אשרם במדבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלט בכניסה לאשרם במדבר

אשרם במדבר הוא מרכז רוחני ובית הארחה ביישוב שיטים שבישראל הפועל ברוח אושו. במקום מתקיימות מגוון מדיטציות מדי יום מבית אושו, מדיטציות הנוגעות בצ'אקרות כמרכזי אנרגיה בגוף ויוגה. המרכז והמדיטציות מופעלות ומודרכות על ידי חברי הקהילה שחיה במקום. בין היתר האשרם במדבר מתפקד כבית הארחה ומתחם קמפינג בשוטף, ובנוסף מארח גם סדנאות ריטריט וחקירה עצמית, פסטיבלים ותוכנית WOMP - (Work as Meditation Program) מבית היוצר של אושו.

אשרם במדבר ממוקם בערבה, במקום בו שכנה בעבר היאחזות הנח"ל שיטים, כ-80 קילומטר צפונית לאילת וכ-70 קילומטר דרומית למצפה רמון, על כביש 40.

הטוטם באשרם במדבר
המדבר באשרם במדבר
אום במדבר.jpg
ההרים במדבר.jpg
Phoca thumb l img 3829.jpg
שקיעה באשרם.jpg
בריכת דגים.jpg

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האשראם הוקם בשנת 2002 על בסיס היאחזות הנח"ל שיטים שפורקה. מקימיו היו רפיק ידידיה וחבריו ששבו לפני כן משהות באשרם בפונה שבהודו[1]. המקום התנהל כקומונה, כענף של קיבוץ סמר שבערבה[2]. הגרעין המייסד עזב את המקום עם השנים וכיום מתגוררים במקום כ-30 תושבים קבועים. כיום המקום נחשב לאחד המקומות הרוחניים הוותיקים בישראל[3].

הקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באשרם במדבר חיה קהילה אשר מונה כ-30 חברים, המנהלת חיי קומונה המדגישה את חשיבות המדיטציות, המודעות, האהבה, החגיגה, האומץ והיצירתיות. חברי הקהילה מפעילים את האשרם כבית הארחה בשוטף, מדריכים את תוכנית ה-WOMP, וגם את המדיטציות המתקיימות במקום מדי יום הפתוחות לכל מי שנמצא באשרם באותה עת. רוב חברי הקהילה מחזיקים שמות מהבודהיזם בשפת הסנסקריט.

פעילויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקום בית הארחה הכולל חדרי אירוח, מאהל בדואי ומתחם קמפינג. האשרם כולל מטבח מרכזי על טהרת הצמחונות, אולמות סדנאות ופינת חי.

באשרם מתקיימות הפעילויות הבאות:

  • שתי מדיטציות ביום מבית אושו וכן מדיטציות הנוגעות בצ'אקרות כמרכזים אנרגטיים בגוף, המודרכות על ידי חברי הקהילה.
  • תוכנית הנקראת (WOMP - (Work as Meditation Program המציעה טעימה מאורח החיים של הקהילה הכוללת 2 מדיטציות ביום, משלבת עבודה כמדיטציה ונותנת לטעום מחיי הקומונה של האשרם.
  • סדנאות בנושאי מדיטציה והעידן החדש המתקיימות ברוב סופי השבוע.
  • פסטיבלים שונים המתקיימים לאורך השנה. בהם פסטיבל זורבה הבודהה שנערך מדי שנה פעמיים בשנה (בסוכות ובפסח) מאז הקמת האשרם[4], "פסטיבל פשוט"[5] הנערך משנת 2003, פסטיבל שאקטי בעבר, ופסטיבלים נוספים כמו פסטיבל אימג’ן, פסטיבל הג’רני ועוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דפנה טלמון, אשראם כחול-לבן, באתר ynet‏, 30 בספטמבר 2002
  2. ^ טלי חרותי-סובר, קבוצת תמיכה: החיים בקומונות בישראל, באתר ynet‏, 26 באפריל 2006
  3. ^ אליען לזובסקי, עושים רוח: שבוע בתוככי הסצנה הרוחניקית של פסטיבל "פשוט", באתר nrg‏, 19 בספטמבר 2009
  4. ^ דניאלה ברכה, הבודהה ירד לנגב, באתר ערב, 13 באוקטובר 2014
  5. ^ זיו ריינשטיין‏, נכנסים רק עם בת זוג: מה קורה בפסטיבל העירום של ישראל?, באתר וואלה!‏, 10 בספטמבר 2015