אשר עידן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אין תמונה חופשית

אשר עידן (נולד ב-11 במאי 1951) הוא מומחה לרשתות חברתיות, וֶבּ 2.0 ולחדשנות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן היה מנהל "התוכנית לניהול עתיד" בלהב, הפקולטה לניהול בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. השלים דוקטורט בנושא פילוסופיה של המדע והלמידה באוניברסיטת תל אביב. בדוקטורט חקר את החשיבה הביקורתית המשותפת למחשבה המדעית והמחשבה הארגונית. בשנים 1996-1993 שימש כיועץ לשר החינוך ולמנכ"ל משרד החינוך בתחומי מח"ר 98. כיום מרצה וכותב על מדיה חברתית, גלובליזציה, ננו-ביוטכנולוגיה, ומחשבים קוונטיים. מרצה בתחומי עתידנות והמגמות העתידיות של החינוך והכלכלה באוניברסיטת בר-אילן, ובאוניברסיטה הפתוחה. יועץ ומרצה להנהלות של חברות בישראל בתחום השפעות ניהוליות של האינטרנט, בתחומים כמו משאבי אנוש, מכירות, מחקר ופיתוח, ושירות לקוחות.

עידן נשוי ואב לשלושה ילדים.

נושאי מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן מנתח את יכולת החיזוי והאסטרגיה וטוען שהיא נובעת משתי שיטות עיקריות: ראשית, לראות את אי הרציפות הקיימת. שנית, לראות את העתיד באמצעות יצירתו, כדוגמת חוק מור. עידן מנסה ליישם את המתודולוגיות של החיזוי כדי להבין את מכלול החיים במאה ה21: כלכלה, קריירה, טכנולוגיות, חינוך, פוליטיקה ועוד. כך למשל הוא עבר על כתבי חוקר התרבות וולטר בנימין, כדי להראות שבמדיה האלקטרונית מיושם חוק הקרוי חוק הזנב הארוך.

עידן מסביר את המתודולוגיה העתידנית הלא רציפה הבאה לידי ביטוי בווב 2.0, באומרו שתהליכים היסטוריים וכלכליים אינם קוויים אלא מעגליים כמו עונות השנה או יצירתיים כמו הגולם העובר מטמורפוזה והופך לפרפר. עידן טוען שהנתונים של בנק ישראל, משרד האוצר, והקורסים לכלכלה באוניברסיטאות מוטעים. לפיו, כלכלת המידע והיצירתיות של העולם הלא מוחשי (Intangibles) אינה כלכלת התעשייה והחקלאות של העולם המוחשי. נתוני התל"ג או הגירעון כיום אינם מביאים בחשבון משאבים לא מוחשיים כמו מותגים, תגים, או חינוך. לפי עידן, המחרשה היא טכנולוגיית הכלכלה החקלאית, המכונה היא טכנולוגיית הכלכלה התעשייתית, ווב 1.0 הוא טכנולוגיית כלכלת המידע, ווב 2.0 הוא טכנולוגיית כלכלת היצירתיות, בה לקחו חלק בשנת 2006 מעל 200 מיליון עובדי יצירתיות מהודו ועד פינלנד. הבלוג, הRSS, הרשת החברתית המקוונת, והויקי, הם איפוא "הפטיש והמגל" של עובדי היצירתיות של המאה ה-21.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן חיבר שלושה ספרים: הראשון הוא "מהי אידאולוגיה" (1990), בו פיתח את הרעיונות מעבודת הדוקטורט, וטען שאידאולוגיה היא ראיית ההווה במשקפיים של העבר, ואוטופיה היא ראיית ההווה במשקפיים של העתיד. הספר השני נקרא "מדריך למאה ה-21" (2000), ובו חקר את הדרכים להימנע מראיית ההווה במשקפיים של העבר. ב-2014 פרסם את הספר ״הכוח החמישי: סוד הרשתות שמשנות את העולם״[1].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אשר עידן, מדריך למאה ה–21 הוצאת דיונון, אוניברסיטת תל–אביב, 2000, 247 עמודים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכּתביו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]