך לא מרבה לשחק.

לבושו האופייני הוא חולצה צהובה כאשר מעליה סווצ'ר שחור, מכנסיים כחולים וכובע אדום הפוך.

מולי מקדונלד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מולי מקדונלד (באנגלית: Molly MacDonald) היא ארנבת דמוית אנוש, דמות בדיונית. היא משויכת ל"חבורת הקשוחים".

בעבר הייתה נחמדה וחברותית, אך בעקבות הצקות של ילדים בגינה היא החלה להתבודד והפכה לבריונית. אחיה הקטן הוא ג'יימס, חבר של גילי, האחות של ארתור. בגרסה העברית מדובבת מולי על ידי תמי צוברי.

לבושה האופייני הוא חולצת ג'ינס קרועה, שעון, מכנס ברמודה כחול ושיער המכסה את עיניה.

אדיל אקיוז[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדיל אקיוז (באנגלית: Adil Akyuz) הוא דוב דמוי אנוש, דמות בדיונית. חברו לעט של ארתור המתגורר באיסטנבול שבטורקיה שאיתו מתכתב מדי יום. בינו לבין ארתור דברים משותפים. באחד הפרקים לארתור נוצר רושם מוטעה מהתכתבות במכתבים מהעובדה שאינו ידע כלל על התרבות הטורקית מהמחשבה שאדיל גר באוהל, מגיע לבית ספר בעזרת גמל ואוכל עיני עגל על-פי חוברת הקומיקס המדע הבדיוני של בסטר אשר הציג לארתור. הוא אינו שלח לארתור מכתבים לתקופה קצרה מפאת ההסברים המסובכים שניסה להבהיר על חייו במדינה, אך לאחר שארתור גילה שיש לו דואר אלקטרוני והחל להתכתב איתו בו ועל כן אדיל הסביר לו שגר בבית ואכן לא באוהל ויש לו מחשב והוא פועל על ידי מערכת חשמל, לאחר מכן הובהרו הדברים מחדש על תרבויותיהם.

אביו מנהל את חנות המכולת מתחת לביתם ובה עוזר אדיל לאביו במכירות בסופי שבוע. לו גם אחות קטנה בשם עאישה (המזכירה את גילי בהתנהגותה) אשר מציקה לו בהצגת בובת הכבשה שלו, בנוסף ארתור יתעצבן מכך שאדיל שלח לגילי את דיסק הגרסה בטורקית של מימי-מו הפרה של אחותו ועל כן ארתור אינו הצליח לישון כיוון ששרה באמצע הלילה.

כאמור אדיל הוא הינו מוסלמי שצם בחודש הרמדאן[7].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בשידורו המקורי של הפרק הוא נקרא "המשקפיים של ארתור" אך אחר כך שונה לשמו הנכון "העיניים של ארתור"
  2. ^ שמה המקורי של גילי הוא "דורה ווינפרד" אך בעברית זה שונה, היא נקראת גילי על שם אחותה הקטנה של המתרגמת; בנוסף, שם נוסף, הנזכר לדמות הוא "גולי'אן ליליאן ריד"
  3. ^ על פי הפרק ה-5 בעונה ה-10 "נקמת הסופלה"
  4. ^ באחד הפרקים דימה עצמו ליתוש ששנוא על ידי כולם
  5. ^ באחד הפרקים קיבלה ממנו סוודר שעשוי מיק וארתור החל להעליב אותה, אך לבסוף חזר בו
  6. ^ בפרק 27 גברת עכבר החליפה את מר עכבר, משום שאיבד את קולו. התלמידים בהתחלה שמחו כשגילו כי גברת עכבר קשוחה פחות ממר עכבר, אך לאחר מכן השתעממו מהחומר הקל אותו היא מלמדת, וחיכו לשובו של מר עכבר.
  7. ^ בפרק 147 הנקרא "זה כשר?", באנגלית הפרק נקרא "Is That Kosher?". כאשר נותרו שעות ספורות לתחילת יום כיפור ארתור הציע לפרנסין שרצתה לצום במועד להתייעץ חברו לעט אדיל שצם בחודש הרמדאן על מנת קבלת עזרה עזרה לבילוי במועד.